Jak velký rozsah takovéhoto užívání pro výdělečné účely máte na mysli?
502 2007-11-20 12:07:15
Re: světlé pozadí (4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Změnit režimy kreslení pro světlé pozadí přímo v Layoutu (alespoň v takovém rozsahu, aby si šlo udělat představu, jak by to mohlo vypadat) není zas tak těžké. Daleko více práce dá nastavit nějaké rozumné barvy:
Subjektivně bych hlavní výhodu hledal v tom, že blízké světlé odstíny lze od sebe rozlišit daleko pohodlněji než blízké tmavé:
Na "čitelnosti" jednoduché dvouvrstvé desky (a tím spíše jednovrstvé) asi není co pokazit, takže bude jen na uživateli si zvolit, s jakými barvami se mu pracuje příjemněji:
Při zapnutém zobrazování vnitřní struktury vodičů dostaneme cosi poněkud připomínajícího mikrofotografie integrovaných obvodů (stačí si odmyslet nápisy):
Možnost zvolit barvu pozadí zřejmě přidám hned do nejbližší uvolněné testovací verze, takže si každý bude moci vyzkoušet, co mu vyhovuje lépe.
503 2007-11-16 09:46:02
Re: Drobna chybka v editoru komponent (1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Děkuji za upozornění, už je to opravené. Oprava se objeví v nejbližším dalším releasu.
Chyba byla kupodivu způsobena ošetřením té vodorovné čáry pod položkou, a musela tam být už hezkou dobu.
504 2007-11-15 19:59:58
Re: světlé pozadí (4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Ve schematickém editoru světlé pozadí již je, takže zbývá vysvětlit, jak je to s Layoutem. V něm se od grafiky požaduje, aby uměla zobrazit překrývající se objekty na různých vrstvách tak, aby zůstaly co možná pohodlně rozlišitelné a nezakrývaly tedy jeden druhý. Proto se barvy jednotlivých vrstev OR-ují dohromady, a vlastně se tak OR-ují i k tomu černému pozadí. (Kdyby bylo naopak bílé, všechny vrstvy by s ním OR-ováním splynuly.)
V jedné postarší pokusné verzi jsem světlé pozadí umožnil; fungovalo to tak, že jakmile intenzita barvy pozadí překročila nějakou prahovou hodnotu, veškeré OR-ování se přepnulo na (zjednodušeně řečeno) AND-ování. Možný výsledek vidíte na přiloženém obrázku. Mohl by vypadat i jinak, pokud bych si byl trochu vyhrál s barvami vrstev (zde jsou užity stejné, jako pro tmavé pozadí).
Ale celkem to nevyvolalo žádný zájem. Bude-li si někdo přát světlé pozadí teď, mohu ho časem opět přidat do některé testovací verze.
505 2007-11-14 15:51:30
Re: gumové spoje; barvení netlistu (21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Pro větší pohodlí uvádím ještě makra pro nastavení barev (navázaná na standardní). Makro stačí vyvolat ve chvíli, kdy je detekován pin na příslušném netu.
<Shift-Ctrl-1> "označ nety červeně" (<Ctrl-U><Ctrl-T><Ctrl-Enter><Alt-T><f><c><c><Alt-N><r>)
<Shift-Ctrl-2> "označ nety modře" (<Ctrl-U><Ctrl-T><Ctrl-Enter><Alt-T><f><d><c><Alt-N><r>)
506 2007-11-14 12:38:37
Re: Nastaveni programu a nove verze Layout.exe (4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Možná někde došlo k nedorozumění:
Současnou testovací verzi prosím užívejte uvnitř instalace ze standardní instalační sady Layoutu pro HASP, aby souhlasily odkazy do helpu, jednořádkové nápovědy a konečně i formát *.cnf souborů.
Bohužel asi budete muset program konfigurovat znovu.
Standardní verze (stažitelná z www stránek skrz www.formica.cz/free.html ) i současná testovací mají v hlavičce toto
D:\F\D\P98\t>type Layout.Cnf
Layout Configuration (Ver. 4.40 P98)
a jejich konfigurační soubory jsou tedy zaměnitelné (s malou výhradou kolem parametrů menu Tools, diskutovanou jinde).
