101

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Zminoval jsem, ze se zada X nebo Y, ale omlouvam se, nejak jsem tu vetu nedopsal. Slo o to, ze volbou jedne z techto os se nastavi priorita razeni - tedy jediny smer trideni.
Ja vedel, ze to neprojde :) nicmene zminil jsem to jako jeden z nametu.

102

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobry den,
slo by vytorit funkci hledani, podobnou te ve schematiku? Jedina moznost tam je zatim v podobe Jump To, ale ze by to bylo nejak pohodlne...rekl bych, ze tato fce tam hodne chybi...

103

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobry den,
dnes jsem mel debatu s kolegy, ze v dilne pri osazovani nadavaji na zdlouhave hledani soucastek na desce. Kolegove se zminili, a dali mi namet k predneseni sem, ze nektere navrh.systemy maji takovou zajimavou funkci. Dokresli se se deska, a pak se spusti skript, kde zada souradnice X a nebo Y. Nasledne skript jede a meni reference soucastek tak, ze napr.R1 je vlevo nahore a R1054 je vpravo dole. Jinymi slovy, da se zhruba vysledovat, kde se hledany odpor nachazi.
Jak pripada tato funkce zajimava pro Vas? Bylo by slozite neco takoveho vytvorit? Nejvetsi uskali vidim v tom, ze to je promitnuti zmen opacnym smerem (Layout > Schema). Vim, ze ta moznost zpetneho promitnuti uz tu je, ale jeste jsem ji ani nezkousel, ani neprobadal, takze nevim, co vsechno dokaze).

104

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobry den,
mam dalsi "namet zlepsovak" - ze by bylo zajimave mit moznost hromadne kontroly existence pouzder, ktera jsou u jednotlivych soucastek nastavena.

Vyhodne je to jak pro ty, kteri maji napriklad jen schematik, s tim, ze desky jim dela nekdo jiny, a take pro nas, kde jeden clovek dela schema a druhy desku. Casto se mi stava ze kolega kopiruje bloky z ruznych mist (mame na to referencni knihovnu, ale ne vsechny bloky tam jsou). A relativne casto zmenim v ramci unifikace jmeno nejakeho pouzdra. Muze nastat i par dalsich situaci.

Takto si take navrhar schematu hned overi, jestli ma v poradku vazbu vuci komponentam v knihovne layoutu.

105

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Neni zac, urcite se pochlubte :)

106

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ja kdyz jsem odeslal prispevek, tak sem zjistil, ze mi taky, nevim proc, nefungujou, tak jsem je vystavil na svem serveru, uz by to melo byt v poradku.

Zkuste si treba s tou hrubosti rastru pohrat, myslim, ze v tom by moc problem byt nemel.
Nebude to nic moc, nicmene jako nouzovka to tak hrozne neni.

107

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobry den, ovsem nebyla by to spatna funkce, uz nekolikrat jsem na to narazil, ze by se to hodilo bud z duvodu estetickych, ale hlavne praktickych - u citlivejsich malych desek neni kam umistit text tak, aby neubiral medi a zaroven neprekazel.
OBEJIT SE TO DA ALE TAKTO (ale neni to na caste delani, a je k tomu potreba si stahnout nekterou z testovacich verzi Layoutu):
- vlozte text o tloustce cary 0 nekam mimo misto, kde ho chcete mit
- tento text oznacte
- text pomoci Edit / Group / Copy zkopirujte, ale jeste ho nikam nepokladejte - musi zustat viset pod kurzorem
- rozbijte text na segmenty - v menu Tools Text to Segments
- text polozte tam, kde ho chcete finalne mit
- nastavte izolacni vzdalenost na nejvhodnejsi minimum, ktere je 0,102mm. V menu: Dimensions / Isolation Gaps / <vybrat dotcenou vrstvu> / Line to Line
- rozlijte zem
Priklad toho, jak to asi bude vypadat:
http://uhostina1776.wu.cz/hroch/inverze_txt.jpg

Aha, vidite, to me nedoslo..
Dekuji
(zaroven uvazuji o tom, jak by to slo v tabulce, nebo ve vedle zobrazenem prurezu padem, zobrazit pro vsechny vrstvy najednou. Vybirani padu je totiz ted tedy mnohem slozitejsi, kdyz musim tabulku prohledat postupne prepnuty na jednotlive vrstvy..)

109

(11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Jak je myslena funkce "Dimensions / Pad Shapes / <jakykoliv pad> / Opposite Type" ?

V souvislosti s prispevkem http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=203 me napada, ze je to v podstate zesloziteni, jednodussi by bylo pad behem rotace proste zezrcadlit a timpadem mnoho mista uvolnit pro jine tvary padu..

Dobry den,

v tabulce nadefinovanych padu jsou videt rozmery. Prvni sloupec je asi vnejsi nejzazsi rozmer padu, ve druhem sloupci je to rozmer plochy medi, ovsem zobrazuji se jen rozmery horni vrstvy. takze kdyz vybiram pad, ktery je kreslen se spodni medi, nemohu zjistit rozmery medene plochy. Lze to nejak elegantne resit?

