126

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

jarex napsal:

Takže byste chtěl, aby v případě konfliktu vytvořil vždy souvislou řadu s nejnižšími možnými čísly?   Zdá se mi, že celé by to ještě potřebovalo promyslet, aby přečíslování ve všech případech nabízelo výběr z několika rozumných a dostatečně obecných metod; je asi těžké předjímat, která by se v jednotlivých situacích hodila nejlépe.

Ano vyhovovalo by mě to jak popisujete. Např. budu mít již několik komponent R pojmenovaných R1 R2 R3 R4 a narazím na řadu či sloupec součástek R o 20 kusech v jedné řadě. Označím a řeknu pojmenuj. a Formica to pojmenuje R5-R24. A pod.

Další rozšíření této funkce by stálo určitě za úvahu.

Ono ale i zde se mohou vyskytnout určité jemnosti.  Tak například, nové číslování může navazovat na nejvyšší číslo vyskytující se v dané řadě; je-li však v ní (v té podmnožině neoznačených součástek) nějaká dostatečně dlouhá souvislá mezera, mohlo by se také umístit do ní, resp. do nejnižší takové.  (To není jen čistě spekulativní případ, v praxi by se mohl užívat k „setřesení“ číslování určité sekvence, pokud by součástky číslované někde nad ní už nebylo žádoucí ovlivňovat.)

Prosím ostatní uživatele, kteří mají jakékoliv specifické požadavky na číslování, aby je zkusili popsat v tomto vlákně.  Pak bych se mohl zamyslet, jak je co nejvíce zobecnit a případně implementovat, a to pomocí co nejméně příkazů a přepínačů.

127

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

jarex napsal:

Mohu se tedy zeptat, proč ji nenabízíte na oficiálních stránkách?

Není ještě dostatečně ustálená, ani z hlediska funkčnosti (jak je ostatně vidět i z toho, že zde uvažujeme navrhované úpravy do ní ještě přidat).  Pokročilejším uživatelům to zatím nedělalo problémy, ale neumím odhadnout, co by se stalo, kdybychom verzi 4.41 uvolnili v celé škále, tj. včetně volně šiřitelné.

jarex napsal:

Mám systém Formica standard, nepotřebuji schema,  vidím jej v desce a pochybuji, že to vše za mě jednou někdo převezme. Zajímala by mě tedy cena layoutu za upgrade na malý systém, ale spíše na
plný systém.

V zásadě užíváme stejný ceník jako oficiální, jen posunutý o jednu verzi dopředu.  Podrobněji to zde rozebírat by ale překračovalo rámec fóra.


jarex napsal:

Další alternativou by ale byl následující postup:
Položím kus desky na plochu.
Program zahlásí, konflikty s názvy a nabídne edit, kde já zadám např. "NONAME".  OK - STORNO
OK - Program smaže dosavadní názvy pokládaného kusu desky a nahradí je za NONAME1 - NONAMEn
STORNO - Program kus desky zahodí.

Ono to bohužel interně není tak jednoduché, bez podstatných úprav programu nemohu v databázi připustit dočasné konflikty s tím, že se následně vyřeší jedním z několika možných způsobů.


jarex napsal:

Momentálně jsem si to zkusil. Připouštím, že je to alternativa, je to ale stále 5 úkonů při změně jednoho názvu, což opravdu dost zdržuje.
Onehdá stačilo najet kursorem myši a stisknout 2x ENTER.

Dobře, až bude chvilka, mohu zkusit obnovit původní funkčnost jako alternativu k současné.  (Doufám, že někde ve zdrojovém textu to vykomentované ještě zůstalo.)


jarex napsal:

HROMADNÉ PŘEJMENOVÁNÍ:
Tady to upřesním:

Petr Horský napsal:

Jejich jména mohou tvořit hned několik číselných řad, např. C1, C2, C4, C8, ..., R5, R7, R11, R13, ..., U4, U11, U101, U111,...

režim GROUP:
RENAME TEXT
Vyskočí dialog s editem
zadám R
Formica smaže názvy označených součástek  a udělá z toho R1 - Rn.
Pokud se již budou nějaké názvy s R na desce nacházet, např od R1 - R50, udělá z toho R51 - Rn.
Pokud se již budou nějaké názvy s R na desce nacházet, např od R8 - R20  a R22 - R50 udělá z toho R51 - Rn. Může třeba i uživatele na skutečnost promlk upozornit.

