101

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Pro upřesnění - popsaným způsobem je vykreslena kontura logického typu 0. Podobně jsou jednotným typem čáry vykresleny také kontury logických typů 2 až 14. Pokud je ale rámečkům přiřazen logický typ 15, zobrazí se individuální tloušky. Více najdete v nápovědě pod heslem "Grafická struktura".

102

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Ano. Do procedur pro načtení výkresu na nový list (příkaz Load sheet) a pro otevření editoru předlohy (např. Browse/Edit|Modify) to lze snadno doplnit. Zařadím to do příští testovací verze.

mišejk napsal:

Ani vyhledávač Windows na zadání *.Cnf nic nenachází. ...
Nevím, kde dělám chybu, soubory.Cnf prostě nejsou jak ve složce Schema, tak ve složce Layout. ...
Pokud si dobře vzpomínám, soubor ve Formice označený jako .CnS (s tím nesmyslným svislým přeškrtnutím) totiž i Windows vyhledávač rozeznal jako .Cnf a po jeho zkopírování do složky se schem.editorem vše fungovalo...

Soubor *.Cn$ obsahuje stav stejnojmenného souboru *.Cnf před poslední změnou. Není tedy vyloučeno, že jeho překopírováním a přejmenováním dosáhnete požadovaného cíle.

Extenze Cnf je v některých verzích Windows rezervována pro jakýsi systémový program Conferencing Utility. Pak se v Průzkumníkovi naše konfigurační soubory zobrazují bez extenze. Tedy jen "Schema" a "Layout", navíc se šipkou na ikoně, takže vypadají jako klávesové zkratky. Vyhledávač ale i pak soubory *.Cnf běžně nachází a například v okně příkazového řádku se zobrazují správně.

Pokusíme se s ing. Horským vyhovět Vašemu požadavku a brzy doplnit další kapitoly "rychlokursu". 

Protože "kdo rychle dává, dvakrát dává", odkážu Vás na podobný "rychlokurs", který sice vznikl pro verzi schematického editoru 4.30, ale většina uvedených informací platí i pro verzi 4.40. Věřím, že tam najdete řadu užitečných informací, i když některé Vaše otázky se týkaly spíše editoru plošného spoje.

Stáhněte si soubor www.formica.cz/files/uvod-s.zip a rozbalte ho. Soubor uvod1.hlp pak můžete poklikáním ve WinExploreru spustit samostatně anebo ho můžete přidat do adresáře se schematickým editorem a rozšířit tak si tak nápovědu o kapitolu ??vod do práce se schematickým editorem.

Nastavení programu se při ukončení standardně ukládá do souboru Schema.cnf, odkud se při příštím startu zase načte. Pomocí příkazů Options|Save a Options|Load je možno konfiguraci zapsat i do jiného zvoleného souboru a podle potřeby ji zase načíst. Novější verze programu většinou dovedou správně použít relevantní části konfigurace zapsané pomocí starších verzí.

106

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Děkuji za upozornění. Pokud z režimu Draw... provádíte Undo klávesou Backspace, pak se skutečně dřívější změny provedené v jiných editačních režimech zdánlivě ztratí.
Dobrá zpráva je, že pokud nejdříve přejdete do jiného režimu, např. před klávesou Backspace stisknete Esc, bude fungovat undo/redo správně.

Příčinou popsaného chování je drobná úprava provedená v dubnu 2007. Snahou bylo vyhovět požadavku, aby se editor po provedení undo/redo pokud možno vracel
do předchozího režimu. (Dříve byl po undo/redo editor vždy v režimu Identify.)

Potíže jsou s návratem do režimu Draw.... Při běžném přechodu do Draw... se totiž mj. ruší zvýraznění objektů (účelem je odstranit přerušení vodivých čar na hranicích bloku).
Při návratu klávesou Backspace k úpravám provedeným v jiných editačních režimech je typicky prvním krokem zpětné zvýraznění objektů. Pokud vzápětí přijde
samočinný přechod do Draw..., zvýraznění se zase zruší a na obrazovce přitom k žádné změně nedojde. To lze nekonečněkrát opakovat...

Jako řešení se nabízí vynechat v tomto speciálním případě přechodu do Draw... manipulaci se zvýrazněním. Není ovšem vyloučeno, že
se najde situace, kdy zase takové chování bude zdrojem problémů. Prozatím toto řešení zahrnu do příští testovací verze.

Existují dva postupy.

1) Pro popsanou situaci se lépe hodí ten, který spočívá v aktualizaci lokální knihovny: Příkazem Browse/Edit|Remove|Remove Name(One Synonym) vymažte z lokální knihovny vybranou předlohu. (Může jich být i více najednou. Dokonce můžete vymazat všechny příkazem Browse/Edit|Remove|Remove All.)  Instance postižených součástek se sice pak budou zobrazovat pomocí prázdné předlohy, ale až do ukončení programu si budou pamatovat všechny atributy; jakmile se pak v lokální knihovně objeví předloha potřebného jména, automaticky se použije. Pak stačí příkazem Browse/Edit|Reload doplnit do schematu chybějící předlohy (to se provede podle priorit prohledávání knihovních souborů nastavených v knihovníkovi).