To neni spatny napad, to by mohlo byt v souvislosti s graf.verzi ovladani Formiky. Zaroven by to i trochu usnadnilo orientaci v tom, na kterem listu z kolika existujicich se nachazim. Mnohdy pojmenovani tusim sedmi znaky nestaci a pozici, pokud jsem zmaten, zjistim zas jen pres menu (tedy nikde se ani nezobrazi napr. "Worksheet 1 of 2")

Nicmene, prepinani uz ted, alespon me, funguje Ctrl+Tab, respektive Ctrl+Shift+Tab.

Dobry den, kolega pri tvorbe schematu kopiruje bloky schemat z jinych, starsich projektu. Pro takoveto ucely mame vytvoreny referencni soubor s predem nakreslenymi bloky. Ale jednak je kolega tu a tam ignoruje, a take je kolikrat potreba kopirovat blok, ktery v referencnim souboru predpripraveny nemame, protoze je moc specificky na to, aby se pouzival casteji.
Me to ovsem pak trochu pridelava praci v tom smyslu, ze postupem casu se jednotlive soucastky v knihovnach upravuji, setriduji, davaji do kupy, opravuji jejich jmena a pridavaji nove varianty pouzder.
To ma za nasledek, ze
1) se ze starych projektu kopiruji stare verze soucastek ve schematiku,
2) pri nasati netlistu do desky mi vyskakuji soucastky, ktere maji prirazena pro layout jiz neznama jmena pouzder,
3) kolega nevi, ze mame k dane soucastce napr.nadefinovana nova pouzdra,
4) pri dokonceni upravy takove soucastky nesmim zapomenout jit do referencniho souboru s pripravenymi bloky a aktualizovat tam tu soucastku.

Existuje na to moznost Browse/Edit / Remove / Remove All , ovsem to znamena destrukci i pro lokalne upravene soucastky, takze ne vzdy je to pouzitelne. Navic musim mit otevreny jeste druhy soubor, kde budu mit stav pred zasahem, abych mel srovnani prorucni aktualizaci soucastek, ktere pod puvodnim nazvem v knihovne nejsou. Ano, mohu to udelat i tak, ze oznacim vsechny komponenty a vypustim z vyberu rucne upravene. Ale ne vzdy jsou upravene vizualne, takze je nemusim hned poznat a vsimnout si vsech.


Proto mne napadla moznost, kdy bych spustil funkci, ktera jen porovna parametry soucastky ve schematu a tehoz nazvu v knihovne, a zobrazi seznam lisicich se ci nenalezenych soucastek. Je neco takoveho jednoducheho mozne pridat?
Mozna by stalo za uvahu toto implementovat i do Layoutu..

113

(16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tak ja jedu asirok a pul nebo dva roky (presne netusim) na Vistach, a at jsem nastavoval ficurky jak jsem chtel, zadna vyznamejsi znamka po zvysene rychlosti prekreslovani se nekonala, tak snad jsou ty W7 opravdu udelane dukladneji.

114

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Pridavam jeste jednu "crazy" desku, ale tu bohuzel v realu na Amperu neuvidite, neb ji fyzicky momentalne nemame. Skoda.
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … Blikac.jpg

115

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

V momente, kdy dam prikaz GO

Prave nam volal vyrobce, ze nam vyrobil celou serii desek zrcadlove, protoze jsem omylem do spodni vrstvy dal text nezrcadleny, a byl to pro medene vrstvy jediny zachytny bod. Ze je neco spatne, zjistili, az kdyz jim nesedl potisk.
Bylo by realizovatelne reseni, treba nejaka kontrola zrcadleni u textu, ktery je na vrstve lezici ve spodni casti, aby se mohlo temto prusvihum zabranit? Pripadne nejake sofistikovanejsi reseni?

117

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Mame zkusenosti s Pragoboard, Cube, ??emebo, Printed (a mozna jeste dalsimi). Vzdy jim dodavame podklady v tomto formatu:
10030-Quido_ETH_3-0B-SILK_TOP.ger
10030-Quido_ETH_3-0B-MASK_TOP.ger
...
vsem to vyhovovalo, pocitam,z e se vsemi jsme to konzultovali. Takovyto nazev souboru vznika tak, ze necham vygenerovat soubory s priponami .SBOT, .MBOT, .TOP, .BOT, atp. Pak spustim programek (ktery jsem si na to napsal), kde zadam cislo a nazev desky. Ten nasledne z pripony pozna typ souboru a priradi mu konecny a celoslovny nazev dle nasich zvyklosti.

Pripojuji se tedy k panu Peroutkovi, jsem stejneho nazoru, ze by nebylo na skodu mit sirsi moznosti uz pri generovani podkladu.
Je ovsem sporne, jak by melo vypadat generovani nazvu a z ceho by se mely brat potrebne nazvy. Ne kazdy ma v nazvu souboru jmeno desky (cely projekt se muze jmenovat jinak, soubor se muze take jmenovat jen "deska.pcb"), nekdo ma naopak v nazvu vse, i cislo desky.