Testovací instalační sada má dřívější formát konfig. souborů. Ten teď více pohledů na grafiku skutečně neobsahuje -- přepínání jsem zatím odložil, protože mi nebylo zřejmé, jak dojít k optimálnímu ovládání. (Také jsem odtud odstranil možnost vyloučit neviditelné prvky z editace, protože se k ní v podstatě nikdo nevyjádřil.)
507 2007-11-13 14:11:59
Re: ohraničení desky (2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, aby se deska jevila ohraničená výstupním generátorům (včetně toho postscriptového), stačí nakreslit její obrys v libovolné vrstvě (i takové, výstup z níž vůbec nebudete generovat). (Může to být obdélník, ale stejně dobře by stačily pouze jeho dva protilehlé rohy.)
Samozřejmě pokud chcete, aby byl obrys v PostScriptu vidět, musí být na některé z vrstev, jejichž výstup jste povolil (v menu Files | Artwork | Sides & Extensions). Chcete-li, aby v PostScriptu měl odlišnou barvu, můžete si ji nastavit v menu Files | Artwork | Driver Parameters. Lze také užít rozšířený generátor PostScrX.dll s bohatšími možnostmi nastavení.
Pro profesionální výrobu desek by bylo vhodné užít rohové (střihací) značky. Nějaké jsou již připraveny v knihovně, např. T_001. Naopak se pro ni nedoporučuje kreslit obrys ve vodivé vrstvě -- měď na hraně desky může působit jedině problémy.
508 2007-11-12 14:02:37
Re: Nastaveni programu a nove verze Layout.exe (4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
U testu pokusnych verzi nekdy dochazi k vyhlaseni chybneho souboru Layout.cnf, patrne protoze doslo ke zmene poctu polozek.
No, technicky je to tak, že konfigurační soubory mají na začátku signaturu, a jakmile ta nesouhlasí, soubor je odmítnut. (Jestliže souhlasí, ale obsah ne, program se patrně zhroutí. Konfig. soubory jsou binární a zásah do nich by mohl mít podobné následky, jako třeba zásah do *.exe souboru.) Mimochodem, stačí v DOSovském okně zadat type layout.cnf a signaturu uvidíte.
Neslo by nejak to osetrit, ze pokud v souboru .cnf chybi polozka, program ji jen doplni, namisto toho aby zahodil cely soubor? Myslim ze od poskozeneho souboru je soubor s chybejici polozkou velmi snadno rozpoznatelny..
Popripade pouzit zpetnou kompatibilitu, nebo proces pro preneseni dat ze stareho do noveho formatu....
Myslím, že právě teď to náhodou ošetřené je, a konfigurační soubory nyní mohou být celkem dobře sdíleny mezi testovací a standardní verzí. (Více o tom píšu na jiném místě.) Vím, že s novým konfigurováním může být práce. Jeden uživatel (který se významně podílel na testování řady verzí během vývoje 4.40) si na obnovování svých parametrů dokonce napsal makra.
Nejde však jen o přidávání parametrů, ale i o to, že staré parametry mohou mít v nové verzi širší rozsah přípustných hodnot (časté u přepínačů). Proto přidávání na konec a soubory různé délky obecně nejsou řešením. Až zas bude někdy třeba změnit formát konfig. souborů, zamyslím se, jak to usnadnit, třeba i na nebezpečí uživatele (který by prostě odpovídal za to, že si nebude zkoušet soubor zapsaný testovací verzí přenést zpět do starší). Jednou snad konfigurační soubory budou textové a tyto problémy odpadnou zcela.
509 2007-11-12 13:29:16
Re: Vazba sch. editoru s Layoutem (různých verzí) (3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, budu opět jen hádat, v této problematice nejsem odborník.
Myslím, že problém je na straně odesílatele. Když např. pošlu desku sám sobě, vidím toto a ve zdrojovém textu zprávy je
Content-Type: application/octet-stream;
name="pour.PCB"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Content-Disposition: attachment;
filename="pour.PCB"
Avšak někdy mi přijde deska, kterou sice také mohu (v OE) přímo otevřít, ale ve zdrojovém textu vidím
Content-Type: text/plain;
name="TDA4292.PCB"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Content-Disposition: inline;
filename="TDA4292.PCB"
a soubor desky je vlepen přímo do textu zprávy. Mám dojem, že mi kdysi dělalo potíže takovéto desky nejen otvírat, ale vůbec oddělit od e-mailu, už si však nevzpomínám, co se od té doby změnilo. Ještě lepší je (a to dosud trvá), že když na takovýto e-mail chci odpovědět, tahle deska (která byla původně jen přílohou, třeba 1 MB velká) se mi automaticky přikopíruje k textu odpovědi, takže ji musím pracně mazat.
