101

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tomáš Och napsal:

S novým příkazem bych prostě zadal "*0805" -> "RLC0805" a hotovo.

No, možná byste nejprve musel již existujícím příkazem Select / Select / Text / Masked ty nápisy označit. 

Tomáš Och napsal:

Názvy součástek - myslíte reference? Buď to lze přepínačem, nebo mít možnost Select / Qualify / Unselect /... na druhy textu, pokud jsou v layoutu nějak rozlišovány?

Ano.  Uvažujeme-li ten jednodušší případ, tedy náhradu celých nápisů (spíše než náhradu podřetězců), je buď označen název jediné součástky, jenže pak nemá žádný dobrý smysl jej měnit hromadnou operací, anebo je jich označeno více, jenže pak jim zas nelze vnucovat stejný text (každý název musí zůstat unikátní).

102

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tohle program teď vskutku neumí.  Ona by se asi dala celkem jednoduše napsat náhrada textu všech označených nápisů jiným, nebo i záměna zadaného podřetězce v označených nápisech jiným (s kontrolou překročení max. povolené délky), bylo by však asi třeba odtud vyjmout názvy součástek; jinak by se samozřejmě muselo testovat, zda tam nevznikají duplicitní.

Můžete prosím popsat situace, v kterých byste to chtěl užívat?

103

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tomáš Och napsal:

(...) Casto se potrebuju co nejrychleji dostat na druhou stranu desky a resit to pres zoom je pri vetsim mnozstvi prvku o nervy. (...)

Mimochodem, zkoušel jste už ty příkazy Graphics | Save / Restore View & Zoom v testovací verzi?

104

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Z hlediska rychlosti by plynulý posun dnes, kdy se kreslí skrz bitmapu, asi zas takový problém nebyl:  Již vykreslenou bitmapu odpovídající původně zobrazenému výřezu by šlo táhnout společně s cursorem, a teprve na konci operace by se dokreslila deska v jejím okolí (odpovídajícím novému výřezu).

Ona to také je otázka celkového stylu ovládání.  Formica se od běžných windowsovských drag-and-drop aplikací liší stylem, kterému bychom mohli říkat „kliknutím zdvihnout, kliknutím položit“.  Je trochu otázka, jaké následky by mohlo přinést, kdybychom z něj vybočili v jednom speciálním případě.  Asi existují i alternativní (a navzájem se nevylučující) způsoby, jak by se panning dal ovládat:

Dlouho jsem uvažoval o možnosti, že (dosud žádnou funkcí neobsazené) klávesy Alt-šipka by mohly přesouvat výřez (aniž by měnily polohu cursoru vůči desce, dokud by se ten vešel do zobrazeného výřezu).

Kolečko myši by nemuselo zoomovat (tato funkce by se přesunula na Ctrl-kolečko), nýbrž posouvat výřez svisle, a Shift-kolečko vodorovně.

Kromě příkazu Zoom / Redraw a maker se stejnou funkcí by obrazovku mohla překreslit s cursorem v původní poloze tak, aby byl ve středu nového výřezu, i nějaká další dosud neobsazená klávesová kombinace, např. Alt-levé tlačítko, Ctrl-pravé tlačítko, apod.

Zajímaly by mě i další náměty ostatních uživatelů, aby se případné změny ovládání daly udělat co možná konsistentně.


S tím vykreslovaným měřítkem či pravítkem...  Nevím, nakolik by jeho zobrazování bylo potřebné, pokud by vzniklo řešení fungující v reálném čase nebo alespoň s velmi krátkou dobou odezvy.

Proč ne?  Do testovací verze jsem to už přidal; jakmile vystavím příští build, dám sem odkaz pro stažení.


Mezitím se případní zájemci mohou podívat, jak je to v existujícím frameworku pro množinové operace jednoduché.  Znamenalo to jen přidat dvě zcela triviální procedury a dvě nové položky do stromu menu: 

PROCEDURE OrthogonalLines;   far;
begin
  MarkElems ([Seg0Id, Seg90Id], EmptyQualifier);
end;

PROCEDURE HorizontalLines;   far;
begin
  MarkElems ([Seg0Id], EmptyQualifier);
end;

PROCEDURE VerticalLines;   far;
begin
  MarkElems ([Seg90Id], EmptyQualifier);
end;

PROCEDURE DiagonalLines;   far;
begin
  MarkElems ([Seg45Id, Seg135Id], EmptyQualifier);
end;

(...)

