Tak bohuzel je stale zoom na minimu v pripadech zminovanych v jinem tematu (viz. vyse), a sice v editoru komponent pridani nove Definition a ve schemat.editoru pri vkladani noveho listu do stavajiciho vykresu..

227

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

V teto souvislosti jeste jsem prisel na to, ze kdyz ramecek vlozim do schematu, neprenasi se i spravny log.typ car, ktery je v knihovne nastaven na 15, takze jeste musim rucne nastavovat tloustku na 15..

228

(8 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Lze nekde zapnout ci vypnout chovani, kdy se popisky zobrazovane u komponenty (Reference az Note) vraci behem rotace cele komponenty na sve puvodni pozice vuci soucatce? (priklad: vezmu referenci, odtahnu ji na druhy konec schematu. Soucastku zvednu a otocim, a reference se vrati zpet ke sve soucastce)

229

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Ted bohuzel nemam tolik casu a nedoslo mi i par veci, takze mnou popisovana hybrid.struktura i export/import skupiny jsou nepouzitelne, takze se omlouvam za zmatky.
Proste: rad bych nejakym pohodlnym zpusobem vlozil ramecek, jednorazove nastavil napriklad cislo desky a datum vzniku projektu a tyto udaje by se zaroven nedaly pri beznem kresleni schematu editovat stejne jako treba ten ramecek. Nejsem si ovsem jist jak toho docilit.

Zminoval jste rozsireni automatickych textu. Potom by bylo reseni rozsirit o automaticky text, ktery kdyz se vlozi do schematu (at uz samotny, nebo jako soucast nejake komponenty), vyvola InputBox pro editaci jeho obsahu. Do InputBoxu napisu text a potvrdim. A pokud nezachovam pocatecni znak "@", stane se z automatickeho textu bezny text. Tento bezny text, v pripade ramecku, bude soucasti needitovatelne struktury ramecku.

Myslite, ze toto je proveditelne?

Melo by byt funkcni i nastaveni vychoziho zoomu pro nove vlozeny list, viz. konec tematu http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=51 ?

231

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Aha, chvili jsem nad tim badal, protoze jsem to moc z napovedy nepochopil, tedy pro ostatni uvadim, ze se nejedna o log.typ 15 nastaveny v editoru komponenty, ale ve schematickem editoru se oznaci cela komponenta, a zde teprv se zmeni log.typ vsech car na 15. Nasledne se vse zobrazi tak jak ma.

232

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

krivka napsal:

Pravděpodobně by nebylo složité rejstřík speciálních nápisů dále rozšířit.

Dosud jsme pouzivali automatcky text pro datum a cas vytisteni dokumentu a nebo pro datum a cas souboru. Ovsem tyto dva udaje jsou nam, jak jsme zjistili, vlastne k nicemu, nikdy se nam na vytisku nehodily. Nyni jsem do ramecku pridal pole pro rucne zadavatelne cislo desky, abychom vedeli, k jake verzi desky to ktere schema patri. Dale jsem vytvoril pole pro datum vzniku dane verze projektu, coz je podstatnejsi mnohem vice. Ale to asi autom.textem nepujde, to by se musel text po vlozeni ramecku ihned prevest na normalni, neautomaticky text, aby jiz nadale svuj obsah nikdy sam nezmenil..
Co treba kdyby byla jeste moznost mit komponentu v rezimu jakesi hybridni struktury, kdy vybrane texty by byly editovatelne i pri zakazane editaci struktur (ve vlastnostech textu napriklad nova polozka "As Structure Always Editable"). Ma to ovsem tu nevyhodu, ze v praxi nepoznam co se editovat da a co ne..

233

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Chtel jsem Vas poprosit, jestli by bylo mozne vytvorit funkci pro sdruzeni nekolika komponent do skupiny (zvlaste vyhodne by to bylo v pripadech, kdy si predpripravim casto se opakujici blok schematu, anebo ted bych to ocenil v pripade vkladani ramecku pri tvorbe noveho schematu: vlozil bych ramecek (komponenta, jejiz cast nelze menit), se kterym by se zaroven vlozila pripravena text.pole pro zadani cisla revize, data vzniku projektu a cisla desky, ke kteremu schema nalezi. Toto text.pole by bylo volne editovatelne, a nemusel bych pokazde v novem schematu rucne vkladat a nastavovat zvlast kazde pole.. Urcite se najde i vic vyuziti nopve funkce.

