301

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, uz to chapu. Mno, dalo by se to pojmout tak, ze programator udelal maximum...ostatne kdyz zvedam skupinu ted, tak take musim pamatovat na to, abych si overil ze nezvedam jen to co vidim ve vyrezu.... Tato funkce by mela byt chapana spise jako doplnkova, vstricna pomoc, pratelske upozorneni ze se nezveda jen to co vidim,...

A co se tyce Erase, pak by se nabizela kombinace dialogoveho okna: "Maji byt do skupiny zahrnuty i skryte prvky? Ano, Ne" - tim se da uzivateli najevo, ze to co vidi, neni vse, co se bude editovat. Pokud nasledne dojde k vymazu, tak neni treba dalsiho upozorneni. Pokud po kladne odpovedi na dialog zacne uzivatel skupinu zvedat a ve vyrezu neuvidi nic "navic", pak je jasne, ze musi hledat v jine casti vyrezu. Vic se udelat neda..

302

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Ovsem nase nahrazovani se netyka Package, ale PartName. Uznavam, ze to je spise na vlozeni soucastky znovu, aby byla jistota ze bude souhlasit i symbol. Toto je trochu na zvazeni uzivatele, ovsem predpokladalo by se, ze vi, co dela..
Package se nemeni, dulezity je shodny nazev samotne soucastky kvuli objednavacim seznamum, kde se cas od casu holt nejaky ten nazev zmeni..

Spise jsem ale prispevek psal s tim, aby mohl uzivatel menit hromadne vse, nejen referenci, aby to bylo opravdu univerzalnejsi. Aby si uzivatel nemusel porad lamat hlavu jakym postupem se k tomu da take dojit. Aby proste sel intuitivne pres menu. Aby si nakonec nerekl, ze nez se tim sahodlouze zabyvat, kdyz vysledek je nejisty a neodzkouseny, ze to radsi kazdou soucastku vyedituje rucne..

303

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Neviditelné objekty v tomto režimu detekovány nejsou -- vyzkoušejte si to.  (Mimochodem,  ručně je však můžete označit např. v režimu Mark Window (2nd).)
Proto se mi zdá, že by zde mohlo jít o nedorozumění.

Tak ted se priznam, ze jsem trochu zmateny, protoze jeste minuly tyden jsem si s tim hral a divil jsem se ze kdyz vrstvu skryju a do toho mista klepnu, vrstvu zobrazim, tak je prvek
zvyrazneny. ted at delam co delam, se toto nedeje. S nastavenim jsem nehybal...pouze lze oznacit komponent lezici na druhe strane desky, pricemz vsechny vrstvy na druhe strane jsou
vypnute. (Ale to se ted neda ovlivnit a uz by to bylo zas na jine tema, napr.o detekci soucastek pouze na strane, atp.)
No az na to zas narazim tak schvalne zjistim podrobnosti.

Petr Horský napsal:

O téhle věci se před časem již diskutovalo -- hlavně v souvislosti s množinovými operacemi --, ale nedošlo se k jasnému závěru, co přesně by bylo žádoucí.   Navrhoval jsem (vypínatelný) dotaz, příliš podpory však nezískal.  Jen tak vynechat skryté segmenty mi na druhé straně připadá nepřijatelné: představte si, že chcete posunout celou desku, máte zhasnutou nepájivou masku a odmaskovanou měď třeba pod krystalem.

Vypinatelny dotaz by byl take dobrym kompromisem, napriklad v Eagle toto neni reseno vubec - kdyz je vrstva vypnuta, mam smulu..
Prave kvuli odmaskovani pod krystalem (kdyz uz z neznameho duvodu uzivatel nechce dat odmaskovani jako soucast komponenty) by ale mozna stalo spise za to, aby se vrstva na chvili zobrazila, abych videl co tedy vsechno se zahrnuje..

Petr Horský napsal:

Bod 1b je zajímavý a technicky proveditelný návrh, problém je jen v tom, že u ostatních množinových operací mohou označené segmenty ležet i mimo zobrazovaný výřez.

