Animovaná demonstrace, kterou před skoro 30 lety míval F. Mravenec 3.50, běží pochopitelně i dnes, jenže na dnešních počítačích vyžaduje prostředí, jako je např. DOSBox.  To ale také umí z běhu programu ukládat video, a v něm lze přeskakovat dopředu i vracet se zpět.  Pro případné zájemce jsem animovanou demonstraci jako video uložil zde: fm350demo.avi.  (Pozor, soubor je velký 187 MB.)  K jeho přehrání může být užit např. velmi rozšířený VLC.

Pro ilustraci několik screenshotů:

https://www.formica.cz/files/forum/fm350-vlcsnap-1.png    https://www.formica.cz/files/forum/fm350-vlcsnap-2.png   

https://www.formica.cz/files/forum/fm350-vlcsnap-3.png    https://www.formica.cz/files/forum/fm350-vlcsnap-4.png   

https://www.formica.cz/files/forum/fm350-vlcsnap-5.png

27

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ano, kupříkladu obrazovky výše (nebo ve vlákně https://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=338) jsem stáhl právě pod DOSBoxem verze 0.74.

28

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Na další pěkný, ač asi ne do všech detailů plně funkční prohlížeč jsem narazil také tady: https://www.pcbway.com/project/OnLineGerberViewer.html .

Jen pro zajímavost přikládám dva screenshoty s deskou Triton zmíněnou výše.  (Opět stačí uploadovat celý zip najednou: http://www.formica.cz/files/forum/Triton-gerber.zip .)

http://www.formica.cz/files/forum/pcbwaycomOnLineGerberViewer1.png

http://www.formica.cz/files/forum/pcbwaycomOnLineGerberViewer2.png

29

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dodatečně přidávám ještě odkaz na několik týdnů starou verzi, do níž je doplněno podmenu Tools / Move to Grid pro posuv označených součástek, samostatných padů a samostatných nápisů do rastru: https://www.formica.cz/files/Layout-441-p111-1151.zip .  (Segmentů spojových čar ani oblouků se funkce netýká.  Neošetřuje ani možné problémy na okrajích pracovní plochy.)

30

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý večer, Váš dotaz přichází v překvapivě vhodném okamžiku.  Rozdělím jej na dvě části:

1)  V „továrním nastavení“ Layoutu se Vám může stát, že cursor nedostanete na uzlové body nastaveného rastru, protože ty zastiňují nějaké objekty, k nimž cursor přiskakuje.  (Anebo jej tam dostanete, ale za tu cenu, že si jako aktivní zapnete vrstvu, na níž nechcete být a na níž nemůžete provést, co potřebujete.)  Abyste se tohoto chování zbavil, můžete si však zapnout Options / Detection / Snap to Elements = Never.  Prosím vyzkoušejte si, zda by Vám tato hodnota přepínače při práci pomohla, a dejte vědět.

2)  Zrovna před pár dny se mi dostala do rukou (resp. do počítače) deska, která se mi v detailním pohledu zas tolik nelíbila.  Prvotní příčinou toho bylo, že měla součástky rozmístěny ve zbytečně jemném rastru, takže spojové čáry nesměřovaly přesně do středu pájecích bodů, pod těmi pak bylo smetí (v editoru, na desku ani na matrice by se nedostalo) atd.  Když jsem to viděl, říkal jsem si, že bych mohl do programu (pravděpodobně někam do menu Tools) přidat příkazy pro zaokrouhlení vybraných prvků a součástek do rastru (zřejmě nezávisle pro osu X i Y).  Naprogramovat je pro všechny druhy prvků ovšem není úplně triviální.  Např. vodorovné segmenty mají v databázi speciální postavení (což přispívá k rychlosti detekce prvků), a protože se ze segmentu pod (malým) obecným úhlem může zaokrouhlením stát vodorovný, je v takovém případě nutno setřídění i strukturu databáze změnit.  Anebo v důsledku zaokrouhlení segment (libovolného druhu) prostě přestane existovat...

