151

(21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Asi bychom neměli zapomínat, že celé barvení netlistu je v testovací verzi právě z toho důvodu, že je již od počátku řešeno provizorně, tedy pomocí uživatelských vlajek.  (Systémové řešení by zřejmě vypadalo spíše tak, jako zmiňuje pan Dubecký.)  Uživatelské vlajky oproti tomu provizorní nejsou, do testovací verze se dostaly jen z toho důvodu, že se neukládají do *.pcb souborů (kamž je zas nelze dosud přidat kvůli zpětné kompatibilitě formátu) a do "oficiální" verze těžko mohu přidat cosi, co nemá plnou podporu.

Plnne chapu.

Petr Horský napsal:

Že to nebudete chtít takhle dělat mi bylo jasné, jinak bych program prostě přeložil s výše uvedenou několikařádkovou změnou a poslal Vám jej, což by mne stálo méně času, než se zde o tom rozepisovat.  Jenže na druhé straně jsou ty dosavadní čtyři uživatelské vlajky součástí pole (většinou) interních vlajek, implementovaných v jednom integeru, a já bych se musel podívat, jak je přeskupit, aby se mi tam ještě nějaká vešla.  Nevejde-li se, musel bych program upravovat více, a do provizorního řešení se mi zas nechce tolik investovat.

Nevim jestli to chapu spravne, ale napada me, ze to co by mel delat uzivatel, tedy kombinovani vlajek mezi sebou, aby ziskal tech 15 kombinaci, by jeste mohl resit program interne bez fyzickeho navysovani poctu.

Petr Horský napsal:

Mimoto bych řekl, že 15 barev zas tak snadno nerozeznáte od sebe.  Stačilo by osm?  (Také by se netlist dal kreslit širší čarou -- pomohlo by to někomu?)

Celkem osm by take mohlo stacit. Jen - vlajky pouzivam jak na barveni netu, tak na ukladani skupin - oboje pouzivam soucasne, takze i tech 15 pozic by se dalo v praxi zcela vyuzit (neco na netlist, neco na ulozeni skupin).
Ted mam ale jednu uvahu: vzhledem k tomu, vlajky nejsou primarne urceny pro barveni netlistu, je to pro ukladani skupin jakesi ztizeni situace: ja jako uzivatel si sam pro sebe musim vytvorit pravidlo, ze napriklad prvnich osm vlajek budu mit na barveni netlistu a tam v idealnim pripade budu chtit mit jiz defaultne nastavene sve oblibene barvy, kdezto zbylou cast vlajek vyuziju pro ukladani skupin, kde ovsem budu chtit mit nastavenou barvu shodnou s vychozi barvou netlistu. Cili zde se jiz spise vyplaci pouzit barveni netlistu jako samostatnou funkci.
Takze pokud by Vam to nejak usnadnilo praci, pak osm staci take. Pokud ovsem by cele navysovani bez ohledu na pocet navysenych vlajek melo byt neumerne narocne, pak vas zas nechci nutit to podstupovat samozrejme vubec.
Hm, hm, odlisna sirka...zajimavy napad..jen se obavam, ze by se to mohlo plest s nakreslenymi carami, zvlaste pokud by byly pouzite barvy nekterych vrstev. Ale jestli by se to skutecne takmoc pletlo, si predstavit presne neumim. Pokud to neni narocna zalezitost, klidne to mohu vyzkouset. Jest me napada, jak by se sirka cary menila (nebo nemenila) se zoomem? Zda by to mozek matlo, nebo by to situaci sprehlednilo, kdyby se ta tlustsi cara kreslila jako napr. 2pixely v jakemkoliv priblizeni.

Petr Horský napsal:
kolin napsal:

..stale si nedokazu predstavit co presne mate na mysli...

Příklad:  Máte zemnicí spoj, k němuž jsou připojeny analogové i číslicové součástky.  Všechny ty číslicové si označíte nějakou vlajkou.  Pak by se Vám všechny vzdušné spojky mezi analogovou a číslicovou zemí mohly zobrazovat odlišnou barvou (protože by příslušná vlajka měla u každé z nich jinou hodnotu na jednom jejím koncovém pinu než na druhém).