Vidim to napriklad takto:
- nastavajicich mistech, kde se nyni zadava pripona, by byl formatovy retezec napr.v tomto zneni "@1'Cislo desky'-@1'Jmeno desky'-SILK_TOP.ger"
    a rozklicujme si to:
        @1 vyvola dialogove okno, kde se zobrazi text napsany prave za @1 v retezci vyse, tedy "Cislo desky", a tim vime, ze se po nas chce zadat cislo desky.
        @2 vyvola dialogove okno, kde se zobrazi text napsany prave za @2 v retezci vyse, tedy "Jmeno desky", a tim vime, ze se po nas chce zadat jmeno desky.
        Takto si vlastne muzeme naprogramovat vyvolani nekolika oken, kde postupne zadame aktualni spolecne casti nazvu souboru.

Co Vy na to?

118

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ano, je to presne ona :o)

119

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tak tady jsou ochutnávky:

Deska Triton:
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … triton.jpg

Deska AudioEth:
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … 4_1024.jpg
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … CF3477.jpg

Mensi ovalne otvory:
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … CF3468.jpg
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … CF3481.jpg

Vetsi ovalne otvory:
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … CF3487.jpg
http://www.papouch.com/users/Hroch/Form … CF3488.jpg

120

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ještě dodám, že k vidění budou letos na stánku kromě hotových výrobků také některé neosazené varianty desek, kde lépe vynikne design návrhu.
K vidění by měla být i čtyřvrstvá deska - ne, že by to měl být ve Formice nějaký zázrak, je to spíše důkaz toho, že ani tento systém se nezalekne více jak dvou vrstev. Až si tyto desky budete prohlížet, všimněte si také desek s oválnými otvory. Ačkoliv Formica sama o sobě nenabízí práci s otvorem oválným, lze snadno takovéto (i jinak tvarované) pady libovolné velikosti vytvořit, a výrobce desky Vám je také bez problému vyrobí.
V nejbližších dnech či hodinách ještě připojím na mlsandu několik fotografií výrobků, které budou k vidění.

121

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Jak rikam, pokud by to bylo prilis prace s malym uzitkem, tak to nedelejte, to je jasne.
Dobra, zkusim tedy zatim to generovani souhrnu ve vrtacce, uvidime jak to bude pouzitelne.

122

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

:o)) dekuji za moznost, ovsem i zde se spis uplatni jednodussi:

1. pustit kalkulacku
2. klapat

123

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tento zpusob ovsem znamena, ze musim vzit soubor s vrtanim, otevrit ho, prepsat z nej do protokolu tyto informace, a pokud se vyrobci desek (a mame jich vice) nebude libit tento ocasek na konci souboru, pak to jeste z toho souboru mazat. Nebylo by opravdu lepsi jeste tyto informace (kdyz uz jsou tedy k dispozici pro tento driver) znovu zobrazit v te tabulce Pad Tools nebo jine? Takto je to pro me (alespon subjektivne) vic prace, nez stisknout na klavesnici tlacitko kalkulacky, oci drzet na tabulce a rukou rychle naklapat cisla..

124

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobry den,

prave me napadla takova drobnost, ktera nevim, jestli nahodou v systemu jiz neni, ale me se jeste neodkryla, a nebo by byla uzitecna pro jine uzivatele.

Kdyz generuji podklady pro vyrobu, musim do protokolu pro vyrobce uvadet pocty der pro dany rozmer vrtaku. Pak take uvadim soucet vsech otvoru pro kontrolu mou i vyrobcovu. V soucasnosti to delam tak, ze v tabulce Files / NC Drill / Pad Tools vyzobavam vsechny radky, ktere patri padum s vrtanim (pricemz na vice radcich se muze vyskytnout tentyz rozmer vrtani), prepisuju do xls dokumentu, kde se mi sam pocita celkovy pocet otvoru. Nakonec jeste vezmu kalkulacku, a tabulku projizdim znovu a scitam celk.pocet otvoru, ktery pak musi sedet se souctem v excelu.

Napada mne tedy nekolik veci, co by z meho poheldu byly prinosne:
- zobrazit tabulku, kde uvidim rozmer vrtaku a k nemu pocet der daneho rozmeru
- celkovy soucet vrtanych padu


Je to vec, ktera by byla uzitecna, ale zaroven, pokud by to znamenalo prilis prace, nebo by byla uzitecna jen me, pak to snad nema cenu resit.

125

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

ano, me je zaroven jasne, ze v nekterych pripadech jsou pomocne klavesy jiz vyuzity, a asi tezko budete souhlasit s tim, ze by se i v ramci revitalizace cokoliv menilo (protoze uzivatele by si museli prevykat). Urcite to je k diskuzi,. pripadne pokud nekoho napadne elegantni reseni...