476

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Na problém lze pohlížet i z úplně jiné stránky.  Zdroj potíží je obvykle v tom, že uživatel má v kritickém okamžiku označeny ještě další objekty, než si myslí.  Sice stále doporučuji (a většinou píši do maker) na začátku množinových operací zrušit označení (makrem Ctrl-U), avšak ne každý to vždy provede.  S tím by se však možná dalo něco dělat také přímo u kořene, v množinových operacích.  Ale nedívejte se na to prosím jako na náměty míněné zcela vážně.

1) Před časem jsem přemýšlel o tom, že bych vedle Select | Select, Qualify, Unselect, Toggle mohl přidat ještě cosi jako Select | Set.  A už by se příkaz jmenoval jakkoliv, byla by to obdoba Copy... u uživatelských vlajek v menu Tools.  Na rozdíl od Select | Select, který počítá sjednocení stávající množiny označených objektů s dále specifikovanou množinou, by prostě nastavil označení tak, aby se rovnalo té dále specifikované množině.  Asi to je trochu složitě řečeno, ale kdybych např. provedl Select | Set | Conductive, výsledkem by bylo, že by byly označeny právě jen vodivé vrstvy (zatímco označení všeho ostatního by se tím zrušilo).

Obdobně by se mohly rozšířit režimy Mark (Identify), Mark Track, Mark Link a Mark Net.  Tam by mohl Shift-Enter smazat všechno značení a teprve pak označit to, nač ukazatel ukazuje.  (Anebo by se funkce kláves Enter a Shift-Enter mohla prohodit, aby se ovládání více přiblížilo Windows.)  Speciální klávesy * a Ctrl-* by se ošetřily analogicky.

Ale pak jsem to všechno zase zavrhl.  Sice by toto vše šlo celkem jednoduše naprogramovat, ale obával jsem se, že nově přidaná množinová operace by uživatele spíše mátla, a funkcí by byla většinou ekvivalentní stisku jediné klávesy (tj. Ctrl-U) navíc.  (Většinou, ne vždy:  Všimněte si třeba Select | Set | Marked Links.)  Ovšem z hlediska diskutovaného v tomto vlákně by možná neoddělitelnost výběru od zrušení předchozího stála za uvážení znovu.

2) Na úrovni množinových operací by se ale pro řešení diskutovaného problému dala udělat i zcela jiná věc, a sice přidat operaci Select | ... | Visible, která by působila na objekty, jež jsou ve zobrazeném výřezu a zároveň na zobrazené vrstvě.  Pak by stačilo přídat makro např. Shift-Ctrl-U, které by vyvolalo příkaz Select | Qualify | Visible, jímž by se případné zapomenuté označení smazalo.

477

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

2) ze by alespon mohl pribyt prikaz Zoom | Zoom Selected

To je jistě zajímavý nápad; už jsem o tom kdysi také trochu uvažoval.  Hlavní výhoda by byla v tom, že příkaz uklizený do tohoto menu by nemusel nikoho mást.  Zkusím to dát do testovací verze.

kolin napsal:

1) ze by se nahore v informacnich pruzich mohla zobrazovat hlaska - varovani, ze jsou vybrany objekty i mimo prave viditelnou oblast

Jde o to, aby se uživatel v té řádce stačil ještě orientovat.  (I když testovací verze tam píše navíc všelijaké ladicí údaje, a zdá se, že zas tolik nevadí.)  Programátorsky by to bylo trochu obtížnější -- musel bych ošetřit všechna místa, kde se něco zvýrazňuje, ale také ta, kde se přestalo (třeba i z toho důvodu, že uživatel něco zvýrazněného smazal), anebo bych musel vše přepočítávat při každém zobrazení řádky, což by zase zdržovalo.

Třetí možnost by byla upozornit na skryté prvky operace (tj. zároveň i na ty, které jsou na zhasnuté vrstvě) až bezprostředně před jejím provedením.  Tahle možnost tu myslím byla už někde diskutována.