Takže byste chtěl, aby v případě konfliktu vytvořil vždy souvislou řadu s nejnižšími možnými čísly?   Zdá se mi, že celé by to ještě potřebovalo promyslet, aby přečíslování ve všech případech nabízelo výběr z několika rozumných a dostatečně obecných metod; je asi těžké předjímat, která by se v jednotlivých situacích hodila nejlépe.

128

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, v nedostatku  času odpovím zatím jen stručně, a spíše ve snaze upřesnit požadavky:

jarex napsal:

Zda a kdy bude dostupná nová verze systému, a jaké v něm budou změny?

Verzi 4.41 již od loňského roku prodáváme uživatelům, kteří potřebují něco z vylepšení popsaných zde, typicky to rozlišení 100 nm.

jarex napsal:

READ FILE SECTIONS:

Po tomto příkazu se mi načte deska do souboru přes již na půl navrženou desku a nemohu s tím již hýbat, pokud si desku dopředu neposunu někam jinam, nebo pokud si ji celou neoznačím. Po té musím provádět další operace, abych dostal načtený kus desky kam potřebuji. Přišlo by mi jednodušší načtený kus desky rovnou celý automaticky označit, nebo na to dát přepínač do sekce READ FILE SECTIONS.

Ano, automatické označení všech prvků nového souboru (a odznačení všech dosavadních) by asi bylo nejjednodušší řešení, zbývá ovšem problém s konflikty jmen součástek, který zmiňujete níže. 

Alternativou k současné podobě příkazu (volitelnou přepínačem) by mohlo být načtení souboru do seznamu ukazatele, načež by se program dostal do režimu podobného Copy Group (Place), v němž byste načtený motiv teprve umístil.  (Konflikty jmen jsou v něm již ošetřeny.)  Problémy by ale byly minimálně tři, jednak s referenčním netlistem, jednak s tabulkami rozměrů v případě, že byste si umístění před položením rozmyslel; pro ně totiž neexistuje undo.  Navíc má seznam ukazatele omezenou velikost, teď 50 000 prvků, což sice mohu zvětšit, ale těžko jich tam může být milion jako na desce.

jarex napsal:

EDIT TEXT:
Mám na desce např. 10 součástek s názvem U1 až U10.

Dám režim EDIT TEXT, kliknu na U1, přepíšu ve formuláři na R1 a potvrdím.
Nyní kliknu na U2 a objeví se mi ve formuláři U2, Ve Formice 4.30 by se však objevilo R2.
Tady to prostě musím ručně přepisovat, což celkem zdrží, a nehledě na to, že když mám např. 30 LED diod, a ručně přepisuji každý název, mohu udělat chybu.

Toto mě opravdu tíží, jelikož ve Formice 4.30 mě to vyhovovalo mnohem víc.

Chápu, že na to někdo není tak zvyklý, ale přepínač by to určitě vyřešil.

Zůstanu-li u Vašeho příkladu, ve chvíli, kdy Vám program nabídl U2, pořád ještě můžete stisknout šipku dolů (nebo otočit kolečkem), abyste vyvolal posledně zadané U1, to odklepnout, objeví se hlášení „Duplicate component name“, odklepnout, a program Vám nabídne nejbližší volné číslo.

Chování verze 4.40 jsem změnil dle požadavku některých uživatelů; je jasné, že žádné nemůže vyhovět všem (ani vždy).  Nestačí-li Vám postup dle předchozího odstavce, mohl bych tam ale (jednou) snad přidat přepínač.

jarex napsal:

HROMADNÉ PŘEJMENOVÁNÍ:

Mám situace, že desku částečně poskládám z  kousků desek, které jsem v minulosti již navrhl. Pak mám v názvech součástek zmatek a při přejmenovávání mi program dost často hlásí, že se název součástky na desce již nachází a já ji musím hledat a přejmenovávat na něco jiného, abych mohl pokračovat v předchozím kroku dál.
Parádní funkce by byla, že by se součástky, např 120 součástek na celé desce,nějakým příkazem přejmenovaly na U1-U120.  Pak bych mohl započít přejmenovávání bez problémů.

Tato funkce by se hodila i například na skupinu označených součástek. Příklad: Na desce mám 150 součástek a vím, že 70 z nich jsou odpory. Označím je a řeknu přejmenuj.
A Formica z toho udělá R1-R70.  Parádní funkce šetřící spoustu času. Vím že se nehodí vždy, ale dost často by se to hodilo.

