176

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

1) napoveda je ve svych tematech ovsem mnohdy strucna, takze az z Vaseho textu jsem pochopil, ze je nejspise potreba na to nadefinovat spec. pady nejspise vzdy parentne s kazdym jiz definovanym vrtanym spojem. Chvilku jsem si s tim hral (nijak dukladne) a prijde mi, ze kdyz chci mit napr.kulaty pad s thermalem, tak musim pres sebe placnout dva pady (kulaty a jeste thermalovy), ze nejde definovat pad tak, aby vypadal jako napr.kruh s thermaly (navic by to bylo needitovatelne a tudiz casto nepouzitelne).
3) Presne tak, nevim, co jste mel na mysli Vy, ale zacinam usuzovat, ze k tomuto ucelu pady typu thermal tedy neslouzi.....k cemu tedy tento typ je?
V menu by to mohlo byt napriklad pod Place | Line | Thermals |... a nebo primo samostatny blok Place | Thermals | ...

177

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

napada me, ze by nebylo spatne, kdyby program nejak samostatne umel (alespon s nejzakladnejsi inteligenci viz.dale) vytvorit thermaly u padu. Zakladni myslenka a predstava je, ze z oznacenych padu necham vytahnout urcitou tloustkou, v orth.nebo diag.smerech a na urcitych vrstvach spoje od stredu padu do vzdalenosti odpovidajici nastavene izolacni vzdalenosti typu pad-spoj (tak si mohu termaly tvorit pred i po vyliti), se samozrejmou podminkou, ze pokud se potahne spoj smerem k cizimu padu nebo spoji (=jiny signal), dotahne se budto spoj az na hranici izol.vzdalenosti (vzniknou i zbytecne segmenty), nebo se cely spoj v danem smeru stornuje.
Doufam ze jsem to cele vyjadril pochopitelne...
Vim, ze jsem kdysi nahodou narazil na cosi, co se tvarilo jako nejaky thermalni pad nebo jeho tvorba, ale nejak to misto v programu nemohu najit a matne vim, ze to snad i bylo nejake divoke pri pouziti....

178

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

... podtržené "p" v menu bez podstatného úsilí neuvidíte, nevíte-li, že tam nějaké můžete hledat; musíte zkrátka vědět, že tam nějaké může být.

Mate moznost podtrzene pismeno vypsat cervenym pismem (popripade jinak barevne vyznacit)? A mozna nejen v teto casti ale v celem menu s klicovymi pismeny...ze by to jednak v menu pads zvyraznilo to P (a ostatni ciselne typy) a jeste navic usnadnovalo seznamovani se s menu (napr.v momentech, kdy jsem nekde poprve nebo tam nechodim tak casto a jedu pres klavesnici - precejen jina barva oci navede na klicove pismeno okamzite, podtrzeni tak vyrazne neni (jak jste psal).

Petr Horský napsal:

Zde jsem měl na mysli především pouzdra (nebo obecněji součástky).  Myšlenka je ta, že když už se člověk jednou dobádal toho, který objekt z knihovny vůbec potřebuje a jak ten se vlastně jmenuje, může být užitečné výsledek tohoto úsilí někde uchovat.  Pochopitelně to asi bude i kdesi na desce či ve schematu, ale tam by to zas musel hledat jiným úsilím.  Chache by se mohl ukládat do konfigurace a tak přenášet informace i mezi jednotlivými projekty....

Chapu, uzitecnost by to urcit emelo - napr.u pouzder by se to hodilo pro ruzne montazni otvory, roh.ci osaz.znacky, ktere si predem nema cenu definovat ve schematu, protoze se tykaji pouze vyroby desky a zaroven si nemusim pamatovat jejich nazvy, abych ej priste nasel. My napr.pouzivame system, kdy uz do schematu dam sloupky, sroubky, uhelniky coby soucastky, ktere pouzivame. Pak se mi rovnou pridaji na desku a nestane se ze bych s nimi nepocital uz od zacatku, zaroven pri generovani seznamu soucastek nemusim myslet na to, co jeste je potreba v souvislosti s montaz.pracemi na desce myslet. Zbytek veci, jako logo, osaz.znacky, apod.vzdy vkladam az v Layoutu vypisovanim casti nazvu motivu. Kdybych si mohl vyjet seznam naposledy rucne vlozenych motivu, stacilo by na prislusny motiv kliknout.

