401

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Odpověď bych si dovolil rozdělit na tři poněkud nesourodé části:

1) Pochopitelně pro mne může být obtížné vmyslet se do postavení někoho, kdo Formicu nebo nějakou její jednotlivou vlastnost vidí poprvé.  Když si však otevřu help a hledám v něm slovo "thermal", dostanu tři témata, a z toho prostředního se dozvím, že tvar Thermal lze zadat někde v menu Dimensions | Pad Shapes.

http://www.formica.cz/files/forum/thermal_help.png

2) Formica je podporuje ve spojitosti s inverzními vrstvami; zadat je však musíte ručně, změnou logického typu na jiný (kterému v citovaném menu nastavíte pro příslušnou vrstvu tvar Thermal) množinovou operací, nejlépe pomocí režimu Mark Net.  Samozřejmě to není příliš pohodlné a leccos z toho by šlo automatizovat, stejně by tam však zůstalo omezení na inverzní vrstvy.

3) Zdá se mi, že Vám spíše jde o tepelné můstky na vnějších vrstvách, vedoucí do rozlité mědi.  I tady by se asi dalo něco automatizovat (ovšem s pěknou dávkou programátorského úsilí), ale není mi dost jasné, kam zadávat všechny potřebné parametry.  Zhruba řečeno, o každém pájecím bodu by totiž bylo potřeba někde uvést, že bude-li na stejném potenciálu jako rozlévaná měď (v rozumně dosažitelné vzdálenosti), má se k ní připojit segmentem určitého logického typu a v určitých směrech (pokud nevedou ke konfliktu).  Logický typ by snad mohl být pro celou desku stejný, horší je to s těmi směry, resp. počtem segmentů.  Počet směrů by přirozeně mohl zahrnovat i případ, že pájecí bod (např. prokovka) má být mědí zcela zalit.

402

(34 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý den, pouzdro TO220 (TO-220) je hned v základní knihovně pouzder jako TO220, případně (dle způsobu montáže) jako TO220V.  (Tak se na něj i odkazují symboly z knihovny ve schematickém editoru.)  Na dotaz "PWL-2R" mi Google nevrací nic zajímavého, nějaké svorky však v knihovně pouzder najdete, užijete-li v příkazu Place | Component | Get Package (by Name) např. masku "ARK*".

Chybové hlášení, které citujete, může souviset s prohlížečem pouzder, podrobněji diskutovaným v tomto vlákně: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=75 .  Ten by Vám právě dovolil si prohlédnout pouzdra, která si přejete užít, již ve fázi kreslení schematu.  Nejjednodušším prvním pokusem o řešení by asi bylo zkopírovat soubor Layout.cnf do adresáře vedle schematického editoru.

403

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

pokud by to potom fungovalo i na klavesu P tak by to ovsem byl uzasny napad.

Tak jsem to samozřejmě myslel.  Je to teď v archivu www.formica.cz/files/Layout-p99-test107.zip , navíc (nejen) z důvodu symetrie i v menu pro výběr typu spojové čáry.  Vedlejší výhody jsou v možnosti využití i při množinových operacích a úpravách rozměrů, kdy člověk zároveň defaultní typ pájecího bodu či spojové čáry změnit zpravidla ani nechce.  (Naopak nežádoucí vedlejší účinek by mohl pocítit ten, kdo má makra nastavující typ nějakého pevného čísla -- což snad není příliš pravděpodobné --, anebo kdo už má zmechanizované po zobrazení menu stisknout klávesu s číslicí.)

kolin napsal:

Cim by to tak mohlo odrazovat? Chapal bych, ze zacatecnika a cloveka neznaleho obtiznosti soucasneho rozsirovani funkci urcite hodne odradi rozdilne zpusoby nabirani elementu pod kurzorem (cara jinak, pad jinak)...

V posledních letech pozoruji, že velká část potenciálních nových uživatelů očekává nějaký návrhový systém ovládaný ikonkami, nejlépe velikosti alespoň 64 x 64 pixelů.  Systémem, který se ovládá jinak, se vůbec nezabývají.