Tady bych si nejprve rád ujasnil, jak to přesně myslíte.  Označíte si nějakou množinu součástek.  Jejich jména mohou tvořit hned několik číselných řad, např. C1, C2, C4, C8, ..., R5, R7, R11, R13, ..., U4, U11, U101, U111,...   Co by mělo být cílem?  „Setřást“ označení dolů, tzn. ponechat řady a v nich součástkám postupně dávat co nejnižší možná čísla?  (Zde C1, C2, C3, C4, ..., R1, R2, R3, R4, ..., U1, U2, U3, U4, ...)  Všechny řady „setřást“ za jejich prvním prvkem?  (Zde C1, C2, C3, C4, ..., R5, R6, R7, R8, ..., U4, U5, U6, U7, ...)  A jak vyřešit případné konflikty se jmény těch neoznačených součástek?  Přeskakovat je?

Dobrý den, to znamená, že se Vám na jiném počítači podařilo vytvořit fungující instalaci Malého systému.  Proto bych rád odkázal na druhý odstavec svého výchozího příspěvku zcela nahoře:  Na tom cizím počítači se ve složce nejspíš C:\Program Files (x86) (nebo jak je ve Windows XP pojmenovaná) vytvořila další složka jménem Formica (nebo Formica4.30, ani zde si ta jména už nepamatuji) s dalšími soubory a podsložkami.  V této složce se Malý systém Formica 4.30 fyzicky nachází.  Teď jej tedy potřebujete přenést na svůj počítač:  Za tím účelem si na něj prostě překopírujete celou tu složku (třeba na flashdisku), ve Windows si zaregistujete přípony souborů (např. v Průzkumníku pravým tlačítkem zadáte Otevřít v programu...) a popřípadě vytvoříte ikony.  Může se Vám také hodit WinHlp32.exe (https://www.microsoft.com/en-us/downloa … aspx?id=91).

Shrnuto, problém není v tom, že by na novějších Windows nefungovala Formica, ale že nefunguje její stará instalační sada (tj. ten program Setup.exe, který zmiňujete).  Výše naznačeným postupem to obejdete.

Dobrý den, bohužel nevím, zda se dokáži ve Vašem popisu situace zorientovat správně.  Znamená to prosím, že od nás dosud máte původní instalační sadu Malého systému 4.30, a tu na Vašem novém notebooku už nelze ani spustit?  Anebo se Vám povedlo na něj nějak (např. z toho starého) přenést původní složku s instalací, v ní se pokoušíte spustit např. Layout.exe, to ale vede k nějaké chybě?  (A k jaké?)

131

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

jarex napsal:

(...) a vrtací data v RS274X. Vrtací data pak přizpůsobí svým možnostem, resp. škálou disponibilních vrtáků.

Jen pro dovysvětlení ostatním uživatelům:  To vlastně znamená, že si RS274X.dll připojíte také na místo vrtačkového generátoru v menu Files | NC Drill.  Když jsem tuto možnost do Formicy kdysi přidával, měl jsem na mysli spíše kontrolní tisky apod., ale jestliže takový gerberovský soubor (v němž jsou otvory vykresleny jako kruhy příslušných průměrů) výrobce akceptuje, je to samozřejmě přesné řešení bez nutnosti u Vás cokoliv nastavovat.

jarex napsal:

Pokud jsem pak potřeboval, aby bylo něco vyjma padů odmaskované, přímo jsem to uvedl v objednávce.

Tohle by se asi dalo užít např. (naopak) pro zamaskování prokovek, ale je-li to nějaký složitější tvar, asi jej stejně musíte nakreslit v některé další vrstvě?

132

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý večer, není proč se omlouvat, tímhle krokem nějak prochází každý, kdo si poprvé potřebuje dát standardní technologií vyrobit desku s prokovenými otvory. 