Požadavek na zaokrouhlení souřadnic prvků do rastru doposud (co si vzpomínám) nepřišel, alespoň ne v obecné podobě.  (Poměrně blízko k němu jednou bylo u nápisů.)  Ale až budu mít chvilku, mohl bych zaokrouhlování do rastru přidat do nějaké testovací verze a nabídnout k vyzkoušení.

31

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Adresář \museum\ferda132 z 3. vydání F. Mravence CD jsem teď vystavil zde: FMCD_BEN_museum_ferda132.zip.

Protože se dnes asi už nikdo nebude pokoušet help k verzi 1.32 tisknout na maticové či řádkové tiskárně, upraveným programem printhlp.pas jsem jej nově exportoval do HTML: https://www.formica.cz/files/forum/Layout_1_32_hlp.html .  Bez něj bych ostatně nyní asi těžko zjišťoval, jak se např. přepíná grafika; po letech mi dělalo trochu potíže i jen objevit, jak se v té verzi vlastně otvírá soubor.  (Příkazem Add Vector File, tj. klávesou A.)  Česká diakritika ovšem byla pro naprostou většinu tehdejších tiskáren jedině komplikace.

Některé zvláštnosti ovládání programu, kupříkladu kreslení spojové čáry vždy jen v trajektorii ukazatele, vyplynuly jednak z práce v rastru (typicky 1,25 mm), jednak z toho, že myš tehdy bývala nadstandardní výbavou.  Cursor se dal posouvat po modulech rastru v osmi preferovaných směrech klávesami numerické klávesnice.  Pak už bylo lepší rozmyslet si kudy, a čáru rovnou kreslit v jeho trase...  Leccos po letech vypadá nesmírně podivně; na druhou stranu kdo tehdy uměl navrhnout desku s těmito prostředky, bude to zřejmě umět i s kterýmikoliv pozdějšími.  (Sám jsem se návrhu na CGA myslím šťastně vyhnul, vždy jsem měl k disposici rozlišení alespoň 640×350 px.)

https://www.formica.cz/galerie/CGA-DRAM-1.png   https://www.formica.cz/galerie/CGA-DRAM-2.png
V rozlišení CGA se eurokarta (160×100 mm) na obrazovku nemohla vejít

https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-1.png   https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-2.png
Základní (poněkud cirkusová) paleta barev a její (snad ještě psychedeličtější) obměna.  Jenže na tehdejších monitorech barvy a jejich přechody tak výrazné nebyly, méně křiklavé barvy by šly sotva rozlišit

https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-3.png   https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-4.png
Světlé pozadí dnes možná vypadá ergonomičtěji i atraktivněji, ale se snímkovou frekvencí tehdejších monitorů by člověk vydržel takhle pracovat nanejvýš několik čtvrthodin

https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-5.png   https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-6.png
Barvy vrstev šlo kombinovat, anebo jednu nechat překrývat druhou.  Čtvereček pod písmenem W je alternativní podoba cursoru

https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-7.png   https://www.formica.cz/galerie/CGA-CPB-8.png

32

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nevím (ad včerejší dotaz), zda BENu nějaké CD ještě zbyly.  (Sám mám jen pár autorských výtisků.)

Ty čtyři desky zobrazené ve vlákně https://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=338 jsou i na CD v adresáři s F. Mravencem verze 1.32:

 Výpis adresáře J:\FMCD_BEN\museum\ferda132

15.12.2020  20:27    <DIR>          ..
15.12.2020  20:27    <DIR>          .
31.05.1988  01:32            29 440 layout.000
31.05.1988  01:32             8 960 layout.001
31.05.1988  01:32            11 934 printhlp.com
31.05.1988  01:32            51 381 layout.com
21.03.1991  03:20            12 480 update.exe
31.05.1988  01:32            85 320 layout.hlp
31.05.1988  01:32             2 874 printhlp.pas
27.03.1988  21:20            12 604 iec-625.pvf
11.08.1987  22:29            14 418 dram-2.pvf
11.01.1988  21:56            11 984 fdcs2.pvf
16.07.1987  21:36            11 688 z80-cpb.pvf

Převedené do formátu pozdějších verzí F. Mravence jsem je teď dával do zmíněného vlákna.

