226

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Něco skrytého tam může skoro vždycky být, jednak na zhasnuté vrstvě, jednak nápisy nulové velikosti, které se užívají v součástkách.  Postupoval jsem tak, že jsem v testovací verzi (http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=159) zvýraznil vše na desce (Select | Select | All Elements) a nechal ohraničit okénkem -- odtud bylo patrno, že cosi leží i mimo desku.  (V základních verzích totéž zhruba ukáže Zoom | Zoom All.)  Pak už mi stačilo (samozřejmě jen dočasně) nastavit výšku všech nápisů třeba na 2,4 mm (Edit | Change | Text Size = 2.4), a bylo zřejmé, které dělají potíže.

http://www.formica.cz/files/forum/cello.png

Jinak zdroj veškerých problémů byl v tom, že program pro převod bitmapy (http://www.formica.cz/logo.html) vyrobil součástku o rozměrech odpovídajících užité bitmapě, nikoliv (menšímu a nevycentrovanému) motivu, který na ní byl.  Naopak ty neviditelné nápisy umístil do středu bitmapy.  Chybu jste nikde neudělal žádnou, jen se holt v pozadí děly věci, které jste nepředpokládal.

227

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Děkuji za zaslanou desku.  Problém byl v nově vytvořené součástce, jejíž nápisy byly sice skryté, ale ležely hodně daleko vně okrajů desky a započítávaly se tak do rozměrů okénka pro tisk.

228

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Tzn. že desky máte nad sebou (a přesto je problém s pravým okrajem, nikoliv s horním)?

229

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

mišejk napsal:

(...) na žádné desce nemám zapnuté rotování v Files/Print/Transfomations/Artwork...

Tenhle parametr se stejně neukládá s deskou, nanejvýš do konfiguračního souboru tiskárny (typicky WPrinter.cfg).

Mohl byste mi prosím desku (a případně i konfigurační soubor) poslat zazipované e-mailem?  Třeba na skutečných datech lépe uvidím, kde je problém.

230

(9 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, vše, co souvisí s tiskem, je třeba nastavit v menu Files | Print; zbytek jaksi byl falešná stopa.  Zkusím hádat, v čem může být příčina problému:

1) Papír máte ???na výšku???, desku ???na šířku???, a při minulém tisku jste si ji otáčel parametrem Files | Print  | Transformations  | Artwork Rotation = On.

2) Kolem desky teď je něco zapomenutého, co plochu potřebnou pro tisk zvětšuje.  Mohl by to ukázat např. příkaz Zoom | Zoom All.

Jinak ten formát 4.30 tam je právě pro export desek zpět do této verze.

231

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Pro jednoduchost sem vložím screenshot ze zmíněné desky před rozléváním mědi -- všimněte si prosím ohraničení rozlité mědi červenou čarou širokou na obrazovce 1 px (fyzicky 0 mm), způsobu propojení prokovek v mědi čarou stejné šířky, a řešení thermal reliefs (kupříkladu pod SW1).  ???Falešně positivním??? testům isolačních vzdáleností může zamezit např. právě takovéto spojení prokovek.

http://www.formica.cz/files/forum/pouring.png

Co se týče dalšího vývoje, otázka má i druhou stránku, totiž ochotu uživatelů platit za nové verze.  V posledních letech jsou ostatní návrhové systémy pro PCB běžně šířeny s ročními poplatky za údržbu ve výši několika desítek procent z pořizovací ceny; v jejich rámci uživatel získává technickou podporu, opravy chyb v programu a jeho nové verze, a již v daném roce přinášejí změny zásadní či jen drobnější.  Bez předplacené údržby se na uživatele, který se zajímá o další verzi, pohlíží jako na nového zákazníka.

U Formiky jsme se naopak setkávali s tím, že se upgrade na její nové verze, uvolňované v několikaletých odstupech, zdál některým uživatelům příliš drahý, ačkoliv percentuálně stál zhruba stejně jako roční údržba jiných systémů (v absolutních částkách ovšem podstatně méně).  Mnoho uživatelů např. zůstává u verze 4.30, protože jejich potřebám dosud vyhovuje, a mám dojem, že leckdo pracuje ještě s DOSovskou verzí 4.2.

