551

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

nebylo by spatne kdyby se soucasne s tim krom prohozeni obsahu dvojic vrstev se prohodila i viditelnost tech vrstev - nevim ted jestli je to v soucasnosti pri swapu reseno, myslim ze ne..

Rozumím-li tomu správně, myslíte příkaz Edit | Change | Swap Layers.  To se mi příliš nelíbí ze dvou důvodů:
1) jednak se mi zdá, že by tím funkce programu příliš prorůstaly dohromady (zde zobrazovací s editačními);
2) za druhé se vrstvy zaměňují jen u označených prvků.  Změnou viditelnosti (tedy pokud by se zrcadlená neshodovala s původní) by se pokazilo zobrazování zas u neoznačených prvků.

552

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Děkuji za upozornění, podívám se do zdrojového textu, co v něm vlastně je.  Samozřejmě pokud dojde k rozhodnutí tuhle funkci opravdu přidat, bude třeba ji do programu zaintegrovat pořádně.  Takhle zatím je aktuální pohled v datových strukturách odděleně od těch (až) 9 uložených, což samozřejmě zdrojový text jen komplikuje.

Je to myšlené tak, že aktuální nastavení vždy zůstává jedním z možných pohledů, a program Vám nedovolí, abyste si [týž] pohled uložil znovu, pokud jste nastavení nezměnil.  Nic tam ale nezabrání tomu, abyste si stejný pohled postupně uložil víckrát (to dokonce ani nemusí být zcela nežádoucí, můžete pracovat s nějakou dlouhou sekvencí, v níž se stejný pohled má opakovat -- třeba proto, že se budete chtít v různých stádiích práce pohybovat v jejích dvou různých částech).  Jestliže tak máte uloženo třeba A - B - C - B - D, můžete ale C zahodit a výsledkem je sekvence, v níž dvě B následují hned za sebou.  ??ešením by mohlo být zásobník po každé operaci čistit tak dlouho, až v něm žádná dvojice stejných pohledů nebude.

Protože se již vyskytly náznaky požadavků na prodloužení zásobníku, asi bude třeba, aby program také indikoval počet uložených pohledů (to teď vyplývá z té modré řádky) a číslo aktuálního, aby se uživatel dokázal alespoň nějak orientovat.  Nicméně jsem počet prve omezil na 9 s tou myšlenkou v pozadí, že by si uživatel mohl třeba jednou vybírat pohled také numerickou klávesou z menu.

553

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Teď zpátky k novým příkazům v menu Graphics. 

V testovacím programu v archivu www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip jsem teď přidal uložené stavy grafiky (plus několik dalších parametrů) do konfiguračního souboru.  Jejich uchování do dalšího spuštění programu by snad už mohlo odůvodnit práci, kterou si uživatel musí dát se seriózním nastavením a vyladěním několika pohledů na desku.  Celkem se jich tak ukládá až 10.

http://www.formica.cz/files/forum/grsave.png
Nedokázal jsem se ubránit tomu, abych pokusně doplněné příkazy popsal dvojím způsobem, jednak jako pracující se seznamem, jednak (podobně jako u mých oblíbených kalkulaček s RPN) se zásobníkem.  Prosím pamatujte, že příkaz Restore vždy zároveň zcela zapomene aktuální pohled.  Menu není dosud dokončené (aktualizace nepřístupných položek, Stack Pointer + 2), ale asi už funguje natolik, aby se na něm dalo zkoumat, zda je ukládání grafiky použitelné.

Zároveň jsem příkazy Roll Up / Down pokusně ztotožnil s klávesami <Ctrl-svislá šipka>  a <Ctrl-kolečko>.  Přepínat pohledy tedy nyní můžete právě tak rychle, jako zoomovat.

