201

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobry den, napadlo me, jestli by to nebyla uzitecna funkce. Budto jednoduse po predem nastavene dobe provadet ulozeni nekam bokem do docasneho souboru, pro schematicky editor dejmetomu Nazevoriginalu-AutoSave.sc$, s tim, ze pri zavreni schematu po dotazu na ulozeni zmen se tento soubor odstrani..

Ochrana proti duplicitne otevrenemu souboru nespravne reaguje i pro Worksheet | Load Sheet, pokud mam v jine instanci schematiku otevrene schema, ze ktereho chci list vlozit

203

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

S novou verzi jiz tisk funguje bez problemu. Dekuji

204

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobry den, co muze byt jeste spatne, kdyz pri tisku mi vyskoci tento typ hlasky, ackoliv Files | Print | Transformations | Fit in page je nastaveno na "On"? u teto funkce prepokladam, ze at delam co delam, vzdy se to potom na ten papir vejde...

Petr Horský napsal:

Je jistě pravda, že podobný zmatek si uživatel může vyrobit již teď, ale myslím, že program by to neměl podporovat.  Raději bych to odložil na dobu, kdy bude Formica umět otvírat více oken s deskami.

Program neni vsemocny a neco holt musi zustat na uzivatelove vsimavosti.
Prijde mi nevhodne, aby mi program zaviral rozpracovanou desku, kdyz treba potrebuji jen upravit pouzdro a hned ho vlozit do desky. Navic bych tu funkci mohl pouzivat jen v pripadech, kdy nemam vyuzite Flagy (Tools | Flags), nebo nemam oznacene nektere objekty, nebo mi zrovna nesejde na tom, ze prijdu o historii v Undo a podobne. A proto radsi pujdu na jistotu a otevru soubor knihovny rucne..

Petr Horský napsal:

Jest otázkou, zda příkaz patří spíše do menu Library, anebo Files.

Me tak napada, jestli to nahodou neni totez, co Place | Component | Get package From File, kde vyskoci dialog pro otevreni souboru, jen zde je to s tim rozdilem, ze jakoby krom zobrazeni dialogu se soubor knihovny rovnou i vybere a nacte. A Get Package... je take v jinem menu nez ve Files... Myslim, ze nova funkce jednoznacne do Library patri. Knihovna je prostredek, ci funkce, nikoliv standartni produkt programu...

Jeste mam dotaz, budete to otevirat v novem, ci ve stavajicim programu? Primlouvam se o otevirani v novem programu (rozumejte: volat neco jako "layout exe -c:\nazevDesky.pcb")

Dale bych chtel poprosit p.Krivku, jestli by to mohl pridat i do schematu, je to totiz opravdu uzitecna funkce.

207

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, me nejak nedochazelo co jsem si mel presne vyzkouset :o) Dekuji za nakopnuti.
Tak mate pravdu, soucastka se vsemi prvky neviditelnymi se v okenkovych operacich ignoruje.
Nyni mate tedy v planu zacit rozvijet kterou variantu: Rozvinout implementaci prepinace editace neviditelnych vrstev, nebo rozsirit prikazovou sadu mnozinovych a okenkovch operaci?

208

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Ale co se týče operací s blokem, diskutovaných v tomto vlákně, "neviditelné" (by detekovatelné) součástky z nich mohou být tím přepínačem Options | Editor | Edit Invisible Elements of Window vyňaty -- prosím vyzkoušejte si.

...nejak nechapu...

209

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Jeste dodam, ze by se funkce tykajici se viditelnosti asi mela tykat jak spravne detekce padu bez pajecich plosek, tak i soucastek, ktere, ackoliv mohou mit skryte vsechny segmenty, jsou nyni stale povazovany za viditelne a detekovatelne..

210

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tak mozna jsem to omylem zkousel ve starsi verzi. Mate pravdu, ze posledni verze se samostate lezicim pajecim bodem s vypnutymi vodivymi vrstvami pomoci tohoto prikazu nepohne..