Vývoj Formiky průběžně postupuje cestou menších úprav; v případě Layoutu formou testovacích verzí (viz http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=159).  Ty jsou doposud označeny jako verze 4.40 a některé z nich jsou přístupné veřejně.  Jakmile se číslo verze změní, půjde o placený upgrade, jehož cena pro uživatele starších verzí navíc bude muset být odlišná od ceny upgradu z verze 4.40.

232

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Ono to má ještě jeden aspekt.  Konečným účelem Formiky je vytvořit DPS; prakticky to znamená především popsat její matrice v jazyce fotoplotteru.  Ten v zásadě předpokládá, že matrice je kreslena přímočarým (příp. kruhovým) pohybem clonky nějakého kladného poloměru nebo že obsahuje tvary ohraničené úsečkami a kruhovými oblouky (viz např. http://www.ucamco.com/public/Gerber_RS- … 1012.pdf). 

Oproti tomu jsou fonty v počítači popsány Bézierovými křivkami, definujícími okraj jednotlivých znaků.  Cesta k trajektorii (pomyslné) clonky fotoplotteru či k polygonům by odtud nebyla příliš snadná.  Na rozdíl od osvitových jednotek fotoplottery k práci s fonty (ani s bitmapami) určeny nejsou.

233

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

richard napsal:

(...) No aby sa med dostala vsade z oboch stran daval som postupne  prekovky,ktore by obchadzalo pri novom vylievani (...)

I ty prokovky lze navzájem propojit čarou nulové šířky a připojit k potenciálu, na němž má rozlitá zem být.  Pěkně je to vidět třeba na desce QUIDO ETH 4-4 v galerii poté, co smažete čáry logického typu 20.

richard napsal:

(...) Pri pouziti erase sa mi podarilo vymazat but ciaru, ktora je cela v okne, alebo celu ciaru, jedno aj druhe je v mojom pripade kontraproduktivne. (...)

Režimy Erase Window / Erase Layer (vyvolatelné např. klávesou Ctrl-E) umějí segmenty čar i zkracovat, příp. z nich vyřezávat střed.

richard napsal:

Snad by to mohla byt pre Vas inspiracia ak by sa este robili upravy v layoute, spravit rozlievanie medi na inom principe, popripade zvazit priame prepojenie medzi rozliatou medou a volnymi elementami, pretoze jedna DPS ma 67x42mm, cca 50 suciastiek a mam problemy rozliat med...

No, nechtěl bych, aby to snad vyznělo jakkoliv nevhodně, ale omezení v nižších verzích Formiky tam jsou právě proto, aby věci určitého rozsahu nešly...  Jaký rastr pro rozlévání jste prosím užil?  Přejete-li si, pošlete mi (nejraději zazipovanou) desku e-mailem, abych si mohl udělat názor, zda je v rámci daných mezí reálné na ní měď rozlít.

234

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, v dané situaci asi bude nejjednodušší odstranit přebytečnou měď v režimu Erase Window, resp. Erase Layer (druhý roh okénka s tlačítkem Ctrl), a pak jí případně nakreslit nový okraj. 

Jinak bývá vhodné pro rozlévání mědi užívat samostatný logický typ čáry (aby měď šlo snadno označit a smazat jediným příkazem) a oblasti, do nichž se měď rozlije, ohraničit (spíše než okénkem) čarou o nulové fyzické šířce (ta se totiž negeneruje do výstupních souborů).  V takovém případě často lze měď snadno rozlít znovu např. jednoduchým makrem, které zároveň nastaví i příslušný rastr.

235

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, přiznám se, že jsem o tom zatím vůbec neuvažoval.  Cílem PDF z DPS vždy (pro mne) bylo ukázat, jak deska vypadá fyzicky.  Snad by se pro hledání součástek dala vytvořit nějaká pomocná vrstva ve stylu http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=134 , která by normálně byla schovaná.  K Vaší otázce se ještě vrátím, objeví-li se nějaký širší zájem.