Proto každému doporučuji, desky posílat zazipované. Má to i další výhody, např. e-maily jsou tak menší a u desky se uchová skutečné datum vytvoření.
510 2007-11-11 19:19:52
Re: testování instalační sady (5 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)
Děkuji za vyzkoušení postupu instalace.
Poslední testovací verzi nyní opět najdete v tomto archivu: www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip . Obsahuje navíc možnost barvení netlistu, jenže jsem některé vlastnosti (např. možnost přepínat nastavení grafiky) naopak zase odstranil, především proto, abych dosáhl kompatibility souborů *.cnf. (Ta sice není naprostá -- použijete-li standardní verzi, přepíše v Layout.cnf uložené nastavení z menu Tools --, přesto ale dovolí pohodlně přecházet mezi oběma programy.) Minulou testovací instalační sadu nechám ještě pár dní vystavenou pro případné zájemce.
Současnou testovací verzi prosím užívejte uvnitř instalace ze standardní instalační sady Layoutu pro HASP, aby souhlasily odkazy do helpu, jednořádkové nápovědy a konečně i formát *.cnf souborů.
Má-li někdo zájem o testovací verzi bez klíče s omezením 40 / 150, stačí o to požádat v tomto vlákně.
511 2007-11-11 11:59:12
Re: gumové spoje; barvení netlistu (21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Jenze pokud si vysvitim spoj, pak nemohu soucasne s tim pouzivat funkci posunu zvyraznene skupiny komponent (...)
Ano, jakmile byste chtěl barvení spojů užívat i dynamicky, je to už něco jiného. Do testovací verze jsem teď cosi v rychlosti připsal:
Nefunguje to ovšem na principu barvení netů, nýbrž tak, že pokud vzdušné spojky vycházejí (alespoň na jednom konci) z pinu označeného uživatelskou vlajkou C, kreslí se červeně, a pokud je označen vlajkou D, modře. (C má vždy prioritu před D, ale nabízela by se i varianta, kde C plus D znamenají nějakou třetí barvu. Další možnost by byla kreslit speciální barvou ty spojky, jejichž vlajky koncových pinů se od sebe liší -- snad by se to někdy hodilo např. při řešení kritických zemnicích spojů.)
Samozřejmě si v režimu Mark Net můžete označit označit celé vodiče (ale také něco jiného) a značení pak přesunout do vlajek v menu Tools | User Flags | Flag C | .... Asi na to lze celkem pohodlně napsat makro tak, že je stačí vždy vyvolat na příslušném pinu. Testovací verzi opět najdete zde: www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip (prosím užívejte ji uvnitř instalace z "oficiální" instalační sady, aby souhlasily odkazy do helpu).
Jako již po mnohokráté, jde opět o quick hack (asi půl hodiny programování statického řešení, pokud člověk ví, kam sáhnout; o něco více pro ošetření přesuvu pouzdra). Samozřejmě jsem se zatím nestaral o nastavení doplněných barev ani o vypínání nové funkce. Systémově je vada spíše v tom, že se uživatelské vlajky neukládají do *.PCB souborů.
Prosím vyzkoušejte si, zda to v praxi opravdu bude tak užitečné, jak se Vám to jevilo z obrázku.
512 2007-11-10 11:00:51
Re: Vazba sch. editoru s Layoutem (různých verzí) (3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Pravděpodobně máte na mysli příkaz Files | Open Layout (ve schematickém editoru). Ten je naprogramován tak, že na disk zapíše soubor *.PNL obsahující seznam součástek a spojů, a pak nechá operační systém, aby tento soubor otevřel. To znamená, že Windows zavolají tu aplikaci, kterou mají asociovánu se soubory majícími tuto příponu (a předají jí *.PNL soubor jako parametr).