Ted nevim, co tim mate na mysli...

304

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Vim, ze je to jedna z mene pouzivanych funkci, ale slo by tedy, pridat krom vybirani soucastek dle reference i selekci podle ostatnich parametru (tedy Partname, Package, Value, Note)?
V nasem pripade to napriklad usnadni cim dal castejsi sjednocovani nazvu hodnot soucastek v pripade, ze nove schema vznika z nekolika casti starych schemat, kde treba keram.kond.100n v pouzdre 0805 ma nekde PartName = "CC 0805" dle knihovny Formicy, jinde dle stareho znaceni z GME "CK-0805", a jinde zas dle noveho "C0805". V pripade rezistoru to neni problem, pokud mame pouzity pouze SMD pouzdra, ovsem u kond.je problem ze se k nim michaji i elektrolytycke..

305

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Mozna jsem neco prehledl nebo nepochopil, ale nebyl jsem schopen mnozinovymi operacemi filtrovat z oznacenych prvku soucastky podle obsahu jejich Part Name, Package, Value a Note. Lze to pouze podle Reference...
Jde to nejakym jinym zpusobem nez je tomu u Layoutu, nebo tato moznost ve schematu opravdu chybi?

306

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Omlouvam se, ted sem si to teprve po sobe precetl znovu..spravne ma dotaz znit:

Kdyz mam vice listu, mohu si najet na kazdem listu na jinou cast vykresu (napriklad v prvnim listu vidim jeden vykres v jeho prave casti a v druhem listu vidim jiny vykres, ale v jeho leve casti). Paklize se mezi obema listy budu prepinat, uvidim vzdy tu cast vykresu, na kterou jsem se naposledy presunul. Pokud ovsem na jednom z listu nastavim maximalni priblizeni, projevi se to i na ostatnich listech - vsude tedy uvidim maximalni detail vykresu.
Slo by tedy si pamatovat pro kazdy list zvlast i posledni pouzity zoom?

307

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Aha, dekuji, zmena knihovny pomohla.

308

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Nyni si mohu na kazdem listu zazoomovat na urcitou cast vykresu, na kazdem liste jinam a program si to pamatuje. Slo by totez udelat i pro zoom? Protoze na kazdem listu potrebuji videt jinak velikou cast vykresu. Budto potrebuji jen a pouze urcitou cast, aby okolni kresby nerusily, anebo potrebuji co nejvetsi zoom, pokud nesedim primo u monitoru.

309

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

....vnášel bych tím nekonsistenci -- do součástek by totiž i přesto bylo možno fyzicky zasáhnout skrz změny hodnot v tabulce rozměrů.
Vlajka Fixed skutečně fixuje jen polohu součástky.  V systému je již po několik verzí připravena i vlajka Locked, která by vyloučila také ostatní editační zásahy, ale z různých důvodů (včetně výše zmíněné nekonsistence) jsem ji nikdy nepoužil.

To je pravda, zmena v tabulce by se odrazila i na uzamcene komponente a rozhodne by to uzamceni komponenty bylo jaksi derave....na druhou stranu zmena typu sirky segmentu, nebo typu pouziteho padu je castejsi a pravdeopdobnejsi, nez zasahy do tabulky, kterou bych mel mit predem jiz davno optimalizovanou jak na co nejmensi pocet polozek, tak s kompromisem na co nejrozmanitejsi pocet druhu rozmeru (zejmena plati pro vrtaky).
Uzivatel by tedy spise ocenil, ze si komponentu zamkne a tak se mu nezmeni cast komponenty, pokud nekterou tu cast bude mit oznacenou napriklad prikazem Select Select Pad One Type (jednoduse toho lze docilit napriklad kdyz v komponente pouzju stejny typ padu, jako mam na prokovkach, a rozhodnu se vsechny prokovky zmensit - tak si hnu i s pady v komponente).
Pokud bude hybat s tabulkou, je i jemu jasne ze se to projevi i na zamcene komponente - tak je take tento system staveny.
Neni to tedy uplne koser ale zas tolik bych se tomu nebranil...