Je jasné, že LPT klíče časem už nebude kam zapojit.  Má-li někdo tento problém, může se na mne obrátit e-mailem.  Pro mne je obvykle nejjednodušší dohodnout s českým dovozcem klíčů HASP, firmou Atlas, aby mu vyrobila nový USB klíč a prodala mu jej přímo (jsou ochotni prodávat i jednotková množství, cena myslím je 1280 Kč + DPH).  Pak stačí poslat signaturu nového klíče, abych mohl vystavit licenční certifikát (viz též www.formica.cz/licence.html).  Původní LPT klíč bych ovšem rád dostal zpátky.

Pro úplnost je třeba zmínit, že vlákno začalo trochu jiným problémem, a není jisté, zda se ten výměnou klíče za provedení USB pro daný notebook vyřeší.  Je také možné, že budou pracovat jen ty verze Layoutu, které tam fungují dosud.

Teď nevím, zda je to míněno jako námět pro mne či pro "kolina".  Uvedené problémy však právě nastávají i s USB klíči (ostatně v poslední době jiné ani neodebíráme).

480

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

Ovsem jakesi vychozi hodnoty v programu jsou (videt je to primarne na padech, tedy nekde musi byt jakasi standartni vychozi tabulka rozmeru, z neceho program zacina, velikosti napriklad tech padu preci nejsou ani po instalaci nulove. A tuto tabulku jsem mel na mysli modifikovat.

To je ale řešeno inicializací příslušného pole hodnot (v principu stejnou, jako kdybych jej inicializoval na nuly).  Do těchto dat lze zasáhnout jen na úrovni zdrojového textu.

481

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, je jasné, že výchozí rozměry (jiné než předdefinované) se do editoru mohou dostat jen z nějakého *.pcb souboru.  Program v zásadě nemůže udělat nic jiného, než jste popsal; rozdíl by byl jedině v tom, že by to dělal automatizovaně. 

Už kdysi dávno jsem si o tom myslím s někým dopisoval:  Nejspíše se asi nabízí možnost přečíst rozměry z knihovního souboru s nejvyšší prioritou (na jehož místo by si pak uživatel mohl ostatně dát i soubor, který by obsahoval jen rozměry).  Jistě by to mohlo být podmíněno přepínačem, umístěným např. vedle Options | Miscellaneous | Open Most Recent Board at Start.  Zbývá jen otázka, kdy by to měl program dělat. 

Napadají mne tyto dvě, resp. tři situace:
1) Start programu bez parametru na příkazové řádce (resp. se jménem neexistujícího *.pcb souboru, analogicky bodu 2) a bez otvírání souboru zmíněným přepínačem (tedy cosi jako první start po instalaci systému).
2) Vytvoření nové desky příkazem Files | Load Board, kterému zadáte jméno dosud neexistujícího souboru.
3) Před každým čtením *.pcb souboru (což by mohlo být ošetřeno samostatným přepínačem nebo další polohou již uvažovaného).  ??čelem by bylo ošetřit typy pájecích bodů, které nejsou ve čteném *.pcb souboru definovány, takže v současné verzi se místo nich dosazují předdefinované rozměry.
Mohu zkusit něco z toho přidat do příští testovací verze.  Budu ale rád, jestliže se mezitím čtenáři fóra zamyslí, zda to jsou právě ty případy, které by bylo vhodné pokrýt.

V této souvislosti je možná užitečné poukázat ještě na dvě drobné kuroisity:
* Program Layout.exe z historických důvodů nemá příkaz Files | New Board ani nic, co by se mu podobalo.  Vždy se zřejmě užívá buď postup z bodu 2, nebo příkaz Open Layout ve schematickém editoru.
* Ještě podivnější je, že (co si teď vzpomínám) si na to celá dlouhá léta nikdo nestěžoval.