33

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Chce-li se na výše zobrazené desky někdo podívat ve F. Mravenci verze 3.50, vystavil jsem je teď zde: https://www.formica.cz/galerie/pro_F_Mravence_3_50.zip .  (Soubory v archivu vznikly před o něco více než 30 lety převodem z ještě starších, také z F. Mravence, také s příponou .PVF, ale v jejich dřívějším formátu.)

34

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Pravděpodobně je na CD-ROMu F. Mravenec CD (DTP Studio 1996, druhé vydání 1998, pak třetí vydání v BENu 2001), ale musím se přesvědčit.

Staré diskety mám archivované, jenže zabere něco času v nich hledat.

35

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý večer, podívám se po tom.

Desky zobrazené ve vlákně https://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=338 není problém najít ve formátu .PVF pro F. Mravence 3.50; jsou to ty, které jsem v něm otvíral, když jsem do něj připravoval screenshoty.  Jenže verze Ferdy pro grafiku CGA (tuším 1.32) je ještě o několik let starší a užívala starší verzi .PVF souborů.  Jak to bude se samotným programem, je další otázka, ten jsem na emulované grafice CGA (zřejmě pod DOSBoxem) myslím dosud neviděl běžet.

Dobrý večer, což o to, technicky vzato by takový přepínač přidat jistě šel.  Asi by to usnadnily i podobnosti s dosavadním testováním vzdálenosti Hole to Hole, které stejné potenciály ignoruje též.  (Horší by bylo, kdybyste pro ten účel požadoval i novou isolační vzdálenost.  Tu by totiž bylo potřeba někam ukládat, a to by vedlo ke změně formátu .pcb souborů.)

Jiná věc je, jak by to posloužilo v praxi.  ??ada uživatelů totiž má některé SMD pájecí body (pro něž jim už nezbývalo místo v tabulce rozměrů) vyskládány z padů, takže by jim test ukazoval spousty falešných positivit.

Myslím si ale, že tyto isolační vzdálenosti můžete celkem snadno testovat už teď.  K tomu stačí si v nějaké pracovní kopii desky vymazat (nejlépe množinovou operací) všechny spojové čáry (případně si je ve dvou krocích dočasně přemístit z obou vrstev vnitřní mědi do nějakých nepoužívaných) a test isolačních vzdáleností spustit už v jeho současné podobě.

Pan Och opravil generování parametrů pro pozadí ve své aplikaci Layout PDF_Plus ini Generator.exe.

38

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Sám ostatně též někde mám pár zhruba 30 let starých desek, na které bych se rád příležitostně podíval znovu, bude-li čas.
(https://www.formica.cz/forum/viewtopic. … 1363#p1363)

Převedené desky si případní zájemci mohou nyní stáhnout zde: https://www.formica.cz/galerie/z_F_Mravence_3_50.zip .

K převodu (viz https://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=133) je na dnešních Windows nutno navíc užít DOSBox.  Ten posloužil i ke spouštění programů z demonstrační diskety http://www.formica.cz/files/fm350shw.zip (viz https://www.formica.cz/download1.html) a k pořízení všech ilustračních screenshotů níže.  (Ve skutečnosti jsou desky starší než verze 3.50, některé myslím byly přeneseny ještě z HP 9845A na děrné pásce.)

https://www.formica.cz/galerie/Z80-CPB2_Aug-11-1987_ABC.png   https://www.formica.cz/galerie/Z80-CPB2_Aug-11-1987_AC.png

https://www.formica.cz/galerie/Z80-CPB2_Aug-11-1987_BC.png   https://www.formica.cz/galerie/Z80-CPB2_Aug-11-1987_AB.png
Procesorová deska pro sběrnici (e)STD s procesorem Z80-CPU, jak kdysi vypadala na obrazovce s grafickou deskou VGA.  (Byla by stačila i EGA, 640×350 pixelů.)