Ilustrační obrázek demonstruje, že může dávat dobrý smysl přepínat více než půl tuctu pohledů:
http://www.formica.cz/obr/s_layers.gif
(původní velikost zde)

Protože přepínání předem (pracně) připravených pohledů nebrání tomu, abyste si nastavení grafiky kdykoliv na chvilku měnili a pak se stejnou cestou vraceli zpět (jen mezitím nesmíte rolovat zásobník), hlodá ve mně trocha pochybností, zda 10 pohledů nakonec bude v praxi stačit.

554

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Děkuji za zajímavé náměty.

Krecmer napsal:

Nešel by tento násobící faktor volit?

Což o to, tohle mne téměř nic nestojí.  V testovací verzi www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip jsem teď příslušný parametr přidal do menu Graphics | Thresholds.  Otázka je, co se všechno se stane, když člověk změní hodnotu z 200% na něco, co v binárním vyjádření už nebude dělat tak jednoduchou věc, jako je shl 1.  (V některém jiném vlákně vysvětluji, že kombinování barev ve skutečnosti funguje jako OR-ování jejich binárních hodnot.)

Highlightování pouhým násobením intensity složek nějakým procentem (s oříznutím na hodnotě 255) samozřejmě není ideální.  Vzhledově lépe by se hodila jakási S-křivka (např. dvojnásobná intensita k 251 by byla 253), jenže s ohledem na předminulou větu by vedla k nepředvídatelným výsledkům při kombinování barev.  Lepší východisko by už bylo pro každou vrstvu všechny barvy (včetně highlightu) nastavovat individuálně.  Není problém to naprogramovat, ale vždy jsem se snažil vyhýbat se programům s příliš mnoha parametry.

Krecmer napsal:

Nešel tento rychlý zrcadlový pohled naprogramovat (...)?

Asi bych to dokázal rychleji než prohodit konce vychylovacího vinutí, ale hodně práce by pak zabralo ověřit, co vše to ovlivňuje a co tudíž přestalo fungovat.  Uvítal bych názory dalších uživatelů na užitečnost zrcadleného zobrazení.

555

(9 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

V testovací verzi www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip jsem teď doplnil možnost nastavovat některé parametry kótování (včetně výšky a formátu číslel).

Myslím, že celkem rozumím důvodům, proč by se mohlo měnit měřítko, ale přidávat takový parametr se mi tam příliš nechce.  (Varuje mne od toho jedna pěkná historka, kterou jsem četl, nevím už kde -- ale s trochou překvapení se mi zdá, jakoby snad v Obraně matematikově od G. H. Hardyho.)

556

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Ano, klávesy <Ctrl-PgUp>, <Ctrl-PgDn> se k "překlopení" stavu přepínače nehodí -- byly přidány právě pro situace, kdy Vás jeho výchozí stav nezajímá.  (Mají však výhodu také v tom, že nejsou nijak závislé na parametru Choice Threshold.)

Měl jsem na mysli jejich užití ve Vašem makru <Ctrl-0> (které uvádí zobrazování do jistého definovaného stavu, zatímco ta další naopak mění aktuální stav).

557

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Dovolím si jen poznamenat dvě věci:

1) Zaslaná makra zároveň hezky ukazují, jak lze parametru Options | Menu System & Sound | Choice Threshold užít k nastavení konkrétních hodnot výčtových parametrů v menu.

2) Ve verzi 4.40 lze tyto hodnoty měnit i trochu jednodušeji, pomocí kláves <Ctrl-PgUp>, <Ctrl-PgDn> (začátek a konec rozsahu) a <Ctrl-UArr>, <Ctrl-DArr> (sousední nižší a vyšší hodnota).

