451

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

(...) Nyni mate tedy v planu (...) ?

Do testovací verze už bylo leccos z věcí diskutovaných v tomto vláknu pokusně přidáno.  Zatím spíše čekám, jaké s tím budou zkušenosti.

452

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Příkaz je v právě vystavené testovací sadě (www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip).

kolin napsal:

Jeste mam dotaz, budete to otevirat v novem, ci ve stavajicim programu? Primlouvam se o otevirani v novem programu (rozumejte: volat neco jako "layout exe -c:\nazevDesky.pcb")

Sice by nebylo obtížné to naprogramovat takhle, ale mohlo by to vést k určitým problémům a zmatkům:

1) Spustil by se Layout.exe, s nímž je asociována přípona *.pcb, obecně tedy nikoliv ten, z něhož se knihovna otvírá.
2) Co kdyby uživatel příkaz provedl vícekrát, aniž by knihovnu mezitím uložil?  Editací stejného souboru ve více editorech zároveň by si mohl vytvořit dokonalý chaos.

Je jistě pravda, že podobný zmatek si uživatel může vyrobit již teď, ale myslím, že program by to neměl podporovat.  Raději bych to odložil na dobu, kdy bude Formica umět otvírat více oken s deskami.

453

(7 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Testovací verzi ve výše uvedených dvou archivech jsem právě aktualizoval, přibyly tyto změny:

9)  ošetřeno kreslení obdélníků redukovaných na 1 pixel (ElemGrph.pas)
10) doplněn příkaz Open Library File, příkaz View přejmenován (LibMenu.pas,
    PCBFiles.pas)
11) pájecí bod s otvorem je automaticky na všech vrstvách (Dimens.pas)
12) detekce součástky podmíněna navíc vrstvou (Elems.pas, Comps.pas)
13) doplněny příkazy Tools|Frame Window a Tools|Stretch Window (Tools.pas)

454

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Děkuji za námět.  Cesta ke knihovně (zejména v nějakém síovém prostředí) skutečně může být velmi odlišná od cesty k deskám, a přitom v systému dosud nebyl způsob, jak jednou již (pracně) zadanou cestu ke knihovně využít i k jejímu otevření. 

Do testovací verze, kterou brzy vystavím, jsem přidal příkaz Library | Open Library File, jímž lze knihovní soubory otvírat podobně, jako příkaz Files | Recent Files otvírá naposled užité.  (Kombinovat jej s příkazem Library | View by se tolik nehodilo, také proto, že jsou-li knihovny v paměti, jména souborů jsou jen na některých řádkách podmenu.)

Jest otázkou, zda příkaz patří spíše do menu Library, anebo Files.  Ostatně jelikož se mi koncepčně nehodil ani do jednoho z nich, kdysi jsem o něm jen vlažně uvažoval a pak ponechal stranou.  Ale jeho praktické výhody by mohly převážit tu estetickou vadu, že buď menu Library bude také otvírat soubory (což by správně mělo dělat jen menu Files), anebo se menu Files bude zabývat i knihovnou (od čehož by tam mělo být pouze menu Library).

455

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, nepíšete, zda ty odpory mají samy vývody v rastru.  Ale např. i ty nejobyčejnější THT odpory v pouzdře R100 se dostanou mimo běžný grid, pokud je umísujete na metrickou desku.  Měl jste na mysli tuto situaci?

Při ručním umísování součástek "visí" pouzdro za vývod číslo 1, u zmíněného odporu se tedy vývod 2 dostává mimo grid.  Když má jeden odpor dle netlistu mít vývod 2 vlevo a druhý vpravo, vypadá to pak ovšem podivně.  Formica nabízí přinejmenším dvě možnosti, jak součástku posunout.  Jednak ji v režimech Move (Pick) nebo Drag (Pick) můžete uchopit za určitý vývod, což při novém umístění (přinejmenším na "prázdné" desce, kde se cursor nemůže zachytit k ničemu jinému) způsobí, že se tento vývod dostane do právě nastaveného rastru.  Druhá možnost je ukázat na součástku a zdvihnout ji nikoliv pomocí Enter, nýbrž Shift-Enter (resp. Shift-levé tlačítko).  V takovém případě je součástka uchopena za střed, který se tím pak dostane do rastru.

