Dobrý den, ze zaslaných podkladů (ale neprohlížel jsem je podrobněji) mi bohužel není zřejmé, jaký typ potenciometrů chcete vlastně použít ve skutečnosti.  R POT totiž je jen obecná schematická značka potenciometru (podobně jako třeba C obecně značí kondenzátor), která si neklade za cíl určit konkrétní typ, a proto ani pouzdro.  Označení pouzdra je v ní prázdné úmyslně ??? smyslem je dovolit kreslení schematu, aniž byste měl už na mysli určité typy součástek; proto Vás také musí nejpozději při přenosu partlistu a netlistu upozornit na to, že typy pouzder nejsou dosud zadány.

Najdete-li v knihovnách pouzder nějaký vyhovující potenciometr, můžete prostě jméno jeho pouzdra vložit v tabulce v režimu Edit Text/Component do pole Package a znovu přejít do editoru plošného spoje.  (Pozor na správné číslování vývodů.)

177

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Bohužel nevím, zda bych na takhle obecně položenou otázku uměl něco rozumného odpovědět.  Záleží na tom, k čemu knihovny chcete užívat (všechny najednou se připojit dost dobře nedají, právě kvůli celkovému počtu typů pájecích bodů).  Zejména knihovny Ing. Peroutky totiž obsahují spoustu dost speciálních součástek.

Co se druhé otázky týče, myslím, že starší součástky jsou v novějších knihovnách zahrnuty, ale přesněji by Vám jistě odpověděl Ing. Peroutka.

Dobrý večer, tzn. pod Win7/64 funguje vše správně a stejně jako se starým klíčem?  Po nastavení firewallů bychom se také mohli zkusit připojit na Váš klíč, abychom viděli, co vlastně funguje.  Ale ohledně LM pod Linuxem by asi bylo lepší nejdříve konsultovat dovozce klíčů ??? spojení myslím najdete v e-mailech.

Dobrý den, můžete prosím uvést typ klíče?  Pokud si vzpomínám, lokální klíče pod wine nepracovaly snad nikdy.  (Přesný důvod neznám, výrobce klíčů pochopitelně příliš informací nepublikuje, ale viděl bych to zhruba tak, že kdyby klíč pracoval pod wine, fungovaly by i všelijaké jeho emulátory, což je ze zřejmých důvodů nežádoucí.)  Toto jsme zpravidla obcházeli tak, že místo lokálního klíče byl užit (o něco dražší) síový, s nímž Formica komunikuje IP protokolem; přitom myslím nic nebrání tomu, aby síový klíč byl na stejném počítači, protože drivery pro Linux k němu existují.

180

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Samozřejmě stejné číslo pinu se může vyskytovat ve více součástkách stejné knihovny (jak ostatně vidíte v těch dodávaných s instalační sadou).  V každé jednotlivé součástce však čísla pinů musejí být unikátní.

181

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Problémy ve Vámi zmíněném souboru plynuly z toho, že některé součástky obsahovaly více pinů se stejným číslem (což Formica neumožňuje) a v jednom případě i záporné číslo pinu (což zřejmě byl omyl tvůrce).  Dovolím si znovu odkázat na stránku http://www.formica.cz/eagle.html , kde k podobným problémům a možnostem jejich oprav najdete více informací.

  (0 0 {}
    ("PC16SL" 21840 12961 12 0 1 13)
    ("VALUE" 21779 12648 12 0 1 14)
    ("PACKAGE" 21800 12800 0 0 0 13)
    Pins (
      (1 21600 12800 9)
      (2 22000 12800 9)
      ({2} 12 21600 13100 9)
      ({2} 22 22000 13100 9)
      ({2} 32 21800 13100 9)
      (3 21800 12800 9)
    )

V této ukázce vidíte možnou opravu (přečíslování duplicitních pinů, jejichž původní čísla jsem ponechal jako komentář ve složených závorkách); dohromady to zabralo jen pár minut.  Celou opravenou knihovnu Vám pošlu v e-mailu, aby se omezily případné problémy s copyrightem.  Myslím, že Vám nebude dělat potíže u ostatních knihoven postupovat stejně.