Tady asi nemůže být sporu, že právě vytvořená vlastnost je k výše popsanému v naprostém protikladu -- už třeba proto, že podtržené "p" v menu bez podstatného úsilí neuvidíte, nevíte-li, že tam nějaké můžete hledat; musíte zkrátka vědět, že tam nějaké může být.

kolin napsal:

- cache u nekterych programu: kdyz jsem to delal pred chvilkou, tak vim zhruba co to bylo a jake to melo parametry k opetovnemu dohledani - zrovna u toho padu jde spis o veci davne. U cary to ale naopak jisty smysl ma..zkusim se nat tim jeste zamyslet jestli by to melo uzitek.

Zde jsem měl na mysli především pouzdra (nebo obecněji součástky).  Myšlenka je ta, že když už se člověk jednou dobádal toho, který objekt z knihovny vůbec potřebuje a jak ten se vlastně jmenuje, může být užitečné výsledek tohoto úsilí někde uchovat.  Pochopitelně to asi bude i kdesi na desce či ve schematu, ale tam by to zas musel hledat jiným úsilím.  Chache by se mohl ukládat do konfigurace a tak přenášet informace i mezi jednotlivými projekty.  A u pájecích bodů bych to viděl podobně -- cílem by mělo být rozšíření počtu situací, kdy na čísla jejich typů může člověk zapomenout.

404

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Menu Tools skutečně je takové odkladiště příkazů a parametrů, které (prozatím?) nejsou dostatečně integrované do programu a/nebo v něm pro ně nebylo správné místo.  Proto také je pouze v testovacích verzích.  Nicméně jsem tam příkaz Pick Pad Type právě přidal, jak si můžete vyzkoušet zde: www.formica.cz/files/Layout-p99-test106.zip .  Analogicky a pro symetrii by tam mohl být ještě také Pick Via Type, jenže u něj by ošetřování všech důsledků bylo ještě složitější (příkazy lze totiž vyvolat i ve chvíli, kdy se už nějaké pady umísují -- z toho hlediska by bylo umístění pod Place | Pad jednodušší).

kolin napsal:

- na konec seznamu typu padu dat neco jako Pick Pad takze bych si bud zvolil pad, nebo skocil (endem, sipkami, nebo pismenem P) na konec seznamu, kde je nova polozka

To se mi moc nelíbilo -- musela by vzniknout nová položka, v níž by bylo nutno říci, že jde o pad pod ukazatelem, ale zas by nebylo místo pro popis jeho parametrů jako na ostatních řádcích.  Teprve dodatečně mne napadlo, že pokud je ve chvíli vytváření tohoto menu pod ukazatelem pad, mohl bych na příslušné řádce podtrhnout např. "p", čímž by zkušený uživatel mohl ten pájecí bod vybrat opravdu jednoduše, mechanicky a bez přemýšlení.  Na druhé straně bych tím zabudoval další vlastnost, která typicky odrazuje začátečníka.

kolin napsal:

- do menu pod Place pridat primo menu Pick, pod kterym by se dalo do budoucna nabirat kde co (presunulo by se sem nabirani Line, vytvorilo by se zde Pad a v budoucnu jeste treba dalsi)

Tohle není špatná myšlenka, ale muselo by se to dotáhnout do detailů -- např. zda (a jak) přejít rovnou k umísování, apod.  Hodilo by se to zejména u nápisů.  Některé programy také mají jakýsi cache: uživatel si může přednostně vybírat z toho, co umísoval naposled.

405

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Počátek relativních souřadnic se nastaví na hodnoty Origin X, Origin Y.  Při otevření menu se tam dostanou momentální souřadnice ukazatele, ale můžete si tam vložit, co chcete.  Module je příští velikost modulu rastru čili kroku ukazatele (užitá šipkami).  (Je zde držena odděleně od hodnoty v menu Options, aby se tak její hodnota někde uchovala a nebyla přepsána rastrem pro běžnou práci.)

Dáte-li Apply Both, skutečně se to chová zhruba tak, jak jste popsal v poslední větě.  Není mi proto jasné, na jaký problém jste vlastně narazil.

406

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

Mohu Vas poprosit o nejaky priklad postupu pouziti funkce Rel.Coords?

Podle mého názoru to není nijak obtížné.  Nejprve dopravíte ukazatel do (obecně nejspíš mimorastrového) bodu, odkud se má rozteč řady padů (nebo čehokoliv jiného) počítat.  Pak si v menu Place | Rel. Coords nastavíte příslušný modul (např. 98,765 mm, což se vzápětí nějak zaokrouhlí do rastru) a dáte příkaz Apply Both.  Klávesami se šipkami posléze dopravíte ukazatel na požadované souřadnice.  Sice kolem toho jsou ještě nějaké jemnosti, ale na ně jste dosud nenarazil.

http://www.formica.cz/files/forum/applyrelcoords.gif

407

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

a proc tedy prikaz rovnou nepridate do menu k Pads?