Aha, uz je mi to jasne, myslenka je to velice pekna. Ted jeste co se tyka praktickeho vyuziti, si nedovedu predstavit, ze oznacuji jednotlive soucastky ze skupiny napr.digitalni zeme, abych to mohl ve vysledku takhle graficky oddelit...protoze to budu delat zejmena v pripade nizke prehlednosti diky vysokemu poctu soucastek, ale myslenku timto uplne nezatracuji, napad to je urcite pekny.

152

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Chapu, ze to je prave navic. Je to tedy ke zvazeni. Ma uvaha je takova, ze i kdyz to bude uhlovy konektor, tak pady musi mit tam, kde pod nim bude stale jeste deska, navic upevnovaci pady byvaji rozmistene tak, aby byly a) co nejdale od sebe, b) na kraji soucastky kvuli pevnosti (eliminace efektu nerovnoramenne páky) takze pokud soucastka neni vyrazne asymetricka, tak by to nemuselo byt z meho pohledu nepouzitelne. Take je ke zvazeni, kolik procent takovych soucastek je asymetrickych, a kolik takovych soucastek, kvuli kterym vubec resime zahrnuti upev.padu, je v procentuelnim pomeru vuci ostatnim nejcasteji pouzivanym soucastkam...

153

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:
Mi_kes napsal:

Vypis (seznam pad-u) jako kdyz pri natazeni netlistu program hlasi, jake jsou rozdily v pouzdrech. Poznamenal bych si, ktere to jsou a ty pak jeden po druhem podle uvahy od-editoval/nahradil.

Tohle by se asi udělat dalo, otázka však je, zda by to někomu něco řeklo.  Mám dojem, že ani ten seznam rozdílů v pouzdrech nikdo moc nečte.  (Seznam chybějících pouzder ano, s těmi prostě musí něco udělat.)  Zvýraznění by mohlo mít výhodu v tom, že by na desce bylo hned vidět, čeho se změny týkají.

Je to take prijatelne (to zvyrazneni).

Petr Horský napsal:
kolin napsal:

...jeste dve vylepseni:
- Vyskocila by tabulka se seznamem konfliktu, a v ni bych rovnou mohl rozhodnout, jestli pod danym cislem typu budou rozmery stavajici, nebo ty importovane.

Asi bych tam mohl vytvořit menu plné parametrů Pad number nnn, s hodnotami Ponechat a Převzít ze souboru.  To není takový problém.  Problém spíše je pustit uživatele k tomu, aby si desku v době existence tohoto menu mohl prohlížet všemi nástroji, které tam na to jsou.  Ale i pro uživatele je problém přenést si textovou informaci, kterou právě obdržel, na pady na desce, které tam vidí graficky.

Mozna by pomohlo zobrazit nahled obou padu, ale jak tak nad touto variantou uvazuju, tak vetsinou se bude stavat, ze pujde o diametralne rozdilne typy padu, ktere nepujdou zamenit ani priblizne shodnym typem, takze tato varianta je jiz tedy irelevantni.

Petr Horský napsal:

Naopak jakmile jsou pájecí body, jejichž rozměry se mají přečíst, již zvýrazněny, zbytek je snadný pro uživatele i pro program:  Už teď tam na to je příkaz (resp. nastavení parametrů).  Samozřejmě načtením ani nenačtením se konflikty neodstraní, jsou-li již přímo v čísle typu padu (užitého na staré i nové desce).

Toto by bylo prijatelne, viz.vyse, ale jeste me napada jedna vec: kdyz importovana deska bude mit najednou jiny vzhled padu, pak take musim zjistit, jaky vzhled byl ten puvodni. A neni prilis pohodlne se prepinat mezi dvema vykresy a porovnavat. Na to je prave dobry ten vypis konfliktnich padu se vsemi jejich parametry (viz vyse) ktery si nekam muzu alespon zkopirovat, a ze ktereho ja si zjistim parametr padu jaky ma mit importovana deska, a ten pad se budto pokusim vyhledat v aktualni nabidce "hostitelske desky" a pripadne jej nadefinuju novy.

