??asto stačí odjet myší dál od středu padu, kam pájecí bod již nezasahuje. Samozřejmě pokud je spojová čára široká, toto možné není, ale v případě dvouvrstvé desky a padu s otvorem můžete změnit vrstvu ukazatele na jinou (např. klávesou Tab), na níž spojová čára není a pad tudíž nezastiňuje.
302 2010-07-30 21:43:54
Re: Rozlévání mědi (6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Opět jednoduše -- stačí buď zrušit označení, nebo nastavit Marked Elements = Off. Při rozlévání pak kliknete na jeden z vývodů, které mají být s mědí propojeny.
303 2010-07-30 21:07:32
Re: Rozlévání mědi (6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Z obrázků je patrno, že užíváte rastr 0,025 mm, což mi u takhle jednoduché desky nepřipadá odůvodněné. (Mimochodem, kupodivu většinou -- až po jistou hranici -- platí, že deska vypadá tím lépe a jemněji, čím hrubší rastr užijete.) Prosím zkuste pro rozlévání třeba 0,125 mm (lze zapnout i pomocí makra Alt-8).
304 2010-07-30 15:54:57
Re: Rozlévání mědi (6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, rozlévaná zem je vytvářena pomocí segmentů spojových čar, a každý z nich se počítá jako jeden prvek (element). Sice nepíšete, jakou máte verzi, ale ve všech je celkový počet prvků na desce nějak omezen -- od 4000 ve volně šiřitelné verzi až někam k milionu u profesionálních.
Řešením pro Vás může být nastavit si trochu hrubší rastr v okamžiku rozlévání mědi, ale jinak bych se na desku asi musel blíže podívat, abych mohl říci, kde je problém.
305 2010-07-24 19:20:15
Re: tisk (2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Jednoduše. V menu Files | Print | Layer Colors & Sides si pro příslušnou vrstvu nastavíte Rejected.
306 2010-07-02 15:18:08
Re: Tabulka s pady - zobrazuji se jen nektere rozmery (2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, ono je to trochu jinak. Dovolte mi ocitovat z nápovědy:
Za číslem logického typu pájecího bodu jsou zobrazeny jeho rozměry na té vrstvě, na které je největší, a za nimi rozměry na aktivní vrstvě. Písmeno přitom značí tvar pájecího bodu, následující číslo jeho šířku a další výšku. To je uvedeno jen v případě, že se výška od šířky liší (u oválného a obdélníkového pájecího bodu).
Pro zobrazení rozměrů, které Vás zajímají, tedy stačí přepnout aktivní vrstvu.
307 2010-07-02 15:16:15
Re: Tabulka s pady - filosofie (11 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
V zásadě je to dědictví z dob, kdy bylo běžné pájet horní a dolní stranu desky různými technologiemi, které tak u stejného pouzdra mohly vyžadovat různé rozměry pájecích bodů.
Děkuji za námět; ve skutečnosti pan Dubecký myslím již před časem přišel se zcela stejným. Pokud se tedy v tomto vlákně neobjeví námitky, Opposite Type zřejmě v příští verzi bez náhrady zruším, jak o tom již hezkou dobu uvažuji. Rozměry pájecího bodu na opačné straně desky pak budou jednoduše dány zrcadlením.
308 2010-06-24 14:16:04
Re: Pad Tools v Excellon.dll (1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, Excellon.dll (stejně jako jiné dll drivery pracující s nástroji) sice má nějaké výchozí nástroje již zabudovány, ale není problém si doplnit další pomocí jeho konfiguračního souboru. V manuálu http://www.formica.cz/manuals/fl430-ht.pdf je na str. 191 a 192 popsáno jak. (V zásadě stačí do souboru Excellon.cfg doplnit řádku s popisem nového nástroje.)
Pro jednoduchost zde ale raději uvedu odkaz na konfigurační soubor s virtuálními nástroji, odstupňovanými po půl desetině milimetru (od vyšších průměrů pak po desetině): Excellon-Semach.cfg. Ačkoliv byl připravován pro konkrétního výrobce, pro Vaše účely pravděpodobně vyhoví také a bude asi stejně dobře vyhovovat i dalším uživatelům.