Petr Horský napsal:

Když jsem program psal, zdál se mi již případ, že se součástka editací výrazněji zvětší, dost netypický.  Tím spíše pak případ, kdy přírůstek rozměrů součástky překročí šířku okraje desky.
Má-li součástka nějaké vývody, je tím "klíčovým" prvkem vývod nejnižšího čísla.  Pokud jste v rámci veškerých editací součástky tento vývod odstranil, užije se opět aktuální vývod nejnižšího čísla. Vývod (typicky) číslo 1 jsem užil, jelikož mi jeho odstranění připadá jako málo častý editační zásah.  (Běžnější situace asi bude, že jej člověk posune, čímž se mu -- proti jeho přání -- na desce změní poloha středu součástky.)

Jako komponentu ovsem mame delany i krabicky s predem nakreslenym okrejem desky, kde neni zadny pin. Take se prave stava, ze se souradnice vztahuji k padu, ktery je montaznim otvorem. Ovsem pokud ho odstranim nebo posunu, nastava tento problem - zejmena u velkych krabicek. A nejhorsi je, kdyz krabicku doedituju, dam Replace This a za celou dobu si neuvedomim ze sem si predtim mel krabicku presunout vice do stredu plochy. Pokud si to uvedomim behem jeji editace, jeste se to da zachranit pomoci Quit & Place, ale to se stane jen ve vyjimecne vzacne svetle chvilce :o)
Dale se take stava, ze jeste neco do krabicky dokresluji, napriklad ruzne vystupky po okrajich apod. A to se muze stat i u bezne soucastky.

Petr Horský napsal:

Jenomže se součástkou se mohly stát i daleko složitější změny, a program nemůže uhodnout, co vlastně uživatel považuje za vztažný bod.
Než zavádět jinou logiku, která by přinesla potíže zase v jiné situaci, by bylo lepší zavést explicitní vztažný bod součástky (např. v počátku relativních souřadnic editoru součástky).  Do některé příští verze s tím již dlouho počítám.

Na neco podobneho jsem take myslel (Eagle to ma resene na stred editoru a zalezi na uzivateli jak si soucastku od oka vystredi vuci znacce) ale rekl bych ze to by prave byl vetsi zasah, ktery by zpusobil, ze po otevreni jiz nakreslenych desek nebude jedina soucastka na svem miste. Proto se mi zda jednodussi alespon se podivat jestli se sucastka nedostava do zakazane oblasti a pokud ano, uzpozornit na to a soucastku posunout tak, aby zasahovala jen do povolene oblasti. Porad je to lepsi nez ztracena prace..

310

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha! Tak to jsem Vas predtim opravdu nepochopil. Ted uz tomu rozumim. Dekuji!

311

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nene, jde o to, ze kdyz otevru prazdny Layout a nakreslim napriklad ve vrstve 23 dve cary tloustkami 0,3mm a 1,5mm, cary budou opravdu na obrazovce videt kazda jinak tlusta. Ovsem pokud tyto cary prenesu do jedne ze zminovanych vrstev, budou na obrazovce obe tyto cary vykresleny sirkou 1px i pri tom nejvetsim priblizeni. Pokud cary prenesu zpet, je tloustka opet v poradku.

312

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

.Muselo by se hledat nějaké speciální řešení; myslím si však, že pak už by optimální kompromis mezi funkčností a pracností ležel o hodně dále, možná poblíž kontroly izolačních vzdáleností pro celý umísovaný segment.