Nejjednodušší by tedy bylo opravit asociace. To můžete udělat nejsnáze tak, že najdete a spustíte ten program Layout (verze 4.40), který chcete užívat, a v něm příkaz Options | Miscellaneous | Associate File Types (stačí stisknout Alt-O - I - A). (Je ovšem třeba, abyste přitom měl ve Windows patřičnou úroveň oprávnění.)
Seznam součástek a spojů můžete přečíst také přímo z Layoutu, příkazem Netlist | Load Netlist (a někdy je potřeba to tak skutečně udělat, např. pokud potřebujete ještě před převzetím pouzder z knihovny přepnout mezi palcovým a metrickým základním rastrem desky).
Zbývá ještě zkusit uhodnout, jak celá situace nastala. Tipoval bych nedostatečnou úroveň práv uživatele Windows ve chvíli instalace nové verze. Možná bych doporučil zalogovat se jako administrátor, odinstalovat, a nainstalovat z www.formica.cz/free.html aktuální verzi.
513 2007-11-09 12:41:24
Re: Data pro osazovací automat (1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, máte-li verzi 4.40, je k tomu určen příkaz Files | Partlist, který program pro osazovací automat může vypsat ve formátu CSV v nějaké takovéto podobě (zkrácená ukázka):
Partlist from FORMICA 4.40 / P96 Copyright (C) 1986 - 2005 by Petr Horský
C1 C_100n C0805 2 - 52.705 66.675 R180 TOP
C6 ES100M/16V ES6,3x8 2 - 23.495 92.075 R90 TOP
C12 C_33p C0805 2 - 62.865 81.280 R0 TOP
C13 ES100M/16V ES6,3x8 2 - 30.480 43.180 R90 TOP
C14 C_100n C0805 2 - 31.623 36.957 R0 TOP
D1 LED__žlutá LED0805 2 - 34.290 106.680 R180 TOP
D4 1N4148 SOD80 2 - 37.744 43.891 R90 TOP
D5 1N4148 SOD80 2 - 42.824 43.891 R90 TOP
D14 LED__cervena LED0805 2 - 35.204 43.891 R270 TOP
D24 1N4007 SM1 2 - 78.105 67.310 R0 TOP
K1 USB1X90B USB1X90B 4 - 46.355 96.190 R270 TOP
K2 WAGO236-03 WAGO236-03 3 - 77.165 105.461 R180 TOP
K4 PROG PSH02-04P 4 - 63.500 99.060 R270 TOP
L1 CD54-330 CD54 2 - 32.639 95.250 R180 TOP
Q1 LE33CD SO8 8 - 50.165 71.120 R90 TOP
Q2 FT232BM QFP32 32 - 27.940 80.010 R90 TOP
Q14 PC817 DIP4-SMD 4 - 82.194 54.051 R0 TOP
Q15 TMA0505S TMA 6 - 24.232 47.752 R270 TOP
R1 R_10R R0805 2 - 34.925 88.265 R90 TOP
R2 R_10R R0805 2 - 37.465 88.265 R90 TOP
R3 R_1k5 R0805 2 - 37.465 82.550 R270 TOP
R4 R_470 R0805 2 - 34.925 77.470 R270 TOP
R5 R_2k2 R0805 2 - 42.545 74.295 R0 TOP
R6 R_10k R0805 2 - 46.355 78.740 R90 TOP
R7 R_10k R0805 2 - 64.770 92.075 R180 TOP
R8 R_10k R0805 2 - 59.690 92.075 R0 TOP
R9 R_200R R0805 2 - 62.865 78.740 R180 TOP
R10 R-SMD_0805_1k5 R0805 2 - 80.366 70.485 R180 TOP
R11 R-SMD_0805_10k R0805 2 - 85.725 64.770 R0 TOP
R12 R-SMD_0805_2k2 R0805 2 - 35.204 38.176 R270 TOP
R30 R-SMD_0805_10k R0805 2 - 78.384 38.176 R270 TOP
R31 R-SMD_0805_10k R0805 2 - 83.464 38.176 R270 TOP
R32 R-SMD_0805_1k5 R0805 2 - 29.210 61.722 R0 TOP
R33 R-SMD_0805_1k5 R0805 2 - 29.210 59.563 R0 TOP
R39 R-SMD_0805_1k5 R0805 2 - 87.630 56.769 R180 TOP
R40 R-SMD_0805_1k5 R0805 2 - 87.630 58.674 R180 TOP
R41 R-SMD_0805_10x_1k5 R0805 2 - 87.630 60.579 R180 TOP
R42 R_680 R0805 2 - 34.290 102.235 R180 TOP
R43 R_680 R0805 2 - 27.940 102.235 R180 TOP
T1 BSS138 SOT23 3 - 85.979 69.647 R0 TOP
XT1 XTAL_11,0592MHz XHC49SM-U 2 - 62.230 85.090 R0 TOP
XT2 XTAL_6MHz XHC49SM-U 2 - 28.575 71.120 R0 TOP
CONTACT CONTACT CONTACT 0 - 87.909 97.892 R180
MP1 MP 0 - 20.803 105.461 R0
OSAZ1 OSAZ OSAZ 0 - 20.193 110.998 R0
(Zde to vypadá tak rozházené proto, že v originále se jako oddělovač užívají tabulátory.) Formát obvykle vyhoví, ale pro případ jeho úprav je k disposici (v instalační sadě) zdrojový text DLL, která formátování obstarává.