      New (ExecutablePtr_T, Init ('>Orthogonal',      H_SelOrthogonal, OrthogonalLines,
      New (ExecutablePtr_T, Init ('>Horizontal',      H_NOHELP, HorizontalLines,
      New (ExecutablePtr_T, Init ('>Vertical',        H_NOHELP, VerticalLines,
      New (ExecutablePtr_T, Init ('>Diagonal',        H_SelDiagonal, DiagonalLines,

106

(36 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, jak vyplynulo z naší přímé komunikace, problém jste již vyřešil reinstalací driverů.  Ostatní uživatele bych ale rád upozornil na příkaz

haspdinst.exe -fr -kp -purge

, kterým lze spolehlivě odstranit předchozí verze driverů klíče.  (Je to vlastně obsah dávkového souboru HASP_1_Zrus_Stary.bat na stránkách dovozce klíčů: http://www.atlasltd.cz/ovladace-hw-klicu.html .)

Mezitím také výrobce klíčů přichází s novější verzí driverů, 7.63.  Lze ji najít na jeho stránce https://sentinelcustomer.gemalto.com/sentineldownloads/ .  Je možné, že ta by si byla s Windows 10 poradila lépe.  V každém případě ji přidám i na naši stránku http://www.formica.cz/utility.html .

107

(0 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Jednou z možností, jak rychle získat prototyp desky, je frézování spojového obrazce metodou dělicích čar.  Ve Formice uživatelé pro ten účel obvykle generovali DXF nebo HP-GL, který dále zpracovávali nějakým programem pro řízení frézky.  Alternativou ovšem je přímé generování G-code; pokusný driver k otestování si můžete stáhnout zde: http://www.formica.cz/files/GCodeTest.zip . (Driver GCode.f4d je sice určen pro verzi 4.41 ??? viz např. http://www.formica.cz/files/Layout-441-p109-1109.zip ???, lze jej však připojit i k verzi 4.40.)

Driver předpokládá dělicí čáry ručně nakreslené v nějaké samostatné vrstvě a zatím frézuje jediným nástrojem.  Výměny nástrojů pro různé šířky dělicích čar a/nebo vrtání otvorů jsou otázkou dalšího vývoje; nejbližší úlohou bude pokus o sjednocení navzájem protichůdných požadavků.  K tomu by mělo pomoci právě toto vlákno: veškeré náměty a připomínky jsou vítány.

http://www.formica.cz/files/forum/Mach3.png http://www.formica.cz/files/forum/Mach3a.png
testovací deska zobrazená programem Mach 3

108

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Krecmer napsal:

(...) protože verze 4.41 je na standardní práci příliš omezená (...)

Jen na vysvětlenou, omezení se tam objevuje tehdy, když v klíči není licence pro verzi 4.41 (nebo vyšší).

Krecmer napsal:

Bude v dohledné době možnost upgradu (chápu, že za peníze) na novější verzi?

No, ve skutečnosti taková možnost existuje už po nějakou dobu:  Těm uživatelům verze 4.40, kdo potřebovali některé z nových vlastností (typicky to bylo lepší rozlišení, nyní hlavně ona rychlost překreslování) jsme prodali upgrade na verzi 4.41/4.50 (za stejné ceny, jaké jsou v ceníku za upgrade z verze 4.30 na 4.40).

Verze 4.50 se bude lišit nějakými dalšími detaily ve formátu souborů (půjde např. ukládat uživatelské vlajky, ale podstatnější změny se týkají popisu pájecích bodů).  Opět v ní nebude zpětná kompatibilita .pcb souborů, a to ani do verze 4.41 (i když ta by se dala celkem snadno přidat); to je i důvod, proč jsme verzi 4.41 zatím příliš nepropagovali.

109

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

HCONTROL napsal:

Dobrý den, jde nějak vyřešit pomalé vykreslování desky ve Win10, kde je layout v podstatě nepoužitelný?
Ve Win7 šlo navolit nějaké nastavení, kdy vykreslování bylo svižné, ale ve Win10 jsem takovou možnost neobjevil.
Podobné téma jsem zde nenašel, znamená to, že to ostatním funguje?
Děkuji

Dobrý den, Windows 10 zřejmě emulují původní grafické rozhraní GDI tak neblahým způsobem, že pro každou dílčí operaci (např. vykreselní jedné úsečky) přesouvají velký kus okolní bitmapy do grafické paměti.  Otázkou, zda toto lze vypnout, jsem se zatím nezabýval, a souhlasím, že vykreslování složitějších desek pod Win10 je ve verzi 4.40 neúnosně pomalé.