Petr Horský napsal:
kolin napsal:

Nebo:
- By bylo vhodne mit moznost importovanym druhem padu neprepisovat ten stavajici rozmer, ale rozmery importovaneho vlozit na jeste neobsazenou pozici. Timpadem by bylo vse v puvodnich rozmerech a bez prace.

Tohle už nějakou dobu je i moje idea, nejen pro tuto situaci, ale zejména při čtení z knihovny.  Zkoušel jsem ji diskutovat s některými uživateli, ale jejich názor byl spíše ten, že by to do tabulky rozměrů vnášelo chaos.  Pravdou jest, že takováto idea je dost protichůdná snaze uživatele si tabulku udržovat sám: pak mu do ní zkrátka nesmí zasahovat nikdo jiný (natož automaticky).

V predchozi moznosti jsem psal o tom, ze budto se pokusim najit alternativu z dostupne nabidky hostitele, nebo v pripade neuspechu pad nadefinuju. V souvislosti s prvni moznou variantou vyporadani se s konflikty by bylo hezke mit tabulku s konfliktnimi pady, kde budu mit vypsanou informaci o parametrech importovaneho typu padu a vedle toho rozbaleny seznam definovanych padu u hostitele, takze se pokusim najit podobny, a pokud by se mi to nepovedlo najit, tak kliknu na polozku v menu, ktera mi opet rozbali seznam hostitelovych padu, a typ, na ktery kliknu, se prepise temi parametry importovaneho padu.

Petr Horský napsal:

Neuspěl jsem (zřejmě z podobných důvodů) ani s myšlenkou na příkaz, který by u označených padů změnil jejich typ a zároveň popis rozměrů tohoto typu v tabulce přenesl (okopíroval) o zadaný displacement na jiné posice.  Příklad:  Na desce mám PadA a PadB, oba typu 20.  PadA si označím, zadám displacement 100, a výsledkem bude, že PadA se změní na typ 120 a jeho rozměry (tj. rozměry typu 120) se v tabulce okopírují z položky 20 do položky 120.

Tomu ale rozumim, na mistech, kam by se to zkopirovalo uz nekdo neco muze mit, a prerovnavat jen kvuli tomu celou svou tabulku padu nikdo chtit nebude, uz kvuli kompatibilite s jiz nakreslenymi deskami, kde pri slouceni stare desky, a desky s prerovnanymi pady by zakonite bylo tolik konfliktnich rozmeru padu, ze by si radeji uzivatel hodil masli. Navic pokud budu chtit, aby se provedl nejaky odstup napr.o tech 100 pozic, pak musim tyto pozice drzet volne a zas mam mnohem mene pozic pro typy padu.

154

(21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Patnáct jde se čtyřmi vlajkami.  Budete ale ochoten nastavovat si jejich kombinace?  (Např. všem vyšším napětím nastavit jednu vlajku, pak části z nich navíc jinou, atd.?)
...
tzn. nenastavoval byste barvy pro jednotlivé kombinace vlajek, ale zkombinovaly by se samy z již nyní zadávaných barevných složek.  Pokud (dokud) byste měl piny vždy označeny nanejvýš jedinou vlajkou, celé by se to chovalo zcela identicky jako doposud.

Aha, takhle jste myslel tech 15 maximalnich vlajek.. Nic ve zlem, ale prave ze ochoten nebudu. Precijen jsem uzivatel bez vysoke kombinatorske a mam rad jednoduche a prime funkce. Zvlaste kdyz si predstavim, ze budu deset minut jen uvazovat nad tim, jak to skloubit tak, aby gumy byly spravne obarvene, a podarilo se mi to sestavit na prvni pokus (zde neplati undo)... I ja, ktery uz je u Formiky na leccos zvykly, mam obcas problem neco poskladat - sam vite, ze kdyz na neco nemohu prijit a ma pocit ze mi to Formika neumoznuje, odpovite mi resenim, ktere je funkcni, ale ktere neni na prvni pohled videt, az po chvili, kdyz clovek kombinuje a uvazuje, tak zjisti, ze cesta zdanlive slepa je spravna.
Proste tohle kombinovani uz mi opravdu prijde jako kdyby program musel setrit pameti a nutil uzivatele pri kazdem pouziti temer doprogramovat cast kodu...neni to pohodlne...(opet je to vec, ktera spoustu lidi odradi. ne ze by odmitali myslet, ale proc, kdyz sve myslenky a soustredenost mohou nechat na tom, jak budou delat desku a ne jak budou sestavovat ve vysledku banalni prikaz..)