Ve verzi 4.30 se výstup partlistu dodával na požádání, ale dnes bychom se k němu asi již obtížně vraceli.
514 2007-11-08 21:24:07
Re: gumové spoje; barvení netlistu (21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Ano, o něčem takovém uvažuji už hezky dlouho. Problém ovšem ani tak není nety nějak obarvit, nýbrž v tom, že v současné verzi vůbec nejsou jako samostatná entita (také s ohledem na princip dynamické konektivity). Jednou to asi bude udělané tak, že každý net bude mít jako svůj atribut barvu, přičemž většina z nich samozřejmě bude mít nastavenu barvu defaultní.
Když trochu odbočím -- ono by bylo zajímavé mít něco takového i pro vodiče, jenže nikdo by asi nebyl příliš spokojen, kdyby třeba napájecí vodič sice měl svou individuální barvu, ale z té už by se nedalo poznat, na které je vrstvě. Technicky by to muselo být řešené tak, že atributem vodiče by byl nějaký rozdíl barvy vůči nastavené barvě vrstvy (vyjádřený trojicí souřadnic v barvovém modelu RGB nebo raději HSB). Vybraný spoj by pak mohl být např. trochu sytěji červený na červené vrstvě a trochu sytěji modrý na modré. Otázka je, nakolik by to přispělo k přehlednosti; budu-li mít kdy, mohu zkusit vyrobit nějaké příklady.
Teď je ale třeba, abych také trochu obhajoval firemní barvy Formiky. Asi by bylo zbytečné znovu opakovat, že jejím cílem nikdy nebylo napodobit chování jiných systémů, nýbrž nabídnout co nejefektivnější a nejpohodlnější práci uživateli. Snad se však zde hodí připomenout, jak se podobného účinku, který se jinde získává barvením netlistu, dosáhne ve Formice:
Prvotním účelem "krysího hnízda" (a již jedno- či vícebarevného) není ani tak ukázat, co kam konkrétně vede, jako spíše zobrazovat celkovou hustotu v jednotlivých oblastech desky. Pro zobrazení jednotlivých netů má Formica jinou funkci, režim Mark Net. V něm lze zvýrazňovat nejen vývody propojené jedním netem (tedy pokud na desce umíme najít alespoň jeden jeho vývod, což ovšem u napájení nebývá problém), ale zároveň i vodiče, jimiž je tento net (částečně nebo již úplně) realizován. Výhodou tohoto řešení je daleko větší interaktivita -- stačí jediné kliknutí, zatímco změnit barvu netu nikdy nemůže být tak jednoduché. Důvod, proč jinde po barvení netlistu sahají, bych hledal především v tom, že tam konceptu highlightování prvků návrhu neužívají vůbec, anebo jen velmi omezeně. Druhý důvod je asi ten, že je to celkem nic nestojí -- prostě ke každému netu přidají atribut a nechají na uživateli, aby si jeho hodnotu nějak nastavoval a udržoval. Až bude v databázi Formiky kam takový atribut přidat, budu o tom ostatně přemýšlet také.