482

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ve verzi 4.30 je situace v principu stejná.  Rozdíly jsou jen dva, respektive tři:
1) ??ísla zmíněných vrstev jsou o osm nižší, tedy 15 a 13.
2) Není tam menu Print, takže tisknete skrz menu Artwork a nějaký driver tiskárny, např. WPrinter.dll.
3) Barvy (ale na ty jste se neptal) se nastavují jinde a jiným způsobem.

483

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Rozumím-li dotazu správně, není to nijak obtížné.  Stačí povolit tisk příslušné vrstvy, jak ukazuje obrázek:

http://www.formica.cz/files/forum/printcontours.png

Vedle vrstvy vnějších obrysů (23) je povolena také vrstva názvů součástek (21).

To by mohlo platit v případě, že by to byl můj kód, který aplikaci spouští. 

Jinak mohu jen doufat, že časem firma Aladdin sama přijde s řešením, které bude bezchybně pokrývat všechny verze Windows (jako tomu také po většinu času doposud bylo).  Zatím však její zástupce doporučuje ošetřovat Windows Vista odděleně.

Děkuji, ale v zásadě nemám o mnoho jinou možnost s tím něco vyzkoušet, než máte Vy.  Ke komunikaci s klíčem slouží moduly dodané třetí stranou (Aladdin), do kterých nevidíme a můžeme si jen vybírat mezi jejich různými verzemi.

Ve zpětném pohledu je zřejmé, že nejméně problémů bylo s tou kombinací verzí, která je ve schematickém editoru a v programu http://www.formica.cz/files/Layout-p98-env7.zip .  Stejnou kombinaci zřejmě dám i do instalační sady Layoutu, jakmile zas budu nějakou vystavovat.  Stále však bude platit, že případné problémy bude možné řešit pouze výměnou souboru Layout.exe za jiný, připravený pro ten účel na webu.

Pro úplnost bych měl také uvést, že záleží ještě na další komponentě, a tou jsou drivery klíče.  Zde bych si dovolil citovat z e-mailu od pracovníka českého dovozce klíčů HASP:

Vojtěch Vidman napsal:

(...)

My máme na webu ke stažení dvě varianty - "HASP driver pro Vistu" (www.atlasltd.cz/download.php?f=380)  a "HASP driver pro XP"  (www.atlasltd.cz/download.php?f=381). Jsou tam připravené spouštěcí batche a podrobný návod; standardně dáváme tu XP verzi a zákazníkům s Vistou doporučujeme použít jiný driver (na instalačním CD to samozřejmě mají také obojí).

Vojtěch Vidman
ATLAS

Chyba v podstatě znamená, že Layout nevidí lokální klíč a shání se proto po síovém (který není také).  Prosím stáhněte si tento soubor: www.formica.cz/files/Layout-p98-env7.zip -- vrací se k ovladačům, které jsme užívali před uvedením Windows Vista a měl by tedy fungovat stejně jako schematický editor.  Pro zajímavost můžete vyzkoušet ještě www.formica.cz/files/Layout-p98-env12.zip (aniž bych jej jakožto zbytečně velký a pomalý doporučoval pro práci).  Také byste mohl uvést, jakou verzi Windows na NB máte.

Též přeji pěkný zbytek svátků.

487

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

O jaký případ přesně šlo, by se asi dalo nejlépe posoudit z příslušného schematu.  Mohl byste nám je prosím poslat?

V současnosti opravdu prohlížeč pouzder sice zobrazí všechna pouzdra se stejným jménem, ale pak při skutečném výběru pouzdra z knihovny během čtení *.PNL souboru neexistuje způsob, jak převážit pevně dané priority knihovních souborů.  I bez úprav by asi bylo možné ve schematu vkládat označení pouzdra ve tvaru <jméno knihovního souboru>.<jméno pouzdra>, které by se dostalo do *.PNL souboru, ovšem Layout by je neuměl najít.  Chování Layoutu by se asi dalo upravit tak, že pokud řetězec v knihovně nenajde a ten obsahuje tečku (nebo nějaký jiný smluvený oddělovač), zkusí jej v tom místě rozlomit a hledat druhou část v souboru, jehož jméno odpovídá první části.  To by zároveň nijak nebránilo tomu, abyste si do knihovního souboru vložil pouzdra se jménem přímo v tom složeném tvaru.  (Otázka také je, proč to nedělat rovnou, protože asi již v okamžiku vkládání víte, že jsou něčím speciální -- jinak byste je dával do základní knihovny.) 