Nyni se tedy prepinac tyka pouze procesu zahrnovani, resp.ignorovani skrytych elementu. Tedy, stale mohu neviditelny element oznacit napriklad tak, ze zapnu vrstvu, element oznacim a vrstvu skryju, a nebo pomoci mnozinovych operaci. A i kdyz je element skryty, lze jej stale editovat, coz je i neni vyhodne:
- mohu oznacit vse, celou desku v kuse presunout a nemusim se bat, ze nekde neco zustalo nepresunuto
- mohu zapomenout na skryte elementy (da se relativne osetrit indikaci skrytych vybranych elementu)

Premyslel jsem o tom, probiral ze vsech stran, ale dospel jsem vzdy k tomu, ze ani kdyby se prepinac misto zahrnovani tykal samotne editace skrytych prvku (jak konec koncu nyni rika jeho nazev), moc bychom si nepomohli. Neslo by napriklad presunout naraz desku, aniz bych byl predtim nucen zobrazit vsechny vrstvy. Nejlepsi by tedy zrejme bylo to, co jste zde v prispevku ze dne 2008-01-12, v 10:16:27, bod 2, zminoval Vy. Tedy jit smerem filosofie programu: zrusit prepinac a pridat do mnozinovych operaci manipulaci s neviditelnymi prvky. Totez by pak bylo vhodne pridat i do okenkovych operaci.
Pri te prilezitosti by i stalo za to, pridat tamtez zminovany Set, ten by byl urcite take velmi uzitecny..

211

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

...samostatné otvory.  Ty takto nejsou považovány za viditelné...

Nemate namysli, ze jsou za viditelne povazovany vzdy? i kdyz jsem vypnul veskere graficke vrstvy vcetne "vrstev" v Graphics | Items" tak, aby otvor nebyl nijak videt, vypnul jsem editaci neviditelnych polozek, a presunul pomoci Edit | Window | Move, pak se presunulo vse, vcetne onoho padu (bez pajecich plosek)

Nevim tedy, jestli chapu spravne, co mate namysli, ale jestlize pady jsou neviditelne pouze v pripade, ze svou velikosti jsou jeste pred prahem zobrazeni, pak by za neviditelne mely povazovany byt. Z pohledu programoveho jsou sice defacto neskryte, ale tato funkce je urcena pro uzivatele, a co uzivatel nevidi, to je pro nej neviditelne. Vlastne otvor bez pajeci plosky je slozen z vrstev 8 a 15, a obrysu otvoru. A v pripade, ze ani jedna z vrstev vcetne obrysu neni zapnuta, pak je pad neviditelny..
Dale, pokud ma neco nulovou velikost a je nad prahem zobrazovani, pak je to stale videt, a to nejmene v podobe jednoho pixelu..

212

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

krivka napsal:

Je ale na zvážení, zda to původní chování bylo vůbec užitečné. Z předchozí argumentace (volající po změně) jsem pochopil, že vlastně nikoliv.

Ano, novy zpusob je mnohem uzitecnejsi, jen mne napadlo, ze by nekdy mohl uzivatel chtit chvilkove tuto funkci vypnout.

krivka napsal:

Původní chování zůstalo v režimech, které zacházejí s jedinou součástkou. Pokud je skutečně třeba přemístit do výchozích poloh popisy v právě otočeném bloku (zůstává označen), stačí zavolat příkaz Edit|Group Operation|Change|Arrange Labels.

Aha, tak v tom pripade neni o cem.
Dekuji

Kdyz pomoci edit | group operation | change hormadne menim napriklad pouzdra rezistoru, hodil by se krom stavajiciho zadavani noveho pouzdra pomoci masky i seznam pouzder, ktere maji tyto soucastky nadefinovane v jejich Packages.

V soucasne dobe se totiz nejprve musim podivat do vlastnosti soucastky, jak se presne jmenuji soucastce pridelena pouzdra. To, ktere chci hromadne v Package prehodit, si musim dobre zapamatovat, pak vsechny dotcene soucastky oznacit a zapamatovany nazev pouzdra zadat do masky (a doufat ze jsem se nesplet).
Proto by nebylo spatne mit moznost vyberu rovnou ze seznamu pouzder, ktera jsou u dotcenych soucastek na vyber.
V pripade, ze bych mel oznaceny krom rezistoru i soucastky jineho druhu, napriklad konektor, pak je nekolik moznosti:
1) nabidnout tabulku pouze s prvky, ktere maji vsechny soucastky shodne
2) nabidnout veskere prvky, tedy i ty, ktere nabizeji pouze nektere soucastky
kazda moznost ma ovsem sve pro a proti, priklanim se vsak k variante c.1

Bylo by tedy mozne neco takoveho v pristich verzich vytvorit?