309 2010-06-05 10:54:02
Re: Packages not found... (6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, protože knihovna schematických symbolů a knihovna pouzder jsou navzájem nezávislé soubory, existenci pouzder pro symboly Formica ve schematu nekontroluje v době jeho kreslení, ale až v okamžiku automatického výchozího rozmísování pouzder na pracovní ploše pro návrh desky. Přitom např. symbol "C" je v knihovně úmyslně bez předem přiřazeného pouzdra -- návrháři dovoluje kreslit schema, aniž by se musel ihned starat o skutečné provedení kondenzátoru (jehož pouzdra se pak v realitě mohou objemově lišit třeba o čtyři řády, od 0603 až po veliké elyty). To ale jen na vysvětlenou; teď se podívejme, co s již nakresleným schematem.
Nejčistším řešením ovšem je schema nyní upravit tak, aby v něm údaje o pouzdře odpovídaly nejen nějakým pouzdrům existujícím v jejich knihovně, ale přímo těm, která si na desce přejete mít. K tomu ve schematickém editoru můžete vyvolat příkaz Edit | Edit Text / Component a pak postupně klikat na součástky, jejichž pouzdra chcete vložit či upravit. Pokaždé se objeví menu Edit Component, v němž změníte hodnotu parametru Package a změnu potvrdíte příkazem Exchange.
Takovouto volbu správných pouzder si můžete podstatně zjednodušit po instalaci prohlížeče pouzder (http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=75), popisovaného v citovaném vlákně.
Druhá možnost by byla spokojit se s nepřesným schematem, na desku ručně umístit (např. příkazem Place | Component | Get Package (by Name)) jednotlivá chybějící pouzdra z knihovny (přičemž těmto součástkám budete dávat stejná jména, jaká mají ve schematu), a pak znovu načíst netlist příkazem Netlist | Load Netlist.
Dejte mi prosím vědět, zda se tímto problém vyjasnil; můžete mi také zatelefonovat.
310 2010-05-02 20:02:44
Re: Uložení a tisk (1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Uložit lze velmi snadno, příkazem Files | Save Board (pokud tedy nepracujete v demonstrační verzi, která ukládat neumí).
Jak přenést výsledný *.pcb soubor na jiný počítač zde asi nebudu vysvětlovat.
Na tom jiném počítači stačí mít instalovánu i jen tzv. technologickou verzi. V každém případě tam *.pcb soubor můžete otevřít příkazem Files | Load Board a pak vytisknout pomocí menu Files | Print.
311 2010-04-13 11:56:30
Re: Formica a WIN7 (16 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Formica je skutečně napsaná v Delphi, avšak problém není přímo v nich, nýbrž v grafickém rozhraní GDI, které užívají. To je na novějších Windows (Vista a 7) už jen emulované, což bohužel má výše popsaný dopad na rychlost. Na těchto Windows by rychlejší práci dovolila rozhraní GDI+ a/nebo Direct2D. Není nijak nemožné (a dokonce ani příliš obtížné) kreslit skrz tato rozhraní z Delphi; Direct2D je v posledních Delphi 2010 navíc přímo podporováno.
Velká potíž je však v tom, že tato rozhraní sice na jedné straně podporují všelijaké pěkné a užitečné efekty, třeba alpha blending čili transparentní vykreslování vrstev nebo anti-aliasing, to jest vyhlazení okraje objektů výpočtem barvy jeho hraničních pixelů, na druhé straně ale již neumějí ty jednoduché a elegantní efekty, které byly v GDI. Následkem toho už např. nelze OR-ovat barvy tak, jak to dělám při vykreslování jednotlivých vrstev desky. To je velmi nepříjemný problém, jelikož OR je komutativní operace (díky čemuž nezáleží na pořadí kreslení vrstev), a toho využívám kupříkladu při updatování částí okna po editacích. Užití GDI+ i Direct2D by proto vyžadovalo celou grafiku Layoutu zásadně předělat.