Nevím, kam přesně myslíte.  Menu Place | Pad (jakožto obvyklé menu s nějakými příkazy) vlastně neexistuje a do menu Place bych to dávat nechtěl, stalo by se tím zbytečně detailní (či široké) a hlavně nevyvážené.

408

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Myslíte cosi podobného příkazu Place | Line | Pick Line Type ?  O něčem takovém jsem uvažoval docela dávno, snad již při psaní verze 4.0, a překážkou mi bylo vlastně jen to, že jsem neměl kam takovýto příkaz dát (aniž bych tím komplikoval funkci příkazu Place | Pad).  Dnes bych jej mohl zařadit třeba jako první položku menu logických typů padů (na niž byste se snadno dostal klávesou <Home>), ale čistší zřejmě bude, když jej prozatím přidám jako samostatný příkaz do menu Tools.  Snad tam bude hned v příští verzi, kterou uvolním pro testování.

409

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Znamenalo by to naprogramovat další režim ukazatele, což by se z technického hlediska bezpochyby provést dalo.  Byl by ovšem už asi tak šedesátý -- v barvitém protikladu k diskusi, která běžela před pár měsíci na www.mcu.cz/forum/ a kde kdosi zastával názor, že návrhový systém by režimů měl mít co nejméně, nejlépe jen jediný (tj. de facto žádný).  Podobně jsem si tuhle říkal, zda bych neměl doplnit režim pro umísování obdélníků (ne jakožto nové entity, nýbrž tvořených pouze čtveřicí segmentů), případně obdélníků se zaoblenými rohy...

Před několika lety se na mne obrátil Ing. Jakimov s požadavkem, který zřejmě vycházel z podobných motivů, totiž prodloužit krok ukazatele až na 10 cm.  (Neříkám, že by na všechny krabičky stačil.)  Parametry a příkazy s tím spojené jsou dnes v menu Place | Rel. Coords, s jehož pomocí si můžete kupříkladu nastavit počátek relativních souřadnic do středu jednoho upevňovacího otvoru, a šipkou pak odtud přeskočit na druhý.  Možná byste si mohl vyzkoušet jejich použitelnost pro zamýšlené funkce dříve, než bychom dále uvažovali o doplnění nového režimu.

Jinak v souvislosti s krabičkami, apod. si dovoluji upozornit na příkazy v testovací verzi, diskutované zde.

410

(7 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Prosím stáhněte si testovací instalační sadu znovu, opět z výše uvedené adresy (http://www.formica.cz/files/Layout440p99p-test.exe).  Přepínač se skutečně ani při překladu v minulém týdnu nedostal až tam, kam měl.  Ani teď však instalační sada nebyla vyzkoušena v síovém prostředí; prosím napište, zda už je komunikace se síovým klíčem konečně v pořádku.

411

(7 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Dobrý den, to je způsobeno tím, že jsem si při překladu zmíněné testovací verze v nastavení kompilátoru omylem vypnul přepínač, který povoluje komunikaci se síovým klíčem.  Citovaná chyba znamená, že nebyl nalezen lokální klíč (ten tam sice asi máte, ale skrz WINE není vidět), a takto přeložený program skončí, místo co by začal hledat síový.

Shodou okolností jsem si toho (po upozornění) všiml až ve středu a shodou okolností jsem to řešil právě tak, jak navrhujete.  Testovací instalační sadu si můžete stáhnout zde: http://www.formica.cz/files/Layout440p99p-test.exe .

Vedle toho byste si mohl zkusit instalovat i prohlížeč pouzder: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=75 .  Ten v oficiálních verzích zatím není a pod WINE jej myslím nikdo dosud nezkoušel, ale pokud by fungoval, snad by Vám byl k užitku.

412

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Máte pravdu, sám také nejsem zrovna okouzlen tím, jak se to menu po několika rozšířeních vyvinulo.  (Při každé z dílčích úprav se mi zdálo výhodnější zachovat dosavadní rozhraní pro PDF drivery, jenže sumárně už to tak výhodné není.  Driver však takto alespoň stále může spolupracovat s verzí 4.40.P98.)