236

(0 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Vedle článku, na nějž odkazuje stránka Novinky, jsem vystavil jeho verzi pro korektury s trochu lepší grafikou zde.

237

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Pro daný typ čáry si na příslušné vrstvě můžete fyzickou šířku změnit v menu Dimensions | Line Widths.  (Nově přidané vrstvy totiž mohou mít šířku čar nulovou, byla-li deska převzata ze starší verze programu.)

238

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Samozřejmě, to není žádný problém:  Jakmile jsou nápisy Value označeny, lze jim vnutit jinou vrstvu příkazem Edit | Change | Layer.  Podobně i typ čáry, kterou jsou kresleny, nebo již zmíněnou výšku znaků.

239

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, nevím, zda Vašemu dotazu rozumím správně, ale Value je prostě nápis, jen se speciální funkcí a pevně připojený k součástce.  Jako takový se též dá (v již umístěné součástce) editovat v režimu Edit Text, pokud na něj ukážete; abyste mohl ukázat, je popřípadě třeba mu nejprve nastavit nenulovou velikost.  To můžete udělat tak, že součástky, jejichž Value si přejete změnit, označíte (třeba hvězdičkou), pak příkazem Select | Qualify | Components | Values označení omezíte na tyto nápisy, a příkazem Edit | Change | Text Size jim nastavíte vhodnou velikost.

Ještě bych asi měl vysvětlit, proč je to tak složité:  Důvod je v tom, že hodnoty součástek by měly být vkládány i aktualizovány ve schematickém editoru; na desku je lze přenášet příkazem Netlist | Load Netlist (který lze užívat i k aktualizaci).

Tomáš Och napsal:

mam prepnout prepinac a invertovat vyber (na coz tam, mimochodem take neni prima funkce - byla by asi zvlast pro kazdy typ elementu),

Zcela stačí Alt-S - T - E; že to obrátilo značení i jiných věcí než padů, je zde jedno.

Tomáš Och napsal:

nebo pady smazata zas vratit zpet...

To tak jednoduché není, část se jich totiž samostatně smazat nedá, protože jsou v součástkách.

Tomáš Och napsal:

Kolega navrhuje jeste jedno reseni, jako je v Eagle: rozdelit otvory (lepe receno pridat novy typ prvku) "Hole", coz je jasne definovana dira, kterou logicky nikdo nepozaduje prokovit. Mnoho by to mozna i usnadnilo, ale nevim, jak se Vam bude libit prilisna podobnost s prvkem Pad.

Připadá mi to dost složité, také z hlediska zachování kompatibility se staršími deskami.  Vedle toho by bylo třeba ještě ošetřit samotné generování vrtacího programu, ne vždy totiž bude uživatel chtít generovat vrtací soubory dva, ačkoliv má na desce i otvory bez mědi (ale deska může např. být jednovrstvá).

Prozatím se mi zdálo nejvhodnější pokusně doplnit do menu Files | NC Drill | Options nový přepínač Scope, který funguje stejně jako v menu Files | Artwork (i za tu cenu, že má také hodnotu Disabled, která zde nedává rozumný smysl).  Hodnota přepínače se (dosud) neukládá do konfiguračního souboru, abych neomezoval jeho kompatibilitu.

Pokusnou verzi Layoutu jsem vám a několika dalším uživatelům dnes posílal, takže se můžete podívat, jak to bude využitelné prakticky.  Zdá se mi, že děr vrtaných po prokovení v praxi asi nebude mnoho (a tím spíše nepůjde o mnoho logických typů pájecích bodů), takže snad není taková potíž je před generováním vrtacího programu nějak (resp. podle nějakého kritéria) označit.  Pak už stačí označení jen invertovat a vygenerovat druhý soubor.