Petr Horský napsal:

...A u pájecích bodů bych to viděl podobně -- cílem by mělo být rozšíření počtu situací, kdy na čísla jejich typů může člověk zapomenout.

A mam tip zpusob zobrazeni: napriklad se mi zamlouva system naposled pouzitych pisem v MS Office: na zacatku seznamu pisem je nekolik naposled pouzitych, tlusta cara a pak kompletni seznam vsech pisem..

Petr Horský napsal:

V posledních letech pozoruji, že velká část potenciálních nových uživatelů očekává nějaký návrhový systém ovládaný ikonkami, nejlépe velikosti alespoň 64 x 64 pixelů.  Systémem, který se ovládá jinak, se vůbec nezabývají.

Ono je pro nekoho tezke se sžít se zpusobem prace pomoci surovych vicemene obecnych prikazu, ze kterych se teprve skladaji pozadovane ukony. Ja zas pozoruji, ze Formica je jeden z mala programu,ktery ma sice netradicni ovladani, ale zato se snazi vyuzit maximalni plochu obrazovky...tusim ze to byl Pads, kde v rozliseni 1600 x 1200 pixelu mi hned po instalaci na samotne kresleni zbyl prostor asitak 800 x 600 jen kvuli ikonkam, nejakym graf.pruhum ci co to bylo a pak jeste na samotnem vykresu typicky souradnicovy ramecek (co je videt napr.v datasheetech v casti s vykresem pouzdra) jeste ukrojil sve..mozna se to dalo vypnout ci schovat ale evidentne prac.plocha nebyla pro autora to hlavni..
Co se tyka Eagle, tak tam zas spousta lidi preferuje jezdit zbesile mysi ze strany na stranu kvuli prepinani funkci tlacitky po leve strane okna misto pouzivani leve ruky k ovladani maker.

179

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Jen strucne, kdyztak se zitra rozepisu vice:
- podtrhnuti P: pokud by to potom fungovalo i na klavesu P tak by to ovsem byl uzasny napad. Cim by to tak mohlo odrazovat? Chapal bych, ze zacatecnika a cloveka neznaleho obtiznosti soucasneho rozsirovani funkci urcite hodne odradi rozdilne zpusoby nabirani elementu pod kurzorem (cara jinak, pad jinak)...

- cache u nekterych programu: kdyz jsem to delal pred chvilkou, tak vim zhruba co to bylo a jake to melo parametry k opetovnemu dohledani - zrovna u toho padu jde spis o veci davne. U cary to ale naopak jisty smysl ma..zkusim se nat tim jeste zamyslet jestli by to melo uzitek.

180

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, tak uz to funguje, vzpomnel jsem, si, ze by na to mohl mit vliv prepinac Options | Grid & Coordinates | Grid Offset, ktery mam standartne na Off, abych mohl pouzivat mereni relativni vzdalenosti (prepnu na On a zpet na Off a v hornim inform.pruhu modrym pismem dojde k vynulovani a nasledne odmeruji - lepsi zpusob jsem nenasel).
Vznika mi tu trochu kamen urazu, ze pouzivani techto dvou funkci se timpadem neslucuje..jedna fce vyzaduje vychozi stav na Off, druha na On.. ale s tim se nejak poperu.
Nicmene do budoucna (napr.do verze 5.x) by row of pads nebyla marna..

181

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Mno, moc to cele stale nechapu, zejmena co je mysleno tim modulem, co jsme vysledoval tak mi to akorad vzdy zmeni rastr, ale nedojde z zadnemu vynulovani relativnich souradnic, nebo k necemu....vubec cely smysl prikazu mi unika...
Nejprve jsem myslel, ze kdyz mam nejaky pad mimo rastr, nastavim na tento pad kurzor, tak mi to nejak nastavi jakousi relativni mrizku tak, aby pad lezel na teto relativni mrizce, ktere mohu priradit nejakou roztec a pak se mohu pohybovat po teto relativni mrizce, ale zrejme to tak neni..

182

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, to je pravda...ovsem v Tools je to spise docasne...je torchu nestastne, ze v ramci zachovani prehlednosti stavajiciho menu se nektere nove funkce davaji do Tools na jednu hromadu a vznika takovy balast ci podruzne menu....
reseni, nevim nakolik vhodne, jsou dve:
- na konec seznamu typu padu dat neco jako Pick Pad takze bych si bud zvolil pad, nebo skocil (endem, sipkami, nebo pismenem P) na konec seznamu, kde je nova polozka
- do menu pod Place pridat primo menu Pick, pod kterym by se dalo do budoucna nabirat kde co (presunulo by se sem nabirani Line, vytvorilo by se zde Pad a v budoucnu jeste treba dalsi)
Ale jsou to jen navrhy..