234

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Nevim jestli to je chyba, nebo zaludnost v nastaveni, ale prave se zabyvam modernizaci ramecku pro vykresy, ktery je kreslen jako struktura. A dokud jsem v editoru komponenty, vidim cary (Countours) i texty v ruznych tloustkach. Jakmile se vratim do schematu, vsechny cary i texty jsou na obrazovce vykresleny tloustkou Line 0 (width = 3). Nastavene tloustky car jsou tedy videt pouze pri editaci komponenty.

235

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dekuji. Ale nevim, jestli jsou i dalsi pripady, kdy muze nastat ta situace s vychozim zoomem. Tyto dva pripady jsou jen me v soucasnosti zname pripady..

236

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Mam takovou vec k zamysleni.
1) Vsiml jsem si, ze kdyz provedu Edit | Change |Text Direction, text na spodni strane desky se spravne natoci na opacnymi smery, nez text na vrchni strane desky. Ovsem pokud pak text na spodni strane desky zvednu a rotuju ho, mel by vlastne i rotovat ve smeru opacnem nez text na vrchni strane.

Zaroven ale:

2) Kdyz na vrchni strane rotuju text, pak z 99% rozhoduji mezi tokem textu zleva doprava, nebo sdola nahoru, tak jak je zvyklost.
Nastava velice casty pripad, kdy mam napriklad odpor umisten svisle, pak i vychozi text je v pocatku svisly. Ted se rozhodnu text umistit tak, aby byl vodorovne, jako vsechny ostatni popisky (nebo alespon vetsina z nich - pohodli pri osazovani, odladovani apod.), a text musim otocit o 270°. V tomhle momentu by ovsem byla vyhodna moznost, kdy pri stisku Shift+TAB se text pouze otoci ve zpetnem smeru o 90°, ale bez toho, aby se i se zrcadlenim prenesl na opacnou stranu desky.
Toho lze samozrejme nyni docilit tak, ze se vypne Options | Editor | Tab Mirrors When Rotating. Ovsem takto se pripravuji o moznost prenest objekty (zejmena soucastky) na druhou stranu desky bez toho, aniz bych tuto funkci musel zapinat a vypinat (nemylim-li se). Resenim by bylo napriklad pridani polozky do Edit | Change Mirror Component a polozku Tab Mirrors When Rotating mit vypnutou. Jiz nyni tam je polozka pro zrcadleni textu.

Celkova uvaha je zejmena o tom, jestli, a jak moc je tato problematika vhodne resitelna..

237

(7 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobry den, mam jeste jednu prosbicku, v pripadech, kdy loadnu z nejakeho souboru list, nebo v editoru komponent pridavam novou Definition apod., je zoom nastaven na maximalnni zmenseni. Slo by vzdy automaticky nastavit napriklad "zoom to fit"?

238

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha. U mne slo prave o to, ze jsem vyjimecne delal potisk z obou stran, a mel jsem vypnuty vzdy celou jednu polovinu vsech vrstev nalezicich jedne strane desky, a mohl poisky srovnat. Ovsem pri zvedani popisky, ktera jiz nelezela na sve soucastce ale mimo jeji prostor, sem obcas omylem misto popisky uchopil soucastku lezici na druhe (schovane) strane.

239

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobry den, mam pocit ze nefunguje vypnuti funkce Options | Detection | Detect on Any Layer.
Mam prave ted soucastky na spodni strane desky (=vidim je zrcadlove), dotycny prepinac mam v poloze Off a at jsem na jakekoliv vrstve, program soucastky detekuje a mohu s nimi hybat, at jsou vrstvy soucastky videt nebo ne, at jsem na vrstvach strany A nebo B. Deje se tak i nezavisle na prepinaci Edit Invisible Elements of Window v jedne z pokusnych verzi. Zkousel jsem to v techto verzich:
- ta, ve ktere je moznost prepinat mezi sadami zobrazeni,
- ta, kde se pokusne barvi gumicky jinou barvou,
- ta, kde jsou pokusne funkce Edit | Change | Center Names a Align Names, a je zde i moznost vypnuti editace skrytych vrstev.
ostatni jsem nezkousel.