515 2007-11-06 19:59:39
Re: Uložení předvolených hodnot autorouteru (2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Soubor maker (o němž jsme teď mluvili v telefonu), který nastaví 5 + 5 optimalizačních průchodů, může vypadat třeba takto:
Macros (
<Shift-Ctrl-O> "pět a pět průchodů" (<Alt-A><l><5><Enter><c><5><Enter>)
)
Doplňte si jej tam příkazem Macros | Add.
Mimochodem, jak to tak vidím, někdy by se možná ve Formice hodilo přidávání maker skrz clipboard. Asi by to muselo vypadat tak, že by se jednotlivá makra dala vkládat celá najednou, ve zdrojovém textu, do nějaké nově doprogramované vstupní řádky.
516 2007-11-05 18:46:19
Téma: Formica: Rychlokurs v pěti minutách (2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Často si říkám, že někdy může být chyba pohlížet na problém zbytečně vědecky. Pro úplný začátek si totiž vůbec nemusíme klást za cíl navrhovat elektricky a technologicky správné desky, nýbrž se jen projít celým systémem z jednoho konce na druhý. K tomu stačí udělat pouhých několik kroků:
0) Nainstalujeme si třeba volně šiřitelnou verzi 4.40 z www.formica.cz/free.html z těchto dvou instalačních sad: . Schematický editor můžeme hned spustit.
1) Pro první pokusy si příkazem Place | Component (Mask) (Jenže jak se vlastně dostaneme do hlavního menu? -- Třeba mezerníkem nebo pravým tlačítkem myši. Uvedený příkaz lze vyvolat i standardním makrem na klávese F4) vybereme nějakou pěknou a příhodnou součástku z knihovny...
2) ... a do schematu ji několikrát umístíme. Přitom (i bez kreslení vodičů) můžeme (některé) vývody součástek zároveň propojovat -- viz ty zelené terčíky.
Co tady přeskakujeme: Vložení hodnot pasivních součástek, kreslení vodičů (klávesa F5), připojení skrytých napájecích vývodů...
2b) Odbočka: Součástky také můžeme odtahat do vhodnějších (jakož i nevhodných) poloh, např. v režimu Drag, který lze zapnout klávesou F8. Až teprve odtažením vznikají vodiče (třebaže součástky byly již propojené).
Co by tu šlo přidat: Např. labely (tj. návěští spojující vývody místo nakreslených vodičů), sběrnice, něco popisu, další listy... Schema můžeme uzavřít do rámečku (nějaké jsou v knihovně), zapsat na disk (makro F2), vytisknout...
3) Teď už stačí otevřít editor plošného spoje.
4) Uvidíme něco takového:
Pouzdra součástek se dostala (z knihovny) na pracovní plochu a umístila do výchozí polohy.
4b) Přímo na (toto jednoduché) výchozí rozmístění můžeme zkusit spustit autorouter; čistě jen abychom uviděli, co se stane.
4c) Zde je výsledek:
4d) Nějak to není úplně ono. Řečeno bez obalu, vyrobili jsme si naopak působivý doklad toho, že pro správný návrh desky je promyšlené rozmístění součástek rozhodující. A tak se automaticky navržených vodičů zas rychle zbavíme. (Ve skutečnosti by stačilo stisknout Ctrl-BackSpace.)
Dostali jsme se tím vlastně opět ke kroku 4. Undo a Redo samozřejmě lze během práce využívat dle potřeby a vracet se zpět i o více kroků.
5) Abychom teď pokračovali o trochu seriózněji, přesuneme součástky do vhodnějších poloh. K tomu se hodí třeba režim Drag (již opět), který (i zde) můžeme vyvolat klávesou F8.
Co jsme přeskočili: Nenakreslili jsme si žádný obrys desky (makro F5). Tím spíše tam nemáme ani rohové značky, upevňovací otvory nebo třeba nápis označující desku.
6) Součástky stačí jednu po druhé zdvihat a dle zelených "gumiček" přesouvat někam do vhodnějších poloh.
Co tady vynecháváme: Kupříkladu ruční zapojování napájecích vodičů nebo případnou změnu šířky spojové čáry či rastru pro autorouter.
7) Znovu spustíme autorouter. Povede se mu to již trochu lépe:
Co přeskakujeme: např. ruční dotvarování vodičů (znovu v režimu Drag, v němž skutečný uživatel Formiky asi stráví nejvíce času)
8) Desku si nyní můžeme třeba vytisknout. Tedy, je sice naprosto k ničemu, ale z hlediska ovládání programu jsme v principu postupovali skoro stejnou cestou, jako kdybychom byli vymýšleli něco užitečného.