Ještě než se dostanu k tomu, co vše by se dalo změnit, bych ale měl asi popsat, jak je to udělané teď.  Barvy, které si můžete vybrat z menu, se vlastně dělí do tří skupin:
1) Stupně šedi.  Zde zadáváte přesné procento šedi pro světle- a tmavošedou, které u pájecích bodů ještě dále ovlivní hodnota parametru Pad Relative Brightness.  (Tenhle způsob zadávání původně vznikl pro publikační účely -- redakce šedou tradičně vyjadřují procenty.)
2) Obecné barvy.  Barvy (v pořadí dle menu) YellowRed jsou zadávány v modelu HSB (odstín je prostě odstupňován po šestinách) a dále závisejí na společných parametrech Color Saturation, Color Brightness a u pajecích bodů navíc na Pad Relative Saturation a Pad Relative Brightness.  Tyto parametry jsou užity hlavně z toho důvodu, že čisté barvy by zřejmě leckomu připadaly příliš jasné a syté.  Zejména ve vzájemné kombinaci a/nebo ve větších plochách by asi trhaly oči.  (Zadáte-li tam dvakrát 100%, dostanete opravdu nejjasnější sytě modrou, červenou, zelenou...)  Na druhé straně s defaultními hodnotami jasu a hlavně sytosti mohou některé odstíny (především žlutá) vypadat přímo špinavě. 
3) HTML barvy.  Protože jsem s mechanismem nastavení barev v modelu HSB nebyl právě spokojen, přidal jsem ve verzi 4.40 ještě dalších 18 barev -- vybral jsem si odstíny, které se mi na deskách nejvíce líbily.  Na ně se parametry Color Saturation ani Color Brightness již nevztahují, aby jméno (třeba Pale Violet Red) přesně odpovídalo barvě, jak ji definuje HTML.
Jinak barvy jsou zcela stejné jako v driveru PostScrX.dll, přičemž tytéž barvy YellowRed byly užity již v generátoru PostScriptu ve verzi 4.30 i 4.2.

Teprve teď se dostávám k tomu, co všechno by se dalo dělat jinak.  Připustíme-li změnu rozhraní, celkem snadno lze pro PDF (a PostScript) užít obdobu menu Files | Print | Layer Colors & Sides (přičemž ty preferované odstíny lze skoro všechny dát do "vlastních barev").  Avšak mám-li do rozhraní zasáhnout, měly by se změny udělat pokud možno zároveň. 

Jedna otázka je, zda zachovat parametr dovolující zobrazovat pájecí body tmavší.  Podle mého názoru to je jednoduchý nástroj, jak pájecí body pohodlně a přehledně rozlišit v plochách mědi -- viz obrázek:

http://www.formica.cz/files/forum/darkerpads.png

Na další otázku, potenciálně se vztahující k rozhraní, jsme vlastně narazili až před několika týdny:  Pro každou vrstvu PDF by se totiž dal doplnit také parametr, určující, zda bude ve výchozím zobrazení skryta.  Jiný parametr by mohl určovat pořadí každé vrstvy, což by samozřejmě podstatně ovlivnilo, jak bude PDF vypadat.  A jistě by se daly vymyslet ještě další parametry.

Uvítám názory dalších uživatelů k těmto otázkám.

413

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Než o námětu z Vašeho prvního odstavce uvažovat je možná jednodušší vyzkoušet, jak by to vypadalo.  Pro ten účel jsem si trochu upravil driver a jednu Vaši desku (bylo nutno se zbavit rohového razítka, jakkoliv je pěkné, a asi tři nápisy kousek vtlačit dovnitř desky, třebaže nebyly na zobrazovaných vrstvách).  Výsledek vidíte zde: www.formica.cz/files/forum/KOBRA-A_B-pokusy.pdf .

Pokusný driver si můžete stáhnout tady: www.formica.cz/files/forum/PDF098B.zip včetně konfiguračního souboru, jímž byla výšeuvedená ukázka vygenerována.  Driver využívá toho, že mu jsou předány souřadnice obdélníku opsaného motivu, takže pro obdélníkovou desku není potřeba zavádět samostatnou vrstvu.