Řešením bylo přepsat grafiku tak, aby kreslila „skrz bitmapu“, kterou si udržuje sama.  To však je až ve verzi 4.41 a dalších (zmínka např. zde).  Chcete-li si novou rychlost kreslení vyzkoušet, můžete spustit třeba program LayoutD.exe z posledního buildu testovací verze www.formica.cz/files/Layout-441-p109-1111.zip (pozor, nejde o instalační sadu).


Aktualizován odkaz na testovací verzi.

Dobrý den, jak možná víte, v programu Layout lze ke každému prvku nebo součástce připojit až 4 uživatelské vlajky.  Ty byly původně určeny hlavně pro ukládání mezivýsledků množinových operací, dnes jsou užívány zejména k barvení netlistu.  (Širšímu využití ovšem bránilo i to, že nejsou ukládány do .pcb souborů, což by se od další verze jejich formátu mělo změnit.)

http://www.formica.cz/files/forum/UserFlags1.png

Pokusná verze, na níž teď pracuji, dovoluje pomocí uživatelských vlajek obarvit i jednotlivé prvky.  Barva vlajky pak má přednost před barvou vrstvy, která ostatně může být visuálně potlačena užitím společné šedé.  Na následujících screenshotech se snažím ukázat, jak by to vypadalo a k čemu by se to případně mohlo hodit:  Co když se například chci podívat na několik signálů zároveň, a zajímá mne třeba plocha smyček, které spolu tvoří?  Na vrstvě mi u toho tolik nezáleží, ale výhodná bude možnost signály pohodlně odlišit od sebe.

Tady ještě užívám starší příkazy, tj. potenciály zvýrazněné v režimu Mark Track.  K rozlišení potenciálů bych na ně nejspíš musel klikat dynamicky, jinak jsou propleteny natolik, že bych je těžko rozeznával:

http://www.formica.cz/files/forum/UserFlagColors8.png

Následující tři screenshoty již využívají uživatelské vlajky, liší se jen v tom, kolik je zachováno ze standardních barev vodivých vrstev:

http://www.formica.cz/files/forum/UserFlagColors7.png

http://www.formica.cz/files/forum/UserFlagColors5.png

http://www.formica.cz/files/forum/UserFlagColors6.png

(Desku Triton.pcb si můžete stáhnout z galerie.) 

Toto však je jen jedna z možných aplikací vlajek, která mne napadla.  Rád uvítám další náměty, než bude verze implementující barvy vlajek dokončena.  A kolik by těch vlajek mělo být?

111

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Přičemž účelem je (především) dokumentace, ne pořízení matric?

112

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

No, jak to tak prohlížím, ono by se to možná dalo nejsnáze zařadit pod Files / Print (spíše než Files / Artwork).  Jinými slovy, nevyužívaly by se DLL generátory, nýbrž by se ve zvoleném formátu uložila taková bitmapa, která by jinak směřovala do tiskárny.  (S nějak nastavitelným rozlišením, atd.)

Ovšem tiskárnový výstup je jakýsi hybrid; snahou bylo udělat jej konfigurovatelný tak, aby šel užít pro tisk dokumentace i pro případný tisk matric.  Něco takového by Vám vyhovovalo?  (Ovšem až někdy jednou, až bych do generování výstupů opět někdy zasahoval...)

113

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Před pár dny jsem potřeboval obrázek k jednomu článku, a jako pozadí užil dávné papírové výstupy ještě z F. Mravence, které jsem namátkou našel archivovány.  Ten z penplotteru (HP, už  jsem zapomněl typové číslo) je někdy z léta 1990, a druhý zřejmě pochází z nějaké inkoustové tiskárny, asi o něco mladší, přesto však už docela staré.  (Náhledy jsou klikací.)

http://www.formica.cz/galerie/hardlock/DSC53050-THN.jpg  http://www.formica.cz/galerie/hardlock/DSC53054-THN.jpg

Oba výstupní generátory jsou dodnes součástí systému:  HP-GL spíše z toho důvodu, že je občas užíván při řízení frézy.  Maticové tiskárny vzdor tomu, že vygenerovaný soubor jim už dlouho nelze jednoduše poslat on-line; přesto ale obsahují triky pro kombinování různých bitmapových patternů, které výstupem na systémovou tiskárnu nemohou být plně napodobeny. 