Ukázka konfiguračního souboru, který jsem před pár týdny užil k výrobě něčeho snad rozumného, může vypadat např. takto:

{Formica Layout Configuration File for RS274X.f4d} 
{Program Version 4.41 P108} 
{PCB File Name AlaSys_IO_modul (ph3).PCB} 

Setup (
    "RS274X" 
    1000 1000 1 {Driver Units per mm} 
    0 0 800 600 {Driver Limits [mm]} 
    1 1 0 0 {Scale 100.00%, Rotation = Off, Mirroring = Off} 
    20 20 2 20 20 0 
    0 500 0 1 0 5 -5 3 3 0 0 1 1 
    
) 
Layers (
    0 0 ".L0" {Layer  0 = Rejected} 
    2 0 ".BOT_SSCR.GER" {Layer  1 = Side B} 
    2 0 ".BOT_SSCR.GER" {Layer  2 = Side B} 
    0 0 ".L3" {Layer  3 = Rejected} 
    0 0 ".L4" {Layer  4 = Rejected} 
    0 0 ".L5" {Layer  5 = Rejected} 
    0 0 ".L6" {Layer  6 = Rejected} 
    2 0 ".OUTLINE.GER" {Layer  7 = Side B} 
    2 0 ".BOT_MASK.GER" {Layer  8 = Side B} 
    2 0 ".BOT.GER" {Layer  9 = Side B} 
    0 0 ".L10" {Layer 10 = Rejected} 
    0 0 ".L11" {Layer 11 = Rejected} 
    0 0 ".L12" {Layer 12 = Rejected} 
    0 0 ".L13" {Layer 13 = Rejected} 
    2 0 ".TOP.GER" {Layer 14 = Side B} 
    2 0 ".TOP_MASK.GER" {Layer 15 = Side B} 
    0 0 ".L16" {Layer 16 = Rejected} 
    0 0 ".L17" {Layer 17 = Rejected} 
    0 0 ".L18" {Layer 18 = Rejected} 
    0 0 ".L19" {Layer 19 = Rejected} 
    0 0 ".L20" {Layer 20 = Rejected} 
    2 0 ".TOP_SSCR.GER" {Layer 21 = Side B} 
    2 0 ".TOP_SSCR.GER" {Layer 22 = Side B} 
    0 0 ".L23" {Layer 23 = Rejected} 
)

Když si ji nakopírujete do nějakého souboru s příponou .cfg nebo .f4c (dle verze Formiky, ale je to celkem jedno) a načtete příkazem Files | Artwork | Read Configuration, stačí Vám ve stejném menu dát už jen příkaz Go ! a soubory pro všechny vrstvy se vygenerují zároveň.  Tentýž konfigurační soubor Vám posílám také e-mailem.  (Doufám, že máte dostatečně čerstvou verzi programu Layout, aby dovolovala takhle dlouhé přípony.)

Jinak přepínač, který jste pravděpodobně hledal, abyste mohl vrstvy 8 a 15 povolit, je v menu Files | Artwork | Sides & Extensions; místo Rejected je třeba jim tam nastavit Side B.

133

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, zkusím odpovědět trochu volněji a vágněji, snad to bude jasné i tak.  Pro nepájivou masku jsou běžně určeny vrstvy 8 a 15 (tj. o jednu vrstvu směrem ???ven??? oproti vnějším vodivým).  Pájecí body obsažené např. ve standardní knihovně pouzder v ní mají své plošky; ty mohou být o něco větší vůči měděným.  Běžný postup je vedle vodivých vrstev (a potisku, lepidla atd. dle potřeby) výrobci předat i gerberovské soubory vygenerované z těchto vrstev.  Do nich je také možno vykreslit (např. čarami) další oblasti, které mají zůstat odmaskované.  Lze tam také čarou nějaké šířky nakreslit obrys desky, což má ten důsledek, že nepájivá maska nepůjde až k její hraně. 

Zpaměti teď neřeknu, zda standardní rohové značky zasahují i do nepájivé masky.  Zato Vám, až budu u druhého počítače, zkusím poslat konfigurační soubory pro RS274X.dll, při jejichž užití se Vám všechny potřebné soubory (plus možná nějaké navíc) vygenerují samy jediným přikazem.

(Alternativou k výše uvedenému může někdy být odvození nepájivé masky od vnější vodivé vrstvy, a sice tak, že se povolí generování jen pájecích bodů, k jejichž rozměrům lze případně přičíst nějaký inkrement.  Ale za standardních okolností bych toto spíše nedoporučoval.)

Všeobecně si dovoluji opět připomenout, že před odesláním souborů výrobci je vhodné si je prohlédnout nějakým nezávislým nástrojem, např. GCPrevue.

134

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

mišejk napsal:

Vše potřebné je nyní přede mnou krásně čitelné v poznámkovém bloku.