Pro dosažení zamýšleného efektu asi budete chtít povypínat vrstvy 1, 2, 21, 22 a místo nich zapnout 0, 23.  To už ale souvisí s ovládáním driveru (podobně jako přesná volba barev).  Nejprve by bylo třeba spíše posoudit, zda takovéto zobrazení může skutečně být někomu k užitku.

http://www.formica.cz/files/forum/pdf-ocg-b.gif

O černé součástky jsem se ani nepokoušel, ale můžete si zkusit upravit konfigurační soubor, vyrobit nějakou vlastní ukázku PDF a vystavit ji zde.

414

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ještě pro doplnění:  Podstatnou část problémů diskutovaných v tomto vlákně asi může částečně či zcela vyřešit volitelné zobrazování vrstev, popsané zde: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=134 .

415

(15 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

PDF je z programu Layout možno generovat prostřednictvím PostScriptu a programu GhostScript, anebo také (v lepší či horší kvalitě) pomocí všelijakých driverů virtuální tiskárny a příkazu Files | Print.  Jestliže však pro PDF existuje samostatný driver, dovoluje využít i něco z interaktivity, kterou formát PDF nabízí (počínaje verzí 1.5, tedy od Acrobat Readeru 6.0) a která by jinak sotva byla dostupná.

http://www.formica.cz/files/forum/pdf-ocg.gif

K tomu se asi v první řadě hodí tzv. Optional Content, díky kterému lze obsah dokumentu rozčlenit do vrstev (zde celkem přirozeně odpovídajících vrstvám desky) a jejich zobrazování pak vypínat a zapínat až v prohlížeči.  Místo jednoho statického obrázku tak v jediném souboru vlastně vytvoříte a předáte desítky možných kombinací.

PDF driver s těmito vlastnostmi si můžete stáhnout v archivu www.formica.cz/files/PDF098.zip, do něhož jsou přidány i vzorové konfigurační soubory, užité při generování následujících ukázek:

www.formica.cz/files/forum/Micel1-OCG1.pdf
www.formica.cz/files/forum/Micel1-OCG2.pdf
www.formica.cz/files/forum/rdh1-OCG.pdf

Driver spolupracuje i se standardní verzí programu Layout, pouze pro kreslení otvorů je nutno užít jeho testovací verzi.  Chcete-li si zachovat konfigurační soubory pro předchozí verzi PDF.dll, stačí do nich textovým editorem vepsat jednu jedničku navíc, před poslední dvě čísla na sedmé řádce.

416

(0 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Z instalačních sad programu Layout se bohužel již před několika lety vytratil program Update, sloužící k převodu desek (v souborech *.pvf) ze starého F. Mravence do systému Formica.  (Naposled myslím byl v instalační sadě verze 4.2.)

http://www.formica.cz/files/forum/update350-1.png

Příčiny to má vlastně dvě.  Dílem a původně (u verze 4.30) šlo o moje opomenutí, dílem (ve verzi 4.40) o zjištění, že se současnou verzí nelze převedené soubory otvírat správně (viz následující obrázek), takže by je stejně bylo třeba nejprve převést do verze 4.2 (nebo 4.30), otevřít a uložit v ní, a teprve pak číst verzí 4.40.  Problém je totiž v tom, že verze 4.40 užívá nové číslování vrstev, ledaže se ze sekce Setup (...) na začátku *.pcb souboru dozví, že byl zapsán starší verzí, jenže program Update tuto sekci vůbec nevytváří.

http://www.formica.cz/files/forum/update350-2.png

Řešením proto může být vypůjčit si tuto sekci z nějakého souboru zapsaného starší verzí Formiky, anebo třeba odtud

Setup (
  (4 2 63 2000) 
  (10 4500 4000 0 0 0 0 7500 11500 5 10 5 10 13 50 63 2 2 1 60 50 50) 
  ((50 0 1 1 100 1 1 0 1 1) 
    (10 30 32 30 10 32 40 0 0 2 20) 
    (10 10 15 10 10 15 50 0 0 0 20) 
  ) 
)

a v některém textovém editoru (stačí Notepad) ji nakopírovat na začátek *.pcb souboru vzniklého konverzí.

Pro pohodlí uživatelů je program Update samostatně vystaven tady.  (Spouští se ovšem z příkazové řádky.) 

Samozřejmě při nutnosti upravovat cosi ve výsledném souboru ještě editorem toho pohodlí zas tolik není.  V případě zájmu by však bylo možno program Update časem trochu aktualizovat pro verzi 4.40 — stačí zájem projevit zde.