Děkuji za návod, popisující co a jak ve Windows 7 popřepínat; myslím, že bude užitečný i ostatním.
312 2010-04-09 12:07:58
Re: Editor soucastky: Vkladani rady Pinu (6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, před chvilkou jsem Vám posílal odkaz na poslední pokusnou verzi (která ovšem mezitím už byla zaměřena na řešení jiných věcí). Je možné, že bych našel i nějakou stabilnější verzi z meziobdobí.
313 2010-03-29 14:32:12
Re: Název generovaných souborů v Layoutu (9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Mame zkusenosti s Pragoboard, Cube, ??emebo, Printed (a mozna jeste dalsimi). Vzdy jim dodavame podklady v tomto formatu:
10030-Quido_ETH_3-0B-SILK_TOP.ger
10030-Quido_ETH_3-0B-MASK_TOP.ger
Když se teď pokusím shrnout všechny požadavky, které se v tomto vlákně dosud vyskytly, zdá se mi, že by vlastně stačilo v programu udělat dvě úpravy:
1) Délku "extenze" prodloužit z dosavadních 8 znaků dejme tomu na 15 (jinak se totiž do ní Vaše řetězce nevejdou).
2) Bude-li "extenze" začínat smluveným speciálním znakem, ve jméně výstupního souboru potlačit jméno desky (čímž lze dosáhnout výsledných jmen přesně dle požadavků z výchozího příspěvku tohoto vlákna).
Prosím podívejte se, zda tím skutečně jsou všechny prakticky zajímavé požadavky vyřešeny.
314 2010-03-29 14:24:26
Re: Název generovaných souborů v Layoutu (9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
(...) Ve většině případů výrobci ještě vytváří potisk na desku PS do kterého slučují vrstvy 21+22 a 1+2. Bylo by vhodné zařadit přepínač, který by toto umožnil již při generování.
Tohle je myslím již vyřešené i bez přepínače. Dovolím si zde ocitovat z nápovědy (barevně zvýrazňuji až nyní):
Do téhož výstupního souboru budou generovány ty vrstvy, kterým přiřadíte stejné přípony. Parametr musí obsahovat tečku ("."), má-li být užit jako přípona.
Protože v operačním systému má přípona obvykle délku nejvýše čtyř znaků včetně tečky, můžete zachovat standardní příponu souboru (odpovídající jeho typu) a zbývající délku parametru zároveň využít pro doplnění jména souboru o několik znaků, odlišujících vrstvu. Tak můžete např. ze tří vrstev (nebo obecněji ze tří skupin vrstev) desky vygenerovat pomocí přípon -bot.PS, -top.PS a -silk.PS tři soubory, které operační systém automaticky rozpozná jako postscriptové.
315 2010-03-26 15:39:07
Re: Název generovaných souborů v Layoutu (9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
To se mi právě příliš nezdálo, protože já pro jedinou desku běžně zadávám Go opakovaně (a výstupy si přitom prohlížím nějakým nástrojem). (Mluvím však teď o výstupech obecně, nejen o Gerberu.) Proto se mi příliš nelíbila představa, že v té situaci bych musel tolik věcí potvrdit, příp. znovu zadat, a nepoplést.
316 2010-03-26 15:16:15
Re: Kontrola atributu textu na vrstvach"na druhe strane" (1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Kontrola, zda je text (ne)zrcadlen správně, se jistě hodí nejen kvůli zamezení takovýmto mrzutostem. Dle mého názoru jsou pro ni ideálním nástrojem makra a množinové operace. Např. je možno:
1. odznačit vše;
2. označit všechny "horní" vrstvy;
3. označení omezit na zrcadlené nápisy;
4. podívat se do informační tabulky, zda je na desce cokoliv označeno (pokud ano, zamyslet se proč).