2) Také je možno použít množinovou záměnu předloh označených součástek. Tento postup dovoluje ponechat u některých součástek původní předlohu. Nejprve vyznačte součástky pro výměnu (ručním výběrem Edit|Group Operation|MarkElement nebo pomocí množinového kritéria, např. Edit|Group Operation|Select|Alphanumerical|Masked) a pak v menu Edit|Group Operation|Change|Part Names vyberte požadovanou novou předlohu. Program může v některých situacích také doplnit do názvu ".2", aby odlišil různé verze stejnojmenné předlohy.

108

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Ještě bych ke svému předchozímu vyjádření doplnil stručný návod k nastavení časových prodlev pro router. Najdete je v menu Options|Schematic Editor|Connectivity Options|Background Router Options.

Pokud při běžném zacházení zůstávají ve schématu gumičky, velmi pravděpodobně máte nastavenu příliš krátkou prodlevu Extension Time. Ta určuje, o kolik se případně odloží násilné ukončení činnosti routeru poté, co dragovanou součástku položíte. Samozřejmě pokud by vždy mezi ustálením kurzoru a pokynem pro položení uplynula dostatečně dlouhá doba, nebylo by žádné prodloužení nutné a gumičky by se neobjevovaly (s výjimkou těch, kdy router v rámci pravidel spoj položit neumí). V praxi ale často nastane opačný případ - např. když se při položení součástky zachvěje ruka držící myš. Výchozí hodnota prodlevy 1000 milisekund zpravidla zabezpečí doroutování i v případě velkého počtu spojů. Můžete ji ale v případě potřeby prodloužit až na 30000 milisekund.

Start Delay určuje, kolik milisekund musí být dragovaný objekt v klidu, než se router odstartuje. Teoreticky by toto zpoždění mohlo být i nulové. V praxi však taková hodnota často způsobuje trhaný posun dragovaného objektu. Výchozí hodnota je proto 50 milisekund.

109

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Nastavením přepínače grafického výstupu Sheet to Output do polohy All Sheets je nejen určeno, že se budou postupně generovat výstupy ze všech výkresů, ale také jsou téměř všechny ovládací prvky fixovány v poloze pro automatický tisk. Pokud chcete parametry nastavit ručně, zvolte pro výstup konkrétní výkres.

V menu Item Tools & Colors pak nastavte přepínač Tools & Colors Selection do polohy Manual. Tak můžete modifikovat tabulku pro přířazení perek Change Item Tools & Colors.

Mohl byste prosím popsat detailněji svou představu?

Pokud máte na mysli možnost do rozpisky vypsat součástky stejného typu pohromadě, pak toto program umožňuje.
Stačí v generátorech rozpisek nastavit přepínač Nesting do polohy Equal Components Per Line.

Původní dělení knihovny bylo vynuceno kapacitními omezeními. Jediný knihovní soubor je naopak nejvýhodnější z hlediska údržby. Určitým kompromisem by mohlo být rozdělení na čtyři části, které najdete na adrese www.formica.cz/files/Lib440-A(1-4).zip.

Jemnějšímu dělení samozřejmě nic nebrání, ale zejména výkresy s nově doplněnými součástkami by nejspíš vyžadovaly řadu přesunů, aby bylo jednoznačné, kam výkres zařadit.

112

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Doplnil jsem přepínač Options|Preferences|Sheet Zoom Factor (od verze 4.40.65.3). Požadovaného chování dosáhnete nastavením do polohy Individual.

113

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Nějak se mi nedaří toto zreprodukovat. Máte na mysli poslední verzi programu staženou z výše uvedené adresy?

114

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

To makro by Vám mělo v takových situacích pomoci. Pokud Vám ale gumičky zůstávají ve schematu často, možná máte nevhodně nastaven router vzhledem k rychlosti Vašeho počítače.

Algoritmus pro hledání významných bodů je nastaven tak, aby přiřadil nejvyšší váhu případnému průsečíku (i v prodloužení) vodičů, které jsou oba v dosahu kurzoru. Přesně to se děje v popisované situaci: Jakmile jste malým kurzorem vybral oba vodiče současně, přesunul se velký kurzor do jejich průsečíku.

Jistě nejde o vysloveně špatné nastavení. Svou roli sehrál nezvykle ostrý úhel mezi segmenty. Jen bych doporučil používat poněkud menší hodnotu Picking Distance. Připomínám, že ta udává v pixelech vzdálenost, na niž může být kurzorem zachycen objekt nebo jeho významný bod. Výběr je tak možno jednoduše zjemnit zvětšením výřezu.

116

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Editor umožňuje označit jen gumičky množinovým příkazem Edit|Group Operation|Select|Lines|Rubber Bands. Pak je například možno přiřadit označeným gumičkám dočasně logický typ odpovídající tlusté čáře pomocí příkazu Edit|Group Operation|Change|Logical Type. (Bohužel neexistuje příkaz pro přiskočení kurzoru k označenému objektu.)