Mimochodem, když už mluvím o malých jednoduchých THT součástkách na metrické desce, někdy možná je po dobu jejich přebírání z knihovny nejlépe předstírat, že deska je palcová. tj. dočasně si přepnout přepínač Dimensions | Basic Grid.  Nepřesnosti u pouzder řekněme TO92, R100 nebo CK50 pochopitelně budou zcela zanedbatelné a bohatě je převáží to, že se všechny jejich vývody dostanou do rastru.  Něco takového lze ovšem doporučit jen uživatelům, kteří vědí, co dělají.

456

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

...nejak nechapu...

Nojo, pro mne je po této odpovědi zas docela obtížné si ujasnit, co vlastně mám vysvětlovat.

V programu jsou (velmi zhruba řečeno) tři logiky výběru operandů:

1) U operací s jedním objektem (což může být prvek nebo součástka) je operandem to, co je detekováno ve druhé řádce.  Detekce se řídí nějakými pravidly a přepínači, které v tomto vlákně ponecháváme všechny stranou.

2) V tomto vlákně jde především o operace s okénkem či blokem (jiné označení téhož), tedy o ty, které jsou vyvolávané z Edit | Window | ....  Pro ně platí trochu jiná logika.  Objekty jsou operandem tehdy, když jejich souřadnice leží v okénku a
   2a) přepínač Edit Invisible Elements of Window = On;
   2b) nebo jsou viditelné, tj. jsou prvkem na zapnuté vrstvě nebo takový prvek obsahují;
   2c) respektive (a analogicky), v takových těch nových režimech Move Layer... atd. jsou prvkem -- nebo mají prvek -- na vrstvě ukazatele.
Speciálně, u operací s blokem však nikdy nerozhoduje, zda jsou operandy ve druhé řádce detekovány.

3) U operací s množinou je operandem vše, co je označené (lze-li na to operátor rozumně aplikovat).  To sem opět tak docela nepatří, poznamenávám to jen pro úplnost.  Samozřejmě i označené objekty mohou být na zhasnuté vrstvě nebo mimo zobrazený výřez, o čemž byla zmínka někde výše.  Ale s diskutovaným přepínačem to nemá nic společného.

457

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

To vše lze provést v menu Dimensions.  Změna pak ovlivní všechny pájecí body se stejným číslem logického typu.

458

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

... soucastek, ktere, ackoliv mohou mit skryte vsechny segmenty, jsou nyni stale povazovany za viditelne a detekovatelne...

Ve druhé řádce okna skutečně jsou součástky detekovány i v případě, kdy není vidět žádný jejich prvek.  To může působit potíže např. v režimu Drag Component na oboustranně osazené desce s SMD.  Jakmile se vyjasní výchozí problém, mohu se ostatně podívat, jak konsistentně s ním ošetřit i detekci "neviditelných" součástek (nedetekovat je nikdy, detekovat jen dle stavu stejného přepínače...).

Ale co se týče operací s blokem, diskutovaných v tomto vlákně, "neviditelné" (by detekovatelné) součástky z nich mohou být tím přepínačem Options | Editor | Edit Invisible Elements of Window vyňaty -- prosím vyzkoušejte si.

459

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nevím, zda někde není nedorozumění.  Máte-li pájecí bod, jehož všechny plošky jsou typu None, poslední testovací verze s ním (při vypnutém přepínači) v režimu Move Window... nepohne.
http://www.formica.cz/files/forum/holeonly.png

Co se týče zobrazování otvorů, v programu je jakási logika (nechce se mi teď studovat zdrojový text), která je, pokud je příslušná pomocná vrstva zapnutá, bez ohledu na nastavené prahové měřítko povolí vždy, kdy by pájecí body jinak nebyly viditelné.

Naopak na zobrazování plošek pájecích bodů se žádná prahová měřítka nevztahují.  Při malém zvětšení tedy budou zobrazovány alespoň jako jednotlivé pixely (u čtvercových a obdélníkových to ale může záviset na tom, zda grafické drivery umějí zobrazit jednopixelový rectangle).