183

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

hezky radikalni nazor....ja myslim ze navrhovy system by mel mit co nejvice uzitecnych funkci, ktere cely system delaji jeste preciznejsi (coz je i tento predmet vlakna), ale pristup k funkcim by mel byt co nejintuitivnejsi, nebo alespon co nejlogictejsi (coz vicemene menu Formiky splnuje).
Mohu Vas poprosit o nejaky priklad postupu pouziti funkce Rel.Coords? CHvili sem to trapil ale nepodarilo se mi s kurozrem pohnout ani o píď a napoveda je take skoupa.Vicemene netusim kdy co ma ktera funce delat a v jakem poradi to mam delat.....dekuji.

184

(1 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Mno, na jednu stranu je hezke, ze si mohu umistovat nekolik obdelniku do sebe s urcitym prirustkem, urcite by se dalo teoreticky najit uplatneni, ovsem prirustek je celkem nepouzitelny v pripade, kdy navrhuji v palcich a rozmery obdelniku delam v centimetrech. A to je v 99,9 % pripadu. Tam se pak po nekolikate zmene rozmeru okenka dostanu na uplne jinou hodnotu vlivem opakovaneho zaokrouhleni metrickeho cisla na palcove pokazde kdyz zadam dalsi prirustek. To by spise chtelo zadavat jakysi polomer x a y od daneho stredu.
Mozna uz by bylo uzitecnejsi vkladani obdelniku z mista A do mista B a druha podruzna funkce by umistovala obdelnik ze vyse zminovaneho stredu (podobne jako je to u kruznice).
V teto souvislosti me tak napada, ze pokud by se mel pouzivat tento zpusob kresleni, tak by tedy kruznice bylo taky vhodne kreslit pomoci window, kdyz se tu nabizi moznost teoreticky delat elipsy....nevim, prijde mi to zajimave ale trochu krkolomne. Navic kruznice jednim a obdelnik druhym zpusobem....
Take je tu jiz drive a jinde zminovany problem, ze okenko mam na vsechny operace s nim souvisejici pouze jedno, coz mnohdy vadi, zejmena pri vylevani si musim pomahat kreslenim rohovych znacek, pokud vylevam vice samostatnych ploch. A tento prikaz zase o neco vice "zamestnava" ono jedine okenko...

185

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ano, i tak by to mohlo fungovat, alespon by to odpovidalo stypu nabirani typu cary......a proc tedy prikaz rovnou nepridate do menu k Pads?

Pri tvorbe motivu soucastky je jedna hezka funkce "Row of Pads", obcas ji postradam i pro obycejne pady a nejen v editoru motivu. Bylo by mozne takovou funkci pridat?
Uzitecne to je zejmena, pokud pracuji v palcich a potrebuji vlozit nekolik padu v rozteci metricke, to se potom vse musi odpocitavat od nuly pad po padu. Uzitecne by to bylo take v pripade, ze znam roztec dvou padu, ktere budou slouzit jako montazni a jiz pri tvorbe obrysu desky jednoduse necham vlozit dva pady s danou rozteci...

Napadlo mne, jak rychle najt pad, v prapadech, kdy vim cislo typu padu ale pady radim dle velikosti. V takovem pripade je problem pad v tabulce rychle najit (a vecne to prepinat byt za pomoci nejakych dalsich maker nema moc smysl - placat dalsi pozice pro makra je nerozumne a neustale razeni prepinat take).

Napad spociva v tom, ze budu mit (vypinatelnou? pres nejakou funkcni klavesu? jinak?) funkci: mysi najedu na pad, ktery bude detekovan. Pak pujdu do Place | Pad a uz budu mit predvybran primo pad, na ktery jsem mysi najel.

Casto totiz chci vlozit ten samy pad, ktery jiz na desce je, cislo padu se dozvim najetim mysi a pak hledam v tabulce.

188

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Za mne pocet vrstev postacuje, ovsem s tou samostatnou vrstvou pro hranice desky by se neco stat mohlo, sice se mi jeste nestalo ze by mi na jedne z vrstev zmizela hranice nebo jeji cast (pouzivam vrstvy masky 8/15) ale jak pise p.Dubecky, pokazde si musim hlidat kopii v obou vrstvach.