Petr Horský napsal:

Třeba na nějaké desce s navzájem propojenými číslicovými a analogovými zeměmi, kde byste tak mohl studovat, jak spolu souvisejí.

..stale si nedokazu predstavit co presne mate na mysli...

155

(21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Na kolik byste myslel?

:) cim vice (s malem prace), tim lepe, pokud jich tam bude vic, jiste to prekazet nebude, urcite to vyuziju i pri sestavovani prirezu prototypove desky. Myslim ze tech 15 co jde, by melo stacit.

Petr Horský napsal:

...Původně jsem pomýšlel na všelijaké triky, třeba možnost zobrazovat zvláštní barvou linky, které mají na každém konci jinou barvu, apod., ale nikdo neměl zájem, ačkoliv se mi zdálo, že na určité situace by se to třeba hodilo...

Mate na mysli gumu, ktera spojuje dve barevne skupiny? K cemu jste myslel, ze by to mohlo byt dobre?

Petr Horský napsal:

Nechcete sem dát staženou obrazovku s nějakou pěknou ukázkou?

tak neco malo zde:

http://www.formica.cz/files/forum/barevnegumy.gif

(Plná velikost zde.)

156

(21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nejak se u nas zacinaji delat vice a vice desky, kde je tolik napajecich vetvi, ze mi ani 4 flagy nestaci :o) Mohu Vas poprosit o navyseni poctu flagu? Neni potreba hned vydavat novou verzi, spis az budete chtit pustit neco vetsiho..

Jen pro ukazku, jak jsem si zvykl pouzivat flagy na barveni gum:
D - tmave modra (RGB: 0,0,255); zem
C - okrova zluta; nejvyssi napeti
B - cervena; nejnizsi napeti, nebo pokud jich je vice tak druhe nejvyssi napeti
A - svetle modra(RGB: 0,176,240); nejnizsi napeti pokud jich je vice, nebo nejake mene caste (15V, zaporna napeti), a nebo barva bezne gumy pro ukladani vysvicenych elementu

..napsane to vypada ponekud slozite...

157

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Mam dojem, ze jsou k urceni pozice napisu sledovany pouze piny. Pokud to tak skutecne je, mohl bych poprosit, ze by se sledovaly i pady? Vsiml jsem si, ze mnoho soucastek ma piny jen na jedne strane, a z duvodu pevneho uchyceni soucastky k desce jsou na protejsich stranach pouze pajeci plochy. Pady s pinama zaroven tak nejak tvori i presnejsi predstavu o rozmeru soucastky, cili zahrnuti i padu by melo byt vyhodou. Vidite Vy nejaky zadrhel, nebo nevyhodu?

158

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

...jentak mimodek me napadlo dalsi vyuziti pro nahrazovani soucastek: pri tvorbe osazovaciho vykresu, kdy je vhodne mit soucastky uprostred pouzdra, idealne tam, kde je umistil autor predlohy pouzdra. Takto by se dalo nahradit lehce nouzove reseni vytvorene pred casem, ve vlakne http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=74 . Narozdil od reseni v onom vlakne dojde i k obnoveni umazanych casti predloh, ktere byly urezany napr.z prostorovych duvodu (u nas bezna vec).

159

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Hm, je to zajimavy napad, mate pravdu ze takto to jde take..

Do struktury programu, pravda, nevidim, ale kdyz nad tim tak uvazuju, tak o to jednodussi by vznik noveho procesu mohl byt, kdyz uz ta nejhorsi cast je napsana pro Replace. Rekl bych, ze pak uz mnoho nechybi: zjistit si nazev prave aktualizovaneho pouzdra, jeho nacteni z knihovny, osetreni vicenasobne vysvicenych shodnych pouzder + vyvolani menu Replace, a dal jiz stavajici funkce pro onen Replace.. Ale predpokladam ze tak jednoduche to asi v realu neni..