(pro uplnost: tema uzce souvisi s tematem Vyber a posun skupiny objektu http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=46)

Petr Horský napsal:

Prostě jen situace, kdy uživatel třeba ani nepotřebuje přidávat piny, ale zjistí, že je má očíslované jinak, než chce.

To urcite ano, trochu se divim, ze to az doposud nebylo mozne..

Petr Horský napsal:

ale ani tak se to do verze 4.40 asi už nedostane

...to vypada ze dalsi verze je na spadnuti....?

Vami navrhovany postup se zda idealni..
Pokud se bude dosazovat vetsi mnozstvi (>1) pinu a nebude to uzivateli vyhovovat, tak uz to holt bude na rucni dosazeni pinu (pokud se nepodari najit vhodne reseni): pokud nastane situace, kdy v rade pinu jedno cislo chybi, tak jde patrne o atypickou soucastku a lze predpokladat ze to nebude jedina nestandartni vec, pak at uzivatel edituje rucne. Pokud uzivatel bude chtit zacit vys nez od nejnizsiho volneho cisla, pak lze uvazovat o dialog.okenku behem kopirovani, kde se zada, od jakeho cisla se ma zacit.
Viz.Vase posl.veta - proc ne, mate na mysli nejake konkretni dalsi vyuziti?

Pokud kopiruju pin (napriklad pri rozsirovani poctu terminalu svorkovnice), zkopiruje se jako pad bez cisla. Slo by, aby se zkopiroval opet jako pin? Otazka je s jakym prirustkem. Budto n+1, nebo n + nastaveny pocet v Place | Row of Pins |Increment ale to je trochu blbe, to uz je mozna rychlejsi najt typ padu v tabulce a pin proste vlozit)

243

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Asi by se na to dal pouzit stejny princip jako pri detekci pri obtekani medi, a nebo jednoduse princip detekce objektu pod kurzorem apod...

244

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Moznost zrusit automaticky predchozi vyber pred vybranim aktualni skupiny se mi velice libi.
Je tu i ta moznost ze uzivatel chce mit vybrane prvky mimo vyrez, ale neni si zcela jist ze jsou vybrany. Je to vicemene uzivatelova skleroza a castejsi je opomenuti Unselect. I tak by bylo docela prijemne o tom vedet, ale necham to na Vas, jestli to uznate za vhodne indikovat..

V teto souvislosti me ted napada jeste mala drobnost, na kterou cas od casu pri slozitejsich manevrech se skupinou narazim, a to je nemoznost vzit zpet i mnozinove operace. Kdyz se spletu v postupu, tise skripnu zubem a musim zacit znovu (pokud citite ze to je namet k dalsi diskuzi, zalozim nove vlakno, jinak to prosim berte pouze jako tichy namet do budoucna...)

245

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Třetí možnost by byla upozornit na skryté prvky operace (tj. zároveň i na ty, které jsou na zhasnuté vrstvě) až bezprostředně před jejím provedením.  Tahle možnost tu myslím byla už někde diskutována.

Ano, je to nekde vyse v tomto vlakne.
Priklanel bych se ovsem k informaci v hornim pruhu: uzivatel se dozvi ze v prave zvednute skupine je x prvku ve zhasnutych vrstvach (bylo by dobre vypsat i cisla dotcenych vrstev), a y prvku mimo prave viditelny vyrez..

246

(29 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Mam jeste namet na drobne vylepseni co se tyka vybranych prvku, ktere lezi mimo vyrez:
Obcas zapomenu zrusit oznaceni skupiny prvku a zacnu vybirat dalsi, anebo si nejsem jisty, jestli jsou skutecne vybrane i prvky, ktere jsou momentalne mimo vyrez.
Pak musim (zvlaste pri slozitejsim vyberu) zobrazit celou desku a dukladne zkontrolovat kde je co vysviceneho a zas se vratit na predchozi zoom.
Napadly me dva zpusoby jak by mohl program pomoci:
1) ze by se nahore v informacnich pruzich mohla zobrazovat hlaska - varovani, ze jsou vybrany objekty i mimo prave viditelnou oblast
2) ze by alespon mohl pribyt prikaz Zoom | Zoom Selected

Oboji by ostatne mohlo byt i ve schematu...