??asto ovšem není vůbec nutno gumičky hledat, stačí na označené linie aplikovat Edit|Group Operation|Run Router. Zde bych asi měl zdůraznit, že tento příkaz routuje jen označené vodiče a gumičky.

Obě popsané operace jsou obsaženy v makru <Ctrl-G> ve standardní sadě maker. Pro ty, kdo by si chtěli podobné makro importovat do vlastní sady, zde uvádím také jeho zápis:

Macros (
  <Ctrl-G> "propoj gumičky"  (<Alt-E> <o> <s> <l> <r> <Esc> <Esc> <r> <Ctrl-Home>)
)

117

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Když si s dotyčným spojem neporadí ani router spuštěný off-line, pravděpodobně jde o situaci, kdy router v rámci daných pravidel není schopen spoj umístit. Pak může pomoci, když před dalším pokusem zjemníte rastr nebo upravíte i další nastavení routeru v menu Options|Schematic Editor|Connectivity Options|Common Router Options. (Doporučuji ale pak zase vrátit nastavení zpátky.)

Pokud se naopak ve Vašich schematech často objevují nedoroutované spoje, s nimiž si pak off-line router bez problému poradí, doporučuji prodloužit Options|Schematic Editor|Connectivity Options|Background Router Options|Extension Time.

118

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Děkuji za popis.  Zejména u odlaďování funkcí, jejichž míra využívání závisí na stylu práce uživatele, je taková zpětná vazba neocenitelná. Například tvarování vodičů jsem naposledy upravoval před dvěma lety, ale na problém s tvarováním hranice typů dosud nikdo neupozornil. Po tak dlouhé době už těžko lze mluvit o odlaďování.

Novou ověřovací verzi editoru prosím stáhněte z adresy http://www.formica.cz/files/Schema440r65p07.zip.

Děkuji za popis.  Zejména u odlaďování funkcí, jejichž míra využívání závisí na stylu práce uživatele, je taková zpětná vazba neocenitelná. Například tvarování vodičů jsem naposledy upravoval před dvěma lety, ale na problém s tvarováním hranice typů dosud nikdo neupozornil. Po tak dlouhé době už těžko lze mluvit o odlaďování.

Novou ověřovací verzi editoru prosím stáhněte z adresy http://www.formica.cz/files/Schema440r65p07.zip.

Testovací verzi editoru můžete stáhnout z adresy http://www.formica.cz/files/Schema440r65p06.zip.

Změny se týkají především označování utržených návěští a tvarování vodičů na rozhraní logických typů.

Možnost odstranit značku z místa propojení několika vodičů závisí jen na tom, zda po odstranění značky vznikne smyslupné uspořádání vodičů. Například lze odstranit značku z překřížení dvou kolmých vodičů. Naopak značka ve spoji typu T je neodstranitelná a proto jsou takové značky předem označeny "unremovable junction".  Složitější situace editor testuje, až když dostane příkaz "Delete".

Spojením několika vodičů je možno hýbat v režimu "Drag Vertex" určeném pro jejich tvarování. Přilehlé vodiče se stanou tvarovatelnými v úseku od vrcholu do prvního zlomu nebo pevného bodu, jímž může být za určitých podmínek konec vývodu součástky, kotvička návěští nebo spojení logických typů. A právě chybně nastavená podmínka pro poslední eventualitu způsobila, že při tvarování přesně v místě spojení dvou různých typů čar se vytvářely "gumičky" nulové délky.

Děkuji za upozornění. Brzy doplním odkaz na ověřovací verzi, kde už by tvarování mělo být v pořádku.

Od minulého týdne jsou v instalační sadě celkem tři sady maker. Jednak jsou to dosavadní dvě oddělené sady pro editor schematu a editor knihovních předloh přejmenované na Schema430.Mac a LibEdit430.Mac, jednak je to nová sada Schema.Mac společná pro oba editory.

Tady bych asi měl připomenout rys, který jsem do schematického editoru vložil relativně nedávno: Pokud se soubory maker v obou částech schematiku jmenují stejně, nedochází při přechodu do editoru předloh a zpět  k ukončení expanze makra. Jediné makro tedy například může ze schematu otevřít editor předloh, upravit značku součástky, vrátit se do schematu a tam příslušnou schematickou značku hned použít.

123

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Konečně se mi nejspíš podařilo závadu reprodukovat. Projevuje se, jen pokud použiji příkaz Drag. Naopak Move funguje správně. Je to tak? V každém případě děkuji za upozornění.

124

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Snažím se popsaný proces krok za krokem reprodukovat. Nedaří se mi zvednutím a položením návěští vyvolat nesprávné chování. Můžete prosím situaci detailněji popsat? Možná by bylo vhodné, kdybyste připojil ukázkové schema s popisem, které návěští po zvednutí vyvolá vadné chování.

V příští verzi se s tím budu snažit něco udělat.