Analogicky pro zrcadlené nápisy:
1. odznačit vše;
2. označit všechny "dolní" vrstvy;
3. označení omezit na nápisy;
4. odznačit zrcadlené nápisy;
5. podívat se do informační tabulky, zda je na desce cokoliv označeno (pokud ano, zamyslet se proč).
Jakkoliv se to může zdát komplikované, lze na to lehce napsat makro. Naopak by se mi nelíbilo řešení, které by "nečitelné" nápisy zcela zakazovalo. Koncepci Formiky totiž nejlépe odpovídá, nechat uživatele dělat, co jej napadne, a zároveň mu vložit do rukou efektivní nástroje, jak po sobě (dle vlastního uvážení, kdykoliv během práce i na jejím konci) desku zkontrolovat.
317 2010-03-26 14:29:16
Re: Název generovaných souborů v Layoutu (9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
No jo, jenže kdy přesně by se ty dialogy měly vyvolávat?
318 2010-03-26 12:54:58
Re: Název generovaných souborů v Layoutu (9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, napadá mne celkem jednoduchá cesta, jak toho dosáhnout. Asi víte, že již teď lze v menu Sides & Extensions zadat nejen (jednu) příponu, ale třeba dvě, nebo naopak rozšíření samotného jména souboru. Tak například, máte-li dejme tomu prototyp.pcb, lze z něj snadno vygenerovat prototyp.top.gbr, prototyp.bot.gbr, ale také třeba prototyp_top.gbr nebo prototyp-top.gbr. Toto chování by se (možná pro začátek jen v testovací verzi) dalo snadno rozšířit tak, že bychom přijali konvenci, podle níž jména začínající nějakým smluveným znakem (např. zpětným lomítkem \) původní jméno souboru zcela potlačí, takže zadáte-li např. \bot.gbr, vygenerovaný soubor se bude jmenovat prostě bot.gbr. (Zároveň by bylo asi vhodné prodloužit maximální délku zadávaného řetězce ze stávajících 8 znaků někam výše.)
Jako obvykle, uvítám další názory k tomuto námětu.
319 2010-03-23 12:16:50
Re: Formica na Amperu 2010 (5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Je ten první obrázek stejná deska, co teď máme v galerii hned na začátku?
Pokud ano (typové číslo se mi zdá stejné), lze si tam též prohlédnout, jak tato deska vypadá ve Formice (http://www.formica.cz/galerie/Triton.zip) a jak vypadá její dokumentace (http://www.formica.cz/galerie/Triton.pdf).
320 2010-03-22 12:58:56
Re: Pad Tools (6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
(...) pokud se vyrobci desek (a mame jich vice) nebude libit tento ocasek na konci souboru (...)
To mi připadá spíše jen jako teoretická možnost. Kdyby se komentářové makro M47 dostalo až k vrtačce, dle dokumentace Ecellonu by se tam mělo zobrazit na panelu (a tím snad děsit obsluhu vrtačky). V realitě však datové soubory u výrobců desek procházejí nějakým technologickým softwarem, a ten asi makra prostě odfiltruje jakožto jednořádkové komentáře. Kdyby měl konkrétní výrobce výhrady, ze systémového hlediska by nejčistší bylo dohodnout s ním, jak má komentář v souboru vypadat, a podle toho upravit dll driver vrtačky (což pro vás na požádání udělám).
(...) tyto informace (kdyz uz jsou tedy k dispozici pro tento driver) znovu zobrazit v te tabulce Pad Tools (...)
Přímo do tabulky Pad Tools by se to moc nehodilo z toho důvodu, že ta je tříděna podle logických typů padů, které však mohou sdílet stejný nástroj. Proto bych musel přidat nějakou novou tabulku, tříděnou naopak dle nástrojů.
321 2010-03-20 11:07:33
Re: Pad Tools (6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, takováto možnost ve Formice existuje již po řadu let -- skoro bych řekl, že od nepaměti, alespoň pokud jde o moji chabou pamě.