214

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Tak me jeste napada, jestli by se funce nedala docasne vypnout (nebo naopak zapnout) stiskem napriklad shiftu behem rotovani..

215

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Kdyz kurozrem najedu nad soucastku, tak v horni informacni liste se zobrazuji pripadne powerpiny a kam jsou pripojeny. vsiml jsem si, ze se ale zobrazuji jen nekdy, namatkou co jsem pozoroval v rezimech:

Draw: ne
Drag (Pick): ne
Grag Block: ano
Add/Sub: ano
Add/Sub Net: ne
Mark Window Interior (1): ano
Place Component: ano

Nevim jestli to je spravne ci spatne, ze se informace o powerpins nezobrazuji vzdy...bylo to napriklad mineno tak, ze se maji zobrazovat jen kdyz jsou tyto informace v aktualne zvoleneho rezimu uzitecne, nebo to je skutecne nejaky bug?

216

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Funkce v testovaci verzi c.4.40.65.9 (viz.vlakno http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=105 ) se zda takto naprosto vyhovujici, dekuji!

Musim se Vam velice omluvit za mystifikaci. Zas byla ruka jednou rychlejsi nez mozek. Nejak jsem ocekaval napis "In all sections", a nedocvaklo mi, ze akce tykajici se cele komponenty v nabidce je, jen neni polopaticky napsano ze se to tyka prave cele komponenty... Jeste jednou se omlouvam.. jdu klecet na hrach.

Kdyz mam ve schematu pouzitou komponentu, ktera byva rozdelena na vice sekci, a snazim se zmenit referenci, napriklad z Q5 na Q1 (pricemz Q1 je aktualne jiz obsazena jinym IO), dostanu na vyber nekolik moznosti (posun reference/pouzit nejnizsi volnou ref./...), ale chybi mi v tomto pripade moznost provest vybranou zmenu ve vsech sekcich soucastky. Tato moznost se nabizi pouze v pripade, kdy se snazim zmenit referenci na tu, ktera je aktualne volna.
Mohl bych Vas poprosit o doplneni dotycne moznosti?

Tak v rezimu Common je to i nyni OK.

220

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Problem je v tom, ze free verze je omezena v poctu zobrazitelnych pinu, komponent, atp., tedy neni mozno primo v knihovnach editovat komponenty. Jedina moznost je zacit si tvorit vlastni knihovnu (standartni soubor schematickeho editoru s priponou sch), do ktere vlozite soucastku, kterou chcete upravit. Tam ji upravite, ulozite a v menu Librarian | Add File to Library pridate vasi novou knihovnu do seznamu tech stavajicich. Pak je jeste nutno zkontrolovat poradi knihoven tak, aby ta vase byla v seznamu jeste pred tou, ve ktere je ona soucastka v puvodnim stavu. Je to proto, ze pokud je tentyz nazev soucastky nalezen ve vice knihovnach, je preferovana knihovna s vyssi prioritou (= v seznamu na vyssi pozici).

V teto souvislosti jsem se chtel zeptat pana Krivky, jestli by se s timto nedalo treba neco malo delat. Uznavam to, ze je to free verze, tudiz s jistymi omezenimi oproti placene verzi se pocitat musi. Napadlo me ovsem, zda by nebylo proveditelne napriklad v prohlizeci schemat (kde je mozne prohlizet vetsi schemata) umoznit editaci jednotlive komponenty, aby si uzivatele nemuseli vytvaret knihovny s duplicitnimi prvky..

krivka napsal:

Aha. Příště prosím zdůrazněte, že se jedná o závadu, která vznikla jako následek nějaké úpravy a projevuje se jen při určitém nastavení.

Aha, tak to se omlouvam. Mel jsem za to, ze to nebyla zavada ale zamer, ze Vam se to pri zkouseni muselo projevit take a jinak byste tu chybku hned odhalil..

krivka napsal:

Rozumím tomu správně, že výchozího nastavení "Sheet Zoom Factor = Common" se připomínka naopak netýkala, protože tam se chování programu nezměnilo?

Ano, tyka se to rezimu Individual. Zda se to nejak projevuje i v rezimu Common, nemohu rict s jistotou, v pondeli to vyzkousim, ale predpokladam ze pokud je zoom spolecny, nemuze situace nastat.

