Dobrý den, právě jsem Vám poslal odkaz na pokusný Layout.exe s požadovanou vlastností, byla to ostatně jen dvouřádková změna.

Jinak si ale nejsem jist, zda je to dobrý nápad.  Pohnout při psaní textu kolečkem myši je určitě smůla, zřejmě se však příliš často nevyskytuje.  Lepší motivaci bych možná viděl v tom, že jakmile máte vstupní řádku rozepsanou, nemůžete se bez její ztráty snadno podívat do historie (nicméně díky clipboardu ani toto není nemožné).  Ale opravdu nevím, zda to vše vyvažuje systémovou nevýhodu,  že se takto budou do historie dostávat i řetězce, které nikdo nevložil.

277

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý den, dotaz by se spíše hodil k programu Layout (http://www.formica.cz/forum/viewforum.php?id=3), ale odpovím na něj zde, protože se příspěvky nedají jednoduše přesouvat.

Odpověď by mohla mít tři části:

1) Nové pouzdro si můžete vytvořit v editoru součástky programu Layout, do nějž se dostanete příkazem Place | Component | Create Package -- prostě jej tam "nakreslíte", přičemž místo pájecích bodů budete vkládat vývody (příkazem Place | Pin).

2) Pro vlastní pouzdra je výhodnější mít samostatný knihovní *.pcb soubor, do něhož budete jednotlivá pouzdra umisovat jako součástky, pojmenované zvoleným názvem pouzdra.

3) Pro automatické vkládání pouzder na desku je tento knihovní soubor třeba zaregistrovat příkazem Library | Add File(s), pak uložit konfigurační soubor Layout.Cnf a znovu jej přenést tam, kde jej prohlížeč pouzder ze schematického editoru uvidí (viz též http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=75).

278

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Nastavit asociaci přípony .PNL s programem Layout je možné i ve Windows Exploreru ("Průzkumník Windows"), jinak také můžete program Layout přeinstalovat -- příkaz je skutečně až ve verzi 4.40.

Dovoluji si tímto požádat všechny přispěvatele, aby, pokud se jejich dotaz netýká poslední verze Formiky, se v něm o tom zmínili; v opačném případě automaticky (a občas nesprávně) předpokládáme, že jde o verzi 4.40.

279

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý den, základním problémem je, že v knihovně dodávané se schematickým editorem nemají všechny symboly předdefinováno jméno pouzdra.  Některé z těchto symbolů navíc jsou míněny jako generické -- tak např. C může representovat všemožné kondenzátory, jejichž pouzdra se objemem liší o mnoho řádů a v knihovnách u editoru desky pochopitelně ani zdaleka nejsou všechna.

Nejsprávnější postup ovšem je zadávat jméno pouzdra korespondující s knihovnou, kterou užíváte v editoru desky, již při kreslení schematu.  To si můžete podstatně usnadnit instalací prohlížeče pouzder (blíže zde: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=75).

280

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

No, asi se na to budete muset dívat tak, že pracujete s volně šiřitelnou verzí, a ta má určitá inherentní omezení.  Zde Vám můžeme nanejvýš poradit, co dělat, abyste se do nich vešel.  Přejete-li si, pošlete nám desku, abychom se podívali, zda měď nelze rozlít nějak úsporněji.

281

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Žádný jednoduchý způsob mne teď nenapadá.  Asi byste mohl papír nechat dvakrát projít tiskárnou, pokaždé s jinak nastaveným okrajem, ale příliš pohodlné se mi to nezdá.

282

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, chybové hlášení se skutečně netýká součástek ani vývodů, nýbrž prvků (elements).  Za jeden prvek se přitom počítá mj. každý segment spojové čáry, tedy i segment rozlévané mědi, která je segmenty tvořena.

Kolik prvků jste na desce již užil a kolik máte dosud volných, se můžete přesvědčit v poslední, resp. první řádce tabulky, kterou vyvoláte příkazem Information.  Počet užitých segmentů pravděpodobně půjde redukovat volbou trochu hrubšího rastru při rozlévání mědi.  Požadujete-li souvislou plochu, samozřejmostí by mělo být šrafování pouze jedním směrem, nikoliv křížem.

283

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, k tomu, aby se příkazem Replace | Replace All Components pouzdro některé součástky nenahradilo editovaným, stačí libovolná odlišnost v jeho názvu.  Máte-li desku, na níž tento příkaz neprovedl to, co jste si představoval, prosím pošlete mi ji, a se na ni mohu podívat blíže.

Podobně tomu je také tehdy, když součástky název pouzdra vůbec nemají (což byl i případ zaslané desky).

284

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, menu Tools je pouze v testovacích verzích (viz též http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=159).  Např. tu, kterou cituje pan Löffler, si můžete stáhnout zde: www.formica.cz/files/Layout-p100-1007.zip (v archivu je pouze samotný Layout.exe, jímž pro dobu otáčení součástek o obecný úhel můžete nahradit stejnojmenný soubor ve své instalaci).

285

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Samozřejmě, stačí v menu Files | Print | Layer Colors & Sides nastavit stranu (např. Side B) pro příslušné vrstvy (typicky pro vrstvy 21 a 23 nebo 21 a 22).