182

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, na druhé straně to ale vypadá, že se ze souboru poměrně dost načetlo, když je chyba až na řádce 6339.  Jednoduchá (by hrubá) technika řešení takovýchto problémů může být, ze souboru dotyčné řádky prostě vykomentovat (pomocí složených závorek).

To ULP jste asi měl novější, tj. např. z instalační sady?  Chcete-li, můžete mi také příslušné soubory (zazipované) poslat; snad najdu čas se na ně podívat.

183

(15 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Dobrý den, namátkou jsem Vám teď poslal několik DLL generátorů, co jsem posbíral po disku.  Nejlépe by asi bylo, kdybyste v Layoutu povolil výstup všech vrstev desky a pomocí jednotlivých DLL si vygeneroval PDF, na nichž byste viděl, nakolik Vám nastavení jejich vrstev vyhovuje.

184

(15 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Dobrý den, rozumím-li Vám správně, jde Vám o výchozí stav při prvním zobrazení PDF v jeho prohlížeči.  Toto jsme zatím řešili zadáním množiny těch vrstev, které budou ve výchozím stavu PDF skryty, přímo ve zdrojovém textu pdf.dll.  (Podobně jsou takto dána i jména vrstev, jež se objevují v příslušném menu PDF.)  DLL jsme pak několikrát přeložili individuálně pro jednotlivé uživatele.

Mohu Vám tedy zaslat více již existujících variant této DLL, zda Vám snad některá nevyhoví lépe, anebo mi můžete poslat své požadavky na zobrazení vrstev a příp. jejich jména, a já DLL takto přeložím i pro Vás.  Naopak možnost tyto parametry zadat v menu programu zatím neexistuje, ale počítá se s ní v jeho dalších verzích.

185

(1 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Pro výrobu desky bývá potřeba odlišit otvory vrtané až po prokovení (např. montážní otvory).  Pokud vím, nejobvyklejším způsobem je výrobci desek dodat dva vrtací soubory, jeden s otvory, které mají být prokoveny, druhý se zbývajícími.  Verze 4.40 toto podporuje (jen) možností vygenerovat otvory v označených padech (viz obr.); uživatel pak může obrátit značení (Select | Toggle | All Elements) a vygenerovat zbytek.

http://www.formica.cz/files/forum/ncd_scope.png

Dalo by se to dělat nějak pohodlněji?  Jedna (nepříliš převratná) možnost by jistě byla, do výše zobrazeného menu doplnit ještě položku Unmarked Only; uživatel by pak mohl mít dva konfigurační soubory, které by mechanicky užil, ale stejně by musel napřed pamatovat na označení příslušných otvorů.

Lepší by tedy (možná) bylo mít v tomto menu přímo položky pro otvory vrtané před prokovením a po něm.  Jenže jak je rozpoznat, aby kriterium vyhovělo na všech deskách všech uživatelů?  Jeden návrh byl, otvory, které nemají žádnou plošku na žádné vrstvě, vrtat po prokovení.  Bylo by to ale zcela přesné?  Třeba by se hodilo otvory vrtané po prokovení zároveň odkrýt v nepájivé masce; někdo je snad bude chtít ukázat v potisku tím, že do něj dá Annulus (jinak totiž musí každý montážní otvor definovat jako samostatnou součástku)...

Neexistuje-li jasné kritérium, je tedy zřejmě lepší vycházet z označení padů, které uživatel před generováním může ještě upravit dle potřeby (např. přidáním nebo odebráním určitých dalších logických typů padů).  Ale asi by se hodilo přidat nějaké alespoň přibližné kriterium do menu Select | ... | Pads, které by značení usnadnilo.  Jak by mělo vypadat?  To je vlastně důvod, proč jsem otevřel tohle vlákno. 