https://www.formica.cz/galerie/FDCS2-2_Jul-6-1988_ABC.png   https://www.formica.cz/galerie/FDCS2-2_Jul-6-1988_AC.png

https://www.formica.cz/galerie/FDCS2-2_Jul-6-1988_BC.png   https://www.formica.cz/galerie/FDCS2-2_Jul-6-1988_AB.png
Deska řadiče floppydisků se Z80-SIO.  Zapojení navrhl Ing. Zdeněk Masný

https://www.formica.cz/galerie/IEC-625_Mar-27-1988_ABC.png   https://www.formica.cz/galerie/IEC-625_Mar-27-1988_A.png 

https://www.formica.cz/galerie/IEC-625_Mar-27-1988_B.png   https://www.formica.cz/galerie/IEC-625_Mar-27-1988_AB.png 

https://www.formica.cz/galerie/IEC-625_Mar-27-1988.png
Deska rozhraní IEEE-488 (HP-IB, IEC-625) s i8035

https://www.formica.cz/galerie/DRAM-2_Aug-11-1987.png
Deska dynamické paměti RAM (až 768 KB), jak vypadala v grafickém režimu 800×600 pixelů.  (Byla publikována v Amatérském Radiu 1987/12 a 1988/1.)

https://www.formica.cz/galerie/Z80-CPB2_Aug-11-1987.png
Ještě jednou táž procesorová desky, tentokrát v rozlišení 800×600 pixelů

P.S.  A ještě jeden dodatek:  Aby se ve schematickém editoru i po výměně souboru Schema.exe zobrazovaly zelené prompty a „bublinové“ nápovědy, je třeba užít soubor Schema.Prm z archivu http://www.formica.cz/files/ik/Schema440p65p52.zip , kterým nahradíte stejnojmenný soubor v instalaci.  Totéž se týká souboru helpu, Schema.chm.  Podobně byste odtud měli převzít i prohlížeč SchemaV.exe, který užívá stejnou verzi uvedených dvou souborů.

http://www.formica.cz/files/forum/sch440prompts1.png

Prompty může být třeba explicitně zapnout nastavením parametru Options / Preferences / Menu Prompts = On.

http://www.formica.cz/files/forum/sch440prompts2.png

Krecmer napsal:

Takže by PDF generátor musel převádět a ukládat jména vrstev z 1250 (výchozí kódování INI) do UTF-16BE.

Verze generátoru PDF dovolující v menu vrstev užít češtinu je teď zde: www.formica.cz/files/PDF_Plus20200409.zip.  Předpokládá, že .ini soubor bude mít kódování Windows-1250.

Panu Krečmerovi děkuji za vydatnou pomoc s testováním různých variant kódování.  (Mimochodem, získat češtinu správnou zcela kromě znaku „č“ stálo zhruba stejně práce jako to „č“ posléze doplnit.)

41

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, rád bych se na ty soubory podíval, abych si udělal představu, co vše v nich je a nakolik by případně šlo aplikovat toto: https://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?pid=54#p54

Předem se omlouvám za vágní, nedostatečně podloženou odpověď.  Je to už zhruba 12 let, co jsem tzv. Optional Content a to menu vrstev do generátoru PDF doprogramoval, mezitím dávno zapomněl všechny detaily, a teď si jen matně vybavuji, co jsem se tehdy dočetl.

Ivo Löffler napsal:

Nemůže být problém s češtinou v tom, že Formica generuje slovo "Měď " v ASCII znakové sadě (0x4D, 0xEC, 0xEF) a PDFreadery očekávají text v UTF8 / Unicode?