Soucasny stav mi vlastne zpusobuje jeste jeden trabl: kdyz mam oznacene obe vrstvy a desku presouvam (nejcasteji pri generovani vystupu, kdy skladam na jeden prirez vice desek), jsou pro mne diky zpusobu vykreslovani pruniku barev tyto dve vrstvy vyruseny a tudiz neviditelne..

Myslim si ale, ze tato funkce by byla v programu vhodna jako funkce, ne jako makro. Vemte si, na co vsecho musim mit makro. Kolik maker si musim pamatovat, nebo mit vedle monitoru tabuli se seznamem tech maker...jak dobre musim znat naprosto vsechny funkce abych si udelal nejake rozumne makro, kolik casu to zabere kazdemu jednomu zvlast, kdo si bude delat podobnou funkci, kterou oceni urcite hodne lidi....tvorba makra je tady v podstate takove skoro programovani.. ted jeste to makro odladit, aby skutecne delalo co potrebuju....nevim. Myslim ze makra by mela byt hlavne doplnkova, nebo na veci specificke pro daneho uzivatele...

Chapu ze resit za uzivatele mozne nasledky neni snadne. Proto ma myslenka byla jen o tom, ze kdyz menim nazev labelu, bych mohl mit rovnou k dispozici funkci, jakou bych dosahl stavajicim ale slozitejsim zpusobem pres mnozinove operace. Funkce by pouze prejmenovala popisky typu label, ktere se textem shoduji s tou prave editovanou. Inteligence at je nadale na uzivateli, stejne jako u dosavadniho zpusobu. Byl to jen napad, jak uzivateli nabidnout rychlejsi zpusob, ktery budto v konkretnim pripade nevyuzije, nebo vyuzije. A pak mu prijde vhod, ze nemusi delat spoustu dalsich kroku navic. Jde jen o to, jak se to hodi do Vasi filosofie prace s programem. Na jednu stranu by bylo zachovano stavajici, na druhou stranu by uzivatel mel zas o neco snadnejsi praci..

191

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

[...jeho odstranění by pravděpodobně vyžadovalo individuálně ošetřit desítky případů. ... Horší je to s operacemi v hlavní smyčce.  Tam by totiž bylo třeba u všech příkazů zjistit jednotlivě, zda mají za účel pohnout cursorem.

Tipuji, ze tohle by byla prace na par minut, stylem strojoveho hledani prikazu pro nastavovani polohy kurzoru a pred kazdy takovy prikaz, kde je to spise nezadouci, vlozit podminku, jestli je to v nastaveni programu povoleno. Pokud ne, kurzorem se nepohne.
Kolik takovych rozhodnuti tam odhadem muze byt? Funkci, ktere hybou kurzorem prece tolik neni?

Petr Horský napsal:

Z těch důvodů si nějaké principiální řešení nechávám až do dalších verzí.  Možná by se dalo uvažovat o jakémsi provisoriu (např. pokud se během provádění příkazu zapnuly "přesýpací hodiny", vzít v úvahu polohu myši nastavenou uživatelem), ale všechno je to poměrně složité s rizikem vnesení nežádoucích vedlejších účinků -- těmi ostatně může být již to, že se změní chování, na něž jsou uživatelé zvyklí.

Mnoo, to mi prijde zbytecne slozite a navic, jestli to dobre chapu, by to vnaselo pro uzivatele jakousi nejistotu, kdy mu to s kurzorem cukne a kdy ne.
To, ze jsou uzivatele na neco zvykli, je preci resitelne pomoci prepinace, rozhodne o tom neuvazuji jako o veci, ktera se ma provzdy odstranit. A konec koncu, ciste teoreticky, se muze nastavovat jednotlive minimalne pro nektere akce - at si uzivatel sam vybere kdy je mu to prijemne..

192

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

V Layoutu je tato hezka funkce, ktera povoluje posunuti vyrezu pomoci pohybu mysi ke kraji editoru. Bylo by prosim mozne udelat neco podobneho i ve schematiku? Takove nejake podobne chovani popisovane ve vlakne "Odskakujici Vyrez" ( http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?pid=597#p597 ) ma nyni editor na klavesu TAB, jen nevim jestli jsem tuto funkci v menu prehledl, nebo jde zatim o shodu nahod..