Navrhoval bych Select | ... | Pads | No Copper, tedy pady nemající měď na žádné vodivé vrstvě.  Samozřejmě však uvítám názory dalších uživatelů.

186

(16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, ano, a na Layout posílám odkaz e-mailem.

187

(36 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, odkaz na instalační sady jsem Vám právě poslal e-mailem.  (Odkaz na inst. sadu pro sch. editor byste našel i na konci sousedního vlákna: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=177)

Obecně ale bohužel nemůžeme slíbit, že pro jakýkoliv příští operační systém budou updaty vždy bezplatně k disposici.

188

(36 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, pro 64-bitová Windows skutečně jsou třeba trochu jiné instalační sady; odkaz na ně si dovolím Vám za chvilku zaslat e-mailem.

Setkali jste se prosím někdy s potřebou napsat do schematu nebo na desku i jiné znaky než ze znakové sady Windows 1250?  A jestli ano, které?

190

(16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Místo odkazů na verze Schema440p65p47 a Schema440p65p48, zmíněných výše v tomto vlákně, nyní prosím užívejte http://www.formica.cz/files/ik/Schema440p65p50.exe .

191

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, záleží také na tom, co myslíte tím celá.  Ale tabulku všech typů pájecích bodů zobrazenou příkazem Dimensions | Pad Shapes si můžete (stejně jako všechny tabulky ve Formice) zapsat do textového souboru, když po jejím zobrazení stisknete Ctrl-Alt-W.  Budou tam ovšem jen max. rozměry pájecího bodu a jeho rozměry na právě platné vrstvě.

Jinak soubory .pcb mají (či mohou mít) textový formát, a tabulka rozměrů v nich je ovšem obsažena, i když v nepříliš přehledné podobě; syntax je popsána na konci manuálu.

192

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý večer, už si nepamatuji, jak toto bylo ve verzi 4.1 řešené (popravdě řečeno si už ani nepamatuji, v kterém roce jsme ji dokončili ??? 20 let to sice dosud není, ale více než 15 asi ano) a v tuto hodinu se mi příliš nechce to hledat, ale je jasné, že vedle samotného vrtacího programu, jak jste jej vygeneroval, musejí být výrobci (a podobně též prohlížeči, ze stejných důvodů) někudy předány i další údaje: zejména průměry vrtáků, a také užité jednotky souřadnic a jejich formát.

Nejsem si jistý, zda to bylo možné již ve verzi 4.1, ale v posledních verzích už dlouho lze soubor pro vrtačku generovat s parametrem Files | NC Drill | Driver Parameters | Format = Extended, popřípadě Format = Extended + Table.  Soubor pak ještě před znakem "%" (tradičně zahajujícím vlastní vrtání) obsahuje definice užitých nástrojů, a může obsahovat i statistiku nástrojů v komentářových makrech na konci souboru.  Například z Vámi zaslané desky tedy může vrtací soubor vypadat takto:

M48
METRIC,LZ,000.00
R,T
T60C0.60
T70C0.70
T90C0.90
T100C1.00
T110C1.10
T130C1.30
%
T60
X05520Y03694
X05719Y03811
T70
X05630Y03430
X07204Y03511
X07245Y04002
X07685Y04626
X08175Y05533
X07011Y04487
X06986Y04824
X07001Y05830
X06183Y04675
X05345Y04116
X05137Y04179
X05320Y05833
X05030Y05028
Y04850
X04982Y04184
X04837Y04179
X03862Y03671
Y03499
X04537Y02996
X04451Y03661
X06158Y02879
T90
X04131Y04316
T100
X04860Y05211
X04606Y05896
T110
X04019Y05924
X04022Y05604
Y05371
X04568Y03389
X04822Y03135
Y03643
T130
X07342Y03732
Y03224
X07857
X08363
Y03732
X07857
T0
M30
M47     TOOL STATISTICS:
M47     =======================
M47     Tool   Count   Diameter
M47     -----------------------
M47     T60        2    0.60 mm
M47     T70       21    0.70 mm
M47     T90        1    0.90 mm
M47     T100       2    1.00 mm
M47     T110       6    1.10 mm
M47     T130       6    1.30 mm
M47     -----------------------
M47     Total     38

193

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, než s těmi soubory začnu nějak laborovat (desky se z hlediska polohy otvorů zdají být v pořádku), dovolím si dvě otázky:

1) Nenačetl se do GC-Prevue vrtací program v jiném měřítku, než matrice?  Kdysi (resp. někdy) totiž bývalo nutno GC-Prevue explicitně říci, jak souřadnice interpretovat.