Co jsme přeskočili: výběr vrstev pro tisk, barev a měřítka; výstup matrice a vrtacího programu
A teď můžeme začít znovu od začátku, a soustředit se tentokrát už na to, jak má naše deska doopravdy vypadat.
517 2007-11-03 10:21:36
Re: Uložení předvolených hodnot autorouteru (2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Všechny hodnoty cen, vah a přepínačů se ukládají přímo do *.PCB souborů. Z menu Autorouter se tam neukládá pouze hloubka strhávání spojů a počty optimalizačních průchodů, protože tyto hodnoty se spíše než k desce vztahují až ke konkrétnímu spuštění routeru.
Pokud chcete nastavené hodnoty převzít z jiné desky, lze užít příkaz Files | Read File Sections a přečíst jen sekci Setup, do níž je nastavení routeru uloženo. Jestliže však užíváte stejné parametry autorouteru pro celou skupinu desek, bylo by asi pro jejich nastavení pohodlnější si napsat makro.
518 2007-11-01 22:01:39
Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů (16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Děkuji za zaslanou desku. Chybu se mi bohužel zatím nepovedlo vyvolat, a tak dovolte, abych se vrátil k Vašemu původnímu dotazu na počátku vlákna.
Zdá se mi, že po propojení napájecích spojů je vhodné desku propojovat v rastru 0,635 mm vodičem šířky 0,305 mm. Podstatné parametry routeru vidíte na tomto obrázku:
Není na nich nic zvláštního, jsou to ty, které nastavil příkaz Quick Setup; důležitá byla hlavně vyšší cena prokovky. Desku po propojení a po optimalizaci (která pak mj. ušetřila přes 100 prokovek) Vám zasílám e-mailem. Asi žádný router by ovšem nevyřešil spoje (zejména kolem soklu pro U1) v takové kvalitě, v jaké to může udělat člověk.
Propojil při Vašich pokusech autorouter opravdu všechny spoje? Kdysi jsem po určitém váhání povolil optimalizovat i neúplně propojené desky (někdy se totiž během strhávání naroutovaných vodičů náhodou nalezne místo pro chybějící). Pokud ale deska v rámci zadaných návrhových pravidel není propojitelná, vede to však k několikanásobnému prodloužení výpočetní doby (což je ve shodě s 12 hodinami, které zmiňujete) a je pak možné, že někde něco přeteče, což může indukovat chybu, na kterou jste narazil. Výchozím problémem však stále byly zadané parametry autorouteru.
519 2007-10-29 22:09:12
Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů (16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Aha, to výše byla moje reakce na Váš předchozí přispěvek s číslem chyby.
na Dobrou noc :-)
Asi jsem na to přišel, nějak jsou součástky mimo grid (jak jste se dříve zmínil) , napadlo mne to když i při povolení prokovů ve vývodech se dělají propojky u vývodů. Jak to ale spravit ? A jak se to mohlo stát. Dnes už ale ne :-)
Z tohoto obrázku to bohužel nelze posoudit. Je také možné, že cena prokovek je nějak hodně malá. Potřeboval bych se podívat do souboru té desky, kde je uloženo i nastavení autorouteru.
520 2007-10-29 21:57:41
Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů (16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Děkuji za obrázek. Adresa chyby ukazuje do metody TMonitor.GetTop v run-time knihovně Delphi (kterou sám ani nevolám). Vypadá to, že jí něco přepsalo pointer na objekt, s nímž má pracovat, což ovšem pravděpodobně způsobila ta výchozí chyba.
V každém případě bych byl velmi rád, kdybyste mi mohl poslat (např. na e-mail horsky@formica.cz) tu desku, nejlépe jednak ve stavu před routováním signálových vodičů, jednak ve stavu před jejich optimalizací. Pokud bych tady dokázal závadu vyvolat sám, daleko lépe by se hledala.
521 2007-10-29 20:44:02
Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů (16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Mohl byste to prosím zkusit s verzí www.formica.cz/files/Layout440p98p-test.exe nebo mi poslat (či vystavit) desku ve stavu bezprostředně před spuštěním routeru? Router v rel. P97, který tam pravděpodobně máte, má někdy problémy s mimorastrovými body.