Urcite se ale primlouvam, aby v te pristi verzi uz byla nejaka takova funkce, mozna pro uplnost i funkce pro hromadnou nahradu vice typu pozder. Nahrazovani timto zpusobem neni, jak pisete, uplne optimalni (prave kvuli te nutnosti znat obecne chovani programu, jeho filosofii, aby vedel ze musi hledat okliky a takoveto "vedlejsi efekty" funkci, a pak nejdriv pouzdro nekam davat, pak jit do jeho editace a pak teprve nahrazovat - to je vlastne dalsi "NE" pro potencionalniho zakaznika a "ach jo" pro toho stavajiciho :o)

160

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Mel bych zas maly namet na funkci. Jako je ve schematiku moznost smazat z lokalni knihovni pameti soucatku (Browse/Edit | Remove) a nechat jeji novejsi verzi prikazem Browse/Edit | Reload nahrat z knihovny, bylo by sikovne mit neco i v Layoutu, pomerne casto na to narazim pri omlazovani desek, nebo kdyz vytvorim pouzdro a zjistim, ze je na nem neco spatne.
Staci uplne jednoduse oznacene soucatky aby se nahradily temi z knihovny.
Cili neco jako:
- zapamatuj si uhel, atributy (jmeno, hodnota, poznamka) a pozici soucastky (resp.jejiho pozicniho bodu) a mozna jeste neco,
- smaz ji,
- loadni pouzdro tehoz jmena z knihovny,
- prirad atributy patrici dane referenci soucastky,
- umisti pouzdro jeho pozicnim bodem na zapamatovane misto.
Bylo by neco takoveho mozne?

161

(6 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Ano, myslel jsem obecny uhel.
Nevim co delam spatne, ale pokud soucastku zdvihnu pomoci "Edit - Pick and Move", pak "Tools - Rotate", tak na me pouze vybehne okno ze je to povoleno pouze v rezimu Place component, Copy Group a Copy Window...

Petr Horský napsal:
kolin napsal:

(...) ostatne nejen u textu, zatim to je mozne pouze u vybranych rezimu kurzoru (...)

Nevím, zda jsem Vám rozuměl.  Co máte na mysli?

Je to mozna spise na jine tema, ale myslim pripady, kdy mam vlozene pouzdro a potrebuju ho rotovat. Neprisel jsem na to, jak to udelat jinak, nez zapnout kopirovaci funkci, pouzdro zkopirovat a pred polozenim na desku nastavit v "Tools - Rotate" uhel. Cili nemohu jen jednoduse oznacit soucastku a zmenit jeji uhel. Ale je pravda, ze tuto funkci pouzivam do roka asi dvakrat, takze takova tragedie to neni, jen je to takove krkolomne a pokud to neznaly uzivatel bude chtit udelat, bude si s tim asi muset chvili hrat. A take se to neda pouzit na nastaveni konkretniho uhlu.

Jeste mam pro p.Peroutku tip: vzdy, kdyz rozmistim popisky referenci, vyvolam jeste "Jump To - Component" a projedu cely seznam soucastek, pricemz koukam do nahledu na pozice popisek; delam to zejmena kvuli tomu, abych se ujistil, ze jsem presunul veskere popisky.

I ja se priklanim k moznosti zadat konkretni uhel (ostatne nejen u textu, zatim to je mozne pouze u vybranych rezimu kurzoru, coz neni prilis pouzitelne).
Jinak zatim muzete situaci resit takto:
Edit - Change - Text Direction coz Vam srovna text tak, ze bude citelny zleva doprava a zdola nahoru, a nasledne zopakovat funkci Edit - Change - Rotate Text dokud text nebude ve spravne orientaci.

Vazeni spoluuzivatele, puvodne v mailove komunikaci jsem panu Horskemu navrhl toto:

kolin napsal:

...napadlo me, jak by se daly importovat rozmery, ktere mi treba kolega nakresli v nejakem rysovacim programu typu CAD a ulozi do nejakeho nejlepe standartniho formatu. Tento soubor ja si nasledne nactu do Layoutu. Vyhody jsou predevsim v tom, ze kolega, kdyz kresli krabicku, kterou si nechavame vyrabet na miru, nebo navrhuje konstrukci a usporadani mechanickych dilu a uchyceni, mi jen vyjede potrebne objekty, nemusi je kotovat, abych to nasledne mohl prekreslit v Layoutu..