Jestli Váš námět chápu správně, požadoval byste oproti výše naznačenému navíc ještě to, aby se v případě, že pouzdro se jménem ve složeném tvaru (interpretovaným, jak výše uvedeno) neexistuje, hledalo podle druhé části i v ostatních knihovních souborech v pořadí jejich priorit.  Nemohlo by to pak působit nějaký zmatek?

489

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Z toho, co píšete, bohužel není zřejmé, kde se to zadrhlo.

Mělo by stačit otevřít si soubor Layout.Mac třeba v notepadu (v českých Windows mu říkají "Poznámkový blok"), myší si zde o kus výše označit celý zdrojový text makra, pomocí Ctrl-Ins jej zkopírovat do schránky a Shift-Ins jej přidat někam do souboru (třeba před úplně poslední závorku), a konečně soubor opět uložit.  Při příštím spuštění Layoutu se makra načtou, případně program ohlásí chybu.

Funguje to samozřejmě až ve verzi 4.40, předtím byly soubory maker binární.

490

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Jde tu pouze o tisk, anebo o návrh desky jako takový?

Popsaný postup předpokládal, že se strana součástek a strana spojů budou tisknout zvl᚝ (to jest strana spojů tak, jak je, strana součástek upravená).  Nepříjemná na tom je hlavně změna logického typu pájecích bodů, tehdy to však asi v zásadě jinak nešlo. 

Dnes verze 4.40 umí omezit výstup (tedy i tisk) jen na označené prvky.  Makro by proto mohlo vypadat takto:

  <Shift-Ctrl-B> "označ užité pady str. B" (
    <Ctrl-U> 
    <Alt-S> <s> <o> <b> 
    <Alt-S> <u> <p> <a> 
    <Alt-S> <s> <r> 
    <Alt-S> <q> <p> <a> 
    <Alt-F> <p> <o> <p> <End> <Enter> <Esc> )

Textovým editorem si jej můžete přidat do svého souboru maker.  Stále však platí, že strany desky bude nutno tisknout samostatně.

Poslední řádka navíc nastavuje způsob tisk pájecích bodů.  Po vytištění si jej nezapomeňte změnit zpět na Files | Print | Options | Pads = Enabled.

491

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

A chtel jsem uz zacit pracovat s novymi funkcemi, ale protoze projekty, ktere delam jsou velke, tak nemam moznost si s tim temer nijak smysluplne v omezenych testovacich verzich hrat.

To asi je nedorozumění, poslední testovací verze v http://www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip by měla být omezená jen licencí v klíči.

kolin napsal:

V cem se vlastne skryvaji uskali se zmenou cnf? Napada mne pouze kompatibilita se stavajicimi starsimi verzemi Layoutu..

Dnes jde i o kompatibilitu s prohlížečem pouzder ( http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=75 ).  V zásadě by bylo možné psát ještě nějaké parametry za konec stávajícího formátu souboru (oficiální verzi je jedno, bude-li soubor delší).  Musela by se tam však zavést určitá provisoria, samozřejmě verze se tím štěpí a s jejich budoucí údržbou je další práce...  Někdy se snad k tomu dostanu (jakmile budu mít jasno, jak ovládat přepínání pohledů).

492

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

(...)  Ten Align se ridi dle uhlu natoceni soucastky? Vypada to ze ano, podle chovani k Q1 a zaroven Q7..

Ne, pak by totiž orientace záležela na tom, je-li v knihovně součástka kreslena "na šířku" nebo "na výšku".  Užívá se redukované okénko součástky (tzn. vše minus ty tři nápisy).  Z toho důvodu se také např. orientace nápisu v SO6 a SO16 bude navzájem lišit.