Když se to napíše takhle, je to pro nás samozřejmě leda ostuda; ale vyplývá to z toho, že pracujete s jednou z testovacích verzí, kde se pozornost soustředila na jiné věci než metriku písma.

mišejk napsal:

Ze zobrazené tabulky se dovídám, že jsem kdesi na desce užil pady s otvorem 0,55mm, ale netuším kde. Program chybu nedělá, takže jdu zpytovat svědomí...

Ono by to mělo jít hledat i trochu automatizovaněji.  Pro pady a jejich otvory bohužel nemáme obdoby příkazů Select | ... | Lines | Narrow a Select | ... | Lines | Short, které jsou vhodné pro označení a následné hledání podezřele úzkých či krátkých segmentů spojové čáry.  Ale kdybyste se podíval do té původní tabulky, kde se Vám vypisovalo ???UNDEFINED???, viděl byste na té řádce logický typ, a ten by šlo označit příkazem Select |Select | Pads | One Type.  (Není-li ani pak vidět, pomůže Jump To | First Marked.)

135

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

mišejk napsal:

Při pokusu o generování výstupů pro výrobu mi příkaz Artwork|Load Driver vrátil jen upozornění na chybu: Missing entry point in the DLL driver.

To vlastně znamená, že jste se pokusil DLL užít k něčemu, nač není určená, např. tedy DLL pro vrtačku ke generování matrice.  Pokud Vám šlo o vrtací program, napravil jste to vzápětí, jak píšete.

mišejk napsal:

Tak jsem se přepnul do File|NC Drill|Pad Tools, což mi ukázalo tabulku "Pad Tools on Layer 9", ale jaksi divně ořezanou z pravé strany (ze slova UNDEFINED je vidět jen UND).

Tohle je jen chyba vyvolaná změnou metriky písma po výměně původních bitmapových MS Sans Serif za Tahomu s vyhlazováním hran.  Samozřejmě by tam být neměla, ale funkci driveru to neovlivňuje.

mišejk napsal:

A z té tabulky jsem vyčetl, že právě to slovo UNDEFINED stojí u padů, které jsem si cvičně vytvořil s průměrem otvoru 1,4mm. A pokud bych takové otvory chtěl nechat vyrobit, asi (rozumím-li tomu správně) by výrobce měl dostat do ruky tabulku padů s požadovaným průměrem vrtáku, ale já posléze po kliknutí na pad s označením UNDEFINED a následném otevření možnosti "Modify Tool" vidím tabulku "Select Tool", která má vrtáky seřazené po 0,1mm krocích od 0,6 do 1,3mm, jenže pak už se průměry zvětšují jinak. ??ili: mám nabídku průměrů ... 1,3; 1,5; 1,8; 2,0; 2,2; 2,6 a 3,15 mm. Nic mezi tím.
Pokud bych měl opravdu připravit správné podklady pro výrobu - dělám špatně všechno, nebo jen něco? :-)

Citované průměry odpovídají vrtákům jedné dávné konkrétní vrtačky (snad v Přelouči).  Později se předpokládalo, že si každý uživatel sestaví tabulku skutečných nástrojů dle vrtačky svého výrobce.  (Na konci PDF manuálu je vysvětleno jak.)   Dnes by toto byla škoda práce, lépe je pracovat s virtuálními nástroji.  Toho lze dosáhnout užitím příslušného konfiguračního souboru, který Vám za chvilku najdu na jiném počítači a vystavím zde nebo pošlu ??? pokud to tady už někde není; řekl bych totiž, že o tomto konfiguračním souboru (a vylepšené DLL) píšu na konci tohoto vlákna: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=228

Jinak čistě teoreticky poznamenávám, že i s výše popsanou tabulkou by Vám generování vrtacího programu prošlo, kdybyste dostatečně rozšířil tolerance pro průměr nástroje; ovšem za tu cenu, že průměr by byl trochu jiný, než si přejete, a/nebo že by Vám případně dva či více průměrů splynulo do stejného vrtáku.

136

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, k tomu lze snadno užít příkaz Files | Read File Sections (viz též např. http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=99).

137

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, ano, právě jsem Vám přeposlal e-mail.  Odkaz na archiv s buildem 1083 tam obsahuje také demonstrační verzi (LayoutD.exe).