522 2007-10-29 11:25:34
Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů (16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Je možné, že tam někde ještě je soubor *.Err, do něhož je deska uložena. (Je ovšem vhodné si mezivýsledky routeru ukládat, již proto, že optimalizace může vyprodukovat tolik segmentů, že se do undo bufferu nevejdou.) Případně mi také můžete výchozí desku poslat, abych se na ni podíval.
Kterou verzi programu jste užil? Máte-li HASP, doporučil bych zkusit tu v testovací instalační sadě (viz téma níže) -- v autorouteru tam je oproti "oficiální" instalační sadě dost změn.
Jinak k pokusům s optimalizací není třeba využívat přednastaveného počtu průchodů (10 + 10), pro zkrácení výpočetních časů jej lze podstatně redukovat.
523 2007-10-28 12:10:16
Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů (16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, lze k tomu užít schopnosti autorouteru pracovat na množině označených vývodů (nastavené přepínačem Autorouter | Grid & Window | Scope = Marked Only). Příslušné vývody můžete označit např. v režimu Mark Track, zvolit vhodný typ (tj. šířku čáry) v menu Place | Line | Line Type a spustit router.
Obvykle se začíná od napájecích spojů. Ty se navíc dají v režimu Mark Track označit velmi snadno, zpravidla stačí kliknout na nějaký zemnicí a napájecí vývod. Jakmile je autorouter propojí, je vhodné je odznačit, jinak by je router během propojování signálových spojů mohl strhávat a nahrazovat novou šířkou.
524 2007-10-24 21:07:26
Re: Vyber a posun skupiny objektu (29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Myslím si, že všechny ruční výběry, tj. přes menu Edit Window, Pick and Move, Delete, atd ... a Select Mark Element, by měly brát v potaz zapnutí/vypnutí vrstvy.
Věšinou chci ručně pracovat s tím, co vidím.
Tím by se usnadnilo přesouvání bloků apod. v rámci jedné navrhované strany desky.
Samozřejmě, že součástka se přesouvá celá, pokud má něco na viditelné vrstvě.
Omezit práci s okénkem na zobrazované vrstvy jsem se teď v rychlosti pokusil v Layoutu, který je součástí testovací instalační sady http://www.formica.cz/files/Layout440p98p-test.exe (viz též http://formica.cz/forum/viewtopic.php?id=58). Logika výběru prvků je obdobou té, která se užívá při operacích s okénkem omezených na vrstvu ukazatele (tj. při zadání druhého rohu s klávesou Ctrl). Přepínačem pokusně doplněným do menu Options | Editor lze obnovit předchozí chování programu.
Prosím přesvědčte se, zda nové chování může být k užitku; teprve pak bych se snažil je popřípadě zjemnit a trvale zabudovat do programu.
525 2007-10-23 15:44:58
Téma: testování instalační sady (5 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)
Testovat lze nejen samotný program Layout. K přípravě instalačních sad pro Windows jsme doposud užívali InstallShield Express (kterým také jsou vytvořeny dosavadní instalační sady, přístupné ze stránky www.formica.cz/free.html). V poslední době se však několik uživatelů setkalo při instalování s problémy, které -- jak se zdá -- mohou být přičteny právě tomuto programu.
Proto jsem se rozhodl vyzkoušet také něco jiného. V souboru www.formica.cz/files/Layout440p98p-test.exe jsem nyní vystavil instalační sadu s aktuální testovací verzí programu Layout pro klíč HASP, připravenou pomocí programu Inno Setup (verze 5.2.1). Podle prvních testů snad funguje instalování i odinstalování správně, včetně vytvoření položek v menu Start, ikon na ploše, asociace přípon s programem Layout.exe a vposledku i smazání celého podstromu Formica-testy, z nějž umí odstranit i soubory Layout.cnf a Layout.cn$, vytvořené až samotným programem Layout. Otázka je, jak se bude chovat na dalších počítačích a pod jinými operačními systémy.
Příští testovací verze plánuji vystavovat v podobě takovéto instalační sady. Uvítám všechny připomínky k průběhu a funkcím instalace na vašich počítačích.