Tím vším se ale diskuse posunula kousek stranou.  Detaily zobrazování jistě půjde v případě potřeby dále zjemnit; nyní se jedná spíše o to, zda diskutovaný přepínač poskytuje tu funkčnost, která byla původně žádána.

460

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

... přepínač Options | Editor | Edit Invisible Elements of Window...

Jistě je trochu hloupé reagovat na svůj vlastní příspěvek, ale nezbývá mi než poukázat na mezeru v testovaném řešení:  Jsou to samostatné otvory.  Ty takto nejsou považovány za viditelné pro žádnou kombinaci zobrazovaných vrstev (protože na žádné vrstvě nemají plošku), a to bez ohledu na to, zda jsou fakticky viditelné čili nic (což závisí i na měřítku a prazích zobrazování, ale také na tom, zda pájecí bod má otvor nenulového průměru). 

Jinými slovy, bylo by kolem toho ještě všelijaké programování, a tím více bych uvítal zpětnou vazbu, zda je řešení opírající se o uvedený přepínač v principu vhodné či alespoň použitelné.

461

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Shift slouží k rotaci opačným směrem (doprava).  V Layoutu se např. v jistém nastavení přepínačů pro volbu mezi zrcadlením a nezrcadlením při rotaci užívá Ctrl.

462

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

V knihovnách dodávaných s verzí 4.30 bohužel podobné diskrepance byly, dokonce i u celkem běžných tranzistorů.  Přitom nešlo o chyby (ale nanejvýš o nekonsistence vůči nějakým nepsaným pravidlům) v jednotlivé knihovně symbolů nebo pouzder, nýbrž v jejich vzájemné vazbě.  V určitou dobu bylo také pouzdro TO92/mod interpretováno jako pouzdro s opačným číslováním (a pod tímto jménem v knihovně pouzder žádné nebylo); když potom uživatel to "/mod" odstranil, kolektor a emitor se mu prohodily.

Na Váš e-mail zasílám základní knihovnu pouzder z verze 4.40, vyexportovanou zpět do formátu 4.30.  Rozdíly však spíše jsou v knihovně symbolů.

463

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Poslední testovací verze (www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip) může, je-li aktivován přepínač Options | Miscellaneous | Initialize Dimensions from Library, při vytváření nového *.PCB souboru číst rozměry prvků z knihovního souboru s nejvyšší prioritou, jak bylo diskutováno výše.

464

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Příkaz Zoom | Zoom Marked jsem teď přidal do poslední testovací verze (www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip).  Je tam ostatně i přepínač Options | Editor | Edit Invisible Elements of Window, diskutovaný výše v tomto vlákně.

Nastavení cesty k *.PNL souboru v okamžiku čtení *.PCB souboru je opět zařazeno do poslední testovací verze (www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip).  Zřejmě takto může pracovat i bez přepínače.  Do standardní instalační sady P98 se úprava nedostala spíše nedopatřením při sjednocování různých verzí.

466

(7 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

V archivech www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip jsem právě vystavil novou testovací verzi programu Layout (pro klíč HASP, resp. omezenou).  Měla by fungovat v rámci standardní instalační sady verze P98 (stačí tam nahradit stejnojmenné soubory) a být schopna s ní sdílet konfigurační soubory (Layout.Cnf).

Zde je příslušný úsek souboru Zmeny.txt:

Release P99 ====================================================================

1)  do testovací verze doplněn výběr makra z tabulky (Macros.pas)
2)  doplněna nastavitelná barva pozadí (ElemGrph.pas, GrphMenu.pas, Options.pas)
3)  doplněno barvení rats' nestu dle uživatelských vlajek C a D (ElemGrph.pas,
    Netlist.pas, ElemEdit.pas)
4)  doplněna možnost zakázat blokovou editaci neviditelných prvků (ElemEdit.pas,
    Options.pas)
5)  doplněny příkazy Edit|Change|Center Names a ...|Align Names (Select.pas)
6)  doplněn příkaz Zoom|Marked (GrphMenu.pas)
7)  při vytváření nové desky doplněna možnost přečíst rozměry prvků z knihovního
    souboru s nejvyšší prioritou (PCBFiles.pas, Options.pas)
8)  rozšířen povolený rozsah změny intenzity pro vnitřek pájecích bod?, segmentů
    a pro zvýraznění (GrphMenu.pas)

Většina změn se tedy (někdy jen na čas) objevila i v některé z předchozích testovacích verzí, nyní šlo už jen o jejich zabudování do jediného programu.  Zcela nové jsou jen změny P99/6 a P99/7, kvůli kterým jsem teď vlastně testovací verzi uvolnil. 