558

(32 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Kreslení gridu skrz bitmapu jsem teď pokusně užil v archivu www.formica.cz/files/Layout-p98-test-bmp.zip .  Aby bylo alespoň trochu ospravedlnitelné, nevytvářím si samozřejmě bitmapu o rozměrech celého okna aplikace, nýbrž pouze jediné řádky.  Do ní vykreslím jednu řádku rastru, kterou pak užiji na různých řádkách okna.  (Také jsem dovolil trochu hustší rastr než dříve.) Pro zajímavost, celý kód pro kreslení gridu teď vypadá takto:

  Bitmap := TBitmap.Create;
  try
    Bitmap.Width  := CurrentForm.ClientWidth;
    Bitmap.Height := 1;
    with Bitmap.Canvas do begin
      Pen.Color := clBlack;
      MoveTo (0, 0);
      LineTo (Bitmap.Width, 0);
      GridDotX := MinGridX;
      repeat
        Pixels [ScreenX (GridDotX), 0] := CurrentColor;
        Inc (GridDotX, GridStep);
      until GridDotX > MaxGridX;
    end;
    CurrentForm.Canvas.CopyMode := cmSrcPaint;
    repeat
      y := ScreenY (GridDotY);
      CurrentForm.Canvas.Draw (0, y, Bitmap);
      Dec (GridDotY, GridStep);
    until GridDotY < MinGridY;
  finally
    Bitmap.Free;
  end;

Zároveň však musím říci, že k zabudování takovéto změny do programu bych v tomto stadiu přistupoval jen s krajní nechutí.  Důvodem je užití zcela nové metody, která se na některých počítačích může chovat nepředvídatelně.  Dostatečnou příčinou k tomu může např. být atribut PixelFormat.

559

(1 odpovědí, posláno do Linux)

Pro zajímavost (a pro srovnání) vkládám ještě několik obrazovek Layoutu, kdysi přeloženého Kylixem 2 a běžícího pod Red Hatem 7.2.

http://www.formica.cz/files/forum/kylix1.png

(nezmenšený zde)

http://www.formica.cz/files/forum/kylix4.png

(nezmenšený zde)

http://www.formica.cz/files/forum/kylix5.png

(nezmenšený zde)

Je patrné, že i čeština dělala nějaké problémy (možná spíše vinou nastavení operačního systému než samotného programu).

560

(1 odpovědí, posláno do Linux)

Pro základní představu, jak Formica pod Linuxem vypadá, připojuji několik stažených obrazovek (testovací verze 4.40 pod WINEm 0.9.26 a SLAXem 5.1.8.1).

http://www.formica.cz/files/forum/wine2.png

(nezmenšený zde)

http://www.formica.cz/files/forum/wine4.png

(nezmenšený zde)

http://www.formica.cz/files/forum/wine1.png

(nezmenšený zde)

http://www.formica.cz/files/forum/wine6.png

(nezmenšený zde)

Je zřejmé, že zatím není odlišeno tučné písmo a nejsou vidět nápisy v dolní liště náhledových oken.

561

(0 odpovědí, posláno do Linux)

Už bych sotva dokázal vyhledat, před kolika lety jsem dostal první dotaz na provoz pod Linuxem.  Dotazů však během minulých let přicházelo právě tolik, abychom o přenosu pod Linux začali vážně uvažovat, a zároveň právě tak málo, že jsme mu nikdy nedali tu prioritu, která by přinesla řešení, jež bychom mohli volně nabízet a především mu poskytovat účinnou uživatelskou podporu.  S Formicou pod Linuxem tak doposud byly dva základní problémy:
1) Formica bohužel není psaná v ANSI C / C++ jako naprostá většina návrhových systémů, ale v Object Pascalu (v Delphi).  Z toho důvodu jsme při přenosu zdrojového textu na jinou platformu v zásadě odkázáni na produkty Borlandu.  Jejich Kylix však možná nevyvolal ten zájem, jaký by si byli přáli, a asi proto jeho vývoji nevěnují tolik pozornosti.  Následkem toho však nikdy nebyly dořešeny všelijaké drobnosti (zejména v grafice), takže Formica přeložená Kylixem nikdy nefungovala docela tak, jak bych si byl představoval.
2) To, že umím Linux nabootovat, neznamená, že bych mu zrovna rozuměl. 