417

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Váš dotaz bych si dovolil trošku přeformulovat:  Jak dostanu objekty z vrstvy 23 na vrstvu 21 ?

Postup může být tento:
  0) Ubezpečím se, že nemám nic označeného (např. užitím makra Ctrl-U).
  1) Označím všechny objekty na vrstvě 23 příkazem Select | Select | One Layer ... (23).
  2) Přesunu je na vrstvu 21 příkazem Edit | Change | Layer ... (21).

To vše.  Pro úplnost bych ale ještě poznamenal:
  * Takhle jednoduše to jde též proto, že na uvedených vrstvách nemáte pájecí body, jinak byste musel nějak ošetřit i přesun jejich plošek.
  * Také byste mohl nechat obě vrstvy oddělené až do generování technologických souborů, a teprve tehdy byste zapsal vrstvu 21 i 23 společně do jednoho souboru (stačí nastavit stejnou příponu).

418

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

richard napsal:

Zdravim.Mam zlozitejsiu dosku a jediny problem je s puzdrom DO-214AA (podobne ako R1205,tiez SMD) .Jedna sa o to, ze napriek tomu ze piny su zapojene,krisie hniezdo ich oznaci ako nespojene,dokonca aj ked som ich nechal preojit autoroutermom.Po badani som dosiel k zaveru ze sa zrejme jedna o programovu chybu tykajucu sa pinu typu 31 (R2.032 X 3.251).Ako by som mohol tento problem odstranit, respektive budu vystupne data v poriadku ked to aj v poriadku vytlaci tlaciaren ?

Dobrý den, můžete mi prosím zaslat soubor desky e-mailem?  Bez pohledu na ni mohu jen hádat, že vodiče z nějakého důvodu nejsou dotaženy až do středu pinů.

richard napsal:

Vlastne este jedna otazka,na doske by som rad poposuval a pomenil nazvy suciastok,ako to dosiahnem ?

Posouvat je můžete docela pohodlně v režimu Drag nebo Move (vyvoláte je i makry na klávesách F8 nebo Alt-F8).  Nejprve však musíte být schopen na ně ukázat (cursor se musí dostat na jejich vrstvu, tj. zřejmě 21), k čemuž poslouží třeba makro Ctrl-S.

Obdobně k jejich přejmenování můžete užít režim Edit Text, který vyvoláte příkazem Edit | Edit Text.

419

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den,

Ing. Hamáček by Vás měl kontaktovat na Vašem e-mailu, případně na adrese, kterou jste mu zadal při registraci výše uvedeného S/N.

Kdyby se v čemkoliv vyskytl problém (doba dovolených apod.), prosím spojte se přímo se mnou (horsky@formica.cz nebo +420+272762440).

kolin napsal:

Myslim si ale, ze tato funkce by byla v programu vhodna jako funkce, ne jako makro. Vemte si, na co vsecho, na jake prkotiny musim mit makro.

U každé myslitelné operace by bylo možno diskutovat, zda je dostatečně typická, aby pro ni existoval samostatný příkaz.  Zde asi lze celkem zřetelně uchopit význam takové operace (tj. přejmenovat vodič, spíše než jej zapojit jinak).  Na druhé straně labely ve Formice existují cca 15 let, a přesto je to nyní poprvé, kdy k nám takový námět dospěl.

kolin napsal:

Kolik maker si musim pamatovat, nebo mit vedle monitoru tabuli se seznamem tech maker... (...) Myslim ze makra by mela byt hlavne doplnkova, nebo na veci specificke pro daneho uzivatele...

Možná jste si všiml, že v testovací verzi už po nějakou dobu existuje menu, odkud se dají makra přímo vybírat.  To Vám tedy nahrazuje tu tabuli.
http://www.formica.cz/files/forum/execmacro.png
Snad by se dalo uvažovat také o tom, vybírat si zde makra z nějaké stromové struktury a/nebo dovolit i makra bez klávesy (která by se tak dala vyvolat jen z tohoto menu).  Ale zatím nebylo dost odezvy ani na tohle.