Podrobnosti se pokusím dopsat do příslušných vláken, teď jen (jako obvykle) zdůrazním, že testovací verze samozřejmě není otestovaná, takže při jejím užívání můžete narazit na všelicos.

467

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Asi nemám dost informací, abych mohl jít najisto, ale zajímal bych se kupříkladu, zda:
1) po F3 vidíte správně ikonky souborů (žlutočervené "F" na zelené desce) -- pokud ne, zkuste Alt-O - I -A;
2) lze soubory otevřít pomocí příkazu Files | Load Next File;
3) soubory, které máte na flash-disku, lze otevřít po jejich překopírování na jiný disk;
4) tyto soubory lze otevřít v jiném programu, třeba v NotePadu ("Poznámkový blok");
5) lze otevřít vůbec nějaké *.pcb soubory (např. nově vytvořené).

V posledním případě byste také mohl ty nedostupné soubory zazipovat a poslat mi je.

468

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, možná bych pro začátek vyzkoušel jednu věc:  Některý z těch souborů ve Windows přejmenujte (např. na neco.pcb), a zkuste otevřít znovu.  Dejte prosím vědět, zda to pomohlo.

469

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Ve Formice existují jednak knihovny symbolů (editovatelné ve schematickém editoru, soubory s příponou *.sch), jednak pouzder (editovatelné v programu Layout, s příponou *.pcb).  Jejich propojení obstarává řetězec Packages, editovatelný jak v knihovně (viz obrázek), tak i u jednotlivých symbolů užitých ve schematu.

http://www.formica.cz/files/forum/viewpackages.png

Z Vašeho dotazu mi není zcela jasné, zda máte potíže s vytvořením této vazby, anebo s vložením řad pinů do pouzdra.  Spíše než mazat po jednotlivých pinech by asi bylo vhodnější vložit obě řady pinů znovu, s inkrementem číslování 2.

470

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Desky si nechává osazovat automatem stále více uživatelů, a proto snad bude vhodné se podrobněji zastavit u požadavků, které z toho vyplývají -- jednotliví výrobci se v nich totiž od sebe příliš neliší.

Peroutka napsal:

1) Začátek souřadného systému by měl být v rohu desky a to nejlépe v levém dolním.

Požadavek lze v programu Layout snadno splnit tím, že se do příslušného rohu položí počátek relativních souřadnic (a ty budou v době generování aktivovány). 

Peroutka napsal:

2) Souřadnice se součástkami by měli obsahovat i souřadnice naváděcích značek, nejlépe dvou a to křížem přes desku. Tyto souřadnice by měli být vztažené k souřadnicím značek (mít počátek ve stejném bodě).

Pochopitelně je výhodné umístit značky co nejdále od sebe -- to asi není třeba vysvětlovat.  Možná ale stojí za připomenutí, jak je to se souřadnicemi.  V programu Layout značka musí být vytvořena jako součástka (jinak by se její souřadnice vůbec nedostaly do souboru), a sice pokud možno tak, aby tyto dva body splynuly v jeden:

1) bod, který se generuje do souboru jakožto souřadnice značky;
2) bod, který se opticky (a intuitivně) jeví jako střed značky.

Dobře použitelná se jeví např. značka OSAZ, užívaná firmou Papouch.  Můžete ji převzít z knihovny vystavené na stránce www.formica.cz/knihovny.html.

http://www.formica.cz/files/forum/osaz.png

Tvar (je ostatně i mezi těmi, které jsou uvedené na stránce, na niž odkazujete) se mi zdá pro zaměření ideální.  (Naopak třeba ty trojúhelníky se mi tam jeví z mnoha hledisek zcela nevhodné.)

Peroutka napsal:

3) Soubor se souřadnicemi stačí ve formátu txt (excel je to v podstatě jedno) ale jednotlivé sloupce (položky) by měli být jasně odděleny a to nejlépe tabulátorem, středníkem, nevhodné jsou pomlčky, dájí se zaměnit s mínusem,čárky a tečky.