Proto jsem uvítal novější verze emulátoru WINE, který pro Formicu pod Linuxem zřejmě přináší pohodlnější a účinnější řešení.  (Sám zde užívám WINE 0.9.26, který mi pracuje pod SLAXem 5.1.8.1 z http://slax.linux-live.org/ .)  Ve zdrojovém textu verze 4.40 bylo třeba vyčistit pár detailů (vesměs v grafice), které byly emulovány poněkud odlišně, než jak reálně fungují pod Windows.  (Verze 4.30 takto upravena není, takže se v ní objevují např. žluté stopy za cursorem apod.)  Aktuální verze, společná pro Windows i Linux, dnes tedy pod WINEm funguje snad celkem přijatelně -- přinejmenším natolik dobře, aby v ní šlo navrhovat desky a generovat výstupní soubory.  Co se týče komerčních verzí, zatím není vyřešeno připojení lokálního klíče.  Formica však pod Linuxem (trochu paradoxně) již pracuje se síovým klíčem.  Ten ale může být instalován i lokálně, stačí k němu přistupovat prostřednictvím IP protokolu.

Případným zájemcům rád pošlu něco k vyzkoušení.  Zároveň do jiného vlákna umísuji několik stažených obrazovek, z nichž si můžete udělat představu, co se (alespoň vzhledem) shoduje a co se liší.

A také jsem zřídil toto dílčí fórum, kde si uživatelé Linuxu budou moci vyměňovat zkušenosti.  V tom jim však bohužel sotva mohu být rovnocenným partnerem.

562

(4 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Pěknou klávesnici vidím tady: http://www.artlebedev.com/everything/optimus/ , jen je trošku dražší...

563

(32 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, původně jsem měl z diskuse dojem, že se sch. editorem nemáte problémy díky jiné metodě kreslení.  Teď je vidět, že nebyly jednoduše proto, že grid jste tam neužíval tak hustý.  (Odtud by ostatně plynulo řešení problému ve stylu Mrtvá kočka:  Grid neužívat.  Popřípadě, Grid naředit.  Mimochodem, právě od toho tam také je parametr Graphics | Thresholds | Grid Step -- jím dosáhnete toho, že se grid sice zobrazuje, ale jen v některých bodech.  Prosím podívejte se na něj, jestli to vlastně není to, co hledáte.)

Chápu-li to teď správně, DWM se nemůžete tak jednoduše zbavit z toho důvodu, že užíváte dva monitory.  Těžko říci, proč nejsou u Vás výsledky srovnatelné s těmi Ing. Löfflera, ale nabízí se, že to bude také právě jimi.  Lze-li DWM nějak konfigurovat (a změní-li to něco), o tom nemám tušení.

Paradoxně by se kreslení asi podstatně zrychlilo, kdybych grid nekreslil jako uzlové body, nýbrž jako mříž.  (Kdysi, v dobách, kdy jsem si ještě mohl sám psát grafické drivery pracující až na úrovni videopaměti, jsem totiž grid udělal z bodů hlavně kvůli rychlosti kreslení, kterou tak šlo zvýšit řádově.)  Přidávat tam 8 MB bitmapy jen kvůli gridu (přesněji řečeno, jen kvůli gridu a Microsoftu) se mi vskutku nelíbí -- půjdu-li touto cestou, budu se snažit bitmapu využít nějak systémověji, abych se nemusel stydět; jenže to by zas chtělo trochu programování navíc.

Mimochodem, verze 5.x má překreslování výřezu řešené tak, že se část společná starému a novému přesune na obrazovce jako bitmapa -- mohu Vám něco poslat, a si rychlost této funkce zkusíte.

564

(32 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Funkci SetPixel jsme původně užívali po řadu let ke dvěma věcem, jednak ke kreslení bodů rastru, jednak pro "začištění" exklusivního kreslení.  (Funkce LineTo totiž nevykresluje poslední bod, pokud je šířka čáry 1px, což je v Layoutu nejčastější případ.)  Tato funkce má jednu zajímavou vlastnost, sice nedokumentovanou, ale -- pokud je mi známo -- zcela konsistentní na všech Windows:  Respektuje režim kreslení, takže dovede např. XORovat.