Výhodou maker je též to, že si je můžete upravit (přejmenovat, přesunout na jiné klávesy) či proškrtat podle svých potřeb, a to dokonce i tehdy, když nerozumíte, jak jsou vytvořená (a proč).  Kdyby oproti tomu každý námět měl vést k vytvoření nového příkazu, měl byste po čase daleko větší potíže se ve stromu menu zorientovat mezi stovkami příkazů, přidaných na přání ostatních uživatelů.

kolin napsal:

...jak dobre musim znat naprosto vsechny funkce abych si udelal nejake rozumne makro, kolik casu to zabere kazdemu jednomu zvlast, kdo si bude delat podobnou funkci, kterou oceni urcite hodne lidi....tvorba makra je tady v podstate takove skoro programovani.. ted jeste to makro odladit, aby skutecne delalo co potrebuju....

Proto jsem ta makra o kus výše podrobně uvedl -- stačí je překopírovat do Schema.mac pomocí Ctrl-C, Ctrl-V a případně jim přidělit klávesy, odpovídající systému, jaký máte v makrech zavedený.  Mohl jsem i vystavit soubor jen s těmito dvěma makry, který byste si přečetl příkazem Macros | Add.

Jako řešení problému uvedeného na počátku tohoto vlákna, které by co nejlépe vyhovovalo koncepci systému Formica, se mi spíše než samostatný příkaz jeví makro.  Důvodem je asi hlavně to, že v případě příkazu by různé detaily (na něž je upozorněno výše) musely být ošetřeny např. dalšími přepínači, což je těžkopádné a nepřehledné.  Naopak makro si uživatel může modifikovat sám, jakmile si ujasní, co přesně požaduje, anebo si od něj může odvodit makra další.

Makro může vypadat například takto:

Macros (
  <Ctrl-F11> "změň označené texty" (
    <Alt-E> <o> <a> <t> <t> <*> <Enter> {vztahuje se na všechny označené}
    <n> <Ctrl-Alt-A>                    {čeká na vložení textu}
    <i> <Ctrl-Home> )
  <Shift-F11> "označ a přejmenuj vodič" (
    <Ctrl-U>                            {odznačí, aby nezasáhl jiné vodiče}
    <Alt-E> <o> <n> <Enter>             {označí vodič pod ukazatelem}
    <Alt-O> <e> <n>                     {aktivuje průběžnou kontrolu netlistu}
    <End> <UArr> <UArr> <UArr>
    <Ctrl-PgDn>                         {... zde jí nastaví hodnotu On}
    <Ctrl-F11> )                        {zavolá připravené makro}
)

??lohu se vyplatí rozdělit do dvou maker, a také do dvou hlavních kroků:
  1) označit vodič, jehož labely se mají přejmenovat, pochopitelně včetně těch labelů;
  2) změnit označené texty na řetězec zadaný uživatelem;
Makro Ctrl-F11 provede jen druhý krok (který se může hodit i samostatně, a nejen na labely -- proto je v odděleném makru).  Makro Shift-F11 označí vodič pod ukazatelem a pak vyvolá Ctrl-F11.  Mezitím však udělá dvě akce navíc:
  * odznačí dříve označené objekty, aby makro mimovolně nezměnilo ještě další labely či texty;
  * aktivuje průběžnou kontrolu netlistu, která varuje v případě výskytu problémů diskutovaných výše (indikace přitom bude kumulativní, takže pokud se netlist lišil od referenčního již před vyvoláním makra, informace o tom se tím neztratí).

Nic ovšem není dokonalé, a tak si i zde lze představit (asi ne zcela běžný) případ, kdy makro Shift-F11 nebude fungovat tak, jak je zamýšleno:  různé labely na jednom vodiči (sloužící např. k propojení napájecích napětí), přičemž uživatel je nechce přejmenovat všechny.  Kdybychom toto chtěli ošetřit, stačí však mít variantu makra, která místo automaticky zapsané hvězdičky počká na uživatelem vloženou masku (rozlišující měněné labely od ostatních).

Dobrý den, Windows užívají příponu *.cnf k systémovým účelům a v důsledku toho mají tendenci ji skrývat.  V Průzkumníku se proto může soubor Layout.cnf jevit např. takto:
http://www.formica.cz/files/forum/tlfpamet.png
Je tedy třeba nenechat se tím zmást. 

Na druhé straně však prvotní příčina problému snadno může být také v něčem jiném.  Mohl byste prosím napsat, co Vám vypisuje příkaz Review?  (Příslušný text snadno dostanete z programu do clipboardu pomocí klávesy Ctrl-Insert.)