Nicméně žádoucí by bylo zachovávat podporu jen minima formátů, a ty starodávné opustit.  Proto do budoucna zatím uvažuji pouze o těchto:
* RS-274X (tj. Gerber s definicemi clonek)
* Excellon
* PDF (viz též http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=134)
* PostScript
* DXF
* HP-GL
* TIFF (jediný rastrový, a i toho bych se pro jednoduchost časem raději zbavil)
* systémová tiskárna Windows

Má-li někdo zájem o další formáty (koneckonců nemusejí to být jen ty nyní existující), uvítám, když je v tomto vlákně zmíní.

114

(6 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Bohužel to nemá lepší řešení, než před rotací obrys obdélníkového pájecího bodu vykreslit spojovou čarou, popřípadě jí vyšrafovat i vnitřek, zároveň ale původní SMD pad změnit na nějaký malý (třeba kruhový) ve středu a tu obrysovou (a šrafovací) čáru s ním ???elektricky??? propojit, aby fungovala kontrola isolačních vzdáleností.  To samé platí i pro vrstvu nepájivé masky (příp. pájecí pasty, pokud by snad šablona měla mít obdélníkové otvory), s tím rozdílem, že na nich už není třeba se starat o elektrické propojení.

Výsledný pad ovšem bude mít rohy mírně zaoblené, což však je ve srovnání s pracností celého postupu asi už jen celkem malá vada.  ??ešení ale vyplynulo historicky, zpětnou kompatibilitou s  fotoplottery, které neumějí rotovat clonku.

115

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

oja napsal:

Ale po vytisknuti predlohy mam rozteci tech krajnich nozicek 5mm a prostredni je logicky 2.5mm.

Což o to, ta tam zjevně byla už před vytištěním, jak si můžete ověřit dle souřadnic ukazatele, zobrazovaných vlevo nahoře.

oja napsal:

Musim mit na vysledne DPS diry pro soucastku trimr kde ma rozteci nozicek 10mm, prostredni od kazde je 5mm. (???)  Bude problem u pozdra soucastky ted mam TP011.
Napadlo me jedine upravit stavajici soucastce roztec nozicek. Teda pokud to jde udelat si vlastni soucastku a tu si dat do vlastni knihovny.

To není problém, stačí na součásku ukázat, příkazem Place / Component / Edit Component si ji otevřít v editoru součástky, posunout vývody podobným způsobem, jako byste editoval desku, a pak příkazem Replace This vrátit zpět.

oja napsal:

A jeste jeden problem u soucastky DIL8 pro NE555 kde je pouzdro DIP8 se mi ukazuje na layout 7 kulatych pinu a jeden pin je svetle modry a dlouhy obdelnik, cislo pinu 1.

Z nějakého důvodu jste pro NE555 užil jiné pouzdro, než DIP8 z knihovny Lib_imperial.pcb.  Teď to můžete spravit např. tak, že se podíváte, jakého typu má ostatní piny (to se Vám objevuje v horní liště, když na ně najedete ukazatelem), pin 1 si zvýrazníte (stačí na něj kliknout v základním režimu ukazatele) a správný typ mu vnutíte pomocí Edit / Change / Pad Type.

oja napsal:

Po spojeni kontaktu - po spusteni autoroteru se obejvi pad kousek od soucastky.

Ten pad je prokovka, kterou autorouter užil, aby se dostal z ???červené??? strany desky na ???modrou???, k čemuž byl donucen tím, že jen na ní měl nesprávný pin svoji měděnou plošku.

116

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Bohužel mi pořád není jasné, v čem je problém. 

Dejme tomu, že hledáte odpor neznámého typu.  Je v SMD nebo THT?  SMD asi bude odpovídat nějakému zavedenému pouzdru, třeba 0805.  Zhruba si porovnáte, s čím v knihovně se kryje.  Vzhledem k  tomu, že prakticky jde jen o footprinty, ne o pouzdra jako taková, něco by se v knihovně najít asi dalo, např. R0805. 