Mimochodem, toto redukované okénko součástky se nepoužívá pro výše diskutované určení středu, a to na základě úvahy, že vývody jsou pevně dané (a tudíž jejich střed lépe odpovídá "skutečnému" středu pouzdra), zatímco do obrysu si mohl návrhář leccos přikreslit.  Samozřejmě existují protipříklady pouzder, u kterých je poloha středu mimo diskusi, a přesto tímto postupem vyjde střed jinde (TO3, TO18...).

kolin napsal:

Zaroven bych Vas rad poprosil o nejakou verzi Layoutu, kterou bych mohl ja i pripadni dalsi zajemci v provozu dlouhodobe intenzivne testovat, tedy aby tam bylo alespon ukladani grafiky, moznost bileho pozadi, barveni gum.spoju, vynechani editace skrytych vrstev, a tyto dve nove funkce pro popisky (snad jsem jmenoval vse co by se mohlo otestovat), pokud souhlasite a je to z vaseho pohledu mozne. At muzeme pripadne nedostatky, napady a vylepseni v praxi odhalit. Vse klidne tak jak je napsane nahrubo, zatim nezakousnuté do programu a poskytl jste v testovacich verzich.

To, co ve výsledku ukazuje poslední obrázek, jsem automaticky přidal do testovací verze v archivu na výše uvedené adrese (jen to zatím není ve verzi s omezením 40 / 150).  Vedle toho je tam vše, co jste zmínil, kromě ukládání nastavení grafiky.  To jsem z programu před časem opět odstranil, jednak kvůli nejasnostem v koncepci ovládání, jednak kvůli tomu, že by to vyžadovalo jiný formát konfiguračního souboru.

Poslední změny v testovací verzi mají ovšem sloužit spíše k otestování, nakolik je funkce opravdu vhodná a potřebná (a zda pokrývá vše, co by v dané souvislosti šlo rozumně požadovat), než k testování správnosti programu.  Tak např. kvůli rovnání nápisů je teď v programu zhruba třikrát více kódu, než by muselo být, protože zaintegrovat tam nový kód lépe by vyžadovalo zasahovat do stávajících procedur, s nimiž se prodává standardní verze, což by muselo být otestováno lépe než jen tím, že to někomu funguje. 

Na druhé straně, protože takovéto doplňky zpravidla nezasahují do stávajícího kódu, může asi pokročilejší uživatel tuto testovací verzi jakožto takovou celkem bezpečně užívat i pro běžnou práci.  Pokud se ale zjistí, že některé nové příkazy nedělají, co se od nich očekává, nebo třeba dokonce vedou ke zhroucení programu, bude jedině na něm, aby se jim vyhýbal.

Během kreslení schematu se často hodí vidět pouzdro editované součástky, nejen jeho název.  K tomu účelu byl letos vytvořen prohlížeč PLViewer.dll, který si můžete stáhnout z archivu www.formica.cz/files/PLViewer.zip a umístit do adresáře vedle schematického editoru nebo vedle programu Layout.exe.  Že se prohlížeč správně instaloval, si ve schematickém editoru můžete ověřit příkazem Review.

Prohlížeč ale musí vědět, kde je knihovna pouzder, kterou program Layout užívá.  Dozví se to z konfiguračního souboru Layout.Cnf, který je třeba nakopírovat do adresáře vedle schematického editoru.  Následující tři odstavce by mohly být sázeny drobným písmem, protože vše popisované bude za normálních okolností splněno; uvádím je jen pro případné hledání příčiny problémů, pokud se nějaké vyskytnou.

Konfigurační soubor musel být před kopírováním zapsán poslední standardní nebo testovací verzí programu Layout (tj. releasem P98), a sice až po té, co jste si v něm připojili všechny knihovní soubory, tvořící vaši knihovnu pouzder.