Což o to...  V takovém případě by asi stačilo soubor PDF_Plus.ini otevřít třeba Notepadem a pak jej uložit s kódováním Unicode.  Zkusil jsem, ale k úspěchu to nevedlo.

Definice formátu PDF předpokládá, že pro to menu vrstev lze samostatně nastavovat kódovou stránku.  (Zde by se tedy hodila Windows-1250.)  Jenže jak ji zapnout, to není zas tak jednoduché, zřejmě se pro to musí vytvořit nový objekt nebo něco podobně netriviálního, což také byl důvod, proč jsem to tehdy nedělal.

Do pokusného generátoru jsem přidal ještě možnost nastavit si barvu pozadí: https://www.formica.cz/files/PDF_Plus20200319.zip .  To bylo motivováno především požadavkem nastavit si v PDF stejné barvy jednotlivých vrstev desky, jaké uživatel má na obrazovce (a které by na světlém pozadí byly špatně čitelné).  S pozadím lze zacházet jako s vrstvou číslo 25.

O vrstvu pozadí pan Och také rozšířil svoji aplikaci, kterou opět dává všem zájemcům k disposici: Layout PDF_Plus ini Generator.exe

Zde je ukázka takto generovaného výstupu: https://www.formica.cz/ukazky/Papouch201909.pdf .  Možnost interaktivního za- a vypínání jednotlivých vrstev se nemusí objevit např. ve webových prohlížečích, pravděpodobně bude třeba Acrobat Reader.  (Ten ve svém menu vrstev též na slově Měď demonstruje problémy s češtinou.)

(Aplikace pana Ocha byla dnes aktualizována.)

Pan Och napsal velmi pěknou malou ad hoc aplikaci pro vytváření souborů PDF_Plus.ini, kterou zde dává k disposici uživatelům Formiky.  Z jeho e-mailu si dovoluji citovat:

(...)  A jelikoz tusim, ze nejaka vetsi integrace prijde az za dlouho a budou se nam nejspis hodit i ruzna INI nastaveni (barevny vystup, cernobily vystup, odstiny sede, potlaceni kontrastu specif. vrstev, apod.), napsal jsem tuto aplikaci: Layout PDF_Plus ini Generator.exe - je mozne, ze neco nefunguje jak ma, napravim, klidne muzete poslat ostatnim.

Aplikace je psana bez zbytecnych vychytavek s tim, ze jedina barva, pokud neni nastavena, se do ini neuklada. Jedina nevyhoda aplikace je ted to, ze se neda vratit zpet jednotlive barva na neurcenou, pokud si ji predtim nastavil a ted to chce vratit - to si musi uz uzivatel opravit v ini rucne. U textu nepredpokladam, ze by uzivatel chtel mit nazev nejake z vrstev dan napospas driveru a pojmenuje je vsechny, tedy prazdne pole = vrstva bez jakehokoliv nazvu. Viditelnost vrstvy je pri stisku tlacitka New nastavena na viditelnou, predpokladam, ze vic vrstev bude viditelnych (uzivatele maji problem, ze netusi, ze si vrstvy mohou zapinat a posilam jim doprovodny obrazek).

Tady je na ukázku screenshot, pod ním v něm zobrazený .ini soubor:

https://www.formica.cz/files/forum/Layout_PDF_Plus_ini_Generator.png

[Layer0]
Color=#800080
InitiallyHidden=0
Description=Pomocná vrstva
[Layer1]
Color=#9F8000
InitiallyHidden=0
Description=Obrysy a kresby spodní
[Layer2]
Color=#EABB00
InitiallyHidden=0
Description=Text spodní
[Layer3]
Color=#E0B150
InitiallyHidden=0
Description=Pomocná vrstva
[Layer4]
Color=#E0B150
InitiallyHidden=0
Description=Pomocná vrstva
[Layer5]
Color=#37610E
InitiallyHidden=0
Description=Prokovené frézování
[Layer6]
Color=#FF6000
InitiallyHidden=0
Description=Pájecí šablona spodní
[Layer7]
Color=#366092
InitiallyHidden=0
Description=Obrys + neprokovené frézování
[Layer8]
Color=#008000
InitiallyHidden=0
Description=Nepájivá maska spodní
[Layer9]
Color=#910000
InitiallyHidden=0
Description=Měď spodní
[Layer10]
Color=#910091
InitiallyHidden=0
Description=Měď vnitřní spodní
[Layer11]
Color=#9F8000
InitiallyHidden=0
Description=
[Layer12]
Color=#9F8000
InitiallyHidden=0
Description=
[Layer13]
Color=#009100
InitiallyHidden=0
Description=Měď vnitřní vrchní
[Layer14]
Color=#009191
InitiallyHidden=0
Description=Měď vrchní
[Layer15]
Color=#009100
InitiallyHidden=0
Description=Nepájivá maska vrchní
[Layer16]
Color=#366092
InitiallyHidden=0
Description=Obrys + neprokovené frézování
[Layer17]
Color=#00AEF0
InitiallyHidden=0
Description=Pájecí šablona vrchní
[Layer18]
Color=#37610E
InitiallyHidden=0
Description=Prokovené frézování
[Layer19]
Color=#FF0080
InitiallyHidden=0
Description=Pomocná vrstva
[Layer20]
Color=#E0B150
InitiallyHidden=0
Description=Pomocná vrstva
[Layer21]
Color=#C6C6C6
InitiallyHidden=0
Description=Text vrchní
[Layer22]
Color=#9F9FB0
InitiallyHidden=0
Description=Obrysy a kresby vrchní
[Layer23]
Color=#910091
InitiallyHidden=0
Description=Pomocná vrstva
[Layer24]
Color=#FFFF00
InitiallyHidden=0
Description=Otvory

K otestování zde pro případné zájemce je driver PDF_Plus.f4d : www.formica.cz/files/PDF_Plus20190928.zip .  Funguje (téměř) stejně jako dosavadní PDF.f4d, jen s tím rozdílem, že do stejného adresáře můžete umístit soubor PDF_Plus.ini, který pro každou vrstvu (v samostatné sekci s hlavičkou [Layern], kde n je číslo vrstvy) dovoluje nastavit:

    Description, tj. popis vrstvy, jak se objeví v menu vrstev Acrobat Readeru (pozor, ne všechny české znaky tam lze zobrazit správně);
    Color, tj. RGB barvu tak, jak si ji můžete najít ve Wikipedii, včetně úvodního # (např. #FADA5E dle https://en.wikipedia.org/wiki/Naples_yellow);
    InitiallyHidden, tj. výchozí viditelnost.

Nastavení je nepovinné, žádná vrstva nemusí být v .ini souboru uvedena, a pro každou vrstvu lze zapsat libovolnou kombinaci parametrů (žádný, kterýkoliv, kterékoliv dva nebo všechny tři).  Vrstva 24 značí otvory.  Uvedete-li barvu, má prioritu před veškerým nastavením v menu.  Na pořadí sekcí ani parametrů v nich nezáleží.  Lépe tomu snad lze porozumět z ukázkového souboru, přiloženého do archivu v odkazu.

Zatím první pokusná verze, omezeně užívaná po několik měsíců.  Dotazy, připomínky a komentáře vítány, jako obvykle.

46

(36 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, klíč Sentinel HL Max nebo MaxMicro (liší se jen rozměry) ze série pro Formicu si můžete objednat od firmy Atlas: http://www.atlasltd.cz/cenik-sentinel-ldk.html .  (Prodávají i na Slovensko; myslím, že z tamního zastoupení.)  Po jeho doručení Vám pro něj vystavím nový licenční certifikát (viz též http://formica.cz/instalace.html) výměnou za zaslání starého klíče nebo smazání předchozího certifikátu.

V širším kontextu se k tématu vztahuje ještě příspěvek http://formica.cz/forum/viewtopic.php?pid=1682#p1682 .