2) Zkoušel jste soubory vygenerovat v tzv. technologické verzi 4.40  (viz též http://www.formica.cz/produkty.html)?

194

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, bylo by stačilo použít i příkaz Netlist | Load Netlist.  Odkaz na novější instalační sady testovací verze pro 64-bitové systémy Vám posílám e-mailem.

195

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, pokud mohu říci, chybu neděláte žádnou, jen cursor opravdu musí být v některém z vyjmenovaných režimů.  (Jinými slovy, o obecný úhel nelze otočit  již umístěnou součástku, nýbrž jen její kopii.)

Co se druhé otázky týče:  Jaký prosím užíváte operační systém?  (Některé, např. 64-bitové nebo Win8, totiž vyžadují speciální instalační sady.)

196

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Co se týče bufferu, žádný speciální záměr tam není.  (Šlo jen o to, umožnit uživateli naklepat pár kláves předem, bez nutnosti průběžně čekat na odezvu programu, jak vysvětluji v předchozím příspěvku.)  Rozumím-li Vám správně, přál byste si mít možnost repeat jako takový ve Formice vypnout?

197

(15 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Dobrý den, to bohužel není nijak možné. 

(Jediné možnosti výstupu do PDF z verze 4.30 myslím jsou skrz PostScript a nástroje jako GhostScript, anebo skrz WPrinter.dll a nějaký driver virtuální tiskárny.)

Snad bych měl ještě zmínit možnost (jaksi nepřímého) generování PDF, totiž skrz "technologickou verzi".

198

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Celou desku lze takto převrátit příkazem Edit | Move | Window (případně celou označit, a pak pokračovat Edit | Move | Group) ??? každé čtvrté otočení (klávesou Tab nebo středním tlačítkem myši) totiž objekty přesouvané na ukazateli zrcadlí.

(Podmínkou je, že se deska vejde do seznamu ukazatele, tedy že má méně než 50 000 prvků.)

199

(12 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

zzdenek napsal:

(...) vždy mi korektně "jel" jen schematic a při volání z layoutu pomocí makra nebo příkazu, vždy napsalo, že layout není nainstalován korektně a nedal se takto spustit.

Jen se pro úplnost zeptám:  Nastavil jste si v Layoutu asociace přípon (ve verzi 4.40 klávesovou zkratkou Alt-O - I - A)?

S příchodem dalších verzí Windows se nyní poněkud častěji opakuje situace, kdy uživatel kdesi ve svém archivu najde instalační sadu (na distribučních mediích či archivovanou), avšak tu se mu nedaří vůbec instalovat, takže ani nezíská programy systému Formica, které by mohl alespoň zkusit spustit. 

Snad není chybou zde poznamenat jednoduchou věc:  Instalační sady různých verzí Formica 4.21 a 4.30 byly (před cca 10 lety) generovány programem InstallShield, jehož výsledný .exe soubor není na novějších Windows spustitelný (nezkoumal jsem, na kterých jejich verzích přesně ano a na kterých ne).  Zpravidla však lze instalační sadu bez potíží spustit na jiném počítači se staršími Windows (např. XP), a pak stojí za pokus na ten nový přenést vzniklý strom.  Jestliže samotné programy systému Formica fungují, zbytek práce instalační sady už můžete zhruba dokončit ručně — tj. asociovat přípony souborů (.sch, .pnl, .pcb) a popřípadě vytvořit ikony na ploše.