Jenže ona to přesně vzato je spíše vlastnost jdoucí proti dokumentaci, protože ta říká, že pixel dostane barvu předanou jako parametr funkce SetPixel (odhlédneme-li od případného mapování na paletu), a vůbec nepředpokládá, že by stávající barva pixelu mohla hrát nějakou roli.  To se projevilo při spuštění Formiky pod Linuxem a emulátorem WINE, kde pak za pohybujícím se ukazatelem zůstávalo smetí (tvořené rozsvícenými a nikdy již XORováním nezhasnutými pixely).  Z toho důvodu jsme omezili užívání funkce SetPixel na případy, kde Pen.Mode = pmCopy.  Ze schematického editoru tak vypadla zcela, v editoru desky mohla zůstat právě jen v kreslení rastru.

Cestou nejmenšího odporu asi bude i poslední SetPixel nahradit kombinací MoveToEx / LineTo.  Než ji ale zařadím do programu, někdo by mohl změřit testy, které opět jsou v archivu www.formica.cz/files/forum/Grid.zip .  Přidal jsem tam tlačítko, které přepíná mezi různými metodami kreslení.  Grid se teď vykresluje 10x, aby měl časový údaj dostatečné rozlišení.

Na mých W2k SP4 se opuštěním SetPixel (resp. trochu rychlejšího SetPixelV) kreslení zpomalí cca o 10%.  To asi je přijatelná cena; více mi vadí bizarní způsob kreslení pixelu čarou vedoucí do bodu, kde pixel mít nechci, ale na druhé straně se tak o jednu redukuje počet funkcí, které z Windows využívám.

S kreslením skrz bitmapu v tomto stadiu experimentovat nebudu.  Bylo by třeba efektivně ošetřit nejen kreslení rastru do celého okna, ale také jen do clipping regionu.  Oproti tomu však jsou možnosti kreslení skrz bitmapu (které bylo v zásadě zavedeno kvůli tomu, aby neblikaly všelijaké animace) daleko širší.  Kdybych už čerpal další systémové prostředky vytvořením bitmapy, bylo by čistší je využít pořádně; k tomu bych potřeboval přepracovat celé grafické rozhraní, a pro to dnes už celkem nejsou důvody -- rychlost se zdá dostatečná nebo ji lze vylepšovat jinak.

565

(32 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

Cas na vykresleni bodu v demu je 5435ms/198809dots/1600*1200pixels.  (...)  Zatim ma pocit, ze pokazde, kdyz se vykresli bod, zarizeni celou obrazovku prekresli.

To by ale znamenalo přenést za tu dobu asi 1,5 TB čili 280 GB / s, což není technicky možné. 

Odhlédneme-li od toho, dalším důsledkem by bylo, že změřené časy by rostly zhruba se čtvercem plochy okna.  Pozorovali jste něco takového?

566

(0 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Podle dokumentace výrobce klíčů jsou pro provoz pod Windows Vista nutné (zhruba řečeno) nové drivery a nová obálka.  (Příspěvek pana Kolínského v jiném vlákně ve mně však nechává dojem, že to není vždy pravda a že někdy fungují i ty původní.)  Drivery lze stáhnout z našich stránek (anebo zde: www.formica.cz/files/HASP4_driver_setup.zip ), editory užívající novou obálku jsou např. zde: www.formica.cz/files/Layout-p98-env12.zip a www.formica.cz/files/Schema-p64-30-env12-2.zip .  Tyto editory nahrazují stejnojmenné soubory ve standardních instalačních sadách.

Editory bychom ovšem mohli sjednotit, protože výše uvedené programy pracují i pod staršími verzemi Windows.  Neudělali jsme to (ani pro nejbližší dobu neplánujeme) hlavně z toho důvodu, že programy pro Windows Vista vyžadují podstatně delší dobu pro každé své spuštění.