Tato kopie konfiguračního souboru může zůstat beze změny tak dlouho, dokud do své knihovny nepřidáte (či z ní neuberete) nějaký *.pcb soubor, a tak dlouho, dokud se nezmění formát konfiguračního souboru vyžadovaný prohlížečem (bude-li někdy aktualizován).  Jinými slovy, změny knihovny pouzder prováděné uvnitř jednotlivých *.pcb souborů ani případná náhrada programu Layout.exe jinou verzí nebudou vyžadovat aktualizaci kopie souboru Layout.Cnf.

Rozměry prvků (zejména pájecích bodů), které bude prohlížeč zobrazovat, si přečte z knihovního souboru s nejvyšší prioritou.

http://www.formica.cz/files/forum/plviewer1.png

Prohlížeč umožňuje se přesvědčit, jak vypadá pouzdro součástky, anebo pro ni (pomocí masky) vybrat v knihovně jiné.

http://www.formica.cz/files/forum/plviewer2.png

494

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Raději jsem tam přidal další příkaz; někdy by se snad mohl hodit i samostatně.  Krom toho nerad kombinuji ne zcela sourodé věci.  ("Tenkrát vás Freud za 5 marek analyzoval osobně.  Za 10 marek vás nechal, abyste vy analyzovali jeho, a ještě jste si k tomu směli vybrat vždy ze dvou druhů zeleninového salátu.")

http://www.formica.cz/files/forum/aligncn.png

Občas to pochopitelně dává poněkud překvapující výsledek (Q1, Q7), a jindy by to možná chtělo trochu dočesat ručně (D5, D8, D10).

495

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

(...) Idealnejsi by bylo urcite brat v uvahu stredovou osu x a y soucastky. Nejlepe by bylo ridit se (jen) vrstvou, ktera nejlepe vyjadruje skutecny vnejsi rozmer soucastky. Nevim, zda by k tomu byla vhodnejsi vrstva 0(23) nebo 1(22), u ktere lze casteji ocekavat, ze bude vyjadrovat skutecny tvar soucastky, nebo vybrat tu, ktera vrstva k tomu byla puvodne Vami urcena spise.

Vrátím-li se k Vaší výchozí motivaci, není mi jasné, proč by nápis musel být přesně ve středu.  Možná stačí, dostane-li se dovnitř součástky (pokud ty se nepřekrývají, stejně součástku identifikuje jednoznačně).  Samozřejmě existují i součástky jako LED pro 90° montáž, která se vlastně nalézá 2 cm vedle středu svých vývodů.  Alespoň vidíte, proč jsem se výše ve vlákně zajímal, co se rozumí středem.

Koncepci systému by se asi dost vymykalo, kdybych tam měl zavádět pojmy jako střed součástky v nějaké pevně dané vrstvě.  To už by se mi více líbilo zavést příkaz pro nastavení okénka "kolem" množiny označených prvků.  Skok na střed okénka již existuje, takže na zbývající operace by se třeba dalo napsat nějaké makro.

kolin napsal:

(...)  Jelikoz neni moznost rotace na miste  (...)

Rotace nápisu kolem středu je možná, příkazem Edit | Change | Rotate Text.

kolin napsal:

1) podle pomeru stran vnejsiho rozmeru soucastky lze alespon vytusit, zda se text lepe dovnitr vejde svisly, nebo vodorovny. Tato varianta se mi jevi jako nejefektivnejsi.

To se nepochybně dá naprogramovat ve chvilce, jen to dále vede k těm speciálním příkazům, z nichž mám z dlouhodobého hlediska obavy.

kolin napsal:

(...)  Mam tuseni ze program vi, v jakem uhlu se na desce soucastka nachazi oproti vychozimu stavu

Tohle samozřejmě v databázi je, pouze není příkaz, kterým by se takovéto součástky daly vybrat.  Ale vedle Select | ... | Components | Mirrored bych jednou snad mohl přidat ještě nějaké Vertical a Flipped.