U (běžných) THT odporů s axiálními vývody jde vlastně jen o tři jejich parametry, a sice rozteč vývodů (ta v katalogovém listu možná ani nebude uvedena, sám musíte odhadnout, jak blízko od tělíska půjde drát ohnout), jejich průměr (podstatný pro průměr otvorů v pájecích bodech) a průměr tělíska (ten je potřebný pouze k tomu, aby ???outline??? pouzdra odpovídal realitě a při návrhu desky Vám ukazoval, jak blízko se k odporu můžete přiblížit jinými součástkami).  ??tvrtým parametrem by mohl být průměr pájecích bodů, ten ovšem vychází spíše z technologie desky než z datasheetu součástky.

Dle těchto parametrů si zvolíte vhodné pouzdro, třeba R175 z uvedené knihovny.   Přitom ???R175??? je jen interní označení pro generické pouzdro s roztečí vývodů cca 17,5 mm.  Pokud neodpovídá přesně, můžete si v něm např. roztáhnout jeden či druhý rozměr nebo vyměnit typ pájecích bodů a výsledek popřípadě uložit pod jiným jménem do lokální knihovny.

117

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nojo, pokud jde o fyzické součástky někde v šuplíku, samozřejmě skoro žádná na sobě nemá napsaný typ pouzdra, a velmi často ani typ součástky, pouze hodnotu (navíc různě zakódovanou).  Stále si však nejsem jist, nač se vlastně ptáte. 

Fyzickou součástku si ovšem můžete změřit, tyto rozměry porovnat s knihovnami a podívat se, zda v nich takové či podobné pouzdro náhodou již není.  (Při prohlížení knihoven si lze zobrazit rastr, což odčítání rozměrů usnadní.)  Není-li, můžete si jej nakreslit a případně přidat do nějaké své vlastní knihovny, nebo v nejhorším pro součástku alespoň rozmístit pájecí body na příslušných souřadnicích.  (Formica totiž nevyžaduje, aby součástka na desce měla správně udělané pouzdro, tj. ???footprint???, jen bez něj nebude se součástkou umět zacházet jako s celkem, ani zapojení desky správně porovnat se schematem.  Podobně jí nezáleží na tom, zda se jméno pouzdra ve schematu shoduje s tím na desce; pouze umí upozornit na případné rozdíly.  A samozřejmě jí je zcela lhostejné, zda Vámi užité jméno pouzdra odpovídá oficiálnímu.)

118

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, otázek je hned několik, a asi ne vždy rozumím správně, co máte na mysli.  Možná bude třeba, abyste něco ještě upřesnil.

oja napsal:

Jen porad nemuzu najit nebo pochopit jak, kde urcit rozmer DPS???

Ten ani nikde (číselně) nezadáváte, ostatně by to těžko šlo u desky, která není obdélníková.  Místo toho si (obvykle v nějaké nevodivé vrstvě) nakreslíte obrys desky a případně označíte její (vnitřní a vnější) rohy pomocí rohových značek (např. T_001 a T_002 v knihovně Lib_imperial.pcb).

oja napsal:

??? a zaroven aby byly otvory pro soucastky mely spravny rozmer.

Při tisku (předlohy pro domácí výrobu desky) mají otvory sloužit jen k vedení špičky vrtáku.

oja napsal:

Nesedi me rozmer pro danou soucastku. Mysleno rozmer mezi vyvody soucastky.

O kolik?

oja napsal:

Problem je taky ze se mi zda strasne tenka linka i kdyz navrhnu tlustou linku tak linka a spoj - misto pro vyvod soucastky je tenky.

Jak tenká?  Obvykle se pro profesionálně vyráběné desky užívá u signálových spojů zhruba 0,3 mm (typ 4 ve standardní tabulce rozměrů); pro domácí výrobu to většinou je zbytečně málo.

oja napsal:

Taky mam problem najit spravny typ soucastky. Jak poznam, ze nalezeny trimr ma  spravny rozmer co pozaduji.

Ehm, nejprve potřebujete vědět, který typ požadujete.  Samozřejmě je možné i to, že v knihovně sice je pouzdro pro jiný typ součástky, pro Váš trimr by se ale dalo užít také.  V takových případech Vám pomůže jedině porovnání rozměrů s datasheetem.

Navíc některé schematické značky mají pouzdro (úmyslně) uvedeno jako generické (třeba ???R TRIM???), s tím, že si jeho název změníte (např. na ???TP011???) až bezprostředně před generováním partlistu.

oja napsal:

Dalsi problem jsem nalez po prevedeni vybrane soucastky do layout  presne tato soucastka: DIL8 pro NE555 ma 7 vyvodu v kulate a vyvod c1 je v obdelniku. Po vytisknuti nemuzu urcit misto kde mam vrtat otvor.