Dobrý den, nejvhodnější by asi bylo vyhradit si jednu vrstvu pro frézování, a na té zakreslit (dle dohody s výrobcem) buď obrys otvoru, nebo dráhu středu nástroje.   To můžete udělat přímo na desce, ale i v knihovně pouzder, takže by se frézovaný otvor na desku dostával vždy s pouzdrem součástky.

Dobrý den, nejsem si zcela jistý, co myslíte těmi otvory s mezikružím; beru je tedy jako pájecí body s nenulovým průměrem otvoru a ploškou na některé vrstvě.  Lze je mj. vybrat množinovou operací příkazy Select | Select | Pads | Circles, i když také ne vždy najednou.  Bohužel mne v rámci současné verze nenapadá žádné o mnoho lepší řešení, než které užíváte.  Sice by bylo možné si připravit dvojici konfiguračních souborů, která by v menu Files | NC Drill | Pad Tools jednotlivé typy pájecích bodů zakazovala, resp. povolovala, ale nutnost jejich aktualizace by asi vedla spíše k možnostem omylů než k výhodám.

Do budoucna se ovšem nabízí přidat obdobu parametru Files | Artwork | Options | Pads = Marked Only.  Podívám se, co by bylo třeba pro jeho doplnění do nějaké testovací verze.  Samo o sobě to není nijak obtížné, problém je s kompatibilitou konfiguračních souborů.  Také by padalo v úvahu řešení, že se hodnota takového parametru do konfiguračního souboru neukládá vůbec, a při startu programu budou vždy povoleny všechny.  Snad by se tím naopak omezila možnost chyb podobných té, kdy si uživatel zakáže některé logické typy pájecích bodů ve výše zmíněném menu Pad Tools, uloží do konfigurace, a pak na to zapomene.

Mimochodem, je zajímavé a třeba i celkem zábavné si vzpomenout, jak problém před více než 15 lety vznikl.  Původně jsem totiž začal možností v menu Files | Artwork | Options zakázat všechny segmenty a všechny nápisy (což se může ??? spolu s inkrementem ??? hodit pro jednoduché vygenerování nepájivé masky); možnost zakázat pájecí body jsem tam přidal jen kvůli symetrii.  Podobný přepínač jsem do menu Files | NC Drill | Options ovšem nedával, tam by zakazovat všechny pájecí body nemělo žádný smysl (nevygenerovalo by se vůbec nic).

O pár let později jsem uvedené přepínače rozšířil o hodnotu Marked Only.  Ta už by u vrtačky smysl dávala, jenže tam ten přepínač neexistoval.  Kdybych byl hned od počátku využil síly množinových operací, byl by mi v menu Files | Artwork | Options stačil jediný přepínač, a stejný jsem mohl přidat i do menu Files | NC Drill | Options.

244

(1 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

Dobrý den, kdysi jsem uvažoval o možných modifikacích chování režimů Draw (First) a Draw (Next), přičemž všechny by šlo nastavit nějakými novými přepínači.  Tehdy jsem to také diskutoval s několika zkušenějšími uživateli, ale potřeba přidat takovéto volitelné modifikace odtud nevyplynula.  (Spíše jsem se setkal s pochopitelnou nedůvěrou k příliš mnoha nastavitelným parametrům.)  Dnes jsem si ale uvědomil, že to vše bylo tehdy diskutováno ještě před doplněním funkce zastavení na isolační vzdálenosti, takže by modifikace možná stály za nové zvážení.

V zásadě by se jednalo o tři přepínače:

1) Dva segmenty nebo jeden?  Přepínač by mohl zakazovat umístění druhého segmentu spoje, takže by v režimu Draw (Next) (samozřejmě jen s hodnotou Place | Line | Segment Angle = 45° nebo 90°) po stisknutí levého tlačítka nemusel vložený spoj sahat až k ukazateli.  Druhý segment (pokud před umístěním existoval) by pouze zůstal v seznamu ukazatele; jinými slovy, na konec prvního segmentu by se posunula nová kotvička.   Možná by bylo ještě lepší mít pro ten účel (kromě či místo přepínače) nějakou speciální klávesu, která by funkci modifikovala okamžitě, ale Shift i Ctrl už bohužel jsou obsazené.