286

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Také bych rád upozornil na příkaz Edit | Pick Component.  Následující tabulka součástek dovoluje výběr prvním písmenem (což pochopitelně není zrovna efektivní v případě, že polovina jmen součástek začíná na "R" a třetina na "C").  Asi by ale bylo relativně snadné chování změnit tak, že by Vám dovolovalo napsat i další písmena, čímž byste se hledanému jménu přibližoval (ale zároveň by Vám zůstávala zachována možnost výběr dokončit šipkami nebo myší).

287

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Možná by opravdu bylo dobré napřed zkusit nějaké netriviální skutečné desky očíslovat ručně, a teprve pak se podívat, zda by se z toho nedal zpětně vysledovat nějaký algoritmus.

288

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Myslím, že jsme si úplně neporozuměli.  Je jasné, že začnete dejme tomu vlevo nahoře a pak budete postupovat dolů (anebo doprava), a posléze pokračovat dalším sloupcem (respektive řadou).  Co není úplně jasné, je to, co přesně za řadu či sloupec považovat, protože v praxi z ní některé součástky běžně o kousek vybočují.

289

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Makra na vstup čekat mohou, právě pomocí výše uvedené klávesy.  Zde prosím máte ukázku:

<Shift-Ctrl-T> vlož text <Ctrl-Home><Alt-P><t><e><Ctrl-Alt-A><c><1><,><8><Enter><p><Enter><Esc>

Ve schematickém editoru se mi zdá hledání vyřešeno pěkně (budete-li to brát tak, že zde chválím kolegu, ne vlastní návrhový systém), ten ovšem je daleko více než Layout založen na práci s řetězci (což mi zde připadá jako přirozená mez pro unifikace).  V Layoutu je to myšlené tak, že buď hledáte nějaké regulární výrazy, třeba R23?, C*1B apod. a užijete postup, který jsem zmínil výše, anebo víte, že hledáte např. R123, a pak si zobrazíte menu se všemi součástkami, v němž si (také prvním písmenem) tuto součástku vyberete.

290

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, hledání je možné tím způsobem, že příkazem Select | Select | Text | Masked zvýrazníte jeden či více řetězců odpovídajících hledanému vzoru, a na ně pak přesunete cursor příkazem Jump To | First Marked.  Asi by se na to také dalo celkem pohodlně napsat makro, čekající (pomocí Ctrl-Alt-A) na vstup toho vzoru čili masky.

291

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, jeden problém, jenž sám zmiňujete, tam je zpětná anotace (kterou prakticky nelze naprogramovat jinak než v podobě seznamu či slovníku překládajícího stará jména na nová), druhý, že mi není úplně jasné, jak součástky dvourozměrně třídit -- představte si např., že si budete přát součástky setřídit dle řádků, a tyto pak v pořadí shora dolů; a teď se objeví odpor R2, který je vpravo od R1 a zároveň o půl milimetru výše.  Má být v tabulce před ním nebo za ním?  To také zhruba jsou důvody, pro něž jsem třídění dosud neimplementoval.

292

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Vidíte příslušný knihovní soubor v tabulce zobrazené příkazem Librarian | View?

293

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, většina knihoven je příliš velkých, než aby se dala otevřít (a editovat) ve volně šiřitelných verzích Formiky.  To ale nijak nebrání tomu, abyste je mohl užívat, tzn. přebírat z nich symboly a pouzdra: stačí připojit si je v menu Librarian, resp. Library.  Pokud si vytvoříte vlastní pouzdra či symboly, mohu být v malé samostatné knihovně.

294

(34 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý den, jistě uznáte, že na tohle je poněkud obtížné odpovědět.  Mohl byste mi (a v kopii též Dr. Křivkovi) prosím poslat *.sch a *.pcb soubor, a případně popsat, kde se výsledek odlišuje od Vaší představy?

295

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý večer, chápu to správně, že byste vlastně chtěl negativní text?  Ten ale Formica bohužel nepodporuje, takže nezbývá, než to nějak obejít, např. právě před PDF.

296

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tzn. stáhnul jste si některou z těch testovacích verzí, co v PS a PDF umějí otvory reálného průměru?

297

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Jak říkám výše, stáhnout si testovací verzi -- totiž pokud máte HASP.  Vlastně totiž nevím, jak velkou Formicu máte.

298

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

To by snad mohly, ale je to dost proti koncepci programu -- jde totiž o to, že co se pod ukazatelem detekuje, je zároveň ten objekt, s nímž provádíte další operace (označit, smazat, atd. atd.).  Podrobnosti viz http://www.formica.cz/principy.html#110 .

299

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tohle bohužel nejde, předpokládalo se, že v hranatých padech (typicky pro SMD) budete chtít otvor naopak potlačit.

Testovací verze Formiky ale v PostScriptu pracují s otvory reálných rozměrů (vyžadují ovšem klíč HASP).

300

(14 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nojo, to je problém z toho důvodu, že pak byste zas nemusel vidět ten segment spoje -- běžně totiž bývají i velmi krátké, kompletně pod padem.

Nějaký systém priorit tam zkrátka být musí.  Samozřejmě by se našly způsoby, jak priority změnit, ale zkušenost ukazuje, že cosi takového většinou uživatele spíše mátlo.