138

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, to je správný dotaz, děkuji.  Ve skutečnosti se verze 4.41 už omezeně prodává, typicky jako upgrade pro ty uživatele, kteří potřebují některou z jejích nových vlastností.  V Layoutu jsou nejdůležitější velmi zhruba tyto:

* Rozlišení 100 nm, kreslicí plocha 2 × 2 m.
* Nový režim Draw Bus pro kreslení sběrnic.
* Možnost uložit a jediným příkazem vyvolávat až 10 „pohledů“ na desku, popisujících kompletní nastavení grafiky.
* Auto Dimming — možnost zobrazování jednotlivých vrstev nejen vypnout a zapnout, ale také „zešedivět“; toto lze přepínat i automaticky, dle změn aktivní vrstvy.
* Rychlejší grafika s vykreslováním skrz bitmapy.
* Přepracované výstupy pro Gerber RS-274X a Excellon.

Vedle toho tam během let byla ve srovnání s „oficiální“ verzí 4.40 pochopitelně vylepšena řada detailů.  (Ve schematickém editoru je též kreslení skrz bitmapu, dále záložky pro jednotlivé listy schematu a drobné změny ovládání.)

139

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

A k druhému příspěvku:  První ukázka je ve formátu RS-274D, druhá v RS-274X.  Ve Formice generátory, které se jmenují Gerber.dll, vytvářejí ten první formát, dnes zastaralý, zatímco RS-274X je tam generován z RS274X.dll.  Cosi více je k tomu také zde: http://www.formica.cz/vyroba_dps.html ; generátor pro RS-274X navíc má i novější verzi, viz: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=273

Teď bohužel nevím z hlavy, zda výstupní generátor pro RS-274X byl již v poměrně dávné verzi Formica 4.2; ale i pokud byste nechtěl upgradovat na současnou verzi 4.40, můžete z ní (bezplatně) využívat její výstupy, a to prostřednictvím tzv. ???Technologické verze??? ??? viz http://www.formica.cz/produkty.html .

140

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den,

napřed k prvnímu dotazu:  Rozdílů mezi RS-274D a RS-274X je řada; leccos je k tomu napsáno např. zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Gerber_format .  V zásadě však byl RS-274D určen k přímému řízení clonkového fotoplotteru (což je zařízení, o němž ani nevím, zda jej dnes někdo v republice ještě vůbec provozuje), zatímco RS-274X popisuje matrici s předpokladem, že bude vykreslena na rastrovacím fotoplotteru.  Ten fyzicky žádné clonky nemá, a naopak dovoluje definovat virtuální nástroje podle momentálních potřeb návrháře desky.

Výrobce či majitel clonkového fotoplotteru tedy někde publikoval rozměry jednotlivých clonek a jejich D-kódy, přičemž na návrhářích bylo je vložit do svého návrhového systému (např. ve Formice pomocí sekce Tools v konfiguračních souborech), ale nebylo by mělo žádný smysl je přepisovat do výstupních souborů (leda snad pro kontrolu).  Po přechodu k rastrovacím fotoplotterům si jejich majitelé nejprve vytvářeli tabulky virtuálních clonek, aby tak emulovali předchozí situaci.  Pak byl formát  RS-274D nahrazen rozšířeným RS-274X, který mj. dovoluje si definovat (pomocí té syntaxe s procenty) vlastní clonky.  Popis tohoto formátu si momentálně lze stáhnout zde: https://www.ucamco.com/files/downloads/ … fb2554ae7a , ale podle URL se zdá, že odkaz není permanentní; příště tedy bude možná nutné hledat někde na stránkách https://www.ucamco.com/en/guest/downloads  nebo http://www.ucamco.com/ .

141

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, ve verzi 4.41 funguje tabulka rozměrů pájecích bodů dosud zcela stejně jako ve verzi 4.40, pouze jsou rozměry zadávány v desetitisícinách milimetru.  Za rozpadlé sloupce se prozatím mohu jen omluvit.  Verze 4.41 totiž místo dřívějších fontů MS Sans Serif (s nimiž nelze vyhlazovat hrany písma) užívá fonty Tahoma, které mají poněkud odlišnou metriku.  V důsledku toho vycházejí některá pole širší, a tabulátor přeskočí na další sloupec.  Podívám se na to znovu.

142

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Snad bude vhodné do tohoto vlákna ještě dodatečně doplnit odkaz na stručný článek o rozlévání mědi: Formica 4.40 ??? tipy a triky pro měděné plochy.

143

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, jen bych nadhodil dvě možnosti, které by snad stály za vyzkoušení:
1) spustit Layout jako správce, což by zápis konfiguračního souboru do podstromu \Program Files asi umožnilo alespoň jednorázově;
2) Program Layout instalovat mimo tento podstrom, kam máte i jako uživatel neomezená práva přístupu.