Byl bych opravdu nerad, kdyby snad letmý čtenář tento příspěvek interpretoval tak, že Windows Vista doporučujeme pro práci s Formicou.  Ve skutečnosti nám není doposud známa žádná výhoda, kterou by pro ni přinášely.

567

(32 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Já tady mám hodně starou NVIDIA RIVA TNT2 64, rozlišení 1280 x 1024, taktéž True Color čili 32 bitů, procesor Duron 1,2 GHz.   Vykreslit 138450 bodů mi trvá cca 180 ms (ono to měření času stejně lepší rozlišení než 10 ms nemá).  Protože Layout potřebuje bodů rastru zhruba o řád méně, tyhle časy na mne nečiní dojem, že bych měl hledat cesty, jak kreslení bodů urychlit.  Pro zajímavost jsem si dal odečty času přímo do programu, a např. pro vykreslení gridu 0,635 mm ve zvětšení 30% potřebuji nějakých 30 nebo 40 ms.

Obecně ale existují nejméně dvě cesty, jak body kreslit rychleji, než to umí windowsovská funkce SetPixel:
1) Užívat DirectX.  (Tak je patrně udělaný např. CirCAD, v němž právě grafika dělá docela sympatický dojem.)  Postupoval bych asi stejnou cestou, kdybych opravdu potřeboval výkon grafiky zvýšit. 
2) Pan Kolínský si test zřejmě napsal ve Visual Basicu.  Nevím, co je v jeho útrobách, ale vzhledem k tomu, kdo je jeho původcem, je docela myslitelné, že píše přímo do paměti grafické desky.  V takovém případě by nebyl žádný problém dosáhnout téměř zázračných rychlostí vykreslování bodů.

V konkrétním případě by se ale pan Kolínský mohl spíše podívat, zda na počítači nemá instalováno něco navíc.  Do archivu www.formica.cz/files/forum/Grid.zip jsem teď přidal i zdrojové texty, takže s nimi případní zájemci mohou experimentovat po libosti (asi je přeloží i C++ Builder).

568

(32 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Prosim vyzkousejte toto: www.formica.cz/files/forum/Grid.zip (stačí klikat do plochy a případně měnit rozměry okna).

569

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nejjednodušší bude připsat volání makra Alt-6 na konec makra Ctrl-S v textovém editoru (třeba v Notepadu) do souboru *.Mac, jinak byste musel celé makro vkládat znovu (anebo si vytvořit jiné makro, které by volalo obě uvedená).  Výsledek může vypadat např. takhle:

<Ctrl-S> "vrstva potisku"  (
  <Alt-L> <d> <End> <UArr> <UArr> <Enter> <Alt-6>)

Zároveň by ale bylo vhodné v makrech Ctrl-A a Ctrl-B nastavit zpátky rastr 1,27 mm, tedy do nich analogicky připsat

<Ctrl-A> "strana spojů?"  (
  <Alt-L> <d> <a> <Alt-1>) 
<Ctrl-B> "str. součástek"  (
  <Alt-L> <d> <b> <Alt-1>)

Bohužel to však neošetřuje situace, kdy se člověk na vrstvu A či B dostane jinak (typicky pomocí Tab).  Na nastavení vhodného rastru se určitě vyplatí dbát -- paradoxně totiž řada desek vypadá zbytečně hrubě jen proto, že byla navržena ve zbytečně jemném rastru.

570

(32 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Kód pro vykreslení jedné řádky rastru vypadá takhle

GridDotX := MinGridX;
repeat
  SetPixel (CurrentHandle, ScreenX (GridDotX), y, CurrentColor);
  Inc (GridDotX, GridStep);
until GridDotX > MaxGridX;

přičemž SetPixel je funkce přímo ve Win32.

Možná by stálo za pokus změnit stupeň grafické akcelerace (ale to jste asi už udělal).

Jen ještě pro jistotu:  Užíváte skutečné rozlišení monitoru, anebo je nějak emulované?