Napadla me ne casta, ale uzitecna funkce, kdy prejmenovani jednoho labelu spusti prohledani celeho schematu a vsechny labely se stejnym nazvem se  prejmenuji take. Lze to dvema zpusoby:
1) v menu Edit Label String se klikne na Exchange a pak nasleduje prohledani schematu. Kdyz se najde alespon jeden dalsi label, vyskoci dialogove okno typu "Chcete prejmenovat i vsechny ostatni labely?"
2) v menu Edit Label String pribyde polozka Exchange All

Jiste, lze to udelat mnozinovymi operacemi, tento zpusob by vsak byl o mnoho primejsi, jasnejsi a jednodussi. Jak se k tomu stavite?

Slo by pridat pod zminenou funkci i tazeni cele usecky tak, abych ji mohl uchopit kdekoliv mimo jejich koncu, a usecka misto toho, aby se zlomila, by se tahnula jako cely kus? Pokud jsem to napsal nejasne, mohu priblizit, pripadne p.Horsky jiste bude vedet co mam namysli..

195

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

odhalil jsem nepodstatnou chybku, ze pri operaci Netlist | View Links se kurzor presune nad plochu programu i v pripade, ze okno programu neni prave aktivni. Na zadny dalsi pripad jsem zatim nenarazil, kdyztak dam jeste vedet.
Postup, jak to nasimulovat, je napriklad pomoci klavesnice provest nejakou casove narocnejsi operaci (u vetsi desky napriklad pomoci Dimensions | Check Violations a mezitim co se bude tato operace provadet, naklapat jeste operaci View Links a prepnout se na jine okno. Kurzor se po dokonceni operaci presune nad menu neaktivniho programu.

Zaroven jsem se jeste chtel zeptat, jestli je v soucasnosti moznost zabranit Layout i Schematu, aby mi jakkoliv hybal s pozici kurzoru (pri brouzdani v menu, pri vylevani, apod.) v nastaveni obou programu jsem to v Options nenasel a obcas to docela vadi zejmena v Layoutu v pripadech, kdy cekam az se dokonci jedna operace a mezitim si kurzor chci pripravit na dalsi misto.

196

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobry den, pokud odjedu mysi mimo plochu schem.editoru a stisku ALT, vyrez uskoci na opacnou stranu. Je tam i souvislost s tim, jak daleko tou mysi odjedu. Cim dal odjedu, o to vic obraz uskoci. Zaroven s tim se kurzor presune do oblasti editoru, opet cim dale odjedu mysi, tim blize stredu se kurozr premisti..
Nevim jestli to ma nejakou souvislost s nekterou funkci, ovsem je to neprijemne napriklad v okamziku kdy mam kurzor na druhem monitoru, aby se mi nepletl v prostoru schematu, a prepinam se na jine okno pomoci ALT+TAB...peru se s tim uz delsi dobu, ted jsem ovsem teprve vyhmatl situaci, kdy se to presne deje.
Bylo by, prosim, mozne to nejak eliminovat? (nastaveni Mouse Autopan nema na chovani vliv)

197

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dekuji, funguje to dle ocekavani, tady to asi neni moc co resit - je to precejen jako takova posledni zachrana, takze staci zamezit ztrate prace i za cenu posunu soucastky. Po zapracovani tedy jeste to hlaseni (bylo by hezke vypsat i o kolik se soucastka posunula, abych vedel o kolik musim posunout cely vykres, aby soucastka byla vuci vsemu ostatnimu opet na svem miste) a asi i zvyrazneni dotcenych (=posunutych) soucastek jako je to napr.u indikace nadbytechnych soucastek (=tech co nejsou v netlistu).

198

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Když jsem program psal, zdál se mi již případ, že se součástka editací výrazněji zvětší, dost netypický.  Tím spíše pak případ, kdy přírůstek rozměrů součástky překročí šířku okraje desky.

Prosim, bylo by mozne toto tedy nejak lepe osetrit? treba komponentu posunout tak, aby byla cela editovatelne v oblasti i za cenu ztraty jeji puvodni pozice?

Petr Horský napsal:

Zároveň jsem si říkal, že v editaci součástky nemůže být tolik neuložené práce jako v editaci desky.  Proto jsem situaci, kdy součástku nelze umístit zpět, ošetřil v zásadě jako fatální chybu.

