Dobrý den, typy pájecích bodů (padstacky) skutečně již delší dobu činí obtíže, univerzální tabulka společná všem myslitelným knihovnám je pro SMD mimo realitu. Pojmenované padstacky by byly otázkou zásadně nové verze (viz níže); nějakou dobu už mám rozpracované provizorní řešení, které by při čtení pouzder z knihoven dovolovalo nejen převzetí rozměrů pájecích bodů (které je dosud možné jen ???ručně???), ale i jejich přečíslování tak, aby se odstranily konflikty se stávající tabulkou. Krom toho, že zatím nebylo kdy to dodělat, má takové řešení své nevýhody vyplývající z toho, že určitý padstack se tím na desce octne v tabulce jinde, než kde byl v knihovně, dokonce nejspíš i na každé desce ???jinak jinde???. (Oproti tomu pojmenované padstacky mohou některé problémy přinést ve spojitosti s konceptem prostupných součástek ??? viz též http://www.formica.cz/principy.html#180).
Současná verze (např. build 1037) pracuje až s 250 knihovnami. Kolik byste jich potřeboval připojit?
Zdrojové texty verze 5 jsou už uloženy k spánku poměrně dlouho, pouze si z nich občas vypůjčím nějaký kousek či koncept k dílčím úpravám ve verzi 4.40. Příčina je hlavně v tom, že zde kupodivu chybí dostatečná poptávka po jejím uvedení; mnoho uživatelů si dobře vystačí i třeba s verzí 4.30, často dokonce i starší. (Jako určitý extrém ??? a rozhodně spíše nahodilou výjimku než pravidlo ??? bych zmínil včerejší telefonický dotaz uživatele verze 3.50, tedy ještě F. Mravence, v němž jsem poslední úpravy dělal někdy před 20 lety: Zajímal se o umístění palcového konektoru, ale problém nakonec vyřešil přepnutím rastru, ač by se mu deska byla vešla i do volné verze 4.40.) Pravděpodobnější je, že časem uvedeme jakožto výsledek evoluce cestou postupných změn nějakou verzi 4.50.
Navíc ve skutečnosti byla oproti ???oficiální??? verzi ze stránky Download naprogramována již docela dlouhá řada úprav, dostupných i v rámci licenčních certifikátů pro verzi 4.40 ??? stačí si prohlédnout např. toto fórum. Ono to celé souvisí též s obchodní politikou: V posledních letech jsou srovnatelné CAD systémy obvykle prodávány s údržbou (maintenance), která ročně typicky stojí desítky procent pořizovací ceny. Uživatel si tak de facto kupuje nový systém každé dejme tomu tři roky. U Formiky jsme takto nepostupovali (též proto, že dosavadní upgrady, vycházející v odstupu několika let, se některým uživatelům zdály příliš drahé i za ceny srovnatelné se zmíněnou roční údržbou), jenže pak mohou chybět prostředky, jak podobné úpravy financovat.