Pokusil bych se na to s dovolením podívat o kousek obecněji.  Zřejmě lze rozlišit dva druhy situací:
  1) Uživatel si přeje přejmenovat nějaký objekt (neb mu nové jméno připadá výstižnější, staré chce užít pro něco jiného, apod.) aniž by tím chtěl zapojení elektricky změnit.
  2) Cílem přejmenování je změna zapojení (např. daný pin MCU připojit na jiný signál, atd.).
U kterých objektů by takovéto rozlišování dávalo smysl?  Napadají mne jen součástky s více sekcemi a již zmíněné labely.  U součástek program nabízí celkem propracovaný výběr (ačkoliv explicitně neříká, která položka vede ke změně zapojení a která ne).
http://www.formica.cz/files/forum/renamesection.png
U labelů asi přicházejí v úvahu možnosti (a) přejmenovat tento -- (b) přejmenovat všechny -- (c) přejmenovat právě vybrané.  Přitom v závislosti na okolnostech kterákoliv z nich může, ale nemusí vést ke změně zapojení (např. z důvodu vazby na napájecí piny, jak zmiňuje Dr. Křivka, anebo proto, že nové jméno je ve schematu již užito). 

Jest vskutku otázkou, zda by šlo po programu spravedlivě požadovat, aby uhodl, zda uživatel zapojení měnit chce, či naopak nechce.  Podobně by bylo trochu absurdní, aby pro stejnou akci existovaly dva příkazy, z nichž jeden by skončil chybou, pokud by měl zapojení změnit.  Příkaz by také mohl předem hlásit, zda změna zapojení nastane; v porovnání s dosaženým výsledkem mi ale jeho naprogramování připadá obtížné (a to bych to programovat ani nemusel já).

Do některé z příštích verzí by se mi proto více líbilo navázat na průběžnou kontrolu netlistu.  Teoreticky totiž existují možnosti, jak ji zjemnit rozlišením např. na
  1) změny netlistu (což je mj. případ přejmenování součástky, protože to nezachová vazbu na desku);
  2) změny zapojení;
  3) změny jmen;
  4) změny hodnot (zachovávají topologii zapojení i obrazec desky);
  5) změny pouzder (zachovávají topologii zapojení), atd.

Opět je otázka, jestli by to stálo za programátorskou práci.  (V bodu 2 by navíc asi nemohlo jít o zobecnění stávajícího řešení, které porovnává dva netlisty.  Isomorfismus grafů je problém z třídy NP, takže pochybuji, zda by u složitějších schemat šel počítat v reálném čase.)  Odpověď na tuto otázku by proto měla vycházet z toho, jak často je dnes průběžná kontrola netlistu vůbec využívána.

Pro zajímavost, přejmenujete-li label stávajícím způsobem (tj. množinovou operací), průběžná kontrola pozná, zda to vedlo ke změně zapojení (by i jen "díky" tomu, že labely se do netlistu nedostanou, takže jejich přejmenování jej ještě nemusí nutně změnit).

424

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

Kolik takovych rozhodnuti tam odhadem muze byt? Funkci, ktere hybou kurzorem prece tolik neni?

Pokoušel jsem se to vysvětlit již výše, ale pro jistotu uvedu ještě příklad:

Má změna šířky (anebo vrstvy) segmentu pohnout cursorem?  Zdálo by se, že ne -- na pohled to spolu příliš nesouvisí.  Jenže co když na ten segment ukazovala myš, v důsledku toho k němu cursor (tj. velký kříž) přiskočil, avšak po změně šířky myš ukazuje už mimo segment?  (Analogicky tomu může být u změny vrstvy.)

Podobných nepřímých vazeb v programu skutečně jsou desítky, a ještě horší je, že není zrovna snadné je všechny odhalit.  Právě proto se mi moc nechce do toho zasahovat.

Jiná věc by byla vyhledat a individuálně ošetřit naopak příkazy, které mohou trvat dlouho.  Těch asi bude řádově méně.

425

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

kolin napsal:

... a asi i zvyrazneni dotcenych (=posunutych) soucastek ...

To se mi zdá celkem zbytečné.  Takovéto součástky se dají snadno najít dle toho, že se dotýkají okraje kreslicí plochy -- stačí vědět (z chybového hlášení), že máme nějaké hledat.  Navíc by to kolidovalo s příkazem Replace | Replace Marked Ones.