Ono totiz muze dojit i k situaci, kdy si nejdrive nakreslim obrys vesti soucastky, vratim se do editoru schematu abych si ulozil, a pak do soucastky zacnu pridavat pady. Tim se zmeni vstazny bod, cela soucastka se posune mimo plochu a je vymalovano.

ted se mi treba stalo, ze jsem delal desku (delam ji jako soucastku, nehrozi tak jeji nechtene rozhozeni) o rozmerech 160 x 360 a vlozenim padu se mi vztazny bod soucastky posunul (odhaduji) z prostredka na pad (ne pin, a uz vubec ani ne prvni vlozeny) lezici vpravo. Kdyz jsem pak v dalsi editaci tento pad posunul asi o 1cm vlevo a spojil se s carou ve vodive vrstve, najednou se vztaznym bodem stal pad na druhe strane desky a pri opousteni editoru soucastky se zase deska dostala mimo povolenou plochu. Jediny zaruceny zpusob jak o to neprijit, je "Quit and Place" s tim, ze to polozim pokud mozno tak, abych prepsal puvodni soucastku.
Opravdu by to chtelo nejak doresit..

199

(21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

stefan.dubecky napsal:

Ještě užitečnější než barevné gumy by ale bylo zobrazení názvu spoje podle netlistu. Nyní musím ručně hledat ve schématu podle čísel pinů, o který spoj se vlastně jedná. A vědět to chci u každého spoje, s kým mám tu čest. Vhodné místo pro zobrazení by byl horní informační řádek při najetí na pin nebo již položený spoj či průchod. To by, myslím, bylo hodně muziky za málo peněz. Klidně bych pak oželel barvy.

Myslim, ze barveni napr.napajecich spoju je tak jako tak velmi uzitecne. Jak pri rozmistovani, tak pri tahani. Prijde mi trochu neprakticke ozelet barveni, kdyz se bude zobrazovat nazev spoje. Neustale najized mysi na signal a kmitani oci do horniho pruhu je dle meho nazoru dost zdlouhave, precijen graficke znazorneni napajeci site je vystiznejsi...

200

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Petr Horský napsal:

Něco takového mimochodem loni krátce prošlo testovací verzí Layoutu, ale nevzbudilo větší odezvu.

Mozna jsem tomu nevenoval vetsi pozornost, zapomnel, nebo tou dobou jeste desky nedelal, bylo to nekde nejak diskutovano?

Petr Horský napsal:

Podmínka s hlavní smyčkou a neutrálním režimem byla nezbytná z toho důvodu, že jinak by se deska mohla uložit v nekonsistentním stavu.

To zcela chapu a souhlasim, vetsinou se jedna o operace v jednotkach sekund.

Petr Horský napsal:

Na druhé straně tak ovšem člověk mohl hezkou dobu pracovat třeba v editoru součástky, aniž by jakýkoliv backup proběhl.

A toto me docela vadi, ze kdyz edituji soucastku delsi dobu, ze musim cas od casu proste editaci prerusit, ulozit desku a zase pokracovat v editaci - proste behem editace neni nejaka moznost ulozit desku i s rozpracovanou soucastkou: "rozdelanou soucastku v procesu na pozadi vloz do schematu tak jak je (nemelo by to nicemu vadit, vzdyt rucne to mohu udelat take) a desku uloz". tato funkce by navic mela byt totozna s funkci File | Save..., aby slo pouzit stejne makro (vtipne je, ze ho instinktivne mackam i v editaci symbolu, kde se misto toho nyni provede funkce Store.)

Petr Horský napsal:

Mechanismus spouštěný (až) editačním zásahem tam zase byl proto, aby se uživateli nepřepsaly všechny úrovně backupových souborů stejným obsahem, zatímco byl na obědě. Chtěl jsem to tehdy celé ještě nějak provázat také s těmi backupy, které se vytvářejí v okamžiku explicitního ukládání desky (klávesou F2) -- i těch by totiž mohlo být několik úrovní (spíše než dosavadní jediná) --, ale místo toho jsem vše prozatím odložil k ledu.

Otazkou je, zda by toto nemelo byt spise jen u rucniho ukladani, protoze u automat.ukladani jde o to, neprijit o dlouho neulozenou praci, a nikoliv mit k dispozici jednotlive faze kresleni (kterych lze docilit funkci Undo). Dale, jestli by uzivatele ocenili moznost hlubsi hostorie za cenu hromadky souboru v adresari navic.
mohli bychom prozatim zkusit ozivit zakladni funkci AutoSave. Skoda, ze se k tematum nevyjadruje vice lidi..