Tomu bohužel nerozumím.  Obecně, pokud užijete cizí knihovnu, potřebujete si také načíst její tabulku rozměrů pájecích bodů (viz např. http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=191).

oja napsal:

A nekdy dokonce nelze autorouter propojit s timto vystupem.

Autorouter v první řadě potřebuje mít nastavený odpovídající rastr (např. 1,27, resp. 1,25 mm na palcové, resp. metrické desce).

Není-li něco jasné, možná by bylo nejlepší, kdybyste mi poslal .pcb soubor desky v aktuální podobě, abych si mohl udělat představu, na co přesně se ptáte.

119

(36 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, odkazy pro novější a/nebo 64-bitová Windows mohu uvést i zde:
http://www.formica.cz/files/Layout440p1 … t-1037.exe
http://www.formica.cz/files/ik/Schema440p65p50.exe

120

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, nic zvl᚝ složitého...  Přepne se Place / Line / Segment Angle = Arbitrary, v počátečním bodě čáry se zapnou relativní souřadnice (Ctrl-R) a úhel se sleduje na horní liště vpravo.

Druhá možnost je nakreslit segment čáry a ten pak otočit o požadovaný úhel (ovšem jen v celých stupních) pomocí příkazu Tools / Rotate (je pouze v testovacích verzích, mohu poslat odkaz).

121

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Teď bohužel nemám dost času se rozepsat (snad později, na konkrétní dotazy), ale postup je jednoduchý:  Spustíte Layout, nastavíte si rozumný rastr (např. Alt-1 pro 1,27 / 1,25 mm), vyberete a rozmístíte vhodná pouzdra (F4), nakreslíte spoje (F5, +, -) a případně dotvarujete dle potřeby (F8).  Viz též http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=62 .

Další možnost je http://www.formica.cz/logo.html .

122

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý den, schema je jedna věc, výběr součástek pro stavbu DPS druhá; od ní se také odvine, jaká pouzdra si (v knihovně) zvolíte.   Vezmeme-li to trochu konkrétněji, např. ta zásuvka ani zástrčka na desce zřejmě vůbec nebudou, P2 až P6 mohou být nějaké svorky ARK, anebo také jen pájecí body, P1 si musíte nějak zvolit ze zdejší nabídky (schema zjevně pochází z amerického prostředí), C4 napřed vybrat někde z katalogu (mimochodem mám dost pochybnosti, že těch 275 V bude stačit), od TY1 najít na webu datasheet a v něm si zjistit pouzdro (asi TO220), a to ostatní mi nepřipadá tak kritické.  1N4007 si vezmete běžně z knihovny schematických značek (F4 atd.), pro IC1 (nechcete-li se s ním kreslit) můžete také užít symbol DIL8.  Pro odpory, keramiky a elyty můžete nejprve do schematu umístit generické symboly R, C a C POL, a skutečná pouzdra jim doplnit, teprve až si zvolíte, co reálně dáte na desku.

Druhá možnost by byla (ob)kreslit spojový obrazec i bez schematu, což Formica umí také.

123

(3 odpovědí, posláno do Linux)

Dobrý den, obávám se, že dosud dost dobře nerozumím, nač se ptáte.  Mohl byste se prosím nejprve podívat do těchto dvou vláken?

http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=18
http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=283

124

(3 odpovědí, posláno do Linux)

Dobrý den, až teď jsem si dotazu všiml.  (Později jej s dovolením přesunu k Layoutu, pod Linuxem i Windows bude odpověď stejná.)

Tím gcodem myslíte Gerber (tj. RS-274D)?  Cosi existovalo, budu se však muset podívat, jak se s tím dostat až do současné verze.  Z vektorových formátů lze číst zejména DXF (???plochý???, tj. bez struktur).

Do verze 4.40 včetně buď v tisícinách palce (0,0254 mm), nebo ve čtyřicetinách milimetru (0,025 mm), dle uživatelovy volby.  Autorouter užívá grid, který je nějakým celistvým násobkem těchto jednotek.  Výstupní generátory dostávají souřadnice v tisícinách milimetru.

Od verze 4.41 se užívají desetitisíciny milimetru (0,0001 mm čili 100 nm).