Počty vrtáků jednotlivých typů lze přidat jako excellonský komentář přímo na konec vrtacího souboru -- prosím vyzkoušejte si parametr Files | NC Drill | Driver Parameters | Excellon Format = Extended + Table. Kupodivu je tam uváděn i celkový součet.
Konec souboru pak typicky vypadá nějak takhle:
X024445Y038034
X024445Y035494
T130
X031303Y038669
X054163Y038669
T320
X069657Y023175
X023175Y023175
X023175Y065593
T0
M30
M47 TOOL STATISTICS:
M47 =======================
M47 Tool Count Diameter
M47 -----------------------
M47 T40 67 0.40 mm
M47 T80 54 0.80 mm
M47 T100 36 1.00 mm
M47 T130 2 1.30 mm
M47 T320 3 3.20 mm
M47 -----------------------
M47 Total 162
V širším kontextu mne dotaz vrací k úvahám, zda by po těch letech nebylo vhodné změnit defaultní nastavení driverů, excellonský např. právě v hodnotě tohoto parametru nebo v defaultní tabulce nástrojů -- dnes se běžně užívají virtuální, odstupňované po 0,05 nebo 0,1 mm. To vše sice může být (a v tomto případě též je) v konfiguračním souboru, zkušenosti však ukazují, že chvíli trvá, než po něm uživatel sáhne.
Podobně by asi šlo zamezit části možných nedorozumění, kdyby se drivery nejmenovaly RS274X.dll a Gerber.dll, nýbrž (se stejnými funkcemi) Gerber.dll a RS274D.dll.
322 2010-03-19 22:02:08
Re: tisk schématu (1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, snad vám docela rozumím, možná i natolik, abych odhadl, že se vám spíše než o schema jedná o tisk obrazce plošného spoje.
Užíváte-li verzi 4.40, zkuste prosím příkaz Files | Print | Options | Set White on Black.
Jelikož dále odhaduji, že vám asi půjde o domácí výrobu jednovrstvé desky, upozornil bych ještě na parametr Files | Print | Options | Holes = Unified, kterým místo otvorů se skutečným výsledným průměrem můžete získat jakési vodicí jamky pro hrot vrtáku.
323 2010-02-28 18:19:39
Re: knihovny (2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Dobrý den, standardní postup je užít příkazu Library | Add File(s). V případě, že se u některých užitých pouzder nedostanou na desku správné rozměry pájecích bodů, můžete si je pak z knihovního souboru přečíst příkazem Files | Read File Sections.
324 2010-02-27 09:09:05
Téma: Formica na Amperu 2010 (5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)
Na letošním Amperu bude návrhový systém Formica "k vidění" na stánku 3A6 jednoho z jeho prodejců, firmy Papouch s.r.o.
Po nějakou část doby trvání veletrhu (13. až 16. dubna 2010) zřejmě budu na výstavišti také. Většinou sice asi ne přímo na tomto stánku, ale kdokoliv by si přál něco konsultovat přímo se mnou, může se tam po dohodě se mnou setkat.
325 2010-02-21 15:43:30
Re: Prohlížení pouzder ze schematického editoru (14 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)
Pořád se v tom asi neorientuji správně. To "Schema" znamená přímo schematický editor, anebo teprve adresář, v němž ten editor je? V druhém případě byste zřejmě měl soubor Layout.Cnf o patro blíže ke kořeni, než je třeba -- stačilo by jej tedy přesunout či nakopírovat do stejného adresáře, jako je Schema.exe.
Typicky to vypadá tak, že na disku máte adresář C:\Program Files\Formica4.40\Schema\ a v něm (mimo jiné někde) jsou soubory Schema.exe a Layout.Cnf (přičemž jejich přípony nemusejí být viditelné). Pro úplnost bych však asi měl ještě zmínit, že existují pokusné verze Formiky, v nichž ten konfigurační soubor nemá (neviditelnou) příponu .Cnf, ale .f4k.
Pokud nejasnosti trvají, můžete mi také zatelefonovat na 272762440.