2) V režimu Draw (Next) by se umístěním segmentu o nulové délce (tedy vlastně dvojklikem) vkládala prokovka stejně, jako nyní středním tlačítkem či klávesou Tab.

3) Pokud by se v režimu Draw (Next) při umístění spojky pod ukazatelem nacházel střed pájecího bodu, ukazatel by automaticky přešel do režimu Draw (First).

Takže, máte-li nějaký názor na potenciální užitečnost takovýchto volitelných modifikací chování (anebo náměty na jiné, vztažené k režimům Draw (First) / Draw (Next)), uveďte je prosím v tomto vlákně.

245

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, součástky lze otáčet ve stejném režimu, který slouží k jejich odtahování nebo posouvání (tedy po F8 nebo Alt-F8).  Po „zdvihnutí“ součástky ji můžete otáčet o 90° středním tlačítkem myši nebo klávesou Tab.  (Pozor její na zrcadlení na opačnou stranu desky; lze však vypnout přepínačem Options | Editor | Tab Mirrors When Rotating, což se může u jednovrstvých desek hodit.)

Autorouter má příkaz Autorouter | Quick Setup | Layer A Only právě pro účel, na nějž se ptáte.

Podobných otázek na začátku sice opravdu bývá více, jenže z toho důvodu by odpovědi na ně návod vposledku rozšířily až na rozsah helpu.  Následkem toho by se problém, jak požadovanou informaci najít, asi opakoval znovu.  Proto někdy může být jednodušší se do helpu podívat rovnou.  Připravovaný návod docenta Hamáčka, který se soustřeďoval právě na začátečnické desky, bohužel zatím nebyl vydán tiskem.

246

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, nějaký trik ve verzi 4.30 myslím existoval (cosi jako nastavit barvu vrstvy bílou, a pozadí se pak automaticky stalo černé), ale už jsem zapomněl podrobnosti.  Jednodušší je stáhnout si instalační sadu 4.40 pro klíč HASP ( http://www.formica.cz/files/Layout440p98p.exe ), v níž je tzv. technologická verze ( http://www.formica.cz/produkty.html ), a tisknout z ní.

247

(12 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, to asi bude tím, že jde jen o pokusnou verzi, která má původní dialogy zkusmo nahrazeny windowsovským oknem.  (Velká část tohoto vlákna by totiž patřila do http://www.formica.cz/forum/viewforum.php?id=5 .)  V nějaké další pokusné verzi to buď opravím, nebo se vrátím k těm starým dialogům.

248

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

S potěšením vystavuji obrázky, které jsem si k barvám vrstev od Vás vyžádal -- ty vždy dají bližší představu nejrychleji:

http://www.formica.cz/files/forum/KOBRA-D_C-vse.jpg

http://www.formica.cz/files/forum/KOBRA-D_C-detail.jpg

http://www.formica.cz/files/forum/KOBRA-D_C-rozlito.jpg

http://www.formica.cz/files/forum/KOBRA-D_C-soucastky.jpg

249

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

To je celkem jednoduchá věc: co je "na cursoru", je XOR-ované.  Jsou-li tam dva objekty stejné barvy přes sebe (typicky třeba dvě úsečky tvořící obrys dvou přesouvaných sousedících součástek), nezbývá jim tudíž nic jiného, než zmizet.  Je to čistě grafická záležitost; po umístění budou objekty opět OR-ovány, takže se zas objeví.

250

(38 odpovědí, posláno do Testovací verze programu Layout)

stefan.dubecky napsal:

Myslíte tím při prvním spuštění programu s nenastavenými pohledy (...) ?

Ano, ovšemže.  Jedna věc je rychlé přepínání pohledů, druhá postupy, jak si vytvořit (a spravovat) nové.  Samozřejmě celé nastavení by mělo být v konfiguračním souboru.