O tom jsem taky pred casem uvazoval, kdyz jsem premyslel o uskalich s akceptovanim izolacnich vzdalnosti na libovolnem uhlu libovolneho objektu. V podstate by tu byl mozny kompromis: u rovnych segmentu tedy neni problem, ovsem v pripade oblouku by se pouzival alespon vami zminovany osmiuhelnikovy system. Ale je to kompromis a nevim jestli zadouci. na druhou stranu ted se nepouziva nic... Kazdopadne nechavam ke zvazeni nebo pokud jeste nekoho neco napadne.

313

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Stará se pouze o polohu ukazatele, ne o vodič, který do této polohy vede.  Ten cestou snadno může být ve zkratu téměř s čímkoliv.

Ano, to muze, to neni ten problem, tento problem se odhali pri rucni kontrole izolacnich vzdalenosti. Jde jen o pripad, kdy potrebuji vodic priblizit co nejvic to jde, behem kresleni vodice. To, ze v jinem miste je vzdalenost kratsi, je videt na prvni pohled, nebo mi to kontrola potom vyhlasi - o to tak nejde.
Spise mi slo o toto:
Vnejsi oblouk: kdyz mam vest spoj podel montazniho otvoru, tak nestaci, abych vedl spoj na izolacni vzdalenost od otvoru, ale musim vest mnohem dal od nej, protoze na desku bude tlacit jeste hlavicka sroubu. Takze si nulovou carou kolem padu v medi nakreslim kruh.
vnitrni oblouk:Dalsi pripad vznika pri kresleni desek atypickeho tvaru: kruhova deska a timpadem vedeni spoje po obvodu nebo v jeho blizkosti - tam muze za jistych okolnosti dojit na jinem miste ke kratsi izol.vzdalenosti, ale opet je to na uzivateli.

Stejne tak neni resene napriklad pokud tahnu spoj krizem pres jiny a snazim se o indikaci izol.vzdal.na druhe strane jiz nakresneneho objektu - tak sice vznikne krizeni obou spoju, ale v miste kurozru je iz.vzd.dodrzena.

Petr Horský napsal:

2) Podporuje jen objekty určitých typů, .........Kruhové oblouky a čáry pod obecným úhlem ignoruje.

Je to kvuli programove narocnosti? Vzdyt kdyz se vyleva med, tak se izolacni vzdalenost kolem quadrantu resi..
Stejne tak ignorovani segmetu v jinych uhlech je potrebna vec. (viz.nedavny prispevek ohledne vylevani medi).

Petr Horský napsal:

Systémy vyšších kategorií ovšem v tomto ohledu umějí kvalitativně více (např. odtlačovat před sebou objekty).  To ale nejsou nijak jednoduché funkce.  Když jsem hledal způsob, jak vyhovět přáním uživatelů, vyšlo mi omezení z bodu 1 jako dobrý kompromis mezi složitostí programu a užitnou hodnotou.

Tak to uz je opravdu jina cenova hladina, tlaceni objektu pred sebou je hezka vec ale neni tak potreba.
Myslim ze tak jak je delana detekce nyni, je velmi vyhovujici, problemem je prave jen detekce u quadrantu a segmetu v uhlech mimo nasobky 45st. (Mel jsem za to, ze detekce resite tak, ze si z jednotlivych bodu, definujicich pozice a druh segmentu, spocitate kde vsude v poli lezi telo segmentu a timpadem muzete hlidat kazde misto styku s pozici kurzoru nebo jinym segmentem.)

314

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Při zrcadlení se Formica o nastavení vodivých vrstev nezajímá (takže k vrstvě n je zrcadlová vždy 23 - n).

Jeste mne napada ze by se to melo rozsirit na veskere vrstvy nalezici spodni strane desky, tedy  potisk, maska,...
V tom pripade Se program muze zajimat o cislo vrstvy takto: pokud je zvolene cislo vrstvy < (MaxPocetVrstev / 2) potom zrcadli text

Petr Horský napsal:

Asi bych to nechtěl dělat zcela napevno.  Snad by se dalo uvažovat o tom, že se zrcadlení bude při změně vrstvy nastavovat nějak jinak než dosud nebo že přepínač Place | Text | Mirroring bude navíc mít hodnotu Auto, která by způsobila, že výchozí zrcadlení by záviselo jen na čísle vrstvy.