48

(36 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, problémem se zabývá tento asi 10 měsíců starý příspěvek: Formica 4.40 po aktualizaci Windows 10 na verze 1803 a 1809.  Dnes bych k němu rád doplnil ještě tři věci:

• To, zda klíč (po updatu Windows 10 a po instalaci aktuálních driverů, jak píšete) funguje, závisí také na jeho stáří.  Staré klíče, které pod aktualizovanými Windows 10 bohužel neumíme zprovoznit, lze mj. poznat tak, že jejich plastové pouzdro má při pohledu ze strany USB konektoru zcela oválný profil (tj. ne profil obdélníku se zakulacenými rohy).

• Pro verzi 4.40 je odkaz na .exe soubory pro Windows 10 v citovaném příspěvku.  Pro verzi 4.41 je teď příslušný Layout.exe v archivu http://www.formica.cz/files/Layout-441-p109-1127.zip , resp. http://www.formica.cz/files/Layout-441-p109-1133.zip , schematický editor pro verzi 4.50 prosím hledejte vždy na konci tohoto vlákna: http://formica.cz/forum/viewtopic.php?pid=1680#p1680 .  (Pro verzi 4.30 s klíčem bohužel řešení neexistuje vůbec.)

• Problémy s klíči nás pochopitelně upřímně mrzí.  Jak ale asi víte, prakticky všechen komerční software pro návrh plošných spojů přešel již před několika lety na obchodní model předplatného.  Stejný model v poněkud jiné vnější podobě se ovšem objevuje i u Windows, jejichž starším verzím vždy po několika letech končí technická podpora, což na uživatele vyvíjí (přinejmenším psychologický) tlak pořídit si novou verzi.  Ačkoliv toto fórum je určeno k diskusi technické, nikoliv obchodní stránky věci, rád bych zde poznamenal, že pokud bychom k předplatnému (s podobným poměrem roční částky k dřívější či pořizovací ceně, jaký mívá konkurence) byli přešli také, ekonomicky by pro nás nebyl problém v takovéto situaci nakoupit nové klíče a zdarma je rozeslat všem předplatitelům.  K obchodnímu modelu předplatného (a již jako autor, nebo jako uživatel zcela jiného softwaru) však nadále mám negativní vztah a zejména se domnívám, že ani dnes by se nelíbil uživatelům Formiky.  Vznikne-li ale (v důsledku softwarových změn na třetí straně) potřeba nových klíčů, bohužel pak nezbývá, než problém řešit k tíži uživatelů.

Vladimír Anděl napsal:

(...) položky Component name, value a package jsou šedivé.

To bylo proto, že tyto tři nápisy již byly v součástce umístěny, a protože musejí být unikátní, nelze je do součástky přidat podruhé.  Řešením by bylo je nejprve smazat, anebo změnit příkazem Edit | Edit Text (případně poté, co jejich velikost zvýšíte na viditelnou).

Vladimír Anděl napsal:

Po načtení nového netlistu se mi sice vývody správně propojily podle netlistu, ale při načítání netlistu se mi objeví hláška, že název součástky je rozdílný. Dá se s tím něco udělat?

Nevím, zda Vám zde rozumím.  Kdyby se lišil název součástky (tj. reference), program by ji prostě chápal jako jinou.  Nelišila se spíše hodnota nebo název pouzdra?

Režim Edit Text se ovšem dá pro příslušné nápisy užít i na desce, nejen v editoru součástky.

50

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, když se teď zcela zběžně dívám do (již velmi starého) zdrojového textu driveru, měřítko tam není určeno a ani se mi nezdá, že by tam nějaké mělo být.  (Spíše mi není jasné, čím jsou určeny jednotky.)  Na druhé straně pochybuji, že by vše fungovalo správně, pokud byste tu hodnotu 1000 změnil.

Předpokládám, že data pro laserové řezání stejně budou procházet skrz nějaký mechanický CAD (?).  Není možné ověřit v něm, zda je soubor interpretován správně?