Proc tedy nepouzit meritko predchoziho zobrazeneho vykresu i zde?
Kdyz vytvarim novy list, je pravdepodobne, ze vkladane objekty nebudou pokryvat plochu vetsi nez v byla ve stavajicim liste. Malo ktera soucastka je tak obrovska a pokud kopiruji obsah celeho stareho listu, potom plocha vetsi nebude. Takze lze pouzit zoom z predchoziho listu.

Jeste pred doplnenim prepinace Options|Preferences|Sheet Zoom Factor preci po vlozeni noveho listu bylo prevzat zoom predchoziho listu, proc to nezachovat?

krivka napsal:

A to tam skutečně bylo a stále je. Jen se uplatní na celou kreslicí plochu, protože tam nejsou žádné objekty.

Jeste jsem se podival jaky zoom je nastaven pri vytvoreni napriklad noveho listu: je 1% (pouzitelne pole je jen maly ctverecek plochy vlevo dole) ovsem aby pouzitelna celkova plocha pole pokryla co nejefektivneji plochu obrazovky, je v rozliseni napr. 1024*768 idealni zoom = 5%..

Jenze kdyz provedu load neexistujiciho schematu, tak je plocha take prazdna..

224

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

krivka napsal:

Není mi například jasné, zda předpokládáte, že po vložení do jednoho z výkresů se text automaticky překopíruje do odpovídající položky na ostatních výkresech. To by se právě dalo řešit speciálním nápisem (který by fungoval jako odkaz na jiný text).

To kopirovani obsahu autom.textu na ostatni listy neni spatny napad, bude nutno pri vkladani dalsiho autom.textu mit i moznost rozhodnout se pro zapsani dalsiho textu, nebo pouze vytvorit propojeni na jiny jiz ve schematu existujici.

krivka napsal:

Pokud se nežádá vazba mezi výkresy, pak by stačilo použít rámeček se současnými možnostmi a do jeho příslušných míst vložit požadované texty. Mohl by zase existovat speciální nápis, který by byl editovatelný za stejných podmínek jako struktura.

Nevim co mate na mysli vazbou mezi vykresy, ta neni v nicem ani ted, jestli se nepletu...
Nevim jestli jsem pochopil spravne, ale ted mam prozatimne v komponente ramecku umistene texty a resim to dost nestastne tak, ze ramecek vlozim do schematu, povolim editaci struktur, zmenim popisky, a editaci zas zakazu. To ale neni prilis vhodny postup....

225

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

krivka napsal:

Pokud by popisky měly při rotaci zůstávat na místě, pak by často  docházelo ke kolizím mezi popiskami a vývody.

Zalezi na tom, co znamena zustat na miste. Jde mi o to, ze kdyz mam malo mista, nebo proste nelze poisky umistit jinam (typicky kdyz naskladam tesne vedle sebe rezistory, tak reference dam dovnitr obdelnicku schemat.znacky a hodnotu posadim nad jeden z vyvodu). Kdyz se pak rozhodnu skupinu techto rezistoru otocit nebo zrcadlit, musim opet vsechny reference strkat rucne zpet do obdelnicku a hodnoty nad vyvody, protoze se tyto popisky vraceji zpet do sve "puvodni" pozice dle zmineneho vzoru. Kdyz se tedy chystam delat nejakou takovou operaci s vetsi skupinou soucastek, hodne si rozmyslim jestli mi to stoji za to zdrzovani.
Slo by udelat napriklad prepinac Graphics | Default Image | Ignore When Rotating, kterym by se "zamkla" pozice popisek vuci soucastce pri rotaci? Vim, ze by se musel osetrit napr.takovy pripad, kdy se cela soucastka otoci o 180°, nebo bude zrcadlena oproti vychozi pozici a popiska by tak tekla pres soucastku, takze by to znamenalo i zarovnani textu na opacnou stranu.

Chovani si predastavuji takto:
http://www.papouch.com/users/hroch/Sch_Rotace_tid97/Sch_Rotace01.gifhttp://www.papouch.com/users/hroch/Sch_Rotace_tid97/Sch_Rotace02.gifhttp://www.papouch.com/users/hroch/Sch_Rotace_tid97/Sch_Rotace03.gifhttp://www.papouch.com/users/hroch/Sch_Rotace_tid97/Sch_Rotace04.gif

ps: Cervene oznacene popisky prosim ignorujte, nic nevyznacuji :o)