Formica takovy import zatim nema ze?
Jak slozite a vhodne by bylo neco takoveho vytvorit? Jako vhodny format tipuji DXF, ktery jiz Formica umi vytvaret...

Odpoved p.Horskeho znela takto:

Petr Horský napsal:

Na obecné úrovni je však potíž v tom, že DXF je velice široký pojem -- může popisovat třeba 3D objekty (což ostatně je i případ té krabičky) a vůbec spoustu věcí, které Formica z principu nezná.  Naopak objekty, které ve Formice dávají smysl, mohou být popsány mnoha způsoby, a bylo by velmi pracné je všechny ošetřovat.  DXF je exportován mnoha kreslicími programy, ale i v jedné a téže verzi AutoCadu mohou různí lidé tutéž krabičku nakreslit několika různými způsoby.

Pokusím-li se to maximálně zjednodušit, krabička může být popsána úsečkami, jejichž atributy budou 3D souřadnice koncových bodů, číslo hladiny a číslo barvy.  Formica by je měla transformovat na 2D souřadnice (zřejmě ignorováním souřadnice Z) a dvojici hladina/barva nějak namapovat na vrstva/logický typ.  Sestavit převodní tabulku obecně opět není nijak jednoduché.

Chcete-li, pošlete mi co nejširší varietu ukázkových DXF souborů, jejichž čtení by u Vás připadalo v úvahu.  Zkusím se na ně podívat a udělat si představu, nakolik by bylo pracné s tím něco dělat.  Pak Vám případně navrhnu snažit se prostřednictvím fóra zjistit, zda by byli i další zájemci a jak by vypadaly ukázky od nich.  Na základě toho bych snad mohl získat obrázek, kolik práce by s tím asi bylo a zda by stála za to.

Ale v zasade treba me by uplne stacilo vse co v souboru je, hodit do jedne vrstvy a celou osu Z presunout do bodu 0. Zas tak slozite veci navic v 3D nekreslime, jde spise jen o presne umisteni mont.padu a obrysu desky a dulezitych casti krabicky. Je mi jasne, ze by to chtelo neco "kdyz uz, tak uz", ale pokud vubec bude zajem vice uzivatelu a take Vas, pane Horsky, muzeme zacit v te nejprimitivnejsi forme importu.
Na ukazku se pokusim v nejblizsi dobe zaslat p.Horskemu nejake ukazkove soubory DXF.

Proto se ptam, jak se k tomu stavite Vy ostatni uzivatele, zda byste meli o takovou funkci zajem, a jak narocni byste na tuto funkci museli byt, aby Vam vyhovovala?

Potom bych Vas chtel poprosit alespon o nejake, i nejjednodussi trideni (pouzite napr.jiz v seznamu nactebnych knihoven, kde se na zacatek premisti zvolena polozka). Pokud by se vam chtelo do neceho sirsiho, zlobit se urcite take nebudu :o). Dekuji

Dobry den, bylo by prosim mozne v editoru schem.znacky vytvorit funkci Reorder (tak jako je pro zmenu poradi v definicich schem.znacky) i pro pouzdra v sezanmu prirazenych pouzder?
Uz nekolikrat jsem tuto funkci postradal, zvlaste kdyz ma soucastka vice druhu pouzder (typicky napr.svorkovnice Wago)

Vsiml jsem si take, ze nazvy Part Names se radi dle abecedy, pouzdra jsou ponechana svemu osudu.
Premyslim tedy o vhodnosti jeste dalsi funkci "seradit dle abecedy" nebo to nehrotit a razeni dle abecedy nechat na manualni zrucnosti uzivatele.
Dale, jestli by i Part Names nemely mit moznost seradit dle sveho s tim, ze soucasny stav (dle abecedy) je ale vyhovujici. Jen o tom uvazuji tak, aby to bylo jaksi uniformni pro Part Names i Packages....

167

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

... byste mohl za okraj pracovní plochy docela pohodlně považovat poslední body zobrazeného gridu a (případný) několikamilimetrový okraj snadno obětovat.  Jiná věc ovšem je, že grid nemusí být zobrazován vždy.