Souhlasim, melo by to byt volitelne.

315

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Který z možných způsobů označování zde máte na mysli?

jde o "Select Element" v menu: <s> <e>

316

(0 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Mam jeste jeden nedulezity namet (spolecny pro Schema i Layout), a sice pamatovat si pozici okna tak, aby se okno otevrelo tam, kde bylo naposled pred vypnutim programu (vyhodne pro pouzivani vice monitoru).
Tento namet jsem poslal i do sekce pro Schema - pokud se to ujme, melo by se to objevit nejlepe v obou programech..

317

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

1) Na kruznice se z neznameho duvodu nevztahuje indikace vzdalenosti pri presleni, ale kontrola pomoci "Check Violations" to zvyrazni.

2) Pokud potrebuji napriklad skupinu spoju (napr.segmenty sbernice) priblizit co nejvice k nejakemu objektu presne na izolacni vzdalenost, hodila by se mi okamzita indikace izol.vzdalenosti i v pripade ze tahnu skupinu objektu. Potreba je to pomerne casto. Nastava ale teoreticky problem s tim, ze se skupina v tu chvili musi vzit jako jeden objekt a kontrolovat hranice tohoto virtualniho objektu se skutecnym objektem, ke kteremu se chci priblizit. Dalo by se to prinejhorsim zjednodusit tak, ze skupinu chytnu za segment nejblizsi k objektu, ke kteremu se chci priblizovat a hlidala by se JEN vzdalenost mezi nevybranymi objekty a segmentem, za ktery skupinu drzim. Tim je ovsem znemoznena indikace vzdalenosti pri pouziti Edit/Window/Move, kdy nelze skupinu vzit za objekt.
Tento bod ale neni tolik dulezity, proto ho, prosim, berte spise jako namet do verze 5.

318

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Proc ve vrstvach 3 az 6 a 17 az 20 nelze menit sirku cary, ktera je vzdy vykreslena nulovou sirkou? K cemu jsou tedy presne tyto vrstvy urceny? Predpokladam ze jako pomocne, ale tim spise by mely byt univerzalni..

319

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

1) Jaky ma vyznam, ze mohu menit vlastnosti car a padu komponent, aniz bych se prepnul do editace komponenty, a to dokonce i v pripade ze mam komponentu uzamcenou (chapu ze zamek se tyka pozice, ale proc ne i jakekoliv zmeny komponenty)?

2) Pokud mam komponentu prilis u kraje desky a zacnu ji editovat tak, ze po prikazu Replace se jeji pozice LEFT nebo TOP dostane na minusove hodnoty, tak se proces stornuje a muzu editovat znovu.
Proc neni napriklad nejake upozorneni ze objekt zasahuje mimo pole editoru a proto bude napriklad odsazen o x,y milimetru?

3) S tim souvisi i vec, ze kazda komponenta ma udaj o pozici vztazen k jednomu jejimu elementu (tzv.klicovemu). Pokud tento element odstranim a komponentu ulozim ("Replace This"), souradnice zustavaji, ovsem jiz plati pro jiny element, ktery ale v ramci komponenty lezi jinde. Komponenta jiz tedy neni po provedeni "Replace This" na svem miste.
Reseni: pokud se odstrani klicovy element, staci ke stavajicim souradnicim polohy cele komponenty pripocitat rozdil relativnich vzdalenosti mezi starym a novym klicovym elementem. Pak se po navratu z editace soucastky tato soucastka na desce nehne.

320

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

1) Kopirovani, presuvani, tazeni skupiny nebo okna je fakt problem, kdyz mam skryte vrstvy a ty se prenaseji take. Resenim by bylo:
     a) skryte segmenty nezvedat, nebo se dotazat na jejich zahrnuti
     b) po zvednuti vsech segmentu se skryte segmenty zobrazi spolu s ostatnimi vybranymi (pripadne se pro jednoduchost muze behem zvednuti zobrazovat cela vrstva). Tak mam alespon kontrolu, ze se vybralo i neco co nechci.