Pro zajímavost se lze zamyslet ještě nad tím, jak stejný problém řešit na obecnější úrovni.  Jedna z možností by třeba byla ke stávajícím speciálním nápisům přidat ještě nějaké @NAME, @VAL a @PCKG.  (Právě s tím se počítá pro verzi 5.x.)  Součástka by pak mohla nápis se svým názvem obsahovat i několikrát, přičemž jeden by sloužil pro servisní potisk a další (na jiné vrstvě) např. pro ty osazovací plánky.

Také byste mi mohl poslat nějaké ukázkové desky před centrováním názvů a po něm, abych si udělal  představu, oč tam reálně jde.

496

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Máte docela štěstí, že jsem o podobném příkazu již kdysi uvažoval pro účely dočesávání knihoven.  Je teď v obou testovacích verzích http://www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip a http://www.formica.cz/files/Layout-p98e-test.zip .  Vyzkoušet, zda opravdu dělá přesně to, co se očekává, by ovšem zabralo podstatně více času, než stálo naprogramování.

497

(17 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Vedle názvů součástek tam jsou ještě i jejich hodnoty a jména pouzder, jenže ty jsou obvykle neviditelné.  Představujete si to tedy tak, že by (1) se všechny tyto nápisy přesunuly do středu součástky, přičemž (2) středem by se rozuměl ten, který se užívá v příkazu Files | Partlist (u součástek bez pinů to totiž je se středem trochu složitější)?

498

(5 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Testovací verze s omezením 40 / 150 je nyní zde: www.formica.cz/files/Layout-p98e-test.zip .  Měla by být užívána uvnitř standardní volně šiřitelné inst. sady www.formica.cz/files/Layout440p98e.exe , v níž prostě nahradíte LayoutE.exe tím, který je uvnitř uvedeného archivu.

Zabudované změny se shodují s poslední testovací verzí pro klíč HASP v archivu www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip a jsou většinou soustředěny do menu Tools.  Je tam ale i (vypínatelné) světlé pozadí.  Podrobnější popis je všelijak rozptýlen v různých vláknech fóra.

499

(4 odpovědí, posláno do Formica na FEL ČVUT)

Držitelem té výukové licence k Formice je ??VUT FEL; krom toho ke klíči není technicky možné přistupovat bez využívání prostředků fakulty (tj. její sítě).  Užívání síové Formiky studenty pro nějaký (obecně nejen výdělečný) účel proto zřejmě podléhá souhlasu fakulty a řídí se jí stanovenými pravidly.  Po této stránce tedy nemám co do věci mluvit.

Pokud jde o můj osobní názor, zdá se mi, že (vedle splnění požadavků předmětu) by někdy studentům mohlo pomoci naučit se desky správně navrhovat, kdyby je navíc museli dovést do stavu, v němž by jim byla nějaká firma ochotna za ně zaplatit.  Umět navrhnout desku tak, aby se dala bez větších škod i vyrábět, je koneckonců asi také cílem výuky.

Z autorskoprávního hlediska by mi tedy užívání i pro výdělečné účely v rozsahu výšeuvedenému přiměřeném celkem nebylo proti mysli.  Jde o to ten přiměřený rozsah definovat.  Nejsem si ale jist, zda formulace "No zatim nic velikyho, sem tam neco" k tomu poskytuje ideální základ.

500

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Možnost zapnout světlé pozadí jsem teď přidal do testovací verze http://www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip .  Barvu si můžete nastavit v menu Graphics | Other Colors, způsob zobrazování (or nebo and) se jí už přizpůsobí.  Budete si však asi muset nastavit nějaké světlejší barvy jednotlivých vrstev, a stejně tak procenta intenzit v menu Graphics | Thresholds mohou potřebovat nějak "překlopit" kolem stovky.

Uvítám všechny připomínky.  Asi bude ještě třeba změnit vzorec pro výpočet barvy zvýrazňování (současný se pro světlé barvy sotva hodí).  Navíc na světlejším pozadí nemá příliš smysl zvýrazňovat světlejší barvou; možná by se lépe hodil třeba mix sytě červené a zeslabené původní barvy.