Jen nevim, jestli by se nektera tato funkce libila i ostatnim..

Pokud bychom koupili novou licenci, tak by uz byt USB musela, nove PC ve firme, myslim, uz LPT nemaji.
Pripojit HASP pres prevodnik jsem jen zkousel jednak z duvodu toho, abych otestoval, nakolik je tento prevodnik a jeho verze od ruznych vyrobcu nahradou za nativni LPT, zda nejsou nektera omezeni, a z casti te, ze jsem si chtel vzit praci domu, ale doma mam jen notebook..
Takze doufejme ze Alladin brzo neco vymysli, predpokladam ze zakazniku ma vic nez dost :o)

248

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Krecmer napsal:

To ale znamená, že musí přibýt volba v menu "Store dimesions as default", nebo jinak nelze uložení provést.
Mně se PCB soubor líbí víc, protože je nezávislý na verzi konfigurace, navíc jej lze bez problémů sdílet s jinými uživateli.

Ano, tyto informace by stale byly v PCB souboru, na tom se nic nemeni. Ale v situaci, kdy mate nadefinovane vlastni dalsi rozmery a zacnete kreslit uplne novou desku, tak uplne v pocatku program pouzije vychozi tabulku, kterou ma pevne danou, protoze PCB soubor, ktery vytvarite, vlastne v urcitych situacich neexistuje (napriklad otevreni souboru PNL v Layout.exe, pokud mate asociaovanou priponu). V takovem pripade program udela to, ze vezme svou vychozi tabulku, a tu pri ukladani do soubrou PCB ulozi. A abyste mohl desku krestlit a pouzivat i sve vlastni nadefinovane rozmery padu ci spoj.car, musite provest import rozmeru z jine desky, ve ktere jsou ulozeny tyto vase vlastni definovane rozmery.
Otazka tedy je, jestli by neslo tu vychozi tabulku (nyniu pevne danou v kodu) na uzivatelske urovni menit. Protoze takovy uzivatel s kazdou novou deskou VZDY musi nejprve importovat z jine desky, aby vsechny soucastky, ktere obsahuji jim definovane pady, vypadaly tak jak maji.

249

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Je mi jasne, ze toto by muselo pockat na zmenu formatu konfig.souboru, ale toto by neslo z urovne zdroj.textu prevest na uroven nacitani z konfig.souboru v pripade, ze nejsou k dispozici hodnoty z oteviraneho souboru PCB? Prijde mi to cistsi a jednodussi, nez se ohlizet na nejakou knihovnu s nejvyssi prioritou. Protoze v okamziku, kdy budu chtit ulozit novou definici, musim vedet kam ulozit, a to pro mene zkusene uzivatele vnasi velky zmatek...

250

(10 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Petr Horský napsal:

Dobrý den, je jasné, že výchozí rozměry (jiné než předdefinované) se do editoru mohou dostat jen z nějakého *.pcb souboru.  Program v zásadě nemůže udělat nic jiného, než jste popsal; rozdíl by byl jedině v tom, že by to dělal automatizovaně.

Ovsem jakesi vychozi hodnoty v programu jsou (videt je to primarne na padech, tedy nekde musi byt jakasi standartni vychozi tabulka rozmeru, z neceho program zacina, velikosti napriklad tech padu preci nejsou ani po instalaci nulove. A tuto tabulku jsem mel na mysli modifikovat.

Petr Horský napsal:

* Program Layout.exe z historických důvodů nemá příkaz Files | New Board ani nic, co by se mu podobalo.  Vždy se zřejmě užívá buď postup z bodu 2, nebo příkaz Open Layout ve schematickém editoru.

Tak pokud byste tam toto pridal, tak budu jedine rad, nez jsem si na system zvyknul, zarazel sem se nad tim, jak zacit novou prazdnou desku. Ovsem pak sem se to naucil "obchazet" prave tim, ze otevru neexistujici desku. Clovek si kolikrat zvykne a uz mu to neprijde ani divne. Nekolikrat jsem uvazoval ze bych se zminil, ale neprislo mi to zas az tak dulezite, a zakladat kvuli tomu dalsi tema.. (a trochu jsem i predpokladal ze se to nebude libit ani Vam, kdyz jste to ani dosud nepridal..).