571

(16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

Dobra. Bylo by mozne nejak takovou funkci vytvorit? Myslim ze by byla velice uzitecna.
(Jednoduse prepinac na omezeni se na nulovou carou ohranicenou plochu nebo oblast window pouze v miste, kde klepnu na rozlevany spoj)

...ted me tak napada, ze s touto funkci by odpadla jedna akce navic, a to pokazde znovu nastavovat na ruzna mista window pred vylevanim jine plochy (vetsinou stridave prelevani v top vrstve pod broukem kvuli odvodu tepla, a bottom rozliti po cele plose desky)
Kdyz totiz vylevam po cele plose, kreslim nulovou caru pres obrys desky, takze se nemusim pokazde trefovat presne na obrys, kdyz umistuju window. Proste ho placnu za vnejsi okraje desky.

Chvilku se mi zdálo, že je otázkou jednoho či dvou ifů dosáhnout toho, aby se spoje na jiné než právě aktivní vrstvě nebraly v úvahu.  Jenže ono to pak dělá tohle

http://www.formica.cz/files/forum/rozlevani2.png

a nevidím teď žádnou jednoduchou cestu, jak od ostatních pájecích bodů na potenciálu té mědi měď nerozlévat, ale zároveň se k nim nestavět jako k překážkám.  Naprogramovat by se to jistě dalo, ale aktuálně se tím zabývat asi nebudu.

Jiná věc je s okénkem.  Obecně tam nějaké asi být musí, jinak by měď na běžné desce (tj. neohraničené čarou na vodivé vrstvě) zaplavila celou kreslicí plochu.  Mohl bych samozřejmě dosazovat okénko, které desku ohraničuje před rozléváním (podobně jako se to dělá při generování výstupů), ale i to může být příliš velké vzhledem k omezenému počtu uzlů rastru.  (Navíc někdy člověk může chtít měděnou plochu přesahující současný obrys desky -- např. v součástce.)  Přepínač by se ale snad přidat dal; možná se na to příležitostně podívám.

572

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

kolin napsal:

Neslo by to ukladani alespon provizorne, aby se nemenil format jak pisete, do samostatneho pomocneho souboru?

Změnit formát konfiguračního souboru mě nestojí téměř žádnou práci, jenže každá změna obtěžuje všechny uživatele pokusné verze -- proto se je snažím co možná kumulovat.  Také není dost dobře myslitelné, aby verze překládané s a bez menu Tools měly odlišné konfigurační soubory.

Na druhé straně bych tam asi nerad zaváděl další pomocný soubor.  Spíše udělám to, že formát Layout.cfg změním jednorázově tak, že bude obsahovat další řekněme 1 KB pole, do něhož bude zasahovat jen menu Tools a Graphics.  Parametrů, které by se mohly ukádat, se mezitím nashromáždilo už dost -- např. ty obecné úhly.  Asi by se to mohlo takhle objevit již v příští vystavené pokusné verzi.

573

(16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tohle bohužel Whole Net nemůže nijak ovlivnit -- všechny body, odkud se měď rozlévá, prostě jsou na jediném vodiči.

574

(16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nevím, jestli správně rozumím výchozímu dotazu na rozlévání mědi, takže je možné, že tento příspěvek bude trochu mimoběžný.

Zhruba a velmi obecně řečeno, přepínač Place | Copper | Whole Net slouží pro volbu mezi rozšiřováním vodiče (kolem něhož se měď rozlije) a užitím rozlévané mědi k propojování dosud nepropojených vývodů.  Pokud byste ale rozléval měď od vodiče, na němž jsou nějaké pájecí body typu Thermal, ty jsou již spojeny se všemi pájecími body tohoto typu na stejné vrstvě.  Stav přepínače by tedy vůbec nehrál roli.

Případně desku pošlete, pak mi třeba Váš dotaz bude jasnější.

575

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

K tomu asi lze užít přepínač Options | Schematic Editor | Save Unused Patterns.