Jinak ten podstrom ...\AppData\ by měl sloužit právě k uložení pracovních kopií souborů, zdánlivě uložených tam, kde chybí právo je zapisovat.  Jinými slovy, kdyby vše fungovalo, jak má, konfigurační soubor by fyzicky byl v podstromu ...\AppData\, aniž byste si toho na první pohled všiml.  Ale detailní funkci u Windows 10 bohužel neznám.

Napadá mne, zda by Vám třeba nepomohlo něco z tipů diskutovaných zde: www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=247, např. speciální typ čáry jen pro rozlévání mědi (pak ji lze snadno označit a smazat množinovou operací) nebo čáry nulové šířky pro její ohraničení.

Tedy, dodatečně si uvědomuji, že jsem mohl odkázat také na tento stručný článek: Formica 4.40 – tipy a triky pro měděné plochy.

Opět si dovoluji okopírovat obrázek:

http://www.formica.cz/files/forum/copper-cleanup-2.png

Obrázek jsem si dovolil okopírovat na náš server, aby se na něj mohli podívat i případní pozdější čtenáři:

http://www.formica.cz/files/forum/copper-cleanup.png

Dobrý den, abych se přiznal, já tam žádné překrývající se čáry (ve smyslu, v němž s nimi příkaz Edit / Cleanup pracuje) nevidím -- a to už jaksi z principu, na obrázku by se překrývaly, to jest byly v přesném zákrytu.  Snad byste mi mohl desku také poslat e-mailem (nejlépe zazipovanou), abych se na ni podíval blíže.

Formica zpravidla sjednocuje překrývající se a navazující segmenty čar automaticky, v průběhu editace.  Existují však situace, kdy to není ihned možné, např. jeden ze dvou takových segmentů je označen (takže není jasné, zda by měl výsledný segment být označen také, či nikoliv).  Jestliže označení později zrušíte, Formica je nespojí sama (přinejmenším ne okamžitě, ale až např. při jejich příštím čtení z *.pcb souboru), můžete je však spojit „ručně“ právě pomocí příkazu Cleanup.  (Podobně je tomu i v případě překrývajících se a navazujících segmentů navzájem odlišné šířky, kterou byste pak sjednotil množinovou operací Edit / Change / Line Width.)

147

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, nejlepší by asi bylo naznačit dráhu nástroje v nějaké samostatné vrstvě, určené jen pro frézování.  Na úrovni padu to sice nejde, ale je to snadno možné na úrovni pouzdra v knihovně, které ten faston bude představovat.  (To by navíc mělo obsahovat i pájecí bod bez otvoru.)

Doufám, že Vám k tomu v týdnu něco napíše někdo z uživatelů, kteří s frézováním otvorů mají praktické zkušenosti.

Dobrý den, omlouvám se za nedorozumění, v důsledcích vyplývající především z práce s testovacími verzemi, kde přípony nebyly ustáleny dostatečně.  Snad je i v tomto vlákně místo, kde bych mohl okrajově zmínit, že také u pokusných výstupních generátorů v Layoutu se přípony .cfg a .dll (u driverů) postupně změnily na .f4c a .f4d.

Obávám se však, že testovací verze 4.40 už podobně nekonsistentní zůstanou.  Mezitím totiž vyvíjíme verzi označenou 4.41, která sice možná má přípony ustáleny definitivně, zato však (hlavně díky zjemnění základní jednotky na 0,1 um) pracuje s novým formátem .pcb souborů, které bohužel nemají zpětnou kompatibilitu; proto ji také zatím testuje jen několik uživatelů.

149

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý den, co se týče Layoutu, odpověď zhruba najdete ve vlákně http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=121 , které dále odkazuje na http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=117 .

150

(5 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

V nyní testované verzi 4.41 momentálně jsou výstupní generátory jen pro RS274X, Excellon, PDF a DXF.  To sice dosud je pouhá formalita, protože tam lze (po změně přípony z .dll na .f4d) užívat i libovolné generátory verze 4.40, do budoucna však asi nemá smysl udržovat všechny výstupy, které se kdy vyskytly.  (Například u Admapu 3 si dnes už sotva vzpomínám, jak vůbec vypadal.)

Proto bych uvítal odezvu uživatelů:  Které výstupní generátory nyní užíváte?  A které byste si přáli zachovat dál?