2) Pokud oznacuji segmenty napriklad rucne, nemel bych mit moznost oznacit skryte segmenty, protoze pak je vyberu ani si toho nemusim vsimnout a maler je na svete.

321

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ac se to zda nesystemove, bylo by dobre automaticky zrcadlit text, ktery se poklada na spodni stranu desky do medi. Problem nastava v pripade, kdy nastavim lichy pocet vodivych vrstev. Pak prostredni vrstva muze byt sporna.
Ovsem vzhledem k tomu, ze nikdo nebude do prostredni vrstvy vkladat text, ktery pak stejne neni videt, a take nikdo nebude psat na spodni stranu medi zrcadlove, je vice nez jasne ze mirror textu je dobra pomoc. Jsme jen lidi a nekolikrat se nam i pres nekolikanasobne kontroly stalo, ze deska vylezla se zrcadlenym textem. Pro funkci zarizeni je to nepodstatne, vsichni se soustredi na kontrolovani podstatnejsich veci, ovsem pred zakaznikem je to pak trochu trapne :o)

322

(21 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Trochu jsem obohatil zkusenosti a navrhy ohledne gum.spoju:
1) Gumove spoje by mely byt zapinatelne a vypinatelne jen na pozadani a ne automaticky, kdyz zvedam a pokladam rychly vyber skupiny, tak net nemizi, kdezto pri posunu a polozeni jedne komponenty ihned zmizi. Take pokud taham sbernice, potrebuji gumy videt nepretrzite.

2) Zobrazeni gum.spoju se behem tazeni spoje zobrazuje vzdy mezi dvema nejblizsimi castmi, ovsem pokud si zobrazim vsechny gumy, jsou stale videt pouze mezi pady a ne nejblizsimi body, totez pokud soucastku zvednu.

3) Kdyz mam zapnute gumy, a otocim a polozim skupinu soucastek, neprovede se prepocet nejkratsich vzdalenosti. V pripade jedne soucatky to funguje jak ma.

323

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Pokazde, kdyz tisknu schema, trva priblizne 1 az 2 minuty, nez se schema z jednoho listu dostane na papir. Nema to souvislost s rychlosti PC ani operacnim systemem, lehce se pouze doba meni podle mnozstvi elementu..

Mam dalsi namet, a sice pamatovat si pozici okna. Vetsinou (tak z 80%) totiz pouzivam druhy monitor na schema a prvni - hlavni a vetsi monitor na layout. Cili pokazde kdyz otevru schema, by se hodilo, kdyby se okno programu zobrazilo rovnou tam kde bylo naposled.

325

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Pokud prihledneme k pouziti ulozenych nastaveni take jakozto sekundarnich zobrazeni (tedy ze mam neulozene zobrazeni a prepinam se do ulozenych pohledu jen pokud to potrebuji), tak k mnou popisovanym funkcim v predchozim prispevku by mohla pribyt tedy i fce Exchange. Ovsem popisujete ji: "vymění nastavení grafiky na vrcholu zásobníku s aktuálním a překreslí obrazovku", a to se vlastne chova dost nepochopitelne: sprehazi postupne poradi ulozenych nastaveni (napr.z poradi 1, 2, 3, 4, 5 se postupne stane dejme tomu 3, 1, 4, neulozene, 5, 2). Cekal bych tedy spise prepinani mezi naposled zobrazenym indexem zasobniku a tim neulozenym zobrazenim. Jinak receno bych mel jakesi dve skupiny: jedna tvorena celym zasobnikem a druha neulozenym zobrazenim. A mezi nimi bych se prepinal.

V obou zpusobech prace by dalsim prinosem byla i ona moznost vyvolat konkretni index zasobniku (viz.zminky nekde ve starsich prispevcich).