Program Layout defaultně užívá formát CSV (např. pro Excel), kde jako oddělovač slouží tabulátor.

Peroutka napsal:

4) V tomto souboru by se měli nacházet pouze smd součástky, pokud jsou tam i klasické je dobré je rozlišit.

Program Layout si připojuje knihovnu Partlist.dll, pokud je umístěna do stejného adresáře.  Její zdrojový text je součástí instalační sady verze 4.40.  Potřebné změny lze provést v něm (a pak jej znovu přeložit).

Defaultně však jsou generovány všechny součástky.  Označit se dají v editoru, přičemž příznak zvýraznění se objeví jako hvězdička v příslušném sloupci výstupního souboru.  Právě označení může posloužit k odlišení součástek SMD.

Peroutka napsal:

5) Pokud se jedná o oboustranou desku, rozlišit top a bot stranu, přičemž naváděcí značky by měli být uvedeny pro každou stranu zvl᚝. Je to s důvodu přesnosti osazování. Pokud se značky začnou různě překlápět a přepočítávat zanáší se tam chyba, která se dá a musí pak korigovat na osaz. stroji. To je ale  pracné a zdlouhavé.

Stranu defaultně rozlišují řetězce "TOP" a "BOT" v posledním sloupci výstupního souboru.

Budu-li mít chvilku, snad časem k tématu připíšu více.

471

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, je nutno také přečíst rozměry užitých pájecích bodů.  To můžete udělat příkazem Files | Read File Sections | Read File ... <jméno knihovního souboru>.  (Prosím vyzkoušejte si to.)

Skutečné problémy nastávají až teprve tehdy, když jsou čísla logických typů těchto pájecích bodů v konfliktu s čísly typů, které na své desce užíváte k něčemu jinému.

472

(34 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

mišejk napsal:

Jenom mě napadlo: v adresáři "Schema" je také soubor Layout bez extenze, jen s označením telefonní pamě a má přesně oněch 34kB.

Ano, to je on.  Nedorozumění možná bylo v tom, že soubory jste tam viděl hned od počátku, jen neměly to označení (tj. úplné jméno včetně přípony), které jste očekával.

473

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Kdybychom uvažovali samotné režimy Move..., Drag... a Copy..., ideální chování by asi bylo, zrcadlit (je-li zrcadlení povoleno) vždy při otočení o ±360° (tj. vlevo i vpravo) vůči výchozí poloze.  Kdysi dávno jsem se už chystal to takhle naprogramovat, zadržely mě však od toho jakési nesymetrie ve funkci oproti režimům Place..., na které si bohužel už přesně nepamatuji.

474

(34 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

agatko napsal:

- chcem autorouterom vytvori jednovrstvovú dosku.

Odpověď se sice do fóra o schematickém editoru moc nehodí, ale je tak jednoduchá, že ji sem snad mohu dát.

http://www.formica.cz/files/forum/quicksetup.png

K základnímu nastavení autorouteru pro jednovrstvé desky stačí tento příkaz.

Na desce http://www.formica.cz/files/TM-u.PCB si můžete vyzkoušet, jak router funguje.  Od routeru byste však neměl čekat zázraky -- jednak byl vyvinut primárně jako dvouvrstvý, jednak samozřejmě ne každá deska je v jedné vrstvě vůbec propojitelná.

475

(34 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

mišejk napsal:

Ani vyhledávač Windows na zadání *.Cnf nic nenachází.

Dobrý den, soubory Layout.Cnf asi na Vašem počítači existují (to poznáte třeba z toho, že se Vám po ukončení a novém startu programu Layout otevře posledně editovaná deska), jen je z nějakého důvodu nevidíte.  Je možné, že v Průzkumníku Windows teď máte zakázané zobrazování systémových souborů.  To můžete změnit pomocí parametru Nástroje | Možnosti složky | Zobrazit | Skrýt chráněné soubory operačního systému -- neměl by být zaškrtnutý. 

Samotným zviditelněním se ovšem funkce Formiky nezmění, jen se budete moci v situaci lépe orientovat.