Ano, dalo by se to tak v podstate resit, chvili jsem uvazoval jestli by to nestacilo nakonec tak. Ale jak bylo jiz receno, neni to reseni, ktere bude fungovat vzdy, a take to neni reseni precizni, a jestlize tam ma byt v budoucnu trvale neco, co ma znazornovat hranice pole, melo by to byt neco, co nevypada provizorne..

Dekuji, dival jsem se na testovaci verzi a je to presne ono. Skvele to pomaha v orientaci v prostoru plochy. Dekuji.

jeste mala otazka, co jste myslel vetou "Upozorňuji však, že na rozdíl od obvyklých testovacích verzí uvnitř jsou některé moduly zdrojového textu zcela jiné (a pouze emulují dosavadní chování)."?

168

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Pořád si nejsem jistý, zda Vám rozumím správně.

Jde mi o jasne a trvale graficke zobrazeni hranice plochy, na ktere mohu mit umistene nejake prvky. Svym zpusobem vlastne mate pravdu, ze mi je plocha mala, ze jiste bych se nebranil jejimu zvetseni. Ale mala je mi jen z toho duvodu, ze nevidim poradne kam az muzu v momentu, kdy zacinam delat desku. Desku si zpravidla umistuji doprostred pole, abych mel po vsech stranach dostatek mista na pripadne ukladani pomyslnych bloku soucastek (napriklad si dam k sobe vsechny soucastky, ktere tvori zdroj, procesorovou cast, vstupy, atp. a hodim si je nekam do prostoru mimo desku. Tyto skupinky si rozmistim po obvodu desky do mist, kde by se asitak nejvice hodily.
Proste je to spis domnely pocit z male plochy, stejne, jako slepec-zacatecnik. On nema maly byt, ale neustale narazi do sten, protoze proste ty hranice nevidi.

Zde je nekolik vasich upravenych obrazku, jak si to asi predstavuji:

1. Situace, kdy nastaveny rastr neni nasobkem maximalni velikosti, a tak hranice konci mezi dvema body vykresleneho rastru
http://www.formica.cz/files/forum/boardmargin1edited.GIF

2. Situace, kdy nejvyssi bod vykresleneho rastru lezi na nejvyssim bodu pracovni plochy
http://www.formica.cz/files/forum/boardmargin1edited(2).GIF

169

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Jiste sam uznate, ze nelze uvazovat tak, ze vetsina rastru na to preci sedi, tak proc to neobejit a pomoct si postelovanim prahovych hodnot...
Take to samotne, ze jsem zavisly na urcitem nastaveni editoru a navic v pozici zacatecnika, ktery uz tak obcas nevi ktera bije... (i ja jsem napr.honem nevedel jak toho dosahnout)

Nene. Problem s mistem neresim. Musim si sice davat pozor, kdyz upravuju vetsi komponentu (nakres krabicky apod.) aby byla co nejvic ve stredu plochy, kdyby se nahodou stalo ze se zmeni referencni bod komponenty, ale jde skutecne o to, videt jasne hranice plochy.

170

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

1) Jak toho zobrazeni dosahnu?
2) jako nouzove a hrube voditko to staci. Na presnu indikaci to ale moc neni. Pokud mi oblast bude koncit v polovine kroku mrizky, pak stejne neuvidim presny okraj....

171

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tato vec se tyka obou programu:
obcas bojuju s plochou, na kterou mohu umistit prvky v tom smyslu, ze nevidim, kde konci pracovni plocha. Bylo by mozne jinak vybarvovat plochu, ktera je sice videt, ale na niz nelze nic polozit? Napriklad ve schematiku svetle sedou, v Layoutu tmave sedou, apod. Ani by v testovaci verzi nemusela byt nejak volitelna, to lze dodelat nekdy pozdeji, pokud byste v tom videli nejake vetsi programovaci uskali..

Petr Horský napsal:
kolin napsal:

3) musel bych trochu pohledat v kodech a ve svych aplikacich, ale da se emulovat stisk klaves, tak by se dala urcite funkce maker zachovat.

Tradičně se držím zásady neprorůstat příliš s operačním systémem (proti ní ostatně jde již užití standardní vstupní řádky).  Stisky kláves jistě lze emulovat, mohu si tím však snadno vyrobit problémy např. s českou klávesnicí nebo se zajištěním toho, aby klávesy šly do správného okna.

Mno, potom je pomoc snadna, a tisickrat vyhodnejsi: pouzit standartni komponentu TextBox (nebo jak se to ve Vasem vyvoj.prostredi nazyva), ktery je vlastne obsazen v onom InputBoxu (opet nevim jak se to jmenuje u Vas), ktery neumoznuje prubeh makra a dokaze pouze vracet vysledky. Vytvorit si muzete vlastni vstupni box z formu podrizeneho hlavnimu formu aplikace, pak mate nad TextBoxem plnou kontrolu (manipulace s obsahem, omezeni delky textu), muzete zobrazovat spousty dalsich informaci (napr.radkovy seznam naposled pouzitych retezcu, aniz by uzivatel musel mackat sipku dolu a prohlizet po jednom; videt by mohlo byt 10poslednich pouzitych a ostatni po scrolovani seznamu) a uzivatel by zaroven mel naprosto stejny komfort ovladani (kopirovani, vkladani,scrolovani do stran..), jako ve vsech ostatnich aplikacich. To si myslim ze je primo idealni.

1) vs.2) a jak se program zachova v pripade, ze mam prepnuto na text.format, vyuziju delku radky a napisu tam >79 znaku a pak se prepnu do bin.formatu a dam ulozit? Respektive jde tuto delku v realu vubec v layoutu ci schematiku vyuzit? V polich schematiku mohu napsat jen 37 znaku...

3) musel bych trochu pohledat v kodech a ve svych aplikacich, ale da se emulovat stisk klaves, tak by se dala urcite funkce maker zachovat.

4) to nekonecno je idealni pripad, myslim ze v realu by 255 znaku melo stacit, clovek se uz naucil psat strucne a ve zkratkach pri psani SMS :o)

A jak je to s delkami retezce ve schematiku? To ze by se v Layoutu nezobrazovaly poznamky cele, si myslim, ze by nemuselo (ale vim ze mohlo) vadit: Poznamku mam jiz psanou ve schematu, staci se tedy podivat tam. Na druhou stranu pokud je poznamka urcena tomu, kdo kresli desku a ne tomu, kdo objednava soucastky, pak je jiste pohodlnejsi jen mysi najet na soucastku v layoutu (zvlaste v pripadech, kdy uzivatel ma jen jeden monitor, nicmene kdyz ma jeden monitor, tak mu stejne nezbyva, nez se cas od casu prepinat mezi okny schematu a layoutu)

Pokud to tedy soucasny system prilis neumoznuje (kompatibilita je urcite nutna, i ja casto pracuji ve vice verzich layoutu), nechame to tedy do budoucna..

Dobry den, bylo by mozne zvetsit (prodlouzit) text.pole alespon pro Value a Note u vlastnosti soucastek? (alespon ctyr az petinasobne oproti stavajicimu, idealni by bylo jakesi zdanlive nekonecno ale to jen pokud to napr. struktura souboru .sch vubec umozni). Obcas se poznamky k soucastkam nevejdou a davat to jako text vedle soucastky s tim, at se podiva do schematu ten kdo zpracovava seznam soucastek, je ponekud nestastne..

175

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, tak uz to chapu, dekuji za vysvetleni i priklady. Takze to opravdu neni to, o co mi jde v tomto vlakne.

Nevim jestli si rozumime, ale to by nemelo byt vazano na nejaky typ padu (ve smyslu toho, ze kdyz chci thermal, musim zmenit typ padu na ten, ktery ma thermal definovany), ale pouze na to, jestli rozlevana med a dany pad jsou jeden a tentyz signal, ne.
Nebo pokud mate spise namysli, ze by se musel v tabulce pro kazdy typ padu definovat zpusob vytvoreni thermalu, tak to neni treba. Samotne napojeni padu thermalem se muze odvozovat dynamicky od poloviny sirky padu v danem smeru + aktualni